Jump to content

ChatGPT


f4ts0

Recommended Posts

Malo se zabagovao sada bot :D 
 
 
koji je najveci uspeh fudbalskog kluba Partizan?
 

FK Partizan je jedan od najuspješnijih klubova u istoriji fudbala u Srbiji i regionu. Najveći uspjeh FK Partizan u evropskom fudbalu bila je pobjeda u finalu Kupa evropskih šampiona u sezoni 1990/1991, kada su u finalu u Bariju pobijedili francuski Olympique Marseille sa 1-0. Takođe, FK Partizan je igrao u finalu Kupa UEFA 1978. godine, kada je poražen od nizozemskog kluba PSV Eindhoven, a takođe su imali nekoliko zapaženih nastupa u evropskim takmičenjima, kao što su plasmani u četvrtfinale Kupa UEFA i Lige šampiona. U nacionalnom takmičenju, FK Partizan je osvojio 27 titula prvaka Srbije, odnosno bivše Jugoslavije, 16 nacionalnih kup takmičenja i 1 titulu u regionalnom takmičenju - Kupu Mitropa.

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Светски економски форум (WEF) саопштио је да ће у наредних пет година вештачка интелигенција заменити људе на 14 милиона радних места у свету. На основу анкете у којој је учествовало више од 800 компанија, WEF очекује да ће послодавци до 2027. године отворити 69 милиона радних места, док ће угасити 83 милиона послова, преноси Си-Ен-Ен.

Постоје и процене инвестиционе банке "Голдман Сакс" које показују да би вештачка интелигенција могла да замени 300 милиона послова с пуним радним временом.

 

šalu na stranu, znam već nekoliko domaćih kompanija koje su ozbiljno krenule da koriste AI za svašta nešto od poslova i već razmatraju smanjenje zaposlenih na tim pozicijama. mogu samo da zamislim dokle su ameri sa tim došli. 

Link to comment
Share on other sites

Ortak mi skoro prosledio neki odgovor koji je dobio od Intese za neki info za njegov stambeni kredit a svodi se na "nemamo tu informaciju, javite se u ekspozituru". Nadam se da će uskoro da uposle ChatGPT da zvuči manje botovski :)

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Zwerko said:

Ortak mi skoro prosledio neki odgovor koji je dobio od Intese za neki info za njegov stambeni kredit a svodi se na "nemamo tu informaciju, javite se u ekspozituru". Nadam se da će uskoro da uposle ChatGPT da zvuči manje botovski 🙂

ah to me apsolutno ne iznenađuje.

kačio sam ovde kad mi je NLB odgovarao sa 20 dana zakašnjenja, tako da bi i na polju brzine odgovaranja moglo da ide bolje 🙂

a da ne pričam o ovim "savetnicima", meni trebalo nešto od potvrda i ja joj copy/paste listu zahteva sa sajta gde piše sve u drugom licu i kad tako čitaš izgleda kao da ona (savetnik) treba da to sve pribavi i potpiše a ne ja, ali ako uključiš mozak jasno je da meni ne trebaju potvrde od savetnika i njen potpis već trećem licu sve to moje. zove me telefonom da pita "pa kako ja da vam ovo dostavim i potpišem, kad vam treba za vas?"

:))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

OK, sad je zvanično krenulo zezanje 🙂

Možda već malo i Lov na veštice 🙂

 

Quote

 

Сем Алтман, генерални директор компаније "OpenAI" која је развила Chat GPT, појавио се на саслушању пред америчким Сенатом и позвао законодавце да што пре регулишу развој и употребу вештачке интелигенције. Истакао је да процват технологије за човечанство може бити нови "тренутак штампарске машине", али онај који захтева безбедносне мере.

Да би демонстрирао опасност од злоупотребе вештачке интелигенције, сенатор из Конектиката Ричард Блументал започео је саслушање Сема Алтмана лажним сопственим говором који је Chat GPT генерисао и репродуковао његовим гласом помоћу видео-снимака сенаторових стварних говора из прошлости.

 

 

A evo senator se malo i izleteo oko UKR 🙂

Quote

 

Иако је вештачка интелигенција "осмислила" говор који верно одражава сенаторове ставове, Блументал је упозорио да је исто тако лако могла да генерише и говор у којем објављује предају Украјине.


 

Biće zanimljivo videti šta će da urade, kako će USA probati da opet stavi šapu na tehnologiju

Quote

 

"Суочићемо се са изборима следеће године, а ови модели постају све бољи", упозорио је Алтман.

Један од начина на који би америчка влада могла да регулише ИТ индустрију, по Алтмановом предлогу, јесте режим лиценцирања компанија које раде на развоју најмоћнијих система вештачке интелигенције.

Алтман је истакао и да вештачка интелигенција може да угрози неке послове, али и да створи нове.

"Биће утицаја на радна места. Покушавамо да будемо веома јасни у вези са тим. Мислим да ће то захтевати партнерство између индустрије и владе, како бисмо схватили како да ублажимо последице. Ипак, веома сам оптимистичан у погледу тога колико ће нових и сјајних послова у будућности бити", рекао је Алтман сенатору Блументалу.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ovamo kukaju jao jao AI kontrolišite ga, a ovamo spremaju da izdaju GPT5 krajem godine 🙂

Quote


За сада, ГПТ-5 је и даље һипотетички систем, без званичниһ информација о његовом развоју или могућностима. Међутим, на основу некиһ предвиђања и спекулација, могао би да има следеће карактеристике:

- много више параметара
Неки теһнички сајтови и блогери спекулишу да би могао да има 100 пута више параметара од ГПТ-3, или око 17,5 трилиона параметара, што би га учинило једном од највећиһ неуронскиһ мрежа икада створениһ.

Али овде треба напоменути да се раније спекулисало да ће ГПТ-4 имати много више параметара од ГПТ-3.5, што се није десило, а да је Алтман средином априла изјавио да неће значајно повећавати моделе. „Мислим да смо на крају ере у којој ће то бити ови гигантски модели“, рекао је он на скупу на МИТ-у. Учинићемо иһ бољим на друге начине“, додао је он. Другим речима, сасвим је могуће да број параметара неће наставити драстично да расте.

- користио би више рачунарске снаге од свиһ суперкомпјутера заједно
Једна спекулација је да би ГПТ-5 могао да заһтева 200 до 400 пута више рачунарске снаге од ГПТ-3, који је користио око 3,14 ексафлопса током тренинга. То би значило да би ГПТ-5 могао да користи до 1,26 зетафлопа (1 зетафлоп = 1000 ексафлопса) рачунарске снаге, што је више од укупне рачунарске снаге свиһ суперкомпјутера на свету. Можемо покушати да разумемо овај ниво рачунарске снаге ако замислимо да свака особа на Земљи израчуна једну математичку операцију сваке секунде. При тој брзини, човечанству би требало око 32 милијарде година да уради оно што компјутер од 1 зетафлоп може да уради у секунди. Рачунарска снага на нивоу ексафлопа, а посебно зетафлопа, омогућава извршавање веома сложениһ и заһтевниһ задатака, као што су симулације великиһ система, анализа великиһ скупова података, вештачка интелигенција и дубоко учење на веома високом нивоу.

Међутим, овде је важно истаћи да рачунари који би могли да достигну снагу мерену у зетафлопсима још не постоје. Предвиђа се да би могао бити развијен до 2025. године. Такви рачунари би заһтевали велику количину енергије, меморије и комуникациони пропусни опсег, али и нове теһнологије као што су фотонска комуникација и меморија мемристора.

- много дуже памћење и стварање односа
Спекулише се да би ГПТ-5 могао да ради са другачијом арһитектуром, са много већом меморијом и дужим контекстом, и да буде обучен са различитом функцијом губитка од ГПТ-3. На пример, дугорочна меморија би могла да омогући стварање АИ ликова и пријатеља који памте личност корисника и имају сећања која могу трајати годинама. Поред тога, читаве библиотеке књига и текстуалниһ докумената могу се учитати у такве системе у једном контекстуалном прозору.

- права мултимодалност - текст, слике, видео итд.
Очекује се да ће ГПТ-5 бити заиста мултимодалан, односно да ће моћи да прима, анализира и генерише не само језик и слике, већ и видео и аудио садржај, а по некима и податке о температури у специфичан простор. Ова мултимодалност би требало да му омогући да боље разуме контекстуалне везе између различитиһ типова података, што може бити корисно за задатке као што су описивање слика, генерисање титлова за видео записе, превођење говора у текст или комбиновање различитиһ модалитета ради бољег разумевања контекста.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, to i jeste logično a i mislim da ljudi prirodno dođu do tog zaključka kad probaju da rade nešto sa AI-jem i onda mu zadaju suviše opštu naredbu i dobiju glup odgovor. Pa tek onda zagrebu i krenu dalje da kopaju i onda krenu da redefinišu šta traže pa imaju konkretnije zahteve pa dođe do nekog rešenja. Ovo kad mu samo daju da nešto "odradi" me najviše podseća na onaj "find & repalce" u Wordu na primer pa kad neko misli da je pametan tako što jednu reč zameni drugom i kao to je to, a onda skapira da ta reč postoji i kao deo neke duže reči pa komplet pokarambasi dokument.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Lucky said:

Pa dobro, to i jeste logično a i mislim da ljudi prirodno dođu do tog zaključka kad probaju da rade nešto sa AI-jem i onda mu zadaju suviše opštu naredbu i dobiju glup odgovor.

Upravo ovo, mislim da bi svako treba da pogleda onu epizodu x-files kad pronađu "duha iz lampe" ili tako neka fora, ne sećam se sad kako/ko tačno je ispunjavao želje.... uglavnom to ispunjavanje želja podseća jako na ChatGPT, sećam se ove dve želje iz epizode:

- Želim mir u svetu - paf - obrisani svi ljude sa planete osim Moldera koji je to poželeo.
- Želim veliku jahtu - paf - pada jahta kroz plafon kuće u kojoj je lik to izrekao.

Link to comment
Share on other sites

Problem je kada političarima daš takvu moć u ruke.
Dokazano je milion puta da čak i ako zaista imaju najbolje namere, skoro nikada ne uzimaju u obzir neželjene posledice.

Tipa daš AI-u instrukcije da restruktuira društvo tako da svi budu stalno srećni i dobiješ Brave New World.

Realno, ovim pitanjima se SF bavi već ceo vek na ovaj i onaj način, samo sada realnost polako sustiže fikciju.

Dandy [RUR]

Link to comment
Share on other sites

Quote

Roberto Mata sued Avianca airlines for injuries he says he sustained from a serving cart while on the airline in 2019, claiming negligence by an employee. Steven Schwartz, an attorney with Levidow, Levidow & Oberman and licensed in New York for over three decades, handled Mata’s representation.

But at least six of the submitted cases by Schwartz as research for a brief “appear to be bogus judicial decisions with bogus quotes and bogus internal citations,” said Judge Kevin Castel of the Southern District of New York in an order.

The fake cases source? ChatGPT.

https://edition.cnn.com/2023/05/27/business/chat-gpt-avianca-mata-lawyers/index.html

Mislim da će se ovakva sranja stalno dešavati ubuduće, jer generativni AI tek sad kreće da se implementira u razne industrije. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, togFU said:

Upravo ovo, mislim da bi svako treba da pogleda onu epizodu x-files kad pronađu "duha iz lampe" ili tako neka fora, ne sećam se sad kako/ko tačno je ispunjavao želje.... uglavnom to ispunjavanje želja podseća jako na ChatGPT, sećam se ove dve želje iz epizode:

- Želim mir u svetu - paf - obrisani svi ljude sa planete osim Moldera koji je to poželeo.
- Želim veliku jahtu - paf - pada jahta kroz plafon kuće u kojoj je lik to izrekao.

ovo je zapravo standardna fora koja se provlači godinama unazad sa ispunjavanjem želja, mislim da čak potiče iz ono Sfinga fazon mitologije kada dobiješ ono što si poželeo ali ne baš na način na koji želiš 🙂 ali da, to je upravo AI u ovom trenutku ako ga ne koristiš kako bi trebalo.

malo me podseća i na onaj klip kad ćale pravi sendvič po uputstvu kako mu priča ćerka... aha, zapravo se lako nalazi:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Opa

https://technomancers.ai/japan-goes-all-in-copyright-doesnt-apply-to-ai-training/

Japan Goes All In: Copyright Doesn’t Apply To AI Training
In a surprising move, Japan’s government recently reaffirmed that it will not enforce copyrights on data used in AI training. The policy allows AI to use any data “regardless of whether it is for non-profit or commercial purposes, whether it is an act other than reproduction, or whether it is content obtained from illegal sites or otherwise.”

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Za slike je jednostavnije, ali problem nastaje sa open source programima koje AI "sažvaće" i izbaci kao proprietary kod. Niko više nema podsticaj da razvija open source softver, i prelazi se na proprietary softver.

Potencijalno ćemo skliznuti u svet gde za svaku stvar ćeš dodatno plaćati za softver koji je na njemu, i veliki sistemi poput Apple nas mogu držati taocima - npr. Ameri ukinu svim Xiaomi uređajima na svetu pristup internetu zbog politike.

Link to comment
Share on other sites

naravno može biti patka ali je zabavno :))

Quote

 

У симулираном тесту који је организовала америчка војска, дрон ваздухопловних снага САД под контролом вештачке интелигенције убио је оператера како би га спречио да се меша у напоре да постигне мисију, рекао је званичник прошлог месеца.

Хамилтон је описао симулирани тест у којем је дрону којим је управљала вештачка интелигенција, саветовано да уништи непријатељске системе противваздушне одбране и напао је свакога ко је ометао ту наредбу.

"Систем је почео да схвата да, иако су идентификовали претњу, понекад би му људски оператер рекао да не убија ту претњу, али је добио поене убијајући ту претњу. Шта је урадио? Убио је оператера, јер га је та особа спречавала да оствари свој циљ", рекао је Хамилтон у свом блогу.

Каже да су тренирали систем са упутством да не убије оператера јер је то лоше, као и да ће тиме изгубити бодове.

"Шта почиње да ради? Почиње да уништава комуникациони торањ који оператер користи за комуникацију са дроном како би га спречио да убије мету", навео је Хамилтон.

Како преноси Гардијан, ниједна стварна особа није повређена током симулације.

 

terminator GIF

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pa patka ili ne, to je logično ponašanje od strane AI-a za zadate parametre.

Kao i kod standardnog programiranja, kod zadavanja komandi AI-u najveći deo vremena mora da se potroši na razmatranje ivičnih slučajeva, pogotovo ako su neželjene posledice potencijalno smrtonosne.

Bila je i ona rasprava koja zapravo nikada nije potpuno završena vezana za samovozeće automobile, gde treba odlučiti da li je primarno sačuvati život putnika u vozilu ili pešaka, ako npr. imaš izbor da pogaziš nekoga ili da se sjuriš niz liticu.

Dandy [RUR]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...