Jump to content

Kupujem konzolu i TV


reki

Recommended Posts

15 hours ago, Diego said:

Bolja grafika/rezolucija, ekskluzivne igre kojih ce biti od jeseni jos vise. Ps4 je bucan af, 8 godina stara konzola.
Nova generacija pa ce mu duze trajati, brzi loading times, ps5 pad je daleko bolji od svih drugih.

Sigurno jos ponesto, nakupe se stvari. Na kraju je samo pitanje kakav deal mozes naci, i da li ti je bitno to sto ps5 donosi.
Meni je malo muka min-maksovanja, uzeh ps5 i jedino sto sad razmisljam je koju igru kupiti xd

sve to stoji što si rekao, ali će igara biti od jeseni, opet, sam si napisao 🙂 ne bih kupovao dok ne vidim šta će konkretno da ponude.

za ps4, ne znam, možda onaj prvi original je bučan, u novije vreme sam nešto isprobavao samo na slim verzijama, ne sećam se te bučnosti.

spiking of, verovatno će i taj ps5 biti super kad dođe u slim verziji za godinu dana ili tako nešto.

8 hours ago, Junkie said:

istina je sve što Laki reče, al prosto prelazak sa PS4 na PS5 je kao sa HDD na SSD.. kad jednom okusiš nema nazad.

 

ovo je zasigurno tačno, ali u toj paraleli meni je trenutno ps5 kao da ti neko da formulu a ti živiš na Žabljaku 🙂

Link to comment
Share on other sites

Problem je što Sony i dalje neće da pravi PS5 ekskluzive, možda tek na jesen 2023, samim tim osim kao boljeg fps-a i bržeg učitavanja sa SSD-a nema mnogo smisla uzimati ga u odnosu na PS4. Pogotovu ako nisi neki early adopter fanboy nego ti treba konzola za casual igranje.

A PS5 slim ili tako neki model baš ne verujem da će uskoro, bar ne još 2-3 godine, zbog velike tražnje i nestašica se to sigurno razvuklo značajno.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Zwerko said:

Problem je što Sony i dalje neće da pravi PS5 ekskluzive, možda tek na jesen 2023, samim tim osim kao boljeg fps-a i bržeg učitavanja sa SSD-a nema mnogo smisla uzimati ga u odnosu na PS4. Pogotovu ako nisi neki early adopter fanboy nego ti treba konzola za casual igranje.

A PS5 slim ili tako neki model baš ne verujem da će uskoro, bar ne još 2-3 godine, zbog velike tražnje i nestašica se to sigurno razvuklo značajno.

ma u pravu si, i ja sam lupio, ali kad bih kupovao ps5 upravo zbog nedostatka ekskluziva itd verovatno bih sačekao neki slim, jednostavno ova petica sada izgleda kao da ne može da se uklopi bilo gde u enterijer kuće kakvog god da je tipa, plus nema ni ravne ivice pa ni na njega ne možeš ništa da staviš i ogroman je. first world problem ali ipak.

Link to comment
Share on other sites

i to a i opet čemu ps5 ako ćeš da igraš ps4 igre, posebno u vremenu ludih cena za ps5. 

da možeš da ga kupiš za normalne pare verovatno bih i ja bio u fazonu ps5 pa neka "čeka" dok mu stignu dobre igre.

ovako platiš "duplo" više za konzolu čije potencijale ne možeš da iskoristiš i igraš igre sa ps4.

najlakše će biti da sutra nekom rekiju_2 proda ps4 kad ovaj bude pitao da li ima neko očuvan ps4 i pazari ps5 za normalne pare, kad ovaj bude imao igre.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, killYg0r said:

Jel i dalje mora da se registruje nalog na neku drugu zemlju da bi radio premium account/pretplata za online igranje + te besplatne igre ili smo dospeli u spisak dostojnih zemalja mozda

Nećemo još dugo u taj spisak zemalja dospeti po svemu sudeći. Prosto smo premalo tržište da bi se neko cimao plus nismo u EU pa imamo specifične zakone koji dodatno drndaju prodavce digitalnih sadržaja. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Zwerko said:

Nećemo još dugo u taj spisak zemalja dospeti po svemu sudeći. Prosto smo premalo tržište da bi se neko cimao plus nismo u EU pa imamo specifične zakone koji dodatno drndaju prodavce digitalnih sadržaja. 

Koje to tačno zakone? Steam, Origin, Ubi, Epic, Google... rade, Sony i MS (za Xbox) ne, šta je u vezi njih drugačije?

Link to comment
Share on other sites

Srbija ima PDV na digitalne proizvode od 20% ukoliko prodavac nije registrovan u Srbiji, što se naravno rešava tako što se registruje firma i ovde. Ali se tu vraćamo na prvobitni problem da smo toliko malo tržište da ih prosto zabole da se drndaju. Isto kao što distribuciju daju jebenim Bugarima i domaćim mesetarima što rezultira činjenicom da PS5 ne možeš da kupiš van bandla s igrama više od godinu dana...

Mislim Microsoft je još gori, za Xbox bukvalno i ne postojimo, ali opet ne postoje ni recimo Hrvatska ili Slovenija, njima prosto ovaj deo Evrope uopšte nije bio fokus. Deluje da sada to menjaju ali sigurno će prvo ići da pokriju EU zemlje.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

I registruješ firmu i ne plaća se PDV? 🙂 PDV ionako plaća krajnji korisnik, kao i za sve usluge, i kod nas i bilo gde u svetu.

Tako da nema veze sa našim "specifičnim" zakonima, koliko sa njihovom poslovnom politikom. Naravno, kako se recimo Valvu isplati, a Soniju ili MSu ne, to je za posebnu temu, na stranu što za MS možeš da kupiš Win ili one cloud gluposti iz Srbije bez problema 🙂 

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, manson said:

I registruješ firmu i ne plaća se PDV? 🙂 PDV ionako plaća krajnji korisnik, kao i za sve usluge, i kod nas i bilo gde u svetu.

Tako da nema veze sa našim "specifičnim" zakonima, koliko sa njihovom poslovnom politikom. Naravno, kako se recimo Valvu isplati, a Soniju ili MSu ne, to je za posebnu temu, na stranu što za MS možeš da kupiš Win ili one cloud gluposti iz Srbije bez problema 🙂 

 

Korporacije često ne funkcionišu po sistemu zdravog razuma ili nečega što bi običnom čoveku bilo logično 🙂

Odluka ovog tipa može da zavisi od svega živoga, često od nekih excela koje neko gleda pa procenjuje da li mu se isplati ili ne, nekad od zakona a nekad zapravo i od ljudskog faktora gde tamo nekog baju mrzi da se cima da ima još i Srbiju na spisku zemalja jer pokriva već xy drugih, a njegovog šefa još manje interesuje da li je on pokrio Srbiju ili ne, često zbog onog excela sa početka priče.

Mnogo više nego što mislite se takve situacije događaju :))

Konkretno za sony znam da su raznorazne "pripremne radnje" sa srpski PS store rađene recimo još 2017 godine (+- godina ne mogu sad da se setim) što će reći da je neka ideja postojala, onda se u međuvremenu ko zna šta dogodilo - možda je head of expansion se promenio i onda se ovaj fokusirao na tržište ne znam, Afrike, jer je skapirao da im je lukrativnije, a ima na primer samo jednog programera na raspolaganju koji treba da napravi ceo CMS i front za prodavnicu na srpskom (ne šalim se da to može biti scenario 🙂 i onda je njemu dao tu Afriku. itd.

Link to comment
Share on other sites

Upravo to, prosto nije sad neko tržište na kome će da zgrnu milijarde pa da to bude u fokusu neke Excel tabele, tako da ako se ne iscima neki entuzijasta maltene baš ih briga. Glede PDV-a jeste da se to da se radi u svakoj zemlji ali je za celu EU jedinstven sistem (bez obzira na različite stope po zemljama) i sad neko pogleda 100 puta veće tržište i pogleda Srbiju i u fazonu je "ma ko će da se cima, lakše je ovamo povećati prodaju za 1%"...

 

A za Microsoft je fun fact da sam Microsoft Srbija kupuje Xbox konzole kad im trebaju za firmu koje su uvezene preko nezvaničnih kanala. Dakle ne madjari i to, ali prosto ne postoji distributer koji na bilo koji način pokriva ovaj deo tako da domaći prodavci nabavljaju tako što kupuju od preprodavaca iz Evrope.

 

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Zwerko said:

Upravo to, prosto nije sad neko tržište na kome će da zgrnu milijarde pa da to bude u fokusu neke Excel tabele, tako da ako se ne iscima neki entuzijasta maltene baš ih briga. Glede PDV-a jeste da se to da se radi u svakoj zemlji ali je za celu EU jedinstven sistem (bez obzira na različite stope po zemljama) i sad neko pogleda 100 puta veće tržište i pogleda Srbiju i u fazonu je "ma ko će da se cima, lakše je ovamo povećati prodaju za 1%"...

Jedinstvena stopa? Misliš ovako nešto?

https://taxation-customs.ec.europa.eu/electronically-supplied-services_en

Quote

Buying electronically supplied services online if the seller is established inside the EU

When buying electronically supplied services online, VAT is due.

Since 1 January 2015, the seller has had to charge the VAT rate applicable in the country where you, the buyer are established.

Quote

Buying electronically supplied services online if the seller is established outside the EU

When buying electronically supplied services online, VAT is due.

The seller will charge the VAT rate applicable in the country where you are established, have your permanent address or usually reside.

Quote

Example: If a private person residing in Sweden makes use of a Japanese on-line library, Swedish VAT will have to be paid on the amount the Japanese company charges.

Opet pitam, koji je to specifičan zakon u Srbiji? Pošto si rekao i "imamo specifične zakone koji dodatno drndaju prodavce digitalnih sadržaja"

Link to comment
Share on other sites

ne može to baš jer opet iako taksativno ti to nazoveš balkan regijom i dalje imaš 6-7 zemalja koje pod to spadaju svaka sa svojim zakonima (ili ne, nebitno za priču) i u krajnjoj liniji sa svojim jezikom. Jer da bi recimo balkan regija šljakala, tu moraš najmanje 3 jezika da ubaciš slovenci pojma nemaju srpski i ne kapiraju ga, hrvati su hrvati oni traže hrvatski, ako i albaniju tu posmatramo to je opet skroz drugačiji jezik itd. A po zakonima tih zemalja ti ne bi smeo da prodaješ nešto što nije na tom nativnom jeziku, tipa imaš PS store na srpskom pa makedonac da kupuje (pričamo o legalnom procesu) jer po zakonu njemu mora da bude na njegovom jeziku jasno šta kupuje i za koje pare itd.

Link to comment
Share on other sites

PS Slo store je na engleskom iako je isti zakon i ovde, da mora da bude na lokalnom sve.

My 2 cents je da bi neko morao proaktivno da se time pozabavi a prosto ih boli patka jer su gori od državnih firmi.
Plus bi realno potpao pod neku od zemalja iz regiona, što znači da bi sebi medveđu uslugu pravili jer sada sva prodaja nama ide kao da su oni realizovali u lokalu.

Link to comment
Share on other sites

Opet pitam, koji je to specifičan zakon u Srbiji? Pošto si rekao i "imamo specifične zakone koji dodatno drndaju prodavce digitalnih sadržaja"
Bukvalno sam napisao isti sistem, različite stope. Pogrešno sam se izrazio, naš sistem nije specifičan, zapravo je zakon prepisan od EU, problem je što mi nismo u EU. Jer Sony otvori jednu firmu i posluje kao digitalna prodavnica u celoj EU. A mora da otvara posebnu firmu za Srbiju, to je cimanje a tržište malo.

A i usklađivanje Balkana kao jedinstvenog entiteta je najmanji problem jezik, svaka od država ima različite zakone, procedure i slično. Zato "otvoreni Balkan" nije tako loša ideja ali sumnjam da će zaživeti.
PS Slo store je na engleskom iako je isti zakon i ovde, da mora da bude na lokalnom sve.
My 2 cents je da bi neko morao proaktivno da se time pozabavi a prosto ih boli patka jer su gori od državnih firmi.
Plus bi realno potpao pod neku od zemalja iz regiona, što znači da bi sebi medveđu uslugu pravili jer sada sva prodaja nama ide kao da su oni realizovali u lokalu.
Mi smo ranije bili pod Hrvatskom, sad pod Bugarskom, ne zna se šta je lepše :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Zwerko said:

Bukvalno sam napisao isti sistem, različite stope. Pogrešno sam se izrazio, naš sistem nije specifičan, zapravo je zakon prepisan od EU, problem je što mi nismo u EU. Jer Sony otvori jednu firmu i posluje kao digitalna prodavnica u celoj EU. A mora da otvara posebnu firmu za Srbiju, to je cimanje a tržište malo.

Da, ja sam pogrešno pročitao taj deo jedan sisten različite stope.

Ali, znači da nema "imamo specifične zakone koji dodatno drndaju prodavce digitalnih sadržaja"? Ali važno da mora da bude neki pljuc po Srbiji sa tvoje strane...

 

Ne znam, da li to tvoji zapadni hendleri prate šta radiš i online, da se slučajno ne odmetneš ili šta? 🙂 

Edited by manson
  • Haha (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...