Jump to content

Da li smo se kvalitetnije hranili 80-90ih ili danas?


Recommended Posts

37 minutes ago, reki said:

jel pije neko cajeve, ali ono prave, na merenje sa svim onim aparaturama?

pijem ja!

nisam fan mate čaja a još manje da ga pijem iz tikve. imam par tih stoje mi kao ukras.

imaš "pravi" čaj u Kući Čaja (kod kalenić pijace i gore bliže cvetku) ili onaj house of tee u Svetog Save ili mislim da u Ušću imaju štand. Ima i kod kineza u bloku70 one radnje sa kineskom hranom.

Uzmi 50g za početak (nema manje, mislim da je 50g i 100g jedinica), ali kojeg čaja, to je sad pitanje! 

Ako si do sad pio samo ove iz kesice ili te neke iz lidla i ono nana - matičnjak, predlažem neki blaži zeleni čaj, uz tačno pridržavanje toga koliko treba da stoji u vodi pre nego što ga izvadiš dizvineš. Možda Mao Feng ili Asam - http://www.kucacaja.rs/tea/green-tea?lang=SR ali je to dosta do lične preferencije pa bi najbolje bilo da ti naprave tamo da popiješ pa vidiš.

Kasnije možeš da probaš i neke crne.

Ja konkretno pijem Pu Erh - https://www.artoftea.com/blogs/tea-101/what-is-pu-erh-tea on je onako ili bi ti se skroz dopao ili ne bi uopšte i spada među crne, da kažemo.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

nije da sam samo pio iz kesice, pio sam i crni i zeleni na merenje, mozda ih doduse nisam pravio na pravi nacin, ali ovaj mate mi deluje nekako laganiji, a opet me razbudi, nesto mi se svidja kod njega 🙂 . secam se da sam od zelenog bas imao neke da kazem glavobolje, i da mi ne legne na stomak dobro (crni mi legne bolje)  kao da je imalo previse kofeina da tako kazem (iako cepam kafu redovno i previse 😄

bas cu da odem, uzecu matte i taj pu erh pa javljam utiske! 

2 minutes ago, rbds said:

Iz kuće čaja Kiba Flip! ❤️

moram reci da mi vocni cajevi uzasni i ne vidim poentu 😄 mada njih doduse jesam pio samo iz kesice

Edited by reki
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, reki said:

nije da sam samo pio iz kesice, pio sam i crni i zeleni na merenje, mozda ih doduse nisam pravio na pravi nacin, ali ovaj mate mi deluje nekako laganiji, a opet me razbudi, nesto mi se svidja kod njega 🙂 . secam se da sam od zelenog bas imao neke da kazem glavobolje, i da mi ne legne na stomak dobro (crni mi legne bolje)  kao da je imalo previse kofeina da tako kazem (iako cepam kafu redovno i previse 😄

bas cu da odem, uzecu matte i taj pu erh pa javljam utiske! 

aha, znam na šta misliš oko toga kako pada na stomak, ja zato neke zelene (npr ima neki korejski od pirinča zeleni) ne mogu da pijem ujutru iako mi se ukus dopada.

ovako napamet bih rekao da si ih možda držao duže nego što treba u vodi + je pitanje i kakav je taj bio na merenje. iako čaj generalno nema rok trajanja, ako je stajao na otvorenom ili u nekoj plastičnoj kutiji i nije lepo skladišten može lako da se "pokvari".

Probaj pa javi, a za pu er sam te upozorio 🙂

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Lucky said:

(npr ima neki korejski od pirinča zeleni)

Caj je od biljke Caj sto bi se reklo (pise ispod latinski naziv), ne od pirinca.

Tea is an aromatic beverage prepared by pouring hot or boiling water over cured or fresh leaves of Camellia sinensis, an evergreen shrub native to China, India and other East Asian countries.[3] Tea is also rarely made from the leaves of Camellia taliensis.[4][5][6] 

dakle caj je od caja (camellia talienis whatever)

Sve ostalo je - uvarak, infuzija, napitak itd. Mislim sve je ok, kao sto se pasta za zube zove kaladont :D, al cisto da ispadnem pametan.

  • Like +1 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, f4ts0 said:

Caj je od biljke Caj sto bi se reklo (pise ispod latinski naziv), ne od pirinca.

 

apsolutno si u pravu, nisam se ni ja precizno izrazio.

u pitanju je njihov zeleni čaj + pirinač čaj miks koji oni cepaju, mislim nešto kao genmaicha japanski samo što je korejski 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2022 at 2:23 PM, digrejzo said:

njiva sa koje je ubran paradajz je ispred kuce (Gaj, blizu Kovina). paradajz koji mi je keva donela je iz okoline Vranja, selo Katun. mozda nisi procitao ceo post, nisam ja rekao da je moj paradajz bio sa pijace 😆

Ниси ме разумео. Хтедох рећи да док својим очима не видиш парадајз који береш-једеш... Не можеш знати да ли је "домаћи" или није. Е сад питање је шта је коме дефиниција домаћег парадајза јер Кали налази исти на локалној пијаци ЧД. Мени је један од показатеља то колико му времена треба да се поквари и начин на који се поквари. Жена је узела неки "домаћи" парадајз да спреми салату за бајрам који је био 9.7. или тако нешто. Тај парадајз стоји у фрижидеру и данас, где тестирам колико ће му времена требати да пропадне. Не знам да ли се сећаш банана, крушака и другог воћа кад смо били клинци (ја сам 85о). Сво воће се после неколико дана угњили и буде супер меко и сочно, а то се дешавало донекле и парадазу. Купи данас воће или поврће и остави га неколико дана да тестираш да ли ће да гњили или не, ја некако крећем од тога да скапирам да ли је неки ГМО или надрогирана верзија.

 

On 8/8/2022 at 2:23 PM, digrejzo said:

ni prvi ni drugi paradajz nisu proizvedeni da bi se prodavali na pijacama, nakupcima ili nekom trecem. iskljucivo je za sopstvene potrebe i rodbinu da bi "imali nesto domace sa sela".

Може парадајз да се гаји и за своје потребе у пластенику, међутим ја тај парадајз не сматрам домаћим јер му је ускраћено право сунце и услови да буде природан

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, FATA said:

Тај парадајз стоји у фрижидеру и данас

Mozda offtopic, ali negde sam procitao davno jos da paradajz ne treba da stoji u frizideru. Realno brze se pokvari van, naravno, ali ako je dobar, nema ni kad da se pokvari 😄 A ako stigne da se pokvari, realno nije ni trebao da bude kupljen u tolikoj kolicini.

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, sttevann said:

Mozda offtopic, ali negde sam procitao davno jos da paradajz ne treba da stoji u frizideru. Realno brze se pokvari van, naravno, ali ako je dobar, nema ni kad da se pokvari 😄 A ako stigne da se pokvari, realno nije ni trebao da bude kupljen u tolikoj kolicini.

Da, da, ima isto spisak tog povrća i voća koje bi trebalo da bude van frižidera, paradajz jeste jedan od tih.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
18 hours ago, digrejzo said:

pita sa kupusom \o/

dok sam jeo te pite itd, imao sam neki čudan love-hate sa kupusarom 🙂 valjda dosta zavisi i od kupusa i spremanja itd, baš je mogla biti od sjaja do očaja.

ove druge tu i tamo ono moraš da imaš tipa pokvaren sir da bi rekao da pita sa sirom baš ne valja 🙂

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, digrejzo said:

meni klasicna sir + jaja oduvek bila najdosadnija, sve je tesko nekako, nema nicega da presece, jedino da uz pitu imas i jogurt/kiselo mleko. ovde kupus fino otvara celu pricu, pa mi je oduvek bila jedna od omiljenijih varijanti. barem meni! 

ne znam, meni je sa mesom bila omiljena, sir svakako kad je neko dobro napravi ali kupus je meni bio na strani "teških" kao što je tebi sir - možda zavisi od količine ulja ili čega god i ko je pravi, ne znam, imam utisak da je kupusara uvek bila ta što onako "pliva" u ulju 🙂

ali svakako mi je jogurt obavezan uz bilo koju od varijanti 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...