Jump to content

Da li smo se kvalitetnije hranili 80-90ih ili danas?


Recommended Posts

1 hour ago, absolute said:

Pa ne, al ozbiljno sad, kad vidim decu ujutru idu u skolu i cepaju guarane i slicna sranja 😕

Plazma jafa guarana

  • Haha (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, SATAN said:

Има тога, сви они Е додаци исхрани, те којекаква ГМО срања, боје, упитан квалитет сировине, пестициди...

To sve i da se hrane kvalitetno. 

A zamisli jos kad ne jedu voce/povrce/zitarice, nego gluposti. 

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, absolute said:

Pa ne, al ozbiljno sad, kad vidim decu ujutru idu u skolu i cepaju guarane i slicna sranja 😕

a brate, jeli smo i pili i mi to sve... doduše ajde, ti si nešto stariji, ali sećam se osnovne škole, pik čačak čips i gricko i udri. u to neko slično vreme se pojavila i guarana, a da ne govorim da je odveć bio aktuelan žuti i crni sok u zelenoj flaši od kisele vode. 

mislim da je zapravo fora u tome što sve to tada koliko god da je bilo industrijsko prosto nije imalo taj nivo kojekakvih dodataka veštačkog tipa i gluposti, pa i pekare su više bile sa "pravim" pecivom nego sad ove zamrznute varijante pune aditiva, pa verovatno od toga dosta potiče, a da ne pričamo o opštoj dostupnosti, tad je ipak bilo ređe.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Lucky said:

a brate, jeli smo i pili i mi to sve... doduše ajde, ti si nešto stariji, ali sećam se osnovne škole, pik čačak čips i gricko i udri. u to neko slično vreme se pojavila i guarana, a da ne govorim da je odveć bio aktuelan žuti i crni sok u zelenoj flaši od kisele vode. 

mislim da je zapravo fora u tome što sve to tada koliko god da je bilo industrijsko prosto nije imalo taj nivo kojekakvih dodataka veštačkog tipa i gluposti, pa i pekare su više bile sa "pravim" pecivom nego sad ove zamrznute varijante pune aditiva, pa verovatno od toga dosta potiče, a da ne pričamo o opštoj dostupnosti, tad je ipak bilo ređe.

dajte be ljudi moja generacija i tu oko umiru od raka, srca, debljine tipa 5 puta vise nego drugde. Kurac moj smo se hranili zdravo, zafo nm je i zivotni vek kraci dosta nego u ostatku evrope i dobrostojeceg razvijenog sveta (da, koliko god zvucalo cudno Yu, exYu su dobrosotojece zemlje po skoro svom paramterima)

  • Upvote (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, f4ts0 said:

dajte be ljudi moja generacija i tu oko umiru od raka, srca, debljine tipa 5 puta vise nego drugde. Kurac moj smo se hranili zdravo, zafo nm je i zivotni vek kraci dosta nego u ostatku evrope i dobrostojeceg razvijenog sveta (da, koliko god zvucalo cudno Yu, exYu su dobrosotojece zemlje po skoro svom paramterima)

ima i toga vrlo verovatno, ima i dela oko bombardovanja ... doduše, sve bi to naravno trebalo staviti u neke rezultate u smislu realnih cifara ili pogledati neka ispitivanja.

sasvim sigurno si u pravu, ali videti koji je to nivo i kako se tačno odnosimo prema ostatku.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Zwerko said:

Ne treba zaboraviti ni Step sokove 90ih, to je bilo čisto voće u prahu 🙂

Сећам се кад сам био клинац, да после одређене количине истог, урин промени боју у боју сока...

Типа дречавно зелено или розе х)
Здравље на уста улази!

Олимпијске игре на РУРу

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Lucky said:

a brate, jeli smo i pili i mi to sve... doduše ajde, ti si nešto stariji, ali sećam se osnovne škole, pik čačak čips i gricko i udri. u to neko slično vreme se pojavila i guarana, a da ne govorim da je odveć bio aktuelan žuti i crni sok u zelenoj flaši od kisele vode. 

mislim da je zapravo fora u tome što sve to tada koliko god da je bilo industrijsko prosto nije imalo taj nivo kojekakvih dodataka veštačkog tipa i gluposti, pa i pekare su više bile sa "pravim" pecivom nego sad ove zamrznute varijante pune aditiva, pa verovatno od toga dosta potiče, a da ne pričamo o opštoj dostupnosti, tad je ipak bilo ređe.

Ja se sećam da je najnezdravija stvar koju sam kao klinac jeo, i to jako retko je bila neka salama "podriguša". 

Pare nisam dobijao u osnovnoj školi, tako da sam za užinu cepao samo šta mi keva zapakuje. A čini mi se da su i ostali tako.

 

21 hours ago, Zwerko said:

Ne treba zaboraviti ni Step sokove 90ih, to je bilo čisto voće u prahu 🙂

 

Step sokići su se pojavili kad sam bio u gimnaziji, znam da smo to cepali posle basketa tih godina, tako što nađemo praznu plastičnu flašu od 1,5l, odvrnemo hidrant, isperemo flašu i stepić razbijemo u tih 1,5l zdrave vode sa hidranta. Em bude više, em je manje štetan 😄

 

22 minutes ago, SATAN said:

Сећам се кад сам био клинац, да после одређене количине истог, урин промени боју у боју сока...

Типа дречавно зелено или розе х)
Здравље на уста улази!

 

To mi se jedino posle cvekle dešavalo 😄

 

 

Al opet kažem, za tzv. redovne obroke se jela, čini mi se, zdravija hrana nego danas.

Ne sećam se da sam viđao moju generaciju da pije koka kolu ili tako nešto ujutru. Koka kola se, kod mene, pila samo za Novu godinu. Bile su još u staklenkama od litar. A i to dobiješ jednu čašu i šamar, čisto da ti bolje ostane u sećanju kad si pio 😄

Inače samo domaći sokovi od zove, jagode i višnje. U nekom momentu su bili popularni i oni domaći sokovi što je narod pravio od bundeve sa "pulpom", ne znam da li se toga sećate. Meni su bili kul.

 

Plus je bilo i više rodbine sa sela koja je slala njihove proizvode "frei", posebno domaća jaja i sir. I ofc kevina rodbina  iz Slavonije sa domaćim kulenom, kobajama, slaninicom, krvavicama, švarglama i tome slično.

 

Grickali smo i mi smoki i grisine, ali čini mi se da je to baš retko bilo i u daleko manjim količinama.

 

Život je bio mnogo jednostavniji, zdraviji i jeftiniji nego danas :c

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, digrejzo said:

przenIca (ono sto vi bezboznici sa severa zovete "sprza" :tf:),

ja se izvinjavam, ne znam šta je tebi sever, ali baba moja iz Leskovca spržu zove sprža tako da možda si iz Vranja, ne kažem :))

10 minutes ago, digrejzo said:

za dorucak sa babom i dedom skoro svaki dan se klopao kacamak sa starim slanim sirom, omlet jaja + mladi/obican crni luk, med i mleko, cajevi, zdenka, suvo meso, przenIca (ono sto vi bezboznici sa severa zovete "sprza" :tf:), itd, itd. onda odemo do njive, malo se okopava sta gde treba, skupljaju se sljive, popnem se na breskvu da navatam bas onu krupnu sto mi je zapala za oko. u nekom trenutku postavim cebe u vinogradu, legnem da iskuliram i klopam grozdje sa hlebom, to mi bio neki trip. kuci se vracamo sa punom ficom raznoraznog voca, i dalje se secam kako je podrum mirisao na jabuke i maline (pored gajbica staklene litarske flase od kokakole jer se deda navukao kad je radio u Germaniji, hvala na podsecanju absolute!). onda deda primi penziju, dobijem 5 maraka, a mene i burazera vodi do kafane na po 5 cevapa (prilog tucana i luk ofc), a sebi uzme casu soka i polako pusi zetu/drinu i ceka da zavrsimo sa klopom.

right in the feels, zasto ste poceli da pricate o ovim temama =c

 

nisam siguran da generalno pričamo o tom delu ishrane, tj. verovatno pričamo o kombinaciji.

ja se recimo sećam i svega što si ti napisao (skoro sličan scenario, čak i sa ćevapima u kafani) i kačamak i sir i jaja i luk i bla bla to sve plus voće i povrće sa sela, ali jednako se sećam i ipak "konfekcijskih" proizvoda - Kraš prodavnice širom bgda gde si išao da kupuješ na meru stvari, točeni sladoled na aparatima (za koji su čak i tad pričali da mu stavljaju antibiotike da se ne bi pokvario :)) paštete "al' sam gladan al' sam gladan reklama jelda pa carnex padobranci) znači bilo je i toga. Onda devedesetih ofc ovde već pomenuti step sok. 

49 minutes ago, absolute said:

Ne sećam se da sam viđao moju generaciju da pije koka kolu ili tako nešto ujutru. Koka kola se, kod mene, pila samo za Novu godinu. Bile su još u staklenkama od litar. A i to dobiješ jednu čašu i šamar, čisto da ti bolje ostane u sećanju kad si pio 😄

Inače samo domaći sokovi od zove, jagode i višnje. U nekom momentu su bili popularni i oni domaći sokovi što je narod pravio od bundeve sa "pulpom", ne znam da li se toga sećate. Meni su bili kul.

i ovo isto sve, sok od višnje su svi pravili smučio mi se :)) ovog soka od bundeve se ne sećam baš.

koka kola takođe samo za praznike ali žuti i crni sok su bili kad god hoćeš :))

Možda je količna pojedenog čipsa i griska bila manja tad nego što klinci danas jedu, to već ne znam, ali ne mogu da kažem da ga nije bilo.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Kad smo na temi "ishrana u devedesetim", kupio sam pre jedno 3 nedelje STEP sok, čisto da se podsetim - i ok je i sad, ono, može možda da se pije ali ja svakako ne pijem ni "zdrave" sokove skoro uopšte tako nisam relevantan.

što se drugih stvari tiče, izdvojiću moj jedinstveni recept koji sam kao klinac "izmislio" - umem tu neku salamu podrigušu, isečem na malo deblje kolutove (tipa 1 cm debljine) i onda to ispržim na tiganju! da ispusti sve svoje prirodne otrove, stvori se lepa korica i meni to zaista bilo vrh : D
level dva je to isto plus umućena jaja preko, isto vrh.

e sad, mislio sam da je level 3 kupiti malo bolju salamu i uraditi to isto, ali te malo bolje imaju previše vode nekako pa onda to bude fejl, nije to to.

za više recepata zapratite našu stranicu sirotiljska_kulinarka_21 hvala

 

p.s. može neki Zadar ili Split, ovo je topic retardi sa linkedina hvala

  • Like +1 1
  • Haha (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, togFU said:

p.s. može neki Zadar ili Split, ovo je topic retardi sa linkedina hvala

apsolutno, hvala za poCetnik, htedoh još jutros.

58 minutes ago, togFU said:

što se drugih stvari tiče, izdvojiću moj jedinstveni recept koji sam kao klinac "izmislio" - umem tu neku salamu podrigušu, isečem na malo deblje kolutove (tipa 1 cm debljine) i onda to ispržim na tiganju! da ispusti sve svoje prirodne otrove, stvori se lepa korica i meni to zaista bilo vrh : D

uh, ja sam ovo radio redovno kad je podriguša nejestiva u svom izvornom obliku 🙂 dešavalo se da stigne neka tura koja bukvalno ne može tako "živa" da se jede, onda je i ja ispržim, tu malo ispusti valjda te grozne neke masti a opet i promeni joj se ukus nekako pa može da se pojede :))

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, digrejzo said:

@togFU uf, koji flesbekovi kad sam procitao ovo za pohovanu salamu. mada je ponekad bio i mesni narezak da razbije monotoniju, a i nije kao da mozes da provalis ociglednu razliku, nego samo udri =))

hahah, ali što je najluđe, zapravo ti si mene  sad podsetio na pohovanu salamu, jer ja nisam mislio na to nego na fazon "omlet sa salamom", samo što ostane ceo komad te salame tako i jaja preliješ tek kad se proprži salama, ne odmah : ))

I mislim da sam isto probao baš pohovani narezak lol

 

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...