Jump to content

Elden Ring utisci


overkind

Recommended Posts

igrao ja! mislim da sam imao 107h kad sam ga presao. overio skoro sve bossove (sem zmaja u Farum Azuli) i procesljao sve sto sam mogao. cist str/vigor build - Golden Halberd od Tree Sentinela sa pocetka igrice sam koristio 60% vremena, posle toga sam presao na Blasphemous Blade (od Rykarda) i Gargoyle's Blackblade - power stancing kidanje! sve je islo uglavnom glatko (naravno da sam zaginuo milion puta), ali me Malenia ubedljivo najvise silovala. na kraju sam koristio summon (Knight Oleg) da mi malo pokupi aggro tokom fajta, ali je i tad bila prilicno teska jer je agresivna kao djavo. 50 pokusaja kasnije, pade i ona. glavni bosonja mi bio laksi od nje npr.

probao sam DS1 pre par godina, ali mi je prvi neki utisak bio da je igra teska zato sto nisam navikao da igram na dzojstiku i da je kamera nekako odradjena tako da vise otezava igranje nego sto pomaze. kao da me neko drzi za ruku i sprecava me da uradim ono sto sam zamislio, taj neki cudan osecaj. probao par sati, obrisao i rekao da ipak nije to za mene. onda sam igrao Sekira negde do pola kad je izasao (slican utisak kao sa DS1, ali mi je brza borba dosta vise legla i gotivio sam "posture breaking" sistem) i par nedelja pre nego da izadje Elden Ring sam uzeo DS1 da obrnem cisto da udjem u gruv, posvetim mu se lepo i vidim u cemu je cela fora i sto ljudi toliko gotive ceo taj Soulsborne.

posle svega, opsti utisak mi je da je Elden Ring verovatno jedna od najboljih igrica decenije, ako ne i ikada. jednostavno su pokidali sve aspekte i sve je doslo na svoje mesto. nema drzanja za ruku, brutalna borba koja nagradjuje strpljenje, preogroman open world, preogroman underworld (tu sam se tek usrao kad sam prvi put otisao liftom ispod), raznovrsna okruzenja, gomila razlicitih neprijatelja (ptice sa macevima na nogama, pu!), taj osecaj grandioznosti dok gledas u nesto na skroz drugom kraju mape i znas da mozes da otrcis tamo i koliko si zapravo mali, svet koji ima smisla i ne postoji kao neka prazna ljustura zarad KONTENTA (npr Assassin's Creed: Odyssey/Valhalla ili Far Cry X), vizuelno zanimljiva okruzenja i prelepi pejzazi... nabrajanju nema kraja. prvi put kad sam u glavnom gradu otisao da aktiviram runu, kad se polako dizu 2 golema blizu tebe, a treci iz pozadine gadja strelama od 7 metara, ufufuf. ili udjes u Liurnia of the Lakes. ili kad prelazis zid na severu i kad se posle popnes na Forge of the Giants. konstatno kez na faci.

i naravno najjaci meme ikada, koji je potpuno sumirao kolaps cele industrije i koliko je sve u kurcu:

Spoiler

Elden Ring if Ubisoft made it

sjmaiimvool81.jpg

 

Edited by digrejzo
  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Dosta starih igara je bilo kad pogines jednom ili tri puta, to je bilo to, ajmo ponovo. To nas nije sprecavalo da ih "obrcemo".  Danas je sve napravljeno da se igracima nesto olaksa, pretpostavljam da je zato ovakav meme ui. Nisam igrao Elder Ring al' sam izguglao da vidim igru kako izgleda.

I usput 

 

Edited by drndara

There is nothing either good or bad, thinking make it so.

Drndara.thumb.png.e387ee50467198aff9c89a

 

Link to comment
Share on other sites

Па Дигрјезо, ти си фан! Видим, слагаћемо се 🙂
Шалу на страну, мени се јако допада за сада. Обишао сам Лимгрејв, Лиурниу Кариан манор и сада сам у Келиду, чини ми се. Она црвена пустош. Ја се клацкам полако 🙂 Покушавам да нађем рудник или шта већ да могу да купујем шардове да дигнем оружија на +12 (знам да пише на Нету тачно где је, али ја се сам мучим и јашем около). Немам шта да додам на то што си написао, слажем се. Мада ја бих био шкртији са комплиментима. Не знам шта је најбоља игра свих времена. Немам дефиницију тога.

Две ми се ствари за сада нису допале да су вредне помена. Неки босови се налазе на местима у која не пасују по величини - бос у подземљу првог замка нпр. Клипује корз зид тако да је јако тешко да видим шта ради, јер је у зиду јелте. Све и када укапирам какав је  мувсет, и даље изгледа сулудо да је стално у зиду. Неки босови на крају рудника, пећина и сл.имају исти проблем. Забију се у зидове и гледаш им буљу док се копрцају. Очито да је мувсет напрваљен за већу арену.
Друга ствар је камера приликом роштиљања са великим босовима. Просто их не видим. Ово ме спец нервира јер је Секиро решио овај проблем. Горила са мачем у врату нпр. Камера се удаљи баш из тог разлога да бих могао да видим шта ради. У Елден рингу су убацили доста тешкаша, тролови, змајеви, и сл. али једноставно не видим шта раде. Камера је чврсто закуцана за ноге. Наравно да може да се окрене камера, али је Фром већ био решеио то. Чему корак уназад, не знам. Могу коња да јашем око њих, док их бијем по стопалима, али ако бих могао да видим шта раде не би било потребе да стално бежим од њих. Не умем да држим гејпед тако да могу несметано да вртим камеру, контролишем лика и борим се. Нису ми прсти толико савитљиви јбг.

Није мана, али мени лично далеко више лежи константно брза борба Секира, него стално мењање ритма и понеки ударци који имају јааако дугачку уводну анимацију али излете после у 2 фрејма. И криво ми је што змајеви не личе на Мидира или макар на Сита из ДС2. Али да не ситничарим. Нисам још ушао у Редмејн замак или друге главне тамнице, али ми академија изгледа као да је мања и некако празнија од првог замка. Да ли ће тако да остане и даље, не знам. Надам се да није фазон прва зона је феноменална, али после је мало сиромашно.

Иначе, ја сам ДС1 овде открио на РУРу и од тада сам фан. Чак сам и полован ПС3 купио због Демон Соулс. Никада нисам играо Бладборн, јбг немам ПС4, али надам се неком ремастеру на Стиму. Чак сам нешто и нашао да би могло да се деси.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, overkind said:

Не знам шта је најбоља игра свих времена. Немам дефиницију тога.

nemam ni ja, zato je i svrstah u "jednu od". naravno da je nemoguce bilo cemu dati tu "najbolje svih vremena" odrednicu, vise sam mislio na to da stvari koje Elden Ring pokusava da radi  - radi prilicno dobro, pa ga zbog toga svrstavam u red najboljih igrica u svojoj klasi (iako naravno nije savrsen).

potpuno se slazem sa ovim sto si napisao oko kamere i prevelikih neprijatelja, moze tu malo peglanja i peglanja koda oko onih stuttera kad se ucitavaju teksture ili sta se vec desava u pozadini. mislim da sam se protiv Tree Sentinela na pocetku borio na 20fpsa (a inace sam na oko 45-60). u par slucajeva je bilo i cudnih neprijatelja gde te npr. pas izujeda u dve sekunde, nabaci blood loss i ispadne ti svejedno da li imas 13 vigor ili 99. to bi mozda moglo malo pregledati, nema puno smisla da te low tier neprijatelj ispresavija bez sanse da reagujes. jos ako su u coporu, lele =(

ne bih puno da kenjam da ti ne bih nesto spojlovao, ali nisu ostale zone toliko "guste" pecinama i pratecim sadrzajem kao prva zona (ali istovremeno jesu). isto sam primetio da posle nekog vremena ne uzivam preterano u pecinama jer manje-vise sve prate isti kalup - zakljucana vrata na pocetku, nadji polugu na kraju da bi se vratio skroz na pocetak, da bi se fajtao sa bosom. jedino sto me radovalo je sto nisam znao kakav bos ceka na kraju i sta cu da dobijem od njega. u par navrata menjaju tu formulu, pa imas zanimljiv "puzzle" koji moras da resis da bi dosao do poluge, pa to malo razbija stvari. ali onda recimo na severu kod divova imas pecine koje uoopste ne prate ovaj kalup gde si ponovo odusevljen kao kad si prvi put usao u prvu pecinu i shvatis da nije realno ocekivati custom layout za svaku pecinu kad ih ima 56 ukupno i da su potpuno opcione i ne blokiraju glavni kvest/pricu/sta god. videces vec i sam kako budes peglao, toliko detalja ima u svim podrucjima da su sve ove primedbe u stvari sitnice kada pogledas siru sliku. meni barem!

Link to comment
Share on other sites

Једине игре које сам у животу купио за пун износ и плаћао сизон пасове су игре Фром софта. Тако да, ако је пола што си написао тачно ја сам јако срећан. Ја сам више мислио на оно што зову Legacy Dungeons. Први замак, Stormveil, је феноменалан. Ја сам се пар пута изненадио јбт овога још има! Шта су направили. Али академије Реа Лукарија ми је некако мања изгледала. Да ли зато што су зграде на све стране, а у исте се не може, или је заиста мања не знам. Али мени се чини да сам први пут када сам играо много више времена провео у "Олујном замку" него у "Магиској академији".

За тог кера знам. Ја сам за сада срео (убио) само једног, али је Зули на ЈТ писала, дословно, о томе. Мислим да је проблем са неким флаговима да када те хитбокс једном удари остаје "активан" и даље и удара те целом дужином трајања анимације. Тако некако. Очигледан баг.

Мени је око перформанси мало помогло скалирање слике (имам нвидија картицу али колико знам и АМД подржава исто). Тако да не играм у 1440, нативно, него у некој чудној нижој која је је рецимо 77% од 1440, али се онда скалира навише на 1440. Мени изгледа лепо (није мутно) и чини ми се да ради стабилније. Али пеглаће они ово још којекаквим закрпама сигуран сам. Радујем се ДЛЦу!

  • Upvote (+1) 1
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, digrejzo said:

videces! samo cu reci da je Raya Lucaria ubedljivo najmanji legacy dungeon, da te zagolicam malo 😆

Влажни снови моји!

@manson

Мени се лично допада фазон да нема насеља него само раштркани поједници (којих има много). Некима иде добро, неки као лутају а неки покушавају да преживе у свом очају. А ја, играч, пратим свој пут и на исте могу али и не морам да се обазирем. Руши устаљену РПГ матрицу где ја у ствари не гледам своја посла и свој интерес него се нудим другима.

Да појасним мало. Име ми је Гералт. Некога кога доживљавам као ћерку рођену јуре демони из самог хладног пакла изашли. Не знам ни где је, ни да ли је жива. Покушавам да јој уђем у траг и да јој помогнем. Хитно је. мало ми је фрка. Али ништа од тога пре него завирим у 15 села, опалим три курве, нађем тигањ, отворим крчму, УВЕДЕМ ЈЕБЕНО ВИШЕСТРАНАЧИЈЕ У СОВИЈЕТСКИ САВЕЗ ..., скупим шпил карата, продам 250 мачева који нису ни зашта, нађем мод који ресетује инвентар трговца да игра не тилтује када сваки пут учита претходних 250 мачева ... АЛО, ГЕРАЛТЕ, ЂЕ ЈЕ СИРИ?!?!?! Може прича да се постави тако да није хитна и да тумарање и запиткивање буде управо у служби одмотавања приче о безименом јунаку 🙂 али то на пример у Вичеру није случај. Феноменална прича развучена преко отвореног света у ствари ради против тога да се у исту удубим и "схватим је за озбиљно". И мени је ово јако сметало.

Елден ринг има јако туробну атмосферу, која је мени одлична, јер у распуклом свету који се распада тек понегде наиђеш на некога с ким можеш да проговориш коју. А и не мораш. Не би ваљало да је свака игра оваква али ово је фазон који Фром гура од прве им игре и мени лично лежи. Чак и у отвореном свету. Ништа ме вештачки не омета да тумарам и тражим свој пут. Није свет ту да бих ја нашао све и са свима причао о нечему, и ово је пријатна промена.

Edited by overkind
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, digrejzo said:

ayyy, Remedy se dogovorio sa Rockstarom da (Remedy) odradi remake Max Payne 1 + 2, ali obe igre upakovane u jednu i to u Control enginu. uhuh!

Пуно га позз и честитке од мене 🙂

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Ти и ја само онда саговорници. Диего је пролетео ово 🙂

Какав ти је утисак? Докле си стигао?

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

mozda ne toliko, ali ako budem imao para za trosenje kad izadje, skoro definitivno cu da ih pocastim.
kako da ne podrzis stvar kad igricu radi Sam Lake licno, a pritom znas da su mu ubili zenu i dete i da je sam razbio Punchinello porodicu i Aesir farmakomafiju? :tf:

Quantum Break mi je bio dobar, ali Control mi bese bas lepo legao. imao je neku zarazno-cudnu energiju, taman dovoljno paranormalnog i uvrnutog, a opet dosta napucavanja, dobar "ooomph" feedback i zanimljivu KASTOMIZACIJU oruzja  onaj engine jebe kevu kako radi i kako se ponasa sa stvarima koje mozes da unistavas, jedva cekam slo-mo rokanje po Valkyr dzankijima sa dva uzija, dok leti prasina i malter na sve strane \o/

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, overkind said:

Ти и ја само онда саговорници. Диего је пролетео ово 🙂

Какав ти је утисак? Докле си стигао?

Pa ja sam zadovoljan do sada ali imam slicne zamerke kao i za prethodne ds igre iako ima dosta quality of life promena. S obzirom da igram sa tastaturom i misem (navikao) nemam nikakvih problema sa kamerom, sve je glatko, ali mi smetaju meniji koji su optimizovani za dzoyped. I dalje brdo stvari nedovoljno objasnjeno u igri pa mora covek da googla, srecom pa mi nije prva ds igra. Pricu ni ne pratim nego sam nasao spisak svih bosova po oblastima pa idem redom i precrtavam. 😁 Uvek sam igrao nekako faith/dex pa sam i sada ali sam generalno razocaran skejlingom oruzja za to pa cu prvom prilikom respec cim zavrsim akademiju onu...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, overkind said:

Ти и ја само онда саговорници. Диего је пролетео ово 🙂

Какав ти је утисак? Докле си стигао?

😄 prvi playthrough sa najvecim two handed macem koj sam mogao u tom trenutku pronaci. Fav je onaj mac iz berserka, malo je easy mode jer staggerujes protivnike svakim hitom.

drugi playthrough igram dex int, samurai mage zonfic, i trudim se da budem sto svestraniji kolko je moguce. Igra je savrsena za casual play na ps5 i u krevetu 😄

I see by your outfit, that you are a cowboy.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, digrejzo said:

mozda ne toliko, ali ako budem imao para za trosenje kad izadje, skoro definitivno cu da ih pocastim.
kako da ne podrzis stvar kad igricu radi Sam Lake licno, a pritom znas da su mu ubili zenu i dete i da je sam razbio Punchinello porodicu i Aesir farmakomafiju? :tf:

Quantum Break mi je bio dobar, ali Control mi bese bas lepo legao. imao je neku zarazno-cudnu energiju, taman dovoljno paranormalnog i uvrnutog, a opet dosta napucavanja, dobar "ooomph" feedback i zanimljivu KASTOMIZACIJU oruzja  onaj engine jebe kevu kako radi i kako se ponasa sa stvarima koje mozes da unistavas, jedva cekam slo-mo rokanje po Valkyr dzankijima sa dva uzija, dok leti prasina i malter na sve strane \o/

Dobar je Control i slažem se da treba podržati Max Payne rimejkove ako bude bila neka fina cena.

Neće sigurno biti tog osećaja kao kad se pikalo pre 20 godina, kec i dvojka, ali makar da se obeleži jedna od najvažnijih igara ikada 🙂

Meni se u Max Payne zapravo dosta dopadao zvuk koji su odlično rešili. Naravno bullet time i pucanje i sve je strava, ali zvuk je bio odličan, i ono kad se biju, i kad šeta po snegu i tako svi ti specijalni efekti.

Link to comment
Share on other sites

Шта ти смета Џони? Ја сам се после 20 година миша и тастатуре од истих одвикао за 5 минута. Заваљивање у фотељу и чачкање јаја је превагнуло. Миш и татстатура само за пуцачине и РПГ (клик клик).

Ја нисам приметио за сада ништа катастрофално. Има лоших момената, босова који су скрпљени, противника који ама баш ничему не служе и тривијални су да се обришу са мапе макар се звали и древни змај 🙂. Осцилује ту и тамо између тривијалног и иритантног. Духови, spirit summons, су де факто део основне механике, као играње с оружијем, побољшавање истог или ролање, и чини ми се да је доста ствари балансирано с тим на уму - да ниси сам у арени. Избор да се исти не користе је присутан али представља додатни изазов. Цео Келид, нпр, се састоји од босова који имају 2 или чак 3 противника у арени истовремно. Неки су заиста случајно набацани заједно.

Делује ми да су мало превише загризли и да је игра просто превелика да би била испуњена само квалитетним садржајем.

  • Like +1 1
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, overkind said:

Шта ти смета Џони? Ја сам се после 20 година миша и тастатуре од истих одвикао за 5 минута. Заваљивање у фотељу и чачкање јаја је превагнуло. Миш и татстатура само за пуцачине и РПГ (клик клик).

ja sa joypadom ne umem da "nišanim". Što znači da u FPS igrama sam baš katastrofa apsolutna, a u onim TPS se još donekle i snađem ali isto vrljavo.

Problem nastaje kad je hibridna, tipa tps je ili akcija u trećem licu gde se kao šibaš hladnim oružjem i to pa to fercera i onda imaš i neki pištolj-pušku pa treba da naciljaš. Tipa Resident Evil ili Last of Us čak što da ne.

Tako da ono, ne znam, i dalje sam za tast + miš u tim slučajevima.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/19/2022 at 1:59 PM, overkind said:

Шта ти смета Џони?

Pa nemam pojma tacno, tupav sam valjda. Ovo sto laki kaze, nisanjenje, ali u smislu da ne umem da pomeram kameru i da se krecem u suprotnom pravcu recimo. Igra mi je i dalje zanimljiva, polako napredujem. 🙂

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...