Jump to content

Boardgames - sta igrate, saveti za kupovinu, itd


Recommended Posts

Жена купила Сплендор и у истом ме деље. Скупљаш драго камење којом купујеш карте са поенима, које су истовремено драго камење ... Драгуљи на све стране. Кратко траје партија што се мени лично допада 🙂 Појма немам како се у ствари игра, али чини ми се да има добар елемент среће јер се карте са поенима које треба да се купе стално мењају па је тешко предвитети које драгуље тачно треба да ловиш. Али није лоше да се убије пола сата или сат.

  • Upvote (+1) 1
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

pic6267930.jpg

danas mi stiglo ovo cudo, a posto mi trecinu igara cine samo Unmatched setovi, rekoh da napisem mali post predstavljanja u nadi da ce se jos nekom dopasti!

Da li ste se ikada pitali u koliko poteza bi Brus Li nalupao 3 odrasla Velosiraptora?
Ili mozda Serlok Holms Kralja Artura?
Ili da li bi Crvenkapa skinula skalp Ahilu?
NE TRAZITE DALJE!

Unmatched je asimetricna board game tabacina od dva do cetiri igraca. iskreno, iako moze da se igra sa cetiri igraca, daleko je brzi i zabavniji kad je klasican 1v1 duel jer je tako i originalno zamisljen. svaki lik/heroj ima svoj spil od 30 karata, a potezi koje moze da izvede su tematski usko povezani sa glavnim karakteristikama tog heroja, sto uveliko doprinosi asimetricnosti jer svako ima svoj stil igrenja. istovremeno, svi heroji prate ista pravila igranja i niko ne odskace previse sto se odnosa jacine/slabosti tice, pa manje-vise svako moze da pobedi svakoga. nekad je to malo teze koliko zbog karata koje imate u ruci, toliko zbog nacina na koji funkcionise neprijateljski lik u odnosu na vaseg, ie, vi ste melee i jurite agilnog ranged lika koji moze posle svakog svog napada opet da se krece - u tom slucaju mora malo strpljivije, da se izgradi dobar kombo, da se iznudi neki napad i onda mozete da mu skacete po glavi \o/

Unmatched se igra relativno brzo, u proseku od 20-40min. u pocetku ce vam najvise vremena otici na citanje opisa karata i njihovih akcija, ali vremenom cete moci da raspoznajete karte na prvi pogled, pa potezi budu brzi i britki, sa minimumom praznog hoda. spil je ogranicen, pa kada ostanete bez karata a morate da vucete, polako "krvarite", sto onemogucava Riziko scenario gde partija ume da traje i po par sati jer se nista ne desava i svako ima svoj bunker i ne zeli prvi da napadne.

veliki setovi imaju po 4, a mali po 2 heroja. svi mogu sa svima da se kombinuju i kutije su potpuno standalone. ne postoje Unmatched "ekspanzije" u klasicnom smislu, jedini aspekt ekspanzije ovde je to sto samo povecavate izbor prilikom odabira heroja. licno preporucujem Robin Hood vs Bigfoot set koji je meni best buy jer je medju najjeftinijijima, ima dobre borce i dve razlicite mape (dok noviji setovi imaju uglavnom jednu). evo i setova koji su trenutno u printu i manje-vise dostupni kod nas

- Battle of Legends Volume 1 (King Arthur, Sinbad, Medusa, Alice in Wonderland)
- Robin Hood vs. Bigfoot (uhhh)
- Cobble & Fog (Dr Jekyll/Mr Hyde, Dracula, Invisible Man, Sherlock Holmes)
- Little Red Riding Hood vs. Beowulf
- Jurassic Park – InGen vs Raptors (Muldoon, 3x Velociraptors)
- Battle of Legends Volume 2 (Bloody Mary, Sun Wukong, Yennenga, Achilles)
- Buffy the Vampire Slayer ( :rofl: )
- Bruce Lee (out of print) 
- Deadpool (out of print) 

poslednja stvar koju bih pohvalio je dizajn. izgled svih komponenti na stolu je za par koplja iznad svih drugih igara koje posedujem. i dalje ne mogu da se odlucim koji spil mi je omiljeni, jer svaka karta ima svoj jedinstveni dizajn koji naglasava neki atribut lika kog vodite. cak su i figure heroja u nekim zanimljivim pozama i savrseni su za bojenje, ako ste u tom gasu (npr, Crvenkapa nosi ogrtac od vuka, Velosiraptori su u tri razlicite poze, itd). ostavicu u spojleru koju fotku, jer stvarno mislim da su bas pokidali.

Spoiler

s5mkk22w3fr61.jpg?width=640&crop=smart&a

UM-CaF-Dracula_Baptism-of-Blood.png

v4u5qw4bcnn71.png

UM-BoLv2-Bloody-Mary-Broken-Glass.png

7fda82a18c0c7aeed4f54bd9b51aebf7.jpg

Unmatched2_BloodyMary.jpg?ssl=1

q6.jpg?w=1024

EeQtBU1XsAE0itp?format=jpg&name=4096x409

pic5522899.jpg

71DxOyTxu2L._AC_SL1113_.jpg

 

Edited by digrejzo
  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, digrejzo said:

Da li ste se ikada pitali u koliko poteza bi Brus Li nalupao 3 odrasla Velosiraptora?
Ili mozda Serlok Holms Kralja Artura?
Ili da li bi Crvenkapa skinula skalp Ahilu?
NE TRAZITE DALJE!

zapravo sam se ovo oduvek pitao, bez sve šale!

čak su bili i oni okršaji ovog tipa na netu na nekim sajtovima, doduše više popularna kultura pa ono dal' bi Rambo dobio Sub Zeroa (mada to sad ima u MK već lol) ali tako te kombinacije.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

je l' imamo nekoga na forumu da silji pisicu na Warhammer 40k (igra/boji/skuplja)?

ne bih mogao da kazem da je krenuo da me klopa i taj crv, ali ne mogu ni da kazem da nije. kad vec brasna i ulja svakako nece biti, daj barem da mi oci hrani lep Necron Overlord na polici negde!

=(

Link to comment
Share on other sites

opopop i drale brat bord gejm connoisseur! 

daj neke utiske, kakav je? blizu sam bio da ga uzmem, ali se odlucih za Inis posto je Dune popularniji i sigurno ce ga jos dugo biti na stanju.

jesu frakcije asimetricne koliko toliko? tipa, da sa Harkonenima mozes lakse da dobijas vojne pobede, a da Atreidi imaju bolju diplomatiju (ili nesto tog tipa)?  je l' ima preokreta i prcanja protivnika kad je slab i zabadanja noza u ledja? 

  • Like +1 1
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

biraš "frakciju" na početku birajući lidera, koji ima specijalne osobine, dakle, ne radi se o rasama/frakcijama, nego o liderima. to pruža raznolikost strategija na tom polju.

takođe, svaki krug se sastoji od raspoređivanja agenta (worker placement) što zavisi od karata u ruci koje otvaraju pristup poljima, bitke i otkrivanja karata sa bodovima koji omogućavaju kupovinu raspoloživih karata (deck building). može se  pobedtiti raznim putevima, jer se victory poeni dobijaju napretkom u diplomatskim odnosima sa 4 frakcije (Spacing Guild, Fremen, Emperor i Bene Geserit), pobedama u bitkama (svaki turn ima ponuđenu nagradu za pobednika bitke i drugo/treće mesto), kupovinom karte SPICE MUST FLOW (u fazi kupovine karata) ili intrigama (karte koje pružaju random bonuse i dobijaju se na poljima na koje ste rasporedili agenta ili kao nagrade za pobedu/učestvovanje u bici). deck building je tek kompleksan...

jako kompleksno, jako zanimljivo, jako napeto, jako raznovrsno... postoji verzija na Steam-u na Table top simulatoru, takođe. treba vremena da se uđe u gejmplej, ali posle postaje opijajuće...

Edited by Debeli
  • Like +1 2

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

iscimao sam se da krenem da bojim one Unmatched likove, prva na redu je musava Crvenkapa:

Spoiler

CxnSr3P.jpg

o4Tc2dY.jpg

 

malo govance od figurice, evo je u poredjenju sa dvajes evrocenti. drale nemoj da pucas, nasi smo!

u0HZttE.jpg

kupio sam neke naocare sa razlicitim nivoima zuma jer sam corav do jaja, pa mi bas znace (iako se ne vidi po krajnjim rezultatima 😄). imam neke odvratne cetkice iz lidla i akrilne boje koje su isle sa njima, pa kao ajde da probam. na vuka sam ponosan s obzirom koliko je sve jebeno sitno, ali sranje su ove boje jer se bas slabo hvataju za plastiku, pa moram po 5-6 slojeva da nanosim. gledacu da kupim par "pravih" boja (Citadel) i neke fine cetkice i da se malo zajebavam kako dolikuje. eventualno da zveknem rakiju-dve pre bojenja, da mi se opusti lepo ruka!

zaboravih da dodam, evo dva burazera koja kidaju - Miniac i Duncan Rhodes. svasta nesto objasnjavaju sto se tehnika bojenja tice, odabir boja/cetkica, razliciti pristupi za razlicite figurice, itd, fino edukativno stivo. i naravno, bizarno cisto izgleda sve sto rade, pravi majstori svog zanata!

Edited by digrejzo
  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ma 'de umem, nemam pojma sta radim =c ali hvala na podrsci!

ja se samo nadam da cu vremenom uspeti da pohvatam osnove, malo da provalim fore ovih majstora sa jutjuba, da naucim ponesto o senkama/osvetljenju, bojama, itd. u sustini mi je do jaja zabavno i prija mi taj vajb gde moras da se opustis, da pazis sta radis cetkicom, i razmisljas koju boju gde da metnes. glavni cilj mi je da figurice izgledaju lepo kad su na stolu i kad ih pipkas i pomeras, a sve je bolje od mutave sive plastike!

evo ga Sinbad gotov sa neobojenim ortacima, uzivo je jos lepsi jer se zlato/metal presijavaju i ne mozes toliko dobro da vidis sve sitne greske i mikro-zajebe koje imam 😄 lone su mu bile zute boje originalno u prvoj verziji, ali su dosta odvracale paznju nekako, pa rekoh da bacim malo narandzaste preko (ali ne skroz skroz da je prekrijem), jebemliga. mozda bi mu bele pantalone bolje cucale na kraju, ali Sinbad je cigan pa mu i narandzasta ide! jedva cekam da bojim Beowulfa, kombinacija braon stita zlatne boje na krstu/kuglicama unutra i po obodu me bas raduje.

DVEtr3y.jpg

Edited by digrejzo
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, digrejzo said:

ma 'de umem, nemam pojma sta radim =c ali hvala na podrsci!

ja se samo nadam da cu vremenom uspeti da pohvatam osnove, malo da provalim fore ovih majstora sa jutjuba, da naucim ponesto o senkama/osvetljenju, bojama, itd. u sustini mi je do jaja zabavno i prija mi taj vajb gde moras da se opustis, da pazis sta radis cetkicom, i razmisljas koju boju gde da metnes. glavni cilj mi je da figurice izgledaju lepo kad su na stolu i kad ih pipkas i pomeras, a sve je bolje od mutave sive plastike!

evo ga Sinbad gotov sa neobojenim ortacima, uzivo je jos lepsi jer se zlato/metal presijavaju i ne mozes toliko dobro da vidis sve sitne greske i mikro-zajebe koje imam 😄 lone su mu bile zute boje originalno u prvoj verziji, ali su dosta odvracale paznju nekako, pa rekoh da bacim malo narandzaste preko (ali ne skroz skroz da je prekrijem), jebemliga. mozda bi mu bele pantalone bolje cucale na kraju, ali Sinbad je cigan pa mu i narandzasta ide! jedva cekam da bojim Beowulfa, kombinacija braon stita zlatne boje na krstu/kuglicama unutra i po obodu me bas raduje.

DVEtr3y.jpg

ma šta ti je, sinbad izgleda vrh, ja da sam uzeo da ga ofarbam izgledao bi kao da si dao dedi od sto godina kojem se tresu ruke da ga farba.

bio je neki lik u kraju, burazer od mog ortaka, ali stariji od nas x godina, on se još pre dvaes' godina tim zezao, i isto je tako farbao zezao se, stvarno je vrh sve to ispadalo, ali pipavo do zla boga.

5 hours ago, digrejzo said:

(ali ne skroz skroz da je prekrijem), jebemliga. mozda bi mu bele pantalone bolje cucale na kraju, ali Sinbad je cigan pa mu i narandzasta ide! je

možda su još bolje ispale nego što si očekivao jer probija ta žuta malo pa deluje kao da su "pohabane" a takve i trebaju biti.

Link to comment
Share on other sites

Sve pohvale za trud, bice bolje za par desetina godina, nigde ne zuris. 😄


Imas neki link za boje/cetkice, sta valja, sta ne? Palo mi je vec na pamet da kupim neki set i dam zeni da se zanima.

Jedini pravi boardgame koji imam je D&D Legend of Drizzt. Kao neko  ko nikada nija igrao pravi D&D a voli vilenjake/patuljke/zmajeve (lol gej), meni je igra sjajna. Dobije se knjizica sa avanturama koje se prate. Video sam negde i da su pravili custom avanture za nju.

Imam i neke sitne karticne igre, od kojih jedina koja je super za 3-4 playera jeste Unstable Unicorns. Zabavna je i moze da potraje partija. Nemam je dugo pa nisam siguran dal' moze da dosadi nakon tipa 20 partija.

  • Like +1 1

.

Link to comment
Share on other sites

u sustini imas razlicite "starter" setove razlicitih proizvodjaca. od onoga sto sam video (ove kao neke proverene pro glave sto su na YT), preporuke uglavnom idu za Vallejo starter setove. imas Model Color i Game Color, a naravno da mozes i sam da kupis boje koje ti se svidjaju i pravis neki svoj mali set. ja sam npr kombinovao boje iz Model i Game color, pa npr. imam tipa tamnu zelenu Model Color jer je uverljiva zelena, ali i neku jarko-svetlu zelenu iz Game Color serije. razlika izmedju njih je sto je Model Color linija napravljena vise za WW2 tenkice, avione, uniforme, itd, uverljivi tonovi i boje, realisticniji, dok je Game Color vise za D&D, fantasy trip i vise mu dodje kao direktni konkurent Games Workshopovom Citadelu. imas gomilu proizvodjaca, ali Vallejo ima ubedljivo najbolji odnos cene/kvaliteta i kolicine boje koju dobijes. poredjenja radi, Vallejo boja je 330rsd/17ml, Citadel boja je 450rsd/12ml, Scale75 zlatnu sam platio 500rsd/17ml, itd. tu su i Army Painter boje (ali nesto nisam video da ih ljudi dosta hvale), Green Stuff World (ista prica kao Army Painter, imaju po koju dobru boju, ali generalno nije to to), itd.

sto se tice cetkica, savetujem da uzmes neki najjeftiniji set sintetickih cetkica, njih koristis za grubo silovanje - da mesas boje, za drybrushing, da nanosis metallic boje (jer oni bas razjebu cetkicu), itd, i kupis tipa ovaj Army Painter set za finije stvari. tu imas Regiment cetkicu (koju koristis 90% vremena, a ima lep i ostar vrh, pa mozes gomilu sitnih detalja isto da odradis), Insane Detail (za ultra sitne detalje, oci, itd) i Drybrush za.... ugh... suvo nanosenje boja/hajlajtovanja ispupcenih detalja na figurici. naravno, ako hoces all in, kupi Winsor & Newton Series 7, neki Raphael 8408, DaVinci, itd. ja bas sutra idem da uzmem koju Army Painter cetkicu, ali necu set, jer mi drybrush ne treba, a isto tako mislim da je Insane Detail previse mala (vec imam DaVinci 00 cetkicu za to), pa uzimam samo Regiment i Detail varijante. kao da ce mi to pomoci =c

trebace ti i prajmer da bi se boja lepo hvatala. svakako nemoj neki najjeftiniji iz Mach es Selbst (:tf:), da ne proguta detalje i popuni rupe na modelu. u zavisnosti od boje prajmera se drugacije ponasaju boje koje nanosis kasnije, odnosno:

  • beli prajmer = svetlija figurica na kraju ako nanosis tanke slojeve boje i manje slojeva boje generalno koje treba da nanosis preko da bi lepo prekrio prajmer
  • crni prajmer = tamnija figurica, ali onda automatski dobijas senke jer ti je figurica vec crna, pa to nije lose. ali opet mozda za nijansu teze videti sta je sta na modelu upravo jer je sve crno. a moras i vise slojeva boja da nanosis jer se boris sa crnom
  • sivi prajmer = po mnogima najbolja tacka za pocetnika jer pokriva dobre strane i crnog i belog prajmera

tu je i zenithal prajming, gde na crni prajmer naneses jedan/dva tanka sloja belog prajmera direktno odozgo, da bi dobio jace osvetljenje na delovima modela koji treba da budu jarki i najvise su "izlozeni suncu", dok npr. deo ispod misica, ispod ogrtaca, bude tamnije boje

javljaj sta si uradio i ako imas jos neko pitanje. naravno, ako odradis neku figuricu i vec prva ispadne bolja od svega sto sam kacio gore, nemoj se javljati.

Edited by digrejzo
Link to comment
Share on other sites

uvek!

najnovija zrtva moje cetkice, Bloody Mary!

K0NwLww.jpgo7uoExA.jpg

Spoiler

i9Vb7Dj.jpgIauOZDM.jpg

EUD0yoO.jpgE96ov2l.jpg

LM5mbEG.jpg

 

Invisible Man \o/

ZLG5S8g.jpgsVGVlCW.jpg

 

Dr Jekyll / Mr Hyde

pxJrXv6.jpgMog2SdM.jpg

ozbiljna je patnja sa licem, ne znam da li cu ikada da ga lepo savladam. eventualno da kupim army men kod kineza pa da vezbam kao konj dok ne ispadne nesto lepo =c
i sto je vrh ove cetkice koje imam ocajan, pa obrva bude debljine oka, uvek se iznerviram =c

jos jedna tura gotova \o/

uY4Jqs5.jpg

Edited by digrejzo
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...