Jump to content

Knjigovodstvo i prevare


Recommended Posts

Nema ništa specijalno - to nam je bila ona neka firma gde je Rus bio suvlasnik, pa je on prosto čovek samo odustao od priče a mi prebacili poslove na našu firmu i onda je samo odumrla. Mislim u trenutku zatvaranja nije imala zaposlene, nikakva dugovanja, potraživanja, ništa. I to je ono neka procedura tipa podneo si to za zatvaranje, pa čekaš nešto tipa šest meseci da se ne javi neko da si mu dužan ili tako nešto, pa onda kao finalno zatvoriš pa ima još godinu dana ili tako nešto dok se ne seti i poreska da im više nisi dužan. Plus nešto dokumentaciju moraš da čuvaš da li 3 ili 5 godina. Suludo su veliki rokovi, pogotovu kad imaš potpuno čistu situaciju da realno ništa nikome ne duguješ i da plaćaš sve što ti kažu da treba da se plati. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zwerko said:

Nema ništa specijalno - to nam je bila ona neka firma gde je Rus bio suvlasnik, pa je on prosto čovek samo odustao od priče a mi prebacili poslove na našu firmu i onda je samo odumrla. Mislim u trenutku zatvaranja nije imala zaposlene, nikakva dugovanja, potraživanja, ništa. I to je ono neka procedura tipa podneo si to za zatvaranje, pa čekaš nešto tipa šest meseci da se ne javi neko da si mu dužan ili tako nešto, pa onda kao finalno zatvoriš pa ima još godinu dana ili tako nešto dok se ne seti i poreska da im više nisi dužan. Plus nešto dokumentaciju moraš da čuvaš da li 3 ili 5 godina. Suludo su veliki rokovi, pogotovu kad imaš potpuno čistu situaciju da realno ništa nikome ne duguješ i da plaćaš sve što ti kažu da treba da se plati. 

pa da, to to. ok, onda možda nije toliko teško koliko je zapravo vremenski zahtevno da čekaš sve te rokove da prođu.

plus pazi, ti čekaš kao da se neko javi ako mu duguješ, kako taj neko uopšte da zna da treba da se javi nekome i kome :)) mislim, ceo sistem je suludo postavljen 🙂 kao šta, pišem APR-u :))

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Zwerko said:

Mislim da oni negde objavljuju te neke firme koje su u likvidaciji ili tako nekako pa ti treba to da pratiš, ukoliko vidiš da je neko ko tebi duguje onda se javiš!

hahaha, nisam ni mislio da je neki bolji scenario u pitanju :)))

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2022 at 2:16 AM, mohr said:

Znaci ne otvarati nikako, ok, bar sam to skontao 🙂

DOO je najbolja varijanta u smislu poreza ako ti promet prelazi 8 miliona sto je limit za pausal. cak i ako ne zelis da se cimas, sakupljas racune, dnevnice, i ostalo, platis "samo" 15% poreza na dobit i miran si.

Edited by Neptune
  • Like +1 1

Born in trust sentenced to dust born in sin come on in

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Neptune said:

DOO je najbolja varijanta u smislu poreza ako ti promet prelazi 8 miliona sto je limit za pausal. cak i ako ne zelis da se cimas, sakupljas racune, dnevnice, i ostalo, platis "samo" 15% poreza na dobit i miran si.

тачно.

On 3/7/2022 at 10:51 AM, Zwerko said:

Mislim da oni negde objavljuju te neke firme koje su u likvidaciji ili tako nekako pa ti treba to da pratiš, ukoliko vidiš da je neko ko tebi duguje onda se javiš!

АПР

није толико компликовано...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

On 3/14/2022 at 9:49 PM, Debeli said:

АПР

није толико компликовано...

nije komplikovano ako znaš gde da gledaš.

kao i za gomilu drugih stvari.

ali naša država ima super "praksu" da apsolutno ništa ne radi po pitanju edukacije ljudi za bilo šta, pa se onda sve zasniva na tome da sam kopaš po konfuznim sajtovima, zoveš telefone na koje se niko ne javlja i slično. nije to samo za APR već za bilo šta od državnih službi.

lako je kad si u tome, onda ti je logično, ali ako si samo "obični preduzetnik" (u ovom slučaju konkretnom) apsolutno nije intuitivno u bilo kom smislu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 2/20/2022 at 9:54 PM, Highl1 said:

Sve je to u redu, ali kod paušala. DOO je dosta ozbiljnija priča

upravo sam ovo hteo da napisem. kod doo zakon ti trazi da imas knjigovodju. + sto mislim da izvoz moze samo sa doo da se radi. ima doo svojih prednosti u odnosu na preduzetnika. po meni jedina prednost preduzetnika je so kada hoce da digne pare sa racuna firme ne placa porez.

  • Like +1 1
  • Upvote (+1) 1

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

On 3/14/2022 at 9:46 PM, Neptune said:

DOO je najbolja varijanta u smislu poreza ako ti promet prelazi 8 miliona sto je limit za pausal. cak i ako ne zelis da se cimas, sakupljas racune, dnevnice, i ostalo, platis "samo" 15% poreza na dobit i miran si.

i još 15% kad sebi isplaćuješ dividendu, što je efektivno 27.75%

  • Like +1 1

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

u fazi sam raspitivanja oko otvaranja firme, prednosti i mane, pa sad vagam sta i kako mi je najbolje kratkorocno i dugorocno. sledece nedelje cu ponovo razgovarati sa jednim knjigovodjom, i jos jednim novim (trecim po redu). malo imam specificna pitanja i prohteve a niko od njih nije imao prilike da se sustretne sa tim.

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, oddball said:

u fazi sam raspitivanja oko otvaranja firme, prednosti i mane, pa sad vagam sta i kako mi je najbolje kratkorocno i dugorocno. sledece nedelje cu ponovo razgovarati sa jednim knjigovodjom, i jos jednim novim (trecim po redu). malo imam specificna pitanja i prohteve a niko od njih nije imao prilike da se sustretne sa tim.

ako imaš ideju da ti firma u perspektivi bude "ozbiljna" onda je doo svakako bolji, prosto svi te gledaju ozbiljnije i banke i firme itd. 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Lucky said:

ako imaš ideju da ti firma u perspektivi bude "ozbiljna" onda je doo svakako bolji, prosto svi te gledaju ozbiljnije i banke i firme itd. 

naravno, znam sve to. i zbog potencijalnog izvoza buduci da (ako sam dobro shvatio) preduzetnik ne moze da radi izvoz. sem toga, pored glavne delatnosti mogu da radim gomilu drugih stvari i to uredno da naplacujem bez dodavanja delatnosti, sto je meni veoma bitno. 

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, oddball said:

naravno, znam sve to. i zbog potencijalnog izvoza buduci da (ako sam dobro shvatio) preduzetnik ne moze da radi izvoz. sem toga, pored glavne delatnosti mogu da radim gomilu drugih stvari i to uredno da naplacujem bez dodavanja delatnosti, sto je meni veoma bitno. 

jeste, mada nisam znao da preduzetnik to ne može? pa i on se registruje u APR-u sa pretežnom šifrom delatnosti, potenciranje onog pretežna 🙂 

a za izvoz uvek možeš preko posrednika, makar za početak. da, uzimaju procenat ali ne moraš da se cimaš sa svim što ti je potrebno a opet malo opipaš teren, lako ćeš posle da pređeš na direkt izvoz sam.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Lucky said:

jeste, mada nisam znao da preduzetnik to ne može? pa i on se registruje u APR-u sa pretežnom šifrom delatnosti, potenciranje onog pretežna 🙂 

a za izvoz uvek možeš preko posrednika, makar za početak. da, uzimaju procenat ali ne moraš da se cimaš sa svim što ti je potrebno a opet malo opipaš teren, lako ćeš posle da pređeš na direkt izvoz sam.

ako sam dobro shvatio preduzetnik za svaku delatnost koja nije maticna mora da radi nesto poput doregistracije s tim sto mu se onda i troskovi firme uvecavaju.

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 6/22/2022 at 1:31 PM, Neptune said:

Ima li neko da preporuči knjigovođu da mi odradi proces likvidacije DOO od početka do kraja sa što manje cimanja?

daj iskustva i komentare posle 🙂

znam da to bese uvek tesko ako si pravno lice 🙂 ja imam DOO i mozda ce mi trebati ako budem prelazio u preduzetnike 🙂 

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...