Jump to content

Oporezivanje prilikom prodaje stana


Recommended Posts

Ne znam da li je neko na forumu imao iskustva s ovim.

Gledam sada regulativu vezano za prodaju stana, prevashodno porez od 15%. Sad ono što mi nije jasno je kako se tretira nameštaj u celoj priči? Tipa ja nekom prodam kvadrat za lupam 1.000 evra, i onda pravim poseban dil za prodaju nameštaja, na šta se pretpostavljam ne plaća porez? Da li mogu kuhinju da izvučem iz cene prenosa nekretnine, pa da je prodam odvojeno? Šta se smatra kao delom nekretnine? Da li se, i kako, to oporezuje?

Da li se u obračunu razlike nabavne i prodajne cene uzima u obzir plaćena kamata banci? Tipa da li ukupna kamata plaćena do dana prodaje ulazi u nabavnu cenu?

Born in trust sentenced to dust born in sin come on in

Link to comment
Share on other sites

To je porez na prenos apsolutnih prava. 15% je na kapitalnu dobit, a time se smatra razlika izmedju nabavne i prodajne cene stana. I sad ti kupis stan za lupam 100.000, ubacis jos 20.000 namestaja, i prodas za 150.000, platices 7.500 poreza. Osim ako izbacis namestaj iz racunice, pa prodas stan za 130.000 a namestaj posebno za 20.000, onda placas "samo" 4.500.

Born in trust sentenced to dust born in sin come on in

Link to comment
Share on other sites

a stan nije bio tvoj 10 godina? Jer mislim da za kapitalnu dobit, ako je nekretnina bila u tvom vlasništvu 10 godina, ne plaćaš ništa

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Highl1 said:

a stan nije bio tvoj 10 godina? Jer mislim da za kapitalnu dobit, ako je nekretnina bila u tvom vlasništvu 10 godina, ne plaćaš ništa

tako bi trebalo da bude.

  • Like +1 1

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ja koliko se sećam, a situacija je od pre 5-6 godina, poreska uprava za osnovicu određuje ono nekom svojom logikom - tipa lokacija, tj zona, pa onda neki koeficijent za spratnost, da li ima lift, da li ima centralno grejanje, ima neko umanjenjenje u odnosu na starost zgrade i sl pa dođu do neke cifre. S tim da ako se sećam oni mogu da prihvate cifru iz ugovora kao osnovicu ukoliko je veća od te njihove kalkulacije. Niko zapravo ne izlazi na teren da proveri da li si ti u okviru stana prodao i televizor od 3k evra i mini-pekaru u kuhinji. Jedino ako to iz nekog razloga moraš da navedeš u ugovoru zbog kupca, ali to sve ne spada u vrednost nekretnine i može biti predmet posebne prodaje/ugovora. 

  • Thanks (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Mislim da bi mogao da stan prodas ispraznjen od lica i stvari, iako su stvari u njemu. Niko nece ulaziti u stan da bilo sta utvrdjuje. Istovremeno sa prodajom stana, napravis poseban i odvojen ugovor o prodaji namestaja, stavis da je kupoprodajna cena isplacena i uradis prostu overu kod notara. Onda mozes da primis u kesu do 10k evra vrednosti po tom ugovoru. Ako je preko 10k, onda mora preko racuna, zbog zakona o sprecavanju pranja novca. Ako je ispod 10k, sve bi ostalo u domenu privatne isprave i ne bi se nigde "pojavljivalo". Ako je ukupna cena stvari preko 10k evra, mozes da napravis glavni ugovor na tipa 9.5k, pa aneks do pune vrednosti, sto je mali rizik zbog zakona o sprecavanju pranja novca, ako dodje do spora. Svakako, u slucaju spora, imas privatnu ispravu da dokazujes na sudu. 

Pokretne stvari su one koje se mogu premestati s jednog mesta na drugo bez ostecenja njihove suštine, sto ce reci da je namestaj pokretna stvar.
Prilicno sam siguran da random advokat moze to da ti odradi.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Dule_smor said:

A to je fora znaci. Ovih 10 godina verovatno ne vazi u slucaju nasledstva?

ne bih znao, jer ću da nasledim kurac od mojih :tf: Čisto sam se raspitivao ako se odlučim sutra da prodam stan pre 10 godina vlasništva, koje su mi obaveze

  • Haha (+1) 1

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...