Jump to content

Privatni domovi za stare


Recommended Posts

Došli smo u godine kad nam roditeljima počinje da treba profesionalna nega. Znam da su starački domovi u Srbiji najčešće blagi užas. Ima li izuzetaka? Mesta gde stari ljudi mogu da borave, a da imaju kvalitetnu zajednicu i profesionalnu medicinsku negu?

Born in trust sentenced to dust born in sin come on in

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Neptune said:

Došli smo u godine kad nam roditeljima počinje da treba profesionalna nega. Znam da su starački domovi u Srbiji najčešće blagi užas. Ima li izuzetaka? Mesta gde stari ljudi mogu da borave, a da imaju kvalitetnu zajednicu i profesionalnu medicinsku negu?

Kratak odgovor na tvoje pitanje je "ne".

Duži odgovor je da naravno zavisi od mnogo faktora za koji nivo "kompenzacije" u tom smislu ćeš se opredeliti, pri čemu cena ne mora apsolutno da igra presudnu ulogu.

Ne znam ti roditelje u smislu godina, koliko su pokretni, vitalni, kakvi su u glavi i tako to ali u suštini za tebe/vas je bitno da ti dom bude relativno blizu i zbog poseta a i ako treba nešto doneti itd. A što se roditelja tiče, tu imaš čitav sijaset stvari - da li im se dopada "vizuelno", da li im se dopadne soba, osoblje, itd. Ako su dvoje, to je onda malo lakše jer mogu zajedno u jednu sobu kao dvokrevetnu, inače i te sobe su dosta ređe za naći, obično su veće (trokrevetne itd) što znači da će imati cimere, pa sad pitanje je koliko gotive cimere da imaju.

Bitno je da naravno dom ima licencu, bitno je da ima lekara i da osoblje budu medicinski radnici (imaš situacije da rade "obični" radnici) i da postoji i socijalni radnik jer onda oni organizuju njima i programe, zabavu itd. 

Veliki problem domova sada kao i u većini drugih sfera je manjak radnika, pa i tu imaš i rotacije a i česte smene, gomila njih otišla da radi u nemačkU.

Imaš par onih 1000e+ domova ali i tu je slična priča sa radnicima, mimo što sve to izgleda lepše jer je neka vila i to. Kad to pomenuh naravno ako su pokretni roditelji kul je da soba makar ima veću terasu ako ne i veliko dvorište da ima sam dom da mogu da izađu da bleje itd. 

Neki domovi kuvaju sami svoju hranu neki imaju ketering koji im donosi.

Cenovno kreće od 300e po osobi ali to je baš teško naći, 400-500 je već donji prosek, 600-700 neki "standard" i naravno kao što rekoh imaš i preko 1000e te "fensi" varijante.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/30/2021 at 11:10 PM, Neptune said:

Došli smo u godine kad nam roditeljima počinje da treba profesionalna nega. Znam da su starački domovi u Srbiji najčešće blagi užas. Ima li izuzetaka? Mesta gde stari ljudi mogu da borave, a da imaju kvalitetnu zajednicu i profesionalnu medicinsku negu?

zaboravih da pomenem, ako ti trebaju utisci iz jedno desetak "uzoraka" domova ti piši 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Krenuh da ti pišem PM, ali rekoh bolje ovde, možda će još nekom trebati u budućnosti.

Skautujem situaciju trenutno za kevu, koja je u glavi (hvala bogu) ok, ali je fizički teško pokretna, i ne ide na bolje. Kad dođe vreme za dom, biće joj bitno da:

  1. bude blizu dece i unuka, dakle Vojvodina i eventualno Beograd
  2. ekipa korisnika/štićenika tamo bude ok, da ima s kim da se druži
  3. da ima bazičnu medicinsku negu

Kakvi su tvoji utisci?

Born in trust sentenced to dust born in sin come on in

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Neptune said:

Krenuh da ti pišem PM, ali rekoh bolje ovde, možda će još nekom trebati u budućnosti.

Skautujem situaciju trenutno za kevu, koja je u glavi (hvala bogu) ok, ali je fizički teško pokretna, i ne ide na bolje. Kad dođe vreme za dom, biće joj bitno da:

  1. bude blizu dece i unuka, dakle Vojvodina i eventualno Beograd
  2. ekipa korisnika/štićenika tamo bude ok, da ima s kim da se druži
  3. da ima bazičnu medicinsku negu

Kakvi su tvoji utisci?

  1. Po Vojvodini nemam iskustva, za BGD mogu da ti dam par nekih hintova, doduše najbolje da mi kažeš koji budžet gledaš pa da vidimo.
  2. Ovo je naravno bitno ali to moraš sam da proceniš kad budeš išao da razgledaš (ili sa njom). Prosto prvo ćeš videti atmosferu kad dođeš to je nepogrešivo, odmah se provali dal' je ekipa smorena, vesela, ovakva ili onakva. Isto se odnosi i na same radnike, ne mogu oni to baš da fejkuju ono kao u filmovima kad sve izgleda vrh pa sutradan krene horor film 🙂  Druga stvar je da vidiš šta ti nude od soba i onda ko je u tim sobama - dal' je druga (ili više njih) pričljiva, nije, voli narodnjake ili metalce :)) ili vučića ili đilasa i to. Uvek je dobro i da pitaš i korisnike, kako im je itd. Naravno oni po domovima mahom dele na spratove i/ili sobe u skladu sa ozbiljnošću situacije - tipa jedan sprat nepokretni i/ili najteži slučajevi, drugi sprat polupokretni, treći pokretni i svesni itd.  Doza crnog humora sledi a to je da naravno i taj ko je u sobi ne mora da znači da će dugo biti u toj sobi kao cimer, ako me kapiraš, pa dođe neko nov ko nije po volji kevi, ali to je već sad neka druga tema.

3. Za medicinsku negu gledaj uvek da dom ima dozvolu, da ima rezident lekara i da je osoblje koje radi medicinsko a ne neki randomi. To je suštinski najbolje što možeš.

4. E sad, pošto je keva kul u glavi, onda bih ja obratio pažnju i na par tih "sitnica" tipa - da li u sobi ima TV ili nema da li dom ima socijalnu radnicu i da li imaju organizovane aktivnosti (štkrikanje, slikanje, vežbe, joga ... itd). Da li imaju dvorište i/ili terasu i kakvo je dvorište.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...