Jump to content

Steam Deck


Recommended Posts

https://www.steamdeck.com/en/

 

Quote

Processor

AMD APU
CPU: Zen 2 4c/8t, 2.4-3.5GHz (up to 448 GFlops FP32)
GPU: 8 RDNA 2 CUs, 1.0-1.6GHz (up to 1.6 TFlops FP32)
APU power: 4-15W

RAM

16 GB LPDDR5 RAM (5500 MT/s)

Storage

64 GB eMMC (PCIe Gen 2 x1)
256 GB NVMe SSD (PCIe Gen 3 x4)
512 GB high-speed NVMe SSD (PCIe Gen 3 x4)
All models include high-speed microSD card slot

Software
Operating System SteamOS 3.0 (Arch-based)
Desktop KDE Plasma

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, manson said:

videh ovo i ne znam šta da mislim 🙂

Hardverski - ok

Malo mi je gej da se uz upgrade cene i storagea menja i tip odnosno brzina plus ova namunjena opcija ima i bolji glass itd, to mi je onako, ne znam.

Ali suštinski najveće pitanje mi je da li će biti publike za ovo. Switch je ceo napravljen da bude Switch sa igrama napravljenim za Switch i celom tom filozofijom. 

Ovo bi trebalo da omogući da igraš bilo šta, evo i na njihovim slikama stoji DOOM, koji doom na ovome da igraš, pa to niko živ neće...

doduše nisam ispratio oko kačenja na TV i toga da li ima te funkcije.

Link to comment
Share on other sites

Ima izlaz za monitor, tako da može i tv svakako, čak su provukli da možeš da nakačiš i miša, tastaturu, slušalice ako hoćeš. Ali je onda malo 1280x800 rezolucija smor... A imaš Doom i na Switchu :) ali slažem se da je tu problematika softvera - Switch su pogurale Nintendo igre kao koncept, bez toga ne bi prošao nigde, a ovde će teško neki hardcore PC gejmer da uzme i da igra CoD na portabilnoj konzoli. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zwerko said:

Ima izlaz za monitor, tako da može i tv svakako, čak su provukli da možeš da nakačiš i miša, tastaturu, slušalice ako hoćeš. Ali je onda malo 1280x800 rezolucija smor... A imaš Doom i na Switchu 🙂 ali slažem se da je tu problematika softvera - Switch su pogurale Nintendo igre kao koncept, bez toga ne bi prošao nigde, a ovde će teško neki hardcore PC gejmer da uzme i da igra CoD na portabilnoj konzoli. 

ma nema ništa od toga. nije to onda za TV.

7 minutes ago, voodoo_ said:

Pa nije ni namenjeno igračima COD-a.

Idite na Steam pa Activity pa vidite šta vam prijatelji igraju. Kod mene u većini slučajeva teški kežual i indie.

pa ok, ako im je target grupa 34+ onda se slažem da možda ima smisla. den agen, rekao bih da ta ista grupa je u fazonu "ok, zatvorio sam ove excel tabele i mail, sad ću da opalim jednu partijicu ove indi igre". 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, manson said:

image.thumb.png.20b26be59c2aae7e6c0b7e836a4cf0f3.png

e baš to ... malo bezveze plus sa 64gb realno ne možeš ništa. tipična apple politika da ti prodaju i dalje ono ipad sa 16gb do pre godinu dana + ova glupost sa brzinom rada.

ne bi me čudilo da čak i 64gb izbace iz prodaje posle nekog vremena, u skladu sa tim naravno kako se pokaže sama konzola.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

eto da kazem da je ovo najbolja spravica koju sam ikad kupio.

Oces handheld - to je
oces konzolu na monitor - to je
oces pc sa tastaturom misem - to je
oces da surfujes netom i gledas insta - to je.
oces najbolji emustation danas sto postoji - to je
Bukvalno ne secam se da sam nekad nesto ovako dobro kupio deci.

1900x1200 radi lepo na externom monitoru.
 

  • Like +1 1
  • Thanks (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, f4ts0 said:

eto da kazem da je ovo najbolja spravica koju sam ikad kupio.

Oces handheld - to je
oces konzolu na monitor - to je
oces pc sa tastaturom misem - to je
oces da surfujes netom i gledas insta - to je.
oces najbolji emustation danas sto postoji - to je
Bukvalno ne secam se da sam nekad nesto ovako dobro kupio deci.

1900x1200 radi lepo na externom monitoru.
 

hm, bio sam ubeđen da ima neku manju rezoluciju za TV tj. monitor zato mi i nije za taj deo priče bilo zanimljivo, ali ovo da je ujedno i kao PC je takođe veoma zanimljiva stvar.

Link to comment
Share on other sites

elem ako neko razmislja da li da uzme, all the way za najjeftiniji od 64 GB emmc, i onda upograde SD karticama, ne promenom SSD. Em su jeftinije, em se ne otvara deck.
Ovo vazi za evropu jer je u evropo SD jeftinija od SSD. 
U USA su jeftiniji ssd.
Performanse su iste, neke igre se cak brze ucitavaju sa SD kartice nego sa decka (i to je testiran model 512 gb sa nvme ssd)

Sto se tice windows igara, rade sve steam igre (cak i ako pise neverifkovane za dek, ne znaci nista jer se moze igrati tastaturom i misem ili se podesi kontroler - deus ex recimo nije verifikovan, potpuno smo podesili, pa on moze da igra. Ja ne mogu FPS na kontroleru prosto je presmesno i jadno i za gledati)
GOG i EA launcheri su full supported
Blizzard nije zvanicno, ali se instalira prosto i radi. Ima uputstvo na netu - ima fora da se mora navesti putanja do exe fajla koji je smesten u spec folderu (net je pun uputstava)

Na kraju krajeva, svak igra se moze instalirati i sa ISO image ili bilo kako, samo je dovoljno :

Otici u desktop mod. 
Doci do installler.exe ili stagod (exe). 
Iz properties fajla navesti da se koristi steam kompatibility i tu se odabere proton/wine zeljena verzija

Neki "cavietes":

Igre za steam/gog/ea se mogu pomerati sa lokacije gde je battle net klijent instaliran i biti vidljive u library kao non steam.
Battle net igre ne, instalirao sam batlle net launcher na lokalni disk steam decka, i ne da igre da se pomere. Gledao sam faj lsistem, bukvalno napravi windows strukturu (C program files i slicno).
Nisam probao da ako metnem batle net launcher na externi gde ce instalirati igre, moguce je da ako se launcher stavi na extern storage, tu ce i blizz igre ici

 

Sto se emulacije tice, tu sam razdvojio setup, pa imam posebnu SD karticu sa Batocerom i igrama. Mada pametnije bi bilo da sam insalirao emulatore, jerbo ima fix za ninetendo switch i wii u (za gyro kontrole) za steam deck, na batoceri je malo komplikovanije (mada izvodljivo)

 

7 minutes ago, Lucky said:

hm, bio sam ubeđen da ima neku manju rezoluciju za TV tj. monitor zato mi i nije za taj deo priče bilo zanimljivo, ali ovo da je ujedno i kao PC je takođe veoma zanimljiva stvar.

konfigurises iz desktop moda externi monitor, stavis da je primarni, i onda igras igre u rezoluciji tog monitora. 

u sustini na kraju krajeva moze da se instalira windows, mada nema potrebe jer proton radi jebe sve po spisku. Bukvalno tripujem da moze biti gamechanger (gaming konfe sa steamOS + proton umesto win)

  • Upvote (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Semi-related info, a i razlog što pitah za homm3.. na linuxu već odavno radi bar 90% steam igara, mimo toga verovatno štošta, al ne proverih jer sam lenčuga.

Ono što je problem su igre koje imaju dodatne programe za zaštitu od hackovanja, jer većina se oslanja na čačkanje po windows registriju, što naravno nemaš. Kod nekih možeš da poteraš pa baci napolje posle par minuta, kod nekih neće ni da upali.

Fun fact.. većina igara takođe radi brže na linuxu nego na windowsu 🙂

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

izvalcenje max performansi iz decka :

https://overkill.wtf/powertools-decky-quicklaunch/

https://github.com/CryoByte33/steam-deck-utilities

 

 

za sada su mi jedino potrebni za zeldu switch verziju - kapiram da ce sve vise optimizovati yazu i modove pa ce raditi ko sto treba

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/22/2023 at 6:12 PM, f4ts0 said:

izvalcenje max performansi iz decka :

https://overkill.wtf/powertools-decky-quicklaunch/

za sada su mi jedino potrebni za zeldu switch verziju - kapiram da ce sve vise optimizovati yazu i modove pa ce raditi ko sto treba

Imas vec v2 EMUDECK-a, cekiraj apdejtove i sl......   Ja narucio juche deck + danas cu da izjurim onaj superfast malecni ssd za Deck, format "2230" Sabrent Rocket 1TB pa da ga odmah uguzim kad sve stigne, prvenstveno cu da shurim emulacije a sto se regularne upotrebe SteamDecka tice, meni su najgotivniji ovi novi prelepi pixel-platformeri i sl. uglavnom cu to shuriti, sve ozbiljnije naslove igram na kompu anyway...

Elem, Igore daj neki update, jesi budzio sistem / emulatore od poslednjeg javljanja ovde, ima li kakvih bitnih novina itd..?  :)

Edited by fatboy

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...