Jump to content

Zašto se ovo radi? - topik o dizajnu-


dovlagsi

Recommended Posts

On 3/28/2021 at 12:11 AM, dovlagsi said:

jebiga ne mogu da izdržim:

VALJAĆE JE ZA PARE KOJE SIGURNO IMAŠ 😄

to verovatno računaš uz subvenciju države od 10.000 evra!!!

šalu na stranu, postoje racionalne i iracionalne kupovine. Auto skoro uvek spada u iracionalnu, da se razumemo, ali makar postoji neki blagi racionalni momenat da kao što nikad ne bih kupio patike od 500 evra ili duksericu od 300 ili farmerke od 800, isto tako ne bih ni za električni ful auto manjeg segmenta koji nemaš ni gde da puniš kod nas dao 40.000 evra, koliko će procenjujem ovo koštati.

Link to comment
Share on other sites

Ali zamis samo koliko bi bio kul kad se na sastanku pojaviš sa hondicom pa im još kažeš da u šteku imaš akorda 15 god starog koji je prešao 50k! Prajsles! A šta ti je prob da dajes 400 eur mesečno za ratu, ajte molim vas! 

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, dovlagsi said:

Ali zamis samo koliko bi bio kul kad se na sastanku pojaviš sa hondicom pa im još kažeš da u šteku imaš akorda 15 god starog koji je prešao 50k! Prajsles! A šta ti je prob da dajes 400 eur mesečno za ratu, ajte molim vas! 

kupljeno! idem da pišem hondi da vidim kad stiže!

ali možda kad Vesara od ovih para što je nakupio kaže da će otvoriti 20ak punjača širom beograda na nekim lokacijama.

 

Link to comment
Share on other sites

kad smo već na temi, kako funkcionišu tačno ovi javni punjači - da li postoji neki standard punjača za kola MIMO "super-punjača" koji su verujem specifični za svaki model.

Jel uz svaki auto ide neki kabl-adapter za taj neki standardni džek za punjenje, pojma nemam to?

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, dovlagsi said:

Kako misliš? Cenim da je apsolutno standardizovan taj džek za trofaznu, što omogućava super punjačima da budu super. Mislim svi koriste isti, Teslin standard 🙂

pa na to mislim, da li SVI elektro automobili imaju isti punjač? Ako imaju na moje pitanje je odgovoreno 🙂

Ali na primer na teslinom punjaču ti ne možeš da supercharguješ druge automobile, ja mislim, možda grešim - možda možeš samo da ih puniš "redovno". nisam nešto puno obraćao pažnju, ali u USA se ne sećam da sam na tesla punjaču video auto koji nije tesla.

A pitanje se zapravo odnosi recimo na punjač u Merkatoru - i sad ja dođem tamo, i kakav je konektor u merkatoru u odnosu na ono što ja imam u kolima? Da li svaki (BMW, Zoe, Tesla, Volvo) mogu tu da nakačim jer je kabl tipični za sve?

Našao sam ovo, ako je aktuelno onda odgovara na pitanja da imamo tu neku situaciju poput "micro-USB + Lightning port" 🙂

https://www.mobilityhouse.com/int_en/knowledge-center/charging-cable-and-plug-types#:~:text=To charge your electric car,e.g. for the Nissan Leaf).

Gde stoji i :

Quote

To date it has not been possible for other makes of car to be charged with Tesla superchargers.

 

Link to comment
Share on other sites

@Lucky nije baš tako jednostavno, gledao sam emisiju SAT pre jedno godinu dana u kojoj neki lik objašnjava koje sve VRSTE punjača i priključaka postoje, ima ih jedno 3-4 tipa...

 

evo u pokušaju da nađem tu SAT emisiju naleteh na ovo, nisam odgledao ali verovatno je ok

 

edit: tek sad vidim link koji si okačio u kome se vidi da postoji više vrsta 😄

Edited by togFU
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, togFU said:

@Lucky nije baš tako jednostavno, gledao sam emisiju SAT pre jedno godinu dana u kojoj neki lik objašnjava koje sve VRSTE punjača i priključaka postoje, ima ih jedno 3-4 tipa...

evo u pokušaju da nađem tu SAT emisiju naleteh na ovo, nisam odgledao ali verovatno je ok

 

u poslednjoj su bas pricali o tome

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, togFU said:

@Lucky nije baš tako jednostavno, gledao sam emisiju SAT pre jedno godinu dana u kojoj neki lik objašnjava koje sve VRSTE punjača i priključaka postoje, ima ih jedno 3-4 tipa...

 

Pa ok, znači onda je kako sam i mislio da jeste - baš ću da pregledam video kasnije. Sve mi to deluje kao muka.

Link to comment
Share on other sites

Bukvalno moraš da živiš negde kao skandinavija gde ti se osnovna cena isplati .. ili da voziš toliko dnevno da ispeglaš na kilometrinu u 5-6 godina. Mada i to kad uporedim, tipa električni troše ekvivalent 1l/100km, moderni dizeli recimo 5l/100km, treba ti jedno pola miliona km da bi bio na nuli. pa i kad uračunaš kojekakve poreze,servise itd što ne plaćaš, barem 250k moraš da odvozaš da je tek na jednakom cenovno.

Izuzetak gornjem je da živim još uvek u BGu ili nekom tako većem mestu, i da sam single ili da imamo 2 auta gajbi. Uzeo bi ili smarta ili twizzija, to je precarska opcija za gradsku gužvu, nevezano za pare uopšte.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, togFU said:

edit: tek sad vidim link koji si okačio u kome se vidi da postoji više vrsta 😄

pa da, to je sa ova dva klipa i alvir i ovi likovi. kad postoji ovakav ABB charger koji ima sva tri to je ok, ali u iovako lošoj postavci punjača po gradu ne bi me čudilo da neki punjači imaju samo neke konektore.

47 minutes ago, Junkie said:

Izuzetak gornjem je da živim još uvek u BGu ili nekom tako većem mestu, i da sam single ili da imamo 2 auta gajbi. Uzeo bi ili smarta ili twizzija, to je precarska opcija za gradsku gužvu, nevezano za pare uopšte.

Twizi je kul ali to je realno bicikl tj. skuter, ne znam ni koliko je udobno onom što sedi pozadi.

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2021 at 12:57 PM, Junkie said:

Bukvalno moraš da živiš negde kao skandinavija gde ti se osnovna cena isplati .. ili da voziš toliko dnevno da ispeglaš na kilometrinu u 5-6 godina. Mada i to kad uporedim, tipa električni troše ekvivalent 1l/100km, moderni dizeli recimo 5l/100km, treba ti jedno pola miliona km da bi bio na nuli. pa i kad uračunaš kojekakve poreze,servise itd što ne plaćaš, barem 250k moraš da odvozaš da je tek na jednakom cenovno.

Izuzetak gornjem je da živim još uvek u BGu ili nekom tako većem mestu, i da sam single ili da imamo 2 auta gajbi. Uzeo bi ili smarta ili twizzija, to je precarska opcija za gradsku gužvu, nevezano za pare uopšte.

Pa sad, ne moš baš sve tako gledati... EV ponuda je sad već bogata ozbiljno, danas su to atraktivni, kul, brzi, praktični (dva gepeka npr.) i tihi automobili KOJI ŠTITE OKOLIŠ 👍

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

Iz moje trenutne perspektive kupujem kad naleti:

- Nešto cene do superba recimo (35-40k), bez računanja suvencija u cenu što svi pederi ovde rade

- Prostorno/gepekovno bar ko rapid , što zvuči smešno, al je često issue.

- Domet 300km autoputa (120-130km/h).

- Geek friendly, što će reći da ima ko tesla neke updejte na regularnoj bazi.

- Punjenje 50% u 10min, 80% u 30min , na brzom punjaču ofc.

Bukvalno ako osnovni model 3 tesle nekad naleti iz testne varijante, pa bace dole cenu nekih 5-10k , to je to. Imao sam jedno popodne performance na testu i zaljubio se. Sledeće nedelje bi trebao id3 da dobijem na test, to je recimo drugi u konkurenciji teoretično.

golf, up ev sam probao oboje i nema neke poente/razlike sem što je .. eto .. električan.

renault i dalje fura onaj retardiran sistem leasinga baterije, izuzev za twingo koji mi je premali.

nissan, honda nisam probao ruku na srce

smart fortwo mi je precarski ko što rekoh.. forfour ima premali domet od samo 100km urbane vožnje, to mi je potpuno beskorisno, po ljubljani skoro ni da ne palim auto.

bmw i3 je super, ali ima par heavy falinki preko kojih ne bih mogao sa klincima da preguram. suicide zadnja vrata su super kad parkiraš pa otvoriš pa pogledaš, kad klinci ulaze itd... ali jako jako nepraktično ako imaš putnike jer bukvalno moraš da a) otkačiš pojas jer je na B stub vezan, b) otvoriš svoja vrata jer preklapaju zadnja c) otvoriš zadnja vrata, d) punik zatvori zadnja, jer sam težko, e) ostatak u rikverc. meni sa klincima je to gore nego auto sa troje vrata 🙂 .. druga stvar koja mi je bila začuđujuća je koliko je taj auto sranje na autoputu, već na 100-110 toliko zuji, bruji, šišti da sam se zapitao dal je to stvarno auto od 40k 😞

hyundai je onako dosta jaka opcija po pitanju budžeta, al je toliko bezobličan auto da bi mi bilo žao para

mazdu onu novu nisam probao, ako neko ima info nek javi, na prvu loptu mi deluje baterija premala.

i da se ogradim, moja eko briga je u minusu, električni mi je idelan kompromis oko registracije vs užitka, familije vs solo vožnje itd. plus ovi pametni su mega carski jer ono.. geeks r us 🙂

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

1-69.jpg

Video sam Tucsona novog danas na ulici - ovo je toliko odvratno uživo da nemam reči 🙂 

Znači na ovim slikama ga namunje da liči na nešto, uživo je tako grozna boja i kvalitet izrade da boli ... makar ono što sam ja video. Plus uopšte ne izgleda tako dobro na ulici.

Bukvalno za ekipu Zvezde Granda ali kad su bez para pa bi da kupe Skodu ali i dodatno bez ukusa pa kupe Tucsona.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, dovlagsi said:

Novi Tucson svakako spada u modele iz prvog posta ovog topika 🤮

video sam i starog, koliko je elegantniji i lepši nemam reči. ovo je baš kao homer simpson auto.

3 hours ago, overkind said:

таблица га мало јебе. Маска би могла да буде ОК уживо.

uživo bolje izgleda nego na slikama, nekako na slikama maska baš "pojede" ceo auto, uživo daje drugi dojam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...