Jump to content

Koji preciscivac?


Recommended Posts

Drale je pomenuo nesto prosle godine sto me je zagolicalo medjutim smatrao sam da mi nije trebao ili nisam hteo da odvojim te novce. Kako se situacija razvijala i kako vidim sta Beograd ocekuje u narednim mesecima a i godinama resih da to bude pre nego kasnije pa tu i pitanje. Koji preciscivac? Vidim da dosta ljudi hvali i kupuje Xiaomi H3 (18000RSD) ili Xiaomi Pro (25000RSD) pa rekoh da vidim da li neko od vas ima iskustva sa istim i koji bi u tom cenovnom rangu preporucili? Da li se isplati dodati  jos preko da bi se dobilo dosta ili neki MID rejndz zavrsavaju posao?

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, FATA said:

Drale je pomenuo nesto prosle godine sto me je zagolicalo medjutim smatrao sam da mi nije trebao ili nisam hteo da odvojim te novce. Kako se situacija razvijala i kako vidim sta Beograd ocekuje u narednim mesecima a i godinama resih da to bude pre nego kasnije pa tu i pitanje. Koji preciscivac? Vidim da dosta ljudi hvali i kupuje Xiaomi H3 (18000RSD) ili Xiaomi Pro (25000RSD) pa rekoh da vidim da li neko od vas ima iskustva sa istim i koji bi u tom cenovnom rangu preporucili? Da li se isplati dodati  jos preko da bi se dobilo dosta ili neki MID rejndz zavrsavaju posao?

Iz nekih razgovora i istraživanja od Xiaomi samo treba uzeti Pro. Ja sam uzeo H2 i radi mi posao za manju sobu u tom trenutku nije bio pro pa sam svesno uzeo, ali ima neke neprecizne detektore i tako nešto pa ono ako ti je manja soba i nisi u fazonu da sam reguliše koliko čisti itd onda idi sa njim. Npr ja ga držim na "noćnom" modu i radi ok, ali "auto" nije baš pohvalan zbog toga. Kod ovog Pro navodno nema tih problema ali je ujedno ogroman.

Ima ljudi koji se kunu u blueair, posebno 211, s tim što je on skoro pa duplo skuplji nego xiaomi pro. nisam ga koristio a i to je dosta subjektivno da ocenjuješ koliko je zapravo "očistio" ali kažu da je kul plus ga hvala generalno po netu.

Link to comment
Share on other sites

zanimljivo deluje blueair generalno, ali pri citanju komentara za 211 brdo njih se zali na neki neprijatan miris po dobijanju uredjaja koji se ne gubi ni posle duzeg koriscenja. u bcgroup ima 221 (nisam nasao 211) i cena mu je OK, ali ako nije puno bolji od Xiaomi PRO mozda bih uzeo PRO pre

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, killYg0r said:

Imao sam Xiaomi H3 i vratio ga nazad posle nedelju dana.

Uredjaj je beskoristan i deluje kao prevara apsolutna.

Verujem da mora da se plati mnogo vise od 150/200e da bi to radilo nesto u stvari.

Koji si mod koristio? Imam dva Xiaomi preciscivaca (2S i PRO) i oba rade odlican posao za kvadraturu za koju su namenjeni. Jedino je problem sto mora da se ukljuci Manual mod ako je zagadjenje u crvenom. Auto mod je djubre. 

Edited by MikacNS
Link to comment
Share on other sites

Aj da se ubacim kao neko ko se smarao sa istraživanjem prošle godine i smaranjem svih ljudi, od uživo do reddita 😄

Imaš dve osnovne vrste prečićivača:

  1. Jonizatori: emituju jone u vazduh, koji se vežu za gestice zagađenja i obore ih na zemlju. Bešumno, jeftino, ali manje efikasno.
  2. Ventilatori sa filterima: Rade to što im ime kaže, i jako su efikasni sve dok imaš HEPA filter koji zadržava PM2,5 čestice.

Ovaj drugi bukvalno možete sami da napravite sa kućnim ventilatorom i pločom HEPA filtera, tako da možeš biti siguran da bilo koji Xiaomi obavlja posao. Na netu ćeš lako naći uputstva za pravljenje.

OK, kakva je onda razlika između DIY filtera od 30€, Xiaomi H3 od 200€ i Zeptera of 800€?

  1. Snaga. Konkretno za tvoje pitanje, razlika između Xiaomi uređaja je prvenstveno snaga, tj. koliko brzo prečišćava, i kolika je efektivna površina koju pokriva. Tradeoff je što jače vrti, to je veća buka.
  2. Dodatne funkcionalnosti. Npr. laser za merenje zagađenja, kontrola preko aplikacije, automatsko regulisanje brzine, itd. U slučaju Zeptera ubacili su više filtera, uključujući aktivni ugalj koji ubija mirise. On ima i jonizator i još neke pizde materine.
  3. Dizajn. Ovaj uređaj ti postaje deo enterijera dobar deo godine. Ako imaš kinte, želećeš da se lepše uklopi. Uz jako nisku buku to je glavni razlog zašto Zepterov model ima tako visoku cenu.

Ja sam se odlučio za Xiaomi H3 jer ima sve što mi je potrebno (daljinska kontrola, senzor zagađenja, pristojan izgled), filteri nisu skupi, i dovoljan mi je za kvadraturu stana. U noćnom režimu je nečujan, a na max ga nikad n palim jer je low/med brzina dovoljna da prečisti prostoriju.

Edited by Jose Jimenez
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, MikacNS said:

Koji si mod koristio? Imam dva Xiaomi preciscivaca (2S i PRO) i oba rade odlican posao za kvadraturu za koju su namenjeni. Jedino je problem sto mora da se ukljuci Manual mod ako je zagadjenje u crvenom. Auto mod je djubre.  

Auto mod mi je bio upaljen sve vreme. Sto vudu kaze, ja stvarno nisam primetio da ista radi uredjaj.

Cak sam ga nosio kod roditelja (a mama mi je osetljiva na prasinu itd) gde je pokazivao isti nivo zagadjenosti i posle 2 dana je i njima delovalo beskorisno.

Zaista nisam ubedjen u pricu jbg : D

Sto se Zepter-a tice, to je kao da kazete da su njihovi lonci isti kao Metalac.

Rowenta preciscivaci znam da je par ljudi koristilo i  da su zadovoljni.

A sta je prava istina, nemam pojma.

Edited by killYg0r
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2020 at 3:20 PM, FATA said:

zanimljivo deluje blueair generalno, ali pri citanju komentara za 211 brdo njih se zali na neki neprijatan miris po dobijanju uredjaja koji se ne gubi ni posle duzeg koriscenja. u bcgroup ima 221 (nisam nasao 211) i cena mu je OK, ali ako nije puno bolji od Xiaomi PRO mozda bih uzeo PRO pre

ovi moji su neki kupili 211 i 411 i to više komada (dve porodice, za po više soba) i niko nije prijavio neprijatan miris, pitao sam ih u međuvremenu. 

On 12/3/2020 at 7:24 PM, alfa said:

imho, za preciscivac vazduha ima smisla davati pare jedino za premium uredjaje, poput Zepter preciscivaca

ovo deluje kao trol :))

4 hours ago, voodoo_ said:

Ja koristim H3, pokriva samo dnevnu sobu (gde se najviše i boravi), lično ne primećujem razliku ali deca manje kašlju!

ali kako uopšte primećuješ razliku? mimo "placebo" efekta da ti je zdraviji život i tamo nekih cifara koje prikazuje prečišćivač, kako se uopšte provali da je vazduh čistiji? Ja jedino što mogu da razlikujem je ako smrdi nešto u vazduhu i ako ne smrdi - inače mi u kući ne smrdi :)) tako da sa i bez prečišćivača ja ne mogu da provalim razliku a on kao nešto radi? Valjda je to dovoljno a ne da ja direktno provalim da je on nešto uradio pa mi je vazduh kao planinski 🙂 Sad zvuči kao da propagiram prečišćivače koji ništa ne rade, ali zapravo me zaista interesuje kako znaš "da radi"?

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Jose je lepo objasnio kako funkcionise, a posto zivim u gradu u Aziji gde je jedan mesec godisnje pakao sa zagadjenjem - takodje sam dobro upoznat sa materijom. Ako uredjaj nema aktivni ugalj, "miris" ce se i dalje osetiti iako je vazduh cistiji. 

Razliku u zdravlju realno neces primetiti ako nisi u osetljivoj grupi (astma, alergija, bolesti pluca itd) ili ako je zagadjenje PM2.5 cestica preko 200 mg/Nm. Nekima pomaze kod alergije/astme - nekima ne, ali ono na sta sigurno ima efekta je dugorocno zdravlje pluca, ako se koristi redovno u mesecima kad je zagadjenje povecano (pretezno zimski meseci u Srbiji). 

Da ne duzim sad, ovde su informacije o PM2.5 cesticama - https://www.vazduh.info/sta-su-pm2-5-cestice/ i to je ono na sta treba obratiti paznju. Slican fazon kao i pusenje - ako si izlozen godinama i redovno (sto svi i jesu jel, samim tim sto udisu zagadjen vazduh), moze biti posledica. 

Sto Lucky kaze "tamo nekih cifara sto pokazuje preciscivac", te cifre su zapravo veoma precizne kod Huawei modela i lako je proverljivo sa eksternim uredjajima koji mere zagadjenje, tipa https://www.amazon.com/Huma-i-Advanced-Portable-Measures-Temperature/dp/B07RKYLMTD


Aplikacije za pracenje zagadjenje: 

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.airvisual&hl=en&gl=US
Mac: https://apps.apple.com/th/app/airvisual-air-quality-forecast/id1048912974

Ako je AQI ispod 50 u aplikaciji (sto je ~12 PM2.5) , prakticno nema svrhe paliti precisivac osim ako nisi bas bas osetljiv. Huawei preciscivaci pokazuju PM2.5 vrednosti na displeju, tako da spram toga treba podesavati mod ( AQI to PM2.5 konvertor - https://www.airnow.gov/aqi/aqi-calculator/ )  

Edited by MikacNS
  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Lucky said:

ovo deluje kao trol :))

U pravu si, nisam ni obrazlozio, a i delimicno sam trolnuo!

Manje vise su rekli ljudi. Licno sam skeptican prema ventilatorima sa HEPA filterom, jer su iskustva ljudi u okruzenju bukvalno od Kilijevog i gore, preko Vudu, do vas ostalih koji ste zadovoljni. Zepter gas mi nekako deluje sveobuhvatnije, ozbiljnije i pre svega radjena su daleko veca istrazivanja, dok su Xiaomi gas uglavnom iskustva YTubera i redditasa. Svakako je razlika u ceni vise nego osetna i verujem da je bolje sa ventilatorom nego bez. Radim od kuce sada tako da mu mozda i dam sansu ove zime. Al i dalje imam stav da je to privremeno resenje i da je jedino pravo resenje "Zepter gas" ili zivot van grada 🙂

Edited by alfa

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2020 at 4:21 AM, MikacNS said:

Sto Lucky kaze "tamo nekih cifara sto pokazuje preciscivac", te cifre su zapravo veoma precizne kod Huawei modela i lako je proverljivo sa eksternim uredjajima koji mere zagadjenje, tipa https://www.amazon.com/Huma-i-Advanced-Portable-Measures-Temperature/dp/B07RKYLMTD

Ma nisam to rekao u smislu da je glupost, već prosto cifre prikazuje koje čak i da su precizne ne znače puno kada ne znaš tačno kako idu skale a i koliko je precizan sam sistem detektovanja. Kao što rekoh kod ovog manjeg Xiaomi što sam ja uzeo kažu da nije baš precizan, otuda "tamo neke cifre". Huawei i ne znam da li kod nas to ima.

On 12/5/2020 at 4:21 AM, MikacNS said:

Ako je AQI ispod 50 u aplikaciji (sto je ~12 PM2.5) , prakticno nema svrhe paliti precisivac osim ako nisi bas bas osetljiv. Huawei preciscivaci pokazuju PM2.5 vrednosti na displeju, tako da spram toga treba podesavati mod ( AQI to PM2.5 konvertor - https://www.airnow.gov/aqi/aqi-calculator/ )  

Nama trenutno stoji na onom "noćnom" modu i to je kao ok odnos buke i "čišćenja" ali planiram uskoro da podesim to auto-paljenje, do skoro nisam uspeo lepo da ga povežem sa aplikacijom jer su nešto u hejtu mi home i iphone ...

On 12/5/2020 at 1:01 PM, alfa said:

Manje vise su rekli ljudi. Licno sam skeptican prema ventilatorima sa HEPA filterom, jer su iskustva ljudi u okruzenju bukvalno od Kilijevog i gore, preko Vudu, do vas ostalih koji ste zadovoljni. Zepter gas mi nekako deluje sveobuhvatnije, ozbiljnije i pre svega radjena su daleko veca istrazivanja, dok su Xiaomi gas uglavnom iskustva YTubera i redditasa. Svakako je razlika u ceni vise nego osetna i verujem da je bolje sa ventilatorom nego bez. Radim od kuce sada tako da mu mozda i dam sansu ove zime. Al i dalje imam stav da je to privremeno resenje i da je jedino pravo resenje "Zepter gas" ili zivot van grada 🙂

Sasvim sigurno je život van grada jedino rešenje 🙂 mi smo na poslu imali zepter i tek to sam imao utisak da apsolutno ništa ne radi ... opet kažem, nema lakog načina da provališ (osim ako ne neutrališe i mirise) i onda kao imaš te neke uređaje koji nešto "rade" - možda uz eksterni merač zagađanja u domu koji nije povezan sa ovim uređajima može zapravo da se proveri da li nečemu koriste.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
19 hours ago, Pesma-mrtve-dece said:

jel su bucni ti preciscavaci?

na noćnom se ne čuje nikako, na automatskom tu i tamo, tipa kad spavaš može ovako za normalno funkcionisanje ne, ali na primer ako ti zagori nešto u rerni pa se aktivira na ful kapacitet čuje se bogami kao usisivač 🙂 s tim što je to baš retro.

isto je na oba ova modela koja imam.

Link to comment
Share on other sites

imam Xiaomi H3

i ja sam zadovoljan ali ga koristim uvek posle luftiranja na max ili skoro na max brzini.

jedno pola sata sata i zaista je bolje kad je napolju haos zagadjenje. proslo leto ga nisam koristio.generalno mi na auto deluje bezveze..ali ovako sat vremena posle luftiranja odlicno.i samo kad je bas bas zagadjen dan onda ga skoro ceo ne gasim....

nesto radi zaista...sad koliko ne znam 🙂

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...