Jump to content

Samoinicijativna prijava prihoda iz inostranstva


Recommended Posts

koji bi bio najlaksi nacin utvrdjivanja koja je npr. cifra koju bih trebao da izmirim u periodu od poslednjih 6 meseci? ne bih da cimam savetnike ako ne moram, a deluje da jebe lud zbunjenog manje-vise i da svako ima svoju neku informaciju kako sve to funkcionise =c

je l' iko zna da l' ambasade za radnu dozvolu rade ove provere kod poreske uprave ili je ona potvrda iz policije dovoljna da se pobegne iz zemlje? 😄

Link to comment
Share on other sites

@deK!sa 
kao što je Drale rekao, ne moraš ti da ideš na paušal i da imaš fiksne poreze, možeš i da budeš preduzetnik sa isplatom lične zarade, što je bolji model ako primaš do 1000e npr
@Zwerko
u pravilniku za test samostalnosti je navedeno da se Upwork ne smatra kao tvoj krajnji poslodavac, već ko te je unajmio preko Upworka, i da možeš da dokažeš da si imao jednostavno više klijenata. Takodje, ko radi sa inostranstvom, ima ugovor, može da padne 2 tačke, ako je stvarno konsultant, a ne prikriva radni odnos (gde mu taj stranac daje odmor, opremu za rad, plaća mu neka usavršavanja, etc)
@digrejzo
nema ti druge nego da otvoriš devizni u zadnjih 5 godina, popišeš sve cifre, i za svaki od tih iznosa je trebalo da podneseš PP-OPO ako imaš sumnju da si te pare dobijao za obavljanje nekog posla, ili kockanja ili šta god, imaš ovde objašnjeno https://startit.rs/sta-znaci-samoinicijativno-prijavljivanje-prihoda-koje-poreska-uprava-trazi-od-frilensera/

  • Upvote (+1) 2

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

@Debeli @Highl1 Jasno je meni da u teoriji mnogi preduzetnici koji rade sa inostranstvom ali i ovi domaći mogu da prođu test samostalnosti gledajući samo broj tačaka koje prolaze, ali ostaje nejasno da li će i naša Poreska uprava to tako i tretirati ili će biti samo "a ti si dobio 80% prihoda ove godine od jednog klijenta, plati porez". Malo je cela ta situacija ostala nedorečena i zbog pandemije i svega, ja zapravo i dalje ne znam nikoga koga je Poreska nagazila zato što nije prošao test samostalnosti. I mislim da je arbitrarnost naših državnih organa u primeni propisa prosto prevelika da bi se sa sigurnošću moglo tvrditi da li nešto prolazi ili ne prolazi. Konačno tu imamo i faktor korupcije gde znam ljude koji su bili u fazonu "ako krene da me juri poreska ima da nađem nekoga koga ću da podmitim"... 

Ista je priča i sa ovime gde je neko dobijao devizne doznake - ostaje pitanje da li što kaže kolega treba da iskeširaš 20k eur "za svaki slučaj" ili ti se više isplati da nastaviš po starom pa da onda rešavaš tek ako baš zapadneš u problem... A mislim da zapravo niko ne zna sa sigurnošću pravi odgovor na to pitanje 🙂

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

nema šta oni da gledaju, uzmeš dobrog advokata, napraviš ugovor sa nalogodavcem, i ako ne simuliraš radni odnos, neće niko moći da dokaže da si zaposlen, kad stvarno nisi. Druga je priča što gomila ljudi jesu, pa zbog toga se plaše od testa samostalnosti. Svaki "pravi" konsultantski ugovor sa ozbiljnim firmama na zapadu ima klauzulu o šteti, gde si im ti dužan xx ili xxx hiljada evra / dolara ako posao nije izvršen / sjebao si nešto. I sa takvim ugovorom, ti test ne možeš da padneš.
Ovo sa prilivom deviza je skroz druga priča, i te dve stvari nisu povezane
@mladenqako si zadnjih 5 godina dobijao 1k $ na svoj devizni račun, i pravio si se lud, ja se iskreno nadam da će da te očepe mnogo više od tih 20k evra,. Jer je to čista utaja poreza, i u Nemačkoj (koju svi vole da pominju kao pravnu državu), bi dobio i zatvorsku kaznu. Meni bre ljudi niste jasni ako ste dobijali direkt devize na račun i mislili da je to normalno i da vas niko ništa neće ikad pitati, i pustiti vas da ne platite nikakav porez? Pa tih pet godina si imao opciju agencije, bez ikakvog testa samostalnosti, ugovora i bilo čega, i da si je registrovao bilo gde van BGa, dolazile bi ti sve dažbine fazon 7, 8k din? A imao bi zdravstveno, i tekla bi ti neka penzija. Stvarno, neshvatljivo

  • Upvote (+1) 1

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

pa drug ti je retard, ofc

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Highl1 said:

nema šta oni da gledaju, uzmeš dobrog advokata, napraviš ugovor sa nalogodavcem, i ako ne simuliraš radni odnos, neće niko moći da dokaže da si zaposlen, kad stvarno nisi. Druga je priča što gomila ljudi jesu, pa zbog toga se plaše od testa samostalnosti. Svaki "pravi" konsultantski ugovor sa ozbiljnim firmama na zapadu ima klauzulu o šteti, gde si im ti dužan xx ili xxx hiljada evra / dolara ako posao nije izvršen / sjebao si nešto. I sa takvim ugovorom, ti test ne možeš da padneš.

U teoriji se ja slažem s tobom, problem je praksa koja je ili će biti u Srbiji a koja je neizvezna. Jer ti na primer imaš u rešenjima Poreske uprave često klauzulu da "Žalba ne odlaže izvršenje" pa dok se ti sa advokatom pojaviš na sudu i sve ostalo ima da prođe par godina dok dodje do sudskog razrešenja a ti sve vreme treba da izdržiš i da plaćaš poreze i sve pa da se nadaš da će ti vratiti sve. Pre neki dan gledam neki prilog na TV-u kako su sudovi prebukirani tužbama za građana koji su uzeli stambene kredite da im se vrate troškovi obrade pa maltene nijedna druga parnica ne može da stigne na red :)

I jeste pitanje priliva deviza na račun suštinski drugačije, ali se na kraju svodi na sprovođenje zakona u ovoj zemlji. Ja znam nekoliko ljudi koji su ostali de facto zaposleni u firmama a paušalci su s logikom - ako gledamo kriterijume ja test samostalnosti prolazim. Sa druge strane znam i one koji su prešli u radni odnos kod poslodavca gde su realno na šteti jer je obično dogovor s poslodavcem u nekom bruto iznosu, a tek će da budu na šteti kad prođe period smanjenih doprinosa. I kažem još uvek ne znam nikoga ko je ušao u problem sa Poreskom na konto testa samostalnosti tako da je zapravo upitno šta je tu pametnije. I tako je sa svime u ovoj zemlji - najčešće najebe najviše onaj ko najviše poštuje zakon. Ne moramo ići do visokih političkih krugova - evo pogledaj samo divlju gradnju (što je od pre 10ak godina i krivično delo). Neko je sagradio kuću s dozvolom pre 20 godina i propišao majčino mleko za dozvole i sve, neko je ušao u prvi talas legalizacije, pukao par hiljada evra na geodete, arhitekte i ostalo, neko je ozakonio objekat za 200 evra pre 2-3 godine a neko i dalje živi 20 godina u potpuno nelegalnom objektu i boli ga stojko. Plus svi ovi koji su u nekom momentu legalizovali objekat plaćaju uredno porez na imovinu na to, a ovome što ga boli stojko za građevinsku dozvolu je jedini bedak što ne može da digne kredit na hipoteku ili tako nešto, osim toga nema nikakvih konsekvenci. I ko je onda bolje prošao? Vrlo je teško u zemlji gde realno ne funkcioniše pravni sistem to baš proceniti... 

I ja se slažem i za paušalce i za prilive iz inostranstva da bi to trebalo da se uvede u neke legalne tokove i da se na prihode plaća porez (jer su u suprotnom oni zaposleni na belo zapravo budale) ali mislim da je način na koji država postupa tu u najmanju ruku trapav i nefer. Za paušalce je čak dato i solidno rešenje, s tim da smatram da je trebalo dati nešto duži rok za prilagođavanje (bar 6 meseci najave unapred recimo), ali ok. Što se ovih uplata iz inostranstva isto mislim da je trebalo da se da neki rok, tipa od 1.1.2021. ili za 6 meseci ili nešto i da onda kažu "pravila su takva, od tog i tog datuma nulta tolerancija na nepoštovanje". Sama činjenica da neko ima dilemu da li nešto duguje za pet godina unazad je sama po sebi upitna, ali je najveći problem zapravo striktna primena tog zakona jer se plašim da ćemo opet imati situaciju gde je na primer neki Baka Prase pošteđen kontrole dok su seli na kičmu Peri koji drži časove engleskog Kinezima za 500 eur mesečno... 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Zwerko said:

@Debeli @Highl1 Jasno je meni da u teoriji mnogi preduzetnici koji rade sa inostranstvom ali i ovi domaći mogu da prođu test samostalnosti gledajući samo broj tačaka koje prolaze, ali ostaje nejasno da li će i naša Poreska uprava to tako i tretirati ili će biti samo "a ti si dobio 80% prihoda ove godine od jednog klijenta, plati porez". Malo je cela ta situacija ostala nedorečena i zbog pandemije i svega, ja zapravo i dalje ne znam nikoga koga je Poreska nagazila zato što nije prošao test samostalnosti. I mislim da je arbitrarnost naših državnih organa u primeni propisa prosto prevelika da bi se sa sigurnošću moglo tvrditi da li nešto prolazi ili ne prolazi. Konačno tu imamo i faktor korupcije gde znam ljude koji su bili u fazonu "ako krene da me juri poreska ima da nađem nekoga koga ću da podmitim"... 

Ista je priča i sa ovime gde je neko dobijao devizne doznake - ostaje pitanje da li što kaže kolega treba da iskeširaš 20k eur "za svaki slučaj" ili ti se više isplati da nastaviš po starom pa da onda rešavaš tek ako baš zapadneš u problem... A mislim da zapravo niko ne zna sa sigurnošću pravi odgovor na to pitanje 🙂

ja ne verujem šta ti pišeš...

Poreska radi po zakonu i nema tu kako tumače nego kako piše...

za arbitrarnost lupaš kao otvoren prozor. u našoj državi još postoji sud i još se pazi da ne napišeš rešenje koje će pasti na sudu.

onda si dodao i korupciju da upotpuniš lupetaranje.

deco, ne slušajte (WANNABE) poluintelektualca Zverka, znalca opšte prakse, majstora za smutnju i poluznanje i poluinformacije. 

edit:

možete najebati ozbiljno slušajući njega. a pravo je pitanje za čije babe zdravlje on nudi netačna i lažna rešenja. sigurno nije gnjida koja hoće da vas ukanali, već se radi o nekakvom kompleksu da mora da zna sve o svemu u svakoj prilici, što je verovatno posledica (ne)preležane žutice, bolesti duše i mozga najopakije.

SAVE THE ZWERKO

11 hours ago, mladenq said:

znaci, ako je neko recimo u prosjeku zaradjivao $1k mjesecno zadnjih 5god, treba sad da iskesira fazon $20k da bi bio 'miran'? :d

mislim da se radi o nižoj brojki... ali porez na 60k dolara ne može biti kikiriki. zavisi prevashodno od toga kako spakuje papire. ako ima saččuvane račune recimo za računar, gorivo, isl. - onda može da to odbije od dobiti i umanji poresku osnovicu. ponavljam, uzmite savetnika, ne radi se o par stotina evra koje su u riziku nego o hiljadama ili možda desetinama hiljada, gde će vaše neznanje mnogo više da vas košta nego cena savetnika.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

konkretno kažem da NISAM STRUČNJAK ZA POREZE I DA UZMETE SAVETNIKA. konkretnije ne može.

šta rezonuje?!?!?! šta je konkretno napisao. možda ovo, možda ono, možda jeste, možda nije, a u stvari ne zna o čemu priča.

arbitrarnost i selektivnost nije isto. možda poznavanje značenja reči nije blisko "našem mentalitetu". 

ko je kako i zašto i kada - TO NIJE BITNO ZA OVU TEMU. bitno je da se posavetujemo međusobno da minimiziramo rizike za ljude koji su sad u problemu, a ne da pišemo o Vulinu, nacionalnom stadionu, kuda idu naši novci i pričama "rekao mi jedan čovek i "moj komša je ovo ovako...

kad te nagaze poreznici, nećeš imati ništa od teze "MAMU IM JEBEM NEĆU DA FINANSIRAM ANDREJEVE PROJEKTE", nego ćeš se pitati hoće li ti ostati nešto imovine posle izvršitelja. pa onda možeš da dođeš ovde i da se zahvališ ovim trovačima koji nikakav savet ne daju, nego mute vodu.

Edited by Debeli
  • Upvote (+1) 1

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Mozda nije nista konkretno napisao, ali je pomenuo npr. ovaj deo sa legalizacijom gde su ljudi propisali krv i iskesirali dobru kintu da bi legalizovali objekat, naspram batica koji i dalje zive u nelegalnom objektu a razlike nema. Mozda treba sacekati ovu buku PU koja je pustena 13.10 pa videti kako ce to funkcionisati. Velika je verovatnoca da ce opet najvise najebati nevini gradjani koji ce se uplasiti i istog trenutka pokusati da regulisu "neplacen porez". Ti i hajli ste pomenuli samo robiju i cerupanje za utaju poreza bez i jednog saveta da se pomogne nama koji smo sad u "problemu".

Ti si prvi poceo o tome kako poreska postupa po zakonima i o nasem sudstvu, gde sam ja hteo da se osvrnem da je zverko pomenuo sustu istinu u

ali je najveći problem zapravo striktna primena tog zakona jer se plašim da ćemo opet imati situaciju gde je na primer neki Baka Prase pošteđen kontrole dok su seli na kičmu Peri koji drži časove engleskog Kinezima za 500 eur mesečno... 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

brate Fatimire... pa ko ima "leđa" ili "muda" ili "šemu", taj ne brine ove brige. zato kažem da se radi o zameni teza i promašenoj temi. ovde se jadaju ljudi koji su izloženi rizicima. i zato hajde da vidimo kako KONSTRUKTIVNO da doprinesemo rešenju. a ne da prduckamo sa (kvazi)akademskih visina, bez odgovornosti, bez znanja i bez da smo direktno pogođeni ovim pitanjem.

dakle, ako nemate PR, odmah otvorite. ako nemate rođu ili prikana sa znanjem iz poreskog prava, platite savetnika (to su obično pravnici, advokati). jebiga, programeri ste, SAVY, što bi rekao Džek Vrabac, znaćete da saberete prihode i da ugrubo izračunate potencijalnu obavezu. prekopajte gajbu za fiskalnim računima koji se smatraju odbitnim stavkama (od poreske osnovice). naveo sam komp, jer je sredstvo za rad, gorivo, jer je utrošeni materijal. (ne bih napamet pričao šta se još računa, recimo materijal za renoviranje gajbe/kuće sigurno jeste, ali neka vam savetnici daju tačan spisak svega što može biti odbitna stavka za PR.) ako su dali šansu da retroaktivno prijavite prihod, dali su verovatno i mogućnost za odbitne stavke (bez da ste morali da uzmete fiskal za firmu sa PIB, jer firmu tad niste ni imali). treba se o tome raspitati.

držite se, i samo mudro i strpljivo. 

a Baka Prase je oporezovan, možda ne od strane Poreske, ali svejedno oporezovan, ako znate o čemu pričam, to pouzdano znam. (a oporezovan je i od strane Poreske, sam je kačio uplatnice za porez da se hvali prihodima. on ima d.o.o. i u sistemu je PDV već odavno.)

mada... budući da mu se smeši tvorziška za pedofiliju, izgleda da nije imao "sve papire u redu", na kraju krajeva.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Samo da napomenem da ja ništa nikome ne savetujem niti da izbegava porez niti bilo šta, samo ukazujem na činjenicu da je kod nas upravo primena tih zakona na koje se pozivaš mnogo veći problem nego ono što zapravo piše u Zakonu. Da smo mi svi ovde sigurni da će Poreska tako striktno kao što ti pričaš primeniti zakon od najmanjeg do najvećeg lika koji dobija pare iz inostranstva onda ne bi bilo dileme šta raditi - upravo ovo što si napisao. Ali sam baš zato i dao primer sa legalizacijom - ne pričam ovde o Vulinu, tetkama, ozbiljnom pranju para na visokom nivou, pričam o nekom običnom random liku koji je sagradio kuću i u njoj živi i nikada je nije legalizovao i na period od tipa poslednjih 20 godina je prošao mnogo bolje od onog ko je radio "by the book". Da li to nosi dozu rizika - nosi definitivno, da li mu se isplatilo - jeste definitivno. E sad onda posle svako razmatra te opcije za sebe i donosi odluku. 

Edit: Samo da napomenem da tome doprinosi i samo ponašanje Poreske gde oni izdaju saopštenje u kome pozivaju građane da urade nešto što je njihova obaveza po Zakonu. Šta je sledeće, MUP koji poziva građane da ne kradu i ubijaju jedni druge? Hoću reći Zakon se ili sprovodi ili ne sprovodi, ne bi trebalo da ima bilo kakvog prostora između. I zato kažem da bi mi na primer bilo ok da kažu "od datuma tog i tog nulta tolerancija na to i to", pošto smo već svi svesni da se po tom pitanju ništa nije radilo godinama. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

opet nisi rekao ništa što može da pomogne nekome koga jede ovaj problem.

srami se, Zverko.

edit:

SRAMI SE!

zapravo ti iznosiš stav da treba da vagaju utaju poreza "pa šta bude" i cenu plaćanja poreza "by the book" u cost-benefit analizi i to danima pošto je država najavila pretres onlajn preduzetnika.

ja se stvarno pitam jesi li ti normalan.

NE DAJTE DA VAS ZVERKO ZALUĐUJE

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

On 10/14/2020 at 2:06 AM, Highl1 said:

to je cifra za plaćanje poreza na dohodak gradjana - ako ti ukupna neto plata predje taj iznos, platićeš porez. Ali ovde je u pitanju neto plata od stalnog zaposlenja (npr, mesečno zarađuješ 250k dinara "na belo"), a ne da si godišnje primio tu cifru na svoj devizni račun, pa ako pređeš platiš porez. Drale sigurno može bolje da objasni, ne znam da li kad se prime pare na devizni račun i popuni PP-OPO, i sa tom cifrom nakon plaćenog poreza predješ ovaj propisani limit, da li se i tad plaća. Znam npr da ako si vlasnik doo-a, i platiš porez na dobit i porez na dividendu, da to ne potpada u računicu za porez na dohodak gradjana, isto kao i npr ako si vlasnik paušalne agencije i prešao si ovaj iznos - za agenciju se npr računa osnovica puta 12 da ti je to prihod

Dobro objašnjenje, samo da ispravim Hajlija da godišnji porez na dohodak građana obuhvata SVE prihode, ne samo neto platu:

  • Za zaposlene to je plata (poslodavac izdaje papir sa ukupnom bruto platom)
  • Za preduzetnike paušalce je poresko rešenje
  • Ako izdaješ stan, suma iz ugovora ulazi
  • itd.

Ja sam kao preduzetnik koji je istovremeno imao paušalnu agenciju plaćao godišnji porez na kapitalnu dobit za zbir oba prihoda.

Devizne uplate će morati da se kategorizuju pre nego što postanu oporezive, i samim tim će postati deo godišnjeg prihoda, ukoliko zakon eksplicitno ne kaže drugačije. A duplo oporezivanje nije strano ovoj zemlji - jer porez na kapitalnu dobit je dodatni porez za "uspešnije".

I na kraju Drale lepo reče: ako vas ovo kači, potražite savet stručnjaka - ako se nađete u prekršaju, u najboljem slučaju će da vas debelo lupe po džepu. U najgorem besplatna hrana i seks u zatvorskoj ćeliji.

Edited by Jose Jimenez
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FATA said:

Pisao si skoro da si zapalio iz germanije zbog poreza i troskova zivota kad sve isto mozes da obavljas iz Srbije, a isto tako primas bruto platu pa samostalno regulises porez/zdravstveno itd. (mozda gresim, ali mislim da si tako pisao) 

Elem. Bilo ko malo inteligentniji ce gledati kako da eskivira porez na ovaj ili onaj nacin i ne znam cemu ta licimernost "nadam se da ce da te ocepe mnogo vise od tih 20k". Ako sam ispratio vratio si se pre 3g sto je nekih 36m i da si placao porez na nemacku zaradu to bi bilo nekih €100k. Hmmm DA hoce to, verovatno si ih jos pitao hocete u kesu ili karticom. (razmisljam na glas) 

Da ne bude bude da ti racunam zaradu jer mi to nije bila namera samo razmisljanje naglas zbog tvog zlobnog komentara. Sa tim receno, daj mi dobar argument a mozes i vise, zasto bi neko ko je zaradio novac npr. od preprodaje odece sa Sportsdirecta gde su ga izgruvali vec za carinu i PDV, nekog ko predaje engleski kinezima i za to je jako malo placen a uzgred nije stalan posao vec kad ima ima, ili neki adsens gde na 10 zaradjenih ti dobijes 4 ili kladzi za koju ne znam kako ce regulisati jer je zabranjena i blokirana vec X godina trebalo da svoj deo zarade donira za finansiranje iodrzavanje Jovanjice, Bugarskih stanova, Prasicih koferceta i ostalih kriminalnih radnji da ne pominjem bratijske kombinacije. Moze i Drale da se ukljuci jer vidim da delite isto misljenje. Znaci bar jedan dobar argument, ne sta ti mislis zbog cega treba nego argument, jer sam gotovo siguran da ti prvi krivinaris gde mozes. 

Zato što je jednostavno, primanje deviza od poslodavca na lični devizni račun prekršaj u svakoj zemlji. I suludo je da si od starta manje više znao (valjda si znao) da si u prekršaju i da očekuješ da ti niko za to nikad ništa neće reći? I da, imam legalno firmu, platio sam sve poreze i doprinose na svaki evro iz inostranstva, od starta poslujem legalno i po propisima, i pratim ih, zato sam i naučio ponešto o funkcionisanju preduzetničke agencije, paušala, doo-a, etc
I nije to pitanje argumenta, kao, e država je sranje, neću da platim porez. To su propisi. Ko preprodaje odeću, i ima uvoz (legalan), ni ne može da bude preduzetnik, i mora da bude doo. Ako već nisi osnovao taj doo, a baviš se time, u prekršaju si, ne samo što si primio devize na račun. Ko predaje Kinezima jezik, mogao je da bude preduzetnik sa isplatom lične zarade ili agencijom. Znači, postoje legalni tokovi, i neki se isplate, neki se ne isplate, ali postoje. Što kaže jedan moj ortak iz USA, porezi će stalno biti veći, nije tvoje da ih izbegneš, već da nadješ način da proširiš svoj biznis da bi platio te poreze i prihodovao više.
Što se tiče priča Jovanjica, spomenik, stanovi i sl, to me stvarno ne zanima. Nemačka od 50% mog poreza isto tako troši pare na migrante, na pomoć raznoraznim lezilebima koji ne rade i imaju po petoro dece, na neke programe inkluzije, i gomile drugih stvari od kojih ja jedan evro nisam video, a plaćam 50% zarade. Fudbaleri se tamo vode u kategoriji koja ima porez do 10-20%, umetnici i glumci isto, da im ne pobegnu, što bih ja onda plaćao 50%? A to je kvazi uredjena država. U toj situaciji, Levandovski i Siniša Mali su mi isti. Da ne govorim o tome da mi zdravstveno koje je 1800e bruto mesečno bilo nije pokrilo infekciju zuba i endodonciju, nego sam dolazio ovde to da radim i naravno platio sve. Koji djavo onda tamo plaćaš taj porez, zar ne?
Nijedan sistem nije pravedan do kraja, i neće nam odgovarati 100%, i svako ima svoj lični ugao. Ali porez mora da se plati, naročito kad je očigledno da ga ne plaćaš
@Jose Jimenezjeste, sve si lepo pokrio 100%, kad si zaposlen i imaš agenciju, računaju ti se oba, npr 200k neto plata, i 50k poresko rešenje, ti ćeš za tu godinu prihodovati 2.4 miliona od neto plate i 600k preko agencije, što je 3m sa kojih se prelazi granica
@Zwerkoovo što kaže Drale, dobar advokat, savetnik i poznavanje propisa. Inspektori postupaju po zakonu, i teško da će to i stići do suda ako ti prikažeš sve informacije na vreme. Samo je uvek pitanje, da li si ti siguran da si 100% samostalan? Ko jeste, nema šta da brine

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

@Debeli
da ne bude zabune, ove gore cifre stvarno nemaju nikakve veze sa mnom :d, nego sam, sto kaze fata, razmisljao naglas, posto znam bas dosta ljudi koji godinama freelancuju i onda mi je smijesan ovaj izbor iz te perspektive koji im je postavljen pred njih, ili nastavite po starom ili iskesirajte opasnu sumu, sto sumnjam da ce iko da uradi, da se primjeni ovoga normalnije nekako pristupilo vjerujem da bi vecina ljudi i bila ok da se samoinicijativno javi

a ovaj highlijev stav gdje se postavio na neki moralni pijedestal, na kome se izgleda nekako licno osjeca napadnutim od freelancera pa bi da ih vjesa za neizmirene duznosti prema drzavi, jer su ocigledno oni problem a ne vucko & co sa citavom stranackom garniturom nesposobnih trepljara koji ojadise idje ista za nezamislive sume, je blago je reci imbecilan
 

  • Like +1 1
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

ljudi, ne možete kršiti zakon, koji postoji davno pre Vučka i bande, opravdavajući time da vam banda nije dala priliku da zaradite bez plaćanja poreza. Svi porezi, npr pored na dobit i na dividendu, su podignuti i namešteni za vreme DSa, ne sad. Bilo je za doo 10+10%, onda je DS to promenio na 15+15%. To što država loše troši pare, i ima korupcije i kriminala, nije opravdanje da se i vi bavite kriminalom. Ja stvarno ne mogu da vas razumem, da neko opravdava kršenje zakona, jer ga neko drugi krši sa vrha, a da u isto vreme hoćemo pravednu državu i sl. I plus ti isti zakoni ovde nisu samo kod nas, pa da kažemo, eto rabe nas, nego su ti zakoni svugde u svetu, i porez je svugde u svetu neuporedivo veći nego ovde

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mladenq said:

a ovaj highlijev stav gdje se postavio na neki moralni pijedestal, na kome se izgleda nekako licno osjeca napadnutim od freelancera pa bi da ih vjesa za neizmirene duznosti prema drzavi, jer su ocigledno oni problem a ne vucko & co sa citavom stranackom garniturom nesposobnih trepljara koji ojadise idje ista za nezamislive sume, je blago je reci imbecilan
 

Oni jesu problem, ali se slažem sa Hajlijem da je kod nas prisutno licemerje gde se političari i korumpirani biznismeni prevashodno koriste kao izgovor za sve - od neplaćanja poreza do bacanja smeća na ulici i švercovanja u prevozu.

Meni je najveća nada da će povećanom fiskalnom odgovornošću ljudi izvuči glave iz dupeta i krenuti da obraćaju pažnju kako im se pare troše, i zašto za toliki novac ne može da im se asfaltira ulica ili uvede kanalizacija.

  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Jose Jimenez said:

Dobro objašnjenje, samo da ispravim Hajlija da godišnji porez na dohodak građana obuhvata SVE prihode, ne samo neto platu:

  • Za zaposlene to je plata (poslodavac izdaje papir sa ukupnom bruto platom)
  • Za preduzetnike paušalce je poresko rešenje
  • Ako izdaješ stan, suma iz ugovora ulazi
  • itd.

Ja sam kao preduzetnik koji je istovremeno imao paušalnu agenciju plaćao godišnji porez na kapitalnu dobit za zbir oba prihoda.

Devizne uplate će morati da se kategorizuju pre nego što postanu oporezive, i samim tim će postati deo godišnjeg prihoda, ukoliko zakon eksplicitno ne kaže drugačije. A duplo oporezivanje nije strano ovoj zemlji - jer porez na kapitalnu dobit je dodatni porez za "uspešnije".

I na kraju Drale lepo reče: ako vas ovo kači, potražite savet stručnjaka - ako se nađete u prekršaju, u najboljem slučaju će da vas debelo lupe po džepu. U najgorem besplatna hrana i seks u zatvorskoj ćeliji.

Samo da proverim dal mi je jasno. Znaci za pausalnu agenciju se gleda samo osnovica koja je navedena u resenju kao prihod, koliko god da sam para primio preko agencije?

Znaci za osobu koja radi na belo i ima agenciju sa strane, dohodak se racuna (neto plata * 12 + osnovica iz poreskog resenja * 12)

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

ne, nije sporno, tehnicki ja se slazem, nije kao da je porez sinoc izmisljen pa sad ima nekog prostora da se polemise da li treba ili ne da se placa, naravno da treba, ali s obzirom u kakvoj drzavi zivimo, nacin i selektivnost na koji se te stvari procesuiraju, stvar je malo kompleksnija pa bih rekao da nema potrebe za malicioznim komentarima poput onog gore, kao ma kakvih $20k treba jos za kaznu crnci da te guze na trgu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...