Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

13 hours ago, Zwerko said:

Bejah kod frizera ono oko Beer festa pa sam slusao price kako su klinci ulazili kroz ogradu, zatim falisifikujuci potvrde o vakcininaciji bukvalno ispred ovih sto su kontrolisali, tako da je ideja kod nas o nekakvim covid propusnicama vrlo ozboljna stvar [roflmao]

Ja na ulazu u zemlju sad niko mi nije tražio apsolutno nikakvu potvrdu o covidu ili sertifikaciji ili vakcinama ili čemu god 🙂

3 hours ago, Dende said:

Ja u Bolonji prosle nedelje sa drugarom pokusao da udjem u muzej. Zena kaze, ne mogu da vam izdam karte ako ne ocitam covid pass. Pokusava da ocita moj QR kod sa srpskog "Green Certificate" i kurcina. Pokusava drugarov QR kod sa izvestaja o vakcinaciji i kurcina. Moramo otici u apoteku u drzavi EU gde smo osigurani da nam izdaju covid pass da bi mogli da se smatramo vakcinisanim. Summa summarum - kurcina.

ceo koncept je sulud na svim nivoima, osetio sam se kao da skupljam papire da predajem za vizu.

Znači prvo moraš da imaš potvrdu o vakcinaciji ili čemu god kod nas. Pa ako imaš, ali možda neka zemlja ipak hoće tvoj zeleni sertifikat, moraš da vadiš zeleni sertifikat.

Onda moraš da na primer sad za put u Grčku popuniš neki papir kod makedonaca da ćeš biti samo u tranzitu bla bla, znači još jedan papir.

Onda za Grčku moraš kod njih da popuniš onaj "turista lokator" dokument, pa i njega da ištampaš pa i tu imaš QR kod.

Prosto, smaranje je putovati.

Povrh svega, imam neku godišnju polisu zdravstvenog u inostranstvu koje NE POKRIVA covid (nastalo je pre covida ofc) i apsolutno ničemu ne služi jer nema samo doplata za covid nego moraš od nule da platiš celo zdravstveno koje ima covid pokriće.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dende said:

Ja u Bolonji prosle nedelje sa drugarom pokusao da udjem u muzej. Zena kaze, ne mogu da vam izdam karte ako ne ocitam covid pass. Pokusava da ocita moj QR kod sa srpskog "Green Certificate" i kurcina. Pokusava drugarov QR kod sa izvestaja o vakcinaciji i kurcina. Moramo otici u apoteku u drzavi EU gde smo osigurani da nam izdaju covid pass da bi mogli da se smatramo vakcinisanim. Summa summarum - kurcina.

Cek, ti si bese isto Sputnikom u Srbiji vakcinisan? Jel moze covek uopste sa Sputnik QR kodom iz Srbije u Nemackoj apoteci da dobije covid pass?

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dule_smor said:

Cek, ti si bese isto Sputnikom u Srbiji vakcinisan? Jel moze covek uopste sa Sputnik QR kodom iz Srbije u Nemackoj apoteci da dobije covid pass?

Priznali su mi na mufte na par mesta, npr. u teretani. Ne verujem da bi mi izdali taj covid pass. Probacu ovde da uzmem 3. dozu Biontech pa da na konto toga trazim covid pass. Mada, znajuci svabe kajne 😂

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dule_smor said:

Procedura ko da socketujem iteme u Diablu heh

Hahahahhaha dobra

1 hour ago, jasamnepismen said:

Za svaku vakcinu koju si primio u apoteci izvadis poseban papir, kad ubacis u CovPass app oba coda, tek ti onda pise fully vaccinated.

E vidis, to nisam znao. Probacu nesto da izmuvam. 

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Ohai. 

Što se tiče priče da je protiv Ustava obavezna vakcinacija, ima caka za zdrastvene radnike.. 

Obavezna aktivna i pasivna imunizacija lica zaposlenih u zdravstvenim ustanovama

Član 18

Obavezna aktivna i pasivna imunizacija lica zaposlenih u zdravstvenim ustanovama protiv određenih zaraznih bolesti sprovodi se u skladu sa programom iz člana 13. stav 1. ovog pravilnika.

Zarazne bolesti protiv kojih se sprovodi obavezna aktivna i pasivna imunizacija osetljivih lica (bez prethodno stečenog imuniteta) zaposlenih u zdravstvenim ustanovama su:

1) hepatitis B;

2) grip;

3) male boginje;

4) rubela;

5) zauške;

6) difterija;

7) veliki kašalj;

😎 meningokokna bolest;

9) varičela;

10) druge zarazne bolesti prema epidemiološkim indikacijama.

 

Za kovid bolnice, to i lekari priznaju da je veći teret na med.tehničarima. Sprovođenje terapije i druge medicinske radnje oko pacijenta. Pre mesec dana sam imala priliku da pričam o iskustvu u Areni, iz prve ruke sa dr Bogdanovićem koji je bio rukovodilac iste. Teško je organizovati ljude koji su došli iz drugih bolnica/domova zdravlja/pa i drugih gradova. Tamo svi imaju startno razmišljanje da je ista škola i isti posao se obavlja. Vmc Karaburma je funkcionisala samo zato što smo iz sistema vojnog zdrastva, velika većina kliničkih med. tehničara koji znaju svoj posao i negde smo se svi znali.  Imam par koleginica/kolega koji su tamo od samog početka tj od kraja marta 2020. Preporučene su rotacije osoblja, meni mojih 10meseci dosta. 

Vakcinisala sam se pre par dana, dr epidemiolog mi je rekla da pošto imam antitela i fajzer se nije pokazao kao dobra za novi soj, preporučila mi je kineze. Par dana me je ruka bolela, malaksalost prisutna. 

i'm not fat, i'm just easy to see..

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dule_smor said:

Ma nek se nose. Mene juce doduse pustili u neki klub sa Sputnikom, ne znam sta im bi:D

 

5 hours ago, Dende said:

Priznali su mi na mufte na par mesta, npr. u teretani. Ne verujem da bi mi izdali taj covid pass. Probacu ovde da uzmem 3. dozu Biontech pa da na konto toga trazim covid pass. Mada, znajuci svabe kajne 😂

A onda sa druge strane, Danci ispunili što su najavili pre oko mesec dana, tj. Covid više ne smatraju vanrednom bolešću već standardicom 🙂

Quote

 

After More Than 500 Days, Denmark Has Ended Its COVID Restrictions

 After 548 days with restrictions to limit the spread of COVID-19, Denmark's high vaccination rate has enabled the Scandinavian country to become one of the first European Union nations to lift all domestic restrictions.

The return to normality has been gradual, but as of Friday, the digital pass — a proof of having been vaccinated — is no longer required when entering night clubs, making it the last virus safeguard to fall.

More than 80% of people above the age of 12 have had the two shots.

"I wouldn't say it is too early. We have opened the door but we have also said that we can close it if needed," Soeren Riis Paludan, a professor of virology with the Aarhus University in Denmark's second largest city, told The Associated Press.
As of midnight, the Danish government no longer considers COVID-19 "a socially critical disease." Health Minister Magnus Heunicke said Aug. 27 that "the epidemic is under control" but warned: "we are not out of the epidemic" and the government will act as needed if necessary.

 

 

2 hours ago, rbds said:

Za kovid bolnice, to i lekari priznaju da je veći teret na med.tehničarima. Sprovođenje terapije i druge medicinske radnje oko pacijenta. Pre mesec dana sam imala priliku da pričam o iskustvu u Areni, iz prve ruke sa dr Bogdanovićem koji je bio rukovodilac iste. Teško je organizovati ljude koji su došli iz drugih bolnica/domova zdravlja/pa i drugih gradova. Tamo svi imaju startno razmišljanje da je ista škola i isti posao se obavlja. Vmc Karaburma je funkcionisala samo zato što smo iz sistema vojnog zdrastva, velika većina kliničkih med. tehničara koji znaju svoj posao i negde smo se svi znali.  Imam par koleginica/kolega koji su tamo od samog početka tj od kraja marta 2020. Preporučene su rotacije osoblja, meni mojih 10meseci dosta. 

Pa ovo znamo još iz onih serija tipa ER i Čikago Houp! :))

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, rbds said:

 

Vakcinisala sam se pre par dana, dr epidemiolog mi je rekla da pošto imam antitela i fajzer se nije pokazao kao dobra za novi soj, preporučila mi je kineze. Par dana me je ruka bolela, malaksalost prisutna. 

 

Imali si antitela ali si se vakcinisala? ili si dobila antitela posle vakcinacije? Pitam zato sto tvoje i Duletove misljenje cenim ovde najvise na konto medicinskih stvari... 

 

Koji test je najbolje da se radi za  nekog ko se nije vakcinisao za  antitela? Pa na osnovu toga doneti odluku dal ostati nevakvinisan ili se vakcinisati? Nesto kad se do sad nisam vakcinisao sam blize stavu da se ipak ne vakcinisem 🙂

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

Imala sam antitela, u firmi su nas svako malo testirali. Po nalazima mogu da vidim kada sam bila u kontaktu tokom prošle i ove godine. Poslednji nalaz je bio pre nekih mesec i po, igG (preležana) oko 65, sve preko 0.8 je pozitivno, tj da sam preležajnik. Ali kako sam promenila radno mesto, tako sam u većem obimu u kontaktu sa ljudima sa strane. Na kliniku dolaze pacijenti sa nalazom brzog antigenskog ne starijeg od 48h, a na funkcijsku dijagnostiku dolaze ljudi bez ispitivanja. Maske tu su, ali ipak.. Deca ne nose maske kada dolaze na ispitivanje sluha npr, kašlju, a može biti od prehlade.. 

Sa druge strane roditelji su svakim danom stariji, na stranu što su vitalni sa blizu 70god, ali nikada se to ne zna.. 

Tako da je ipak odluka pala na vakcinaciju nekom najblažom varijantom. Ruse za prvu dozu nisu imali, fajzer nisam htela, tako da su ispali kinezi. 

Sve je generalno postalo bez ikakvog smisla. Puštaju razne manifestacije, siluju za vakcinaciju na svakom koraku.. Prekopiraću jedan txt doktora iz Mišovića orl specijaliste. Jako poučan, dok se mi bavimo koronom ljudi umiru od drugih bolesti ZBOG korone.. Bez mogućnosti dijagnostike i lečenja.. O tome sam već pisala pre nekog vremena.. 

 

"Za 3 meseca koliko je moja ustanova radila van kovida /za poslednjih godinu i po dana/, a odlazeći i na konzilijum za maligne bolesti ORL regije, nagledao sam se velikog broja pacijenata u vrlo odmaklim fazama maligne bolesti. Mnogi od njih su inoperabilni ili čak i inkurabilni (inoperabilno: ne moze se operisati, inkurabilno: ne može se lečiti uopšte). Šta mislite, da li taj skok broja malignih tumora koji se ne mogu lečiti ima veze sa prezauzetošću zdravstvenih kapaciteta kovidom? Šta mislite, da li kašnjenje sa dijagnostikom ili terapijom ima veze sa smanjenom dostupnošću bolničkih kapaciteta jer je skoro 2 godine skoro sve angažovano za kovid pacijente? I kad neki od pametnjakovića koji ignorišu koronu, mere i vakcine, krenu da tupe "a koliko umire od raka?" evo da objasnim zašto. Mnogo ljudi umire OD korone, ali mnogo i ZBOG korone! Poštovanje mera, a vakcinacija je samo jedna od tih mera, ima za cilj da smanji veliki broj zaraženih čije stanje zahteva hospitalizaciju, u kratkom periodu  što automatski znači manje mogućnosti za lečenje ne-kovid pacijenata.    Gradjene su specijalizovane kovid bolnice sa namerom da sve ostalo radi normalno, a napunjene su za 7 dana! U tim bolnicama rade lekari i sestre iz drugih ustanova tako da i u ne kovid bolnicama opet nema dovoljno ljudstva. Na sve to, ponovo pretvaramo KBC-ove u kovid bolnice jer je pritisak ogroman, rast broja zaraženih je nenormalan, umire više od 20 ljudi svaki dan... tri meseca opšte anarhije i nepoštovanja mera dolazi na naplatu i to najgoru do sada. Mi, zdravstveni radnici, tražili smo samo da se poštuju mere, da se nose maske, da se ne okupljaju hiljade jer to nema veze sa ekonomijom, da se ubrza, ako treba uvede i obavezna vakcinacija... znali smo šta nas čeka ako se masa raspusti. Nažalost, loši djaci i "željni života" opet su pobedili. A cenu i to previsoku, platićemo svi. Mogu da razumem nepoverenje u vakcine, ali potpuno ignorisanje realnosti i odbijanje bilo kakvih mera, nošenja maski, izbegavanja okupljanja kao i izostanak ikakve kontrole istih, ne mogu i ne želim! I ne zamerite na manjku empatije."

 

E što se tiče testa za nevakcinisane, tu nisam merodavna za to. Treba samo da nam negde bude jasno, postoji prirodni (nakon preležane infekcije) i veštački (vakcinacijom) imunitet. Nažalost prvi je nepravedno zapostavljen, čini mi se da sam videla reklamni spot da se potencira vakcinacija posle mesec dana od preležane korone.

Što se tiče same odluke o vakcinaciji ili ne, razmisli, stavi sve na papir pa vidi. 

Za kontrolu antitela rekli su mi da je najpouzdaniji INEP. 

Edited by rbds
Typo
  • Upvote (+1) 1

i'm not fat, i'm just easy to see..

Link to comment
Share on other sites

Svidja mi se sta su Danci prvi uradili na svetu cini mi se, nadam se da ce sto veci broj zemalja poci tim putem pa samim tim i ovaj nas pokusaj od drzave i da stvari koliko toliko mogu nazad u normalu, ko je rizican neka se pazi vise i cao zdravo, bukvalno se osecam kao da nisam ziveo poslednje dve, dve i po godine i da sam ih bukvalno protracio ziveci ovde...

Link to comment
Share on other sites

Ovo nema veze sa doktorima, ovo ima veze sa pravnicima, nisam pravnik ali sam se bavio ovom tematikom pa znam zašto država tako odgovara. Neko je tražio specifične informacije koje je formulisao vrlo usko, na primer "informaciju o naučnoj studiji koja nedvosmisleno dokazuje sposobnost i maksimalnu pouzdanost PCR i RT/PCR metoda u detekciji SARD-COV2 uzročnika", onda dođe neki tamo lik u Ministarstvu zdravlja, pogleda u dokumentaciji da li ima studiju , nađe na nema studiju pod tim nazivom i odgovori "da Ministartstvo zdravlja ne poseduje traženu informaciju". Nema to konrektno bilo kakve veze s koronom, ja znam gde su ljudi tražili informaciju zašto se nešto divlje gradi na nekoj lokaciji ali ne navedu tačnu parcelu pa ovi odgovore da nemaju informaciju, ili glupost tipa nešto se gradi na dve povezane parcele a oni nemaju informaciju zato što je u zahtevu navedena samo jedna a ne i druga. Prosto je naša država tako baždarena da obesmisli zakon o pristupu informacijama od javnog značaja, u poslednje vreme još i mnogo više nego ranije.

Tako da ovaj odgovor ne znači bukvalno ništa ni u kom smislu. A pogotovu nema veze sa bilo kakvim doktorima. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Nije mi bila namera da napadnem doktore... I dalje povezujem stvari pa iz tog razloga pitam sta znaci. 

Ne znam da li gresim u rezonovanju...

1. Drzava nema naucnu studiju niti je izolovala virus Cov19

2. Nema studiju o pouzdanosti PCR testova

3. Nema studiju o tome da li maske, distanca i ostale mere pomazu u zubijanju sirenja virusa. 

Ali zato

1. Znaju da vakcina o kojoj ne znaju nista pomaze o imunizaciji protiv virusa C19 o kome ne znaju nista

2. Znaju da je PCR test jako dobar pokazatelj osetljivosti na virus o kom ne znaju nista

3. Znaju da maske i distanca suzbija sirenje zaraze virusom c19 o kome ne znaju nista 

Meni je sve to na dugackom stapu ili jednostavno masim poentu, da? 

 

Edited by FATA
  • Upvote (+1) 2

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

On 9/13/2021 at 2:52 AM, mohr said:

Svidja mi se sta su Danci prvi uradili na svetu cini mi se, nadam se da ce sto veci broj zemalja poci tim putem pa samim tim i ovaj nas pokusaj od drzave i da stvari koliko toliko mogu nazad u normalu, ko je rizican neka se pazi vise i cao zdravo, bukvalno se osecam kao da nisam ziveo poslednje dve, dve i po godine i da sam ih bukvalno protracio ziveci ovde...

pošto bi da nije bilo covida, skijao na Andima, leto celo na Ibici, kurve i kokain

  • Haha (+1) 1
  • Upvote (+1) 1

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Zwerko said:

Mašiš poentu, ovaj odgovor države ne znači ništa ni za ni protiv tih teza koje si naveo, znači samo da ih zabole kurac da se objašnjavaju. 

Znači da ih boli kurac, a takođe i zvaničan odgovor da ne poseduju ništa od traženog, što jeste problematično sa stanovišta propisanih mera...mada, bole ih kurac...ko da je bilo šta bitno više...

  • Upvote (+1) 1

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...