Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

13 hours ago, Dz said:

Na primer, ako je sef u mojoj skoli rekao da je na casu zabranjeno pricati engleski i dete na casu kaze npr. 'hocu u wc' ili 'povraca mi se' asistent ko papagaj ponavlja 'no English' umesto da odvede dete i spreci da se uneredi po podu jer ne zna to na engleskom da kaze.

misliš zabranjeno pričati kineski? 🙂

13 hours ago, Dz said:

jer cuvar na kapiji nije hteo da pusti roditelja da odvede dete u bolnicu jer je lockdown i covid i ne mogu da napuste bez odobrenja. STRASNO!

Ja samo mogu da pretpostavljam zasto.

Mozda jednostavno eto zato sto mogu, mozda hoce da vide dokle mogu da idu, zele da slome narod kompletno.

znaš kako, ti azijati imaju tu jednu disciplinu autoriteta i hijerarhije, makar iz mog iskustva i tu nema puno vrdanja.

i sad tom čuvaru je neko rekao "ti čuvaš niko ne sme da izađe" i on to sprovodi i ne postavlja pitanja. verovatno zato što zna da će u najboljem slučaju samo da ostane bez posla (na koji verovatno čeka već njih milion iza njega) i onda nema tu on kao "ali jao, moralno je bilo potrebno da ih pustim".

13 hours ago, Dz said:

Ono u sta sam ubedjena je da hoce sve strance da isteraju i da sva xenofobija dolazi sa vrha. Kad se Covid pojavio po drugi put optuzili su strance, iako u tom momentu nisu mogli stranci uopste da udju u Kinu vec samo drzavljani. Kad su se pojavile majmunske boginje njihov neki poznati lekar ili ministar zdravlja ili ne znam vec, neka kineska Nada Macura je u zvanicnom obavestenju za narod rekao 'izbegavajte kontakt sa strancima'. BTW takav nije bio prethodni predsednik on je bio ok kako cujem od ljudi.

pa ono, ako su došli do te tačke da im stranci više nisu potrebni, da tako kažem, mogao bih da razumem taj scenario. ali nisam siguran da je baš tako. naravno nemam neki bolji scenario 🙂

Link to comment
Share on other sites

Biće zanimljivo videti šta će se dalje dešavati sa Kinom.

Sa jedne strane prolazili su ranije kroz totalitarne poteze posle kojih su umirali (istrebljenje vrabaca, terasasta agrikultura), ali tad su bili sirotinja.

Sad su relativno razvijena zemlja, i već se vidi masovni egzodus Kineza po celom svetu (uključujući Srbiju). Ukidanje politike jednog deteta nije imalo željeni efekat, i deluje mi da će Kina morati drastično da promeni kurs, jer ne može večno da gazi male ljude ako želi da održi korak sa svetom.

Edited by Jose Jimenez
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dz said:

Sada je procenat stranaca 0.013% btw

 

pa dobro, ima ih milijardu 🙂 čak i da su najdemokratskija zemlja na planeti ne bi se tamo namaklo više od 0.1 posto stranaca 🙂

9 hours ago, Dz said:

 sad su kao iskulirali odjednom sa covid merama valjda zbog protesta mada ko zna nista ja ne verujem vise

to deluje kao možda trenutno primirje 🙂

18 hours ago, Jose Jimenez said:

Sad su relativno razvijena zemlja, i već se vidi masovni egzodus Kineza po celom svetu (uključujući Srbiju). Ukidanje politike jednog deteta nije imalo željeni efekat, i deluje mi da će Kina morati drastično da promeni kurs, jer ne može večno da gazi male ljude ako želi da održi korak sa svetom.

pa kad su ukinuli? nema više od 10-15 godina, ili se varam? koji efekat pa mogu da očekuju za to? treba još jedno 10 godina da bi tu nešto krenulo da se menja.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Lucky said:

pa kad su ukinuli? nema više od 10-15 godina, ili se varam? koji efekat pa mogu da očekuju za to? treba još jedno 10 godina da bi tu nešto krenulo da se menja.

Laki, vreme je da pričamo o pčelicama i cveću :tf:

Postojalo je to očekivanje da će natalitet u Kini da skoči od 2015. kad su zvanično ukinuli politiku jednog deteta. Međutim desilo se ono što se desilo i sa Brazilom, Evropom, SAD i svim drugim zemljama koje su se istrgle iz siromaštva - standard je skočio, natalitet pao ispod nivoa održivosti.

Edited by Jose Jimenez
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Jose Jimenez said:

Laki, vreme je da pričamo o pčelicama i cveću :tf:

Postojalo je to očekivanje da će natalitet u Kini da skoči od 2015. kad su zvanično ukinuli politiku jednog deteta. Međutim desilo se ono što se desilo i sa Brazilom, Evropom, SAD i svim drugim zemljama koje su se istrgle iz siromaštva - standard je skočio, natalitet pao ispod nivoa održivosti.

to je potpuno jasno, ali čak i da je skočio, previše je rano da bi se ti rezultati videli na način na koji oni žele.

tako da u kini realno sad jedino da naprave politiku tri deteta, pa ko nema troje dece ide u zatvor 🙂

Link to comment
Share on other sites

Možda je lockdown i deo tih mera - samo da uvedu propusnicu da možeš kod komšinice na kafu 😉

Elem, kombinacija višeg standarda, kovid mera, napretka automatizacije i politike je rezultovalo smanjenjem proizvodnje u Kini. Kompanije polako idu u jeftinije zemlje poput Indije, ili vraćaju proizvodnju u lokal.

https://www.axios.com/2022/12/05/china-manufacturing-iphone

Edited by Jose Jimenez
  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Jose Jimenez said:

rezultovalo smanjenjem proizvodnje u Kini. Kompanije polako idu u jeftinije zemlje poput Kine

čuj mene jafu, plazmu!

nije iznenađenje jer ako ništa drugo a ono Indija za razliku od Kine deluje kao da nema apsolutno nikakav zakon, pravila ili bilo šta slično. Kapiram da Apple može da dođe i kupi celu neku provinciju i uspostavi apple-land tamo i digne fabrike i odredi svoje zakone pod kojim će te fabrike poslovati.

ne znam kako se nisu toga setili ranije!

Link to comment
Share on other sites

Pa i jesu se setili - to je bila Kina pre 20 godina, jel Foxconn stavljao one mreže radnicima na zgrade da ne mogu da se samoubijaju? A sad se emancipovali pa protest! Ništa samoubistvo!

Šalu na stranu Kina je za te zapadne kompanije imala odličnu kombinaciju totalitarizma gde su se radnici plašili da se bune bilo šta i jeftine radne snage. Postoji razlog zašto ne idu toliko u Indiju, džaba jeftina radna snaga kad neće da rade a plus verovatno pokradu materijal još dok se gradi fabrika :)

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Zwerko said:

Pa i jesu se setili - to je bila Kina pre 20 godina, jel Foxconn stavljao one mreže radnicima na zgrade da ne mogu da se samoubijaju? A sad se emancipovali pa protest! Ništa samoubistvo!

Šalu na stranu Kina je za te zapadne kompanije imala odličnu kombinaciju totalitarizma gde su se radnici plašili da se bune bilo šta i jeftine radne snage. Postoji razlog zašto ne idu toliko u Indiju, džaba jeftina radna snaga kad neće da rade a plus verovatno pokradu materijal još dok se gradi fabrika 🙂

mislio sam više na to kako se nisu ranije setili da promene na indiju gde ne bi imali probleme poput covid problema, a iskreno ne verujem ni da bi stavljali mrežice za zaposlene, samo bi ih očistili i bacili u reku i pustili novih hiljadu da rade.

Ovo drugo što kažeš je tačno, ali očigledno više već nije slučaj neko vreme, samim tim taj deo da su jeftini i ne bune se više ne stoji. A indijci očigledno imaju disciplinu, vidiš kako po 8 sati razgovaraju sa onim trolerima skemera!

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2022 at 8:42 PM, Jose Jimenez said:

Indiji nedostaje knowhow koji su Kinezi osvojili decenijama praveći sve moguće.

Dobra ilustracija je ona anegdota sa Džobsom koji je tražio poseban stakleni ekran za iphone, a Kinezi su ga ubacili u masovnu proizvodnju za tipa 6 nedelja.

 

ako upregnu indijce mogu oni da se time pozabave rekao bih bez većih problema, biće im potrebno nešto godina ali rome wasn't built in a day!

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, reki said:

elvise imamo u ponudi par zanimljivih topika

Foto laboratorija by Dandy
retardi sa linkedina
Gužva u Levantu
KLINKE NA SLIKAMA

a ove klipove pusti da sheruju antivax0ri koji ne znaju engleski pa im treba TITL :DDDDDDDDDDDDDD

 

Титл је специјално за Вањицу 🙂

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...