Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

6 hours ago, mohr said:

A dok je bio lockdown sto su radile sve ove robovlasnicke kompanije? Licno znam za Nis jer sam vozio kevu na posao jer su mombrilcine ukinuli autobuse i jedini autobusi su bili ti prepuni ljudi unutra koje voze za beneton,juru itd itd

pa radile su sve firme svugde, ili ne kapiram šta hoćeš da kažeš?

mogli su i da ih zatvore kao kafiće i restorane pa da onda zaposleni ne primaju ni dinara ...

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Dule_smor said:

 

ne kazem za tvoj kvout bre, nego za moj da baguje...a za polu mere i mere u koje spadaju i ova haoticna i histericna masovna testiranja sam odavno rekao da vise nemaju smisla, jer je odavno preslo tacku u kojoj moze da se isprati i kontrolise...sta sad neko recimo donese odluku, treba cela radna populacija bez obzira na vakcinalni status da se testira svaki dan pre posla, pa to je neizvodljivo i paralzovalo bi sve sluzbe...a za razvoj vakcine, pa zar poenta mrna tehnologije nije upravo u brzini proizvodnje...ispade sad teze je napraviti buster nego  osnovnu vakcinu...a setimo se price sa pocetka pandemije, korona nije kao grip, ne mutira toliko, nece biti problema, a ono ispade potpuno suprotno...ovo objasnjenje za krevete mi nije najjasnije, kako to sad nema tehnicara, a do prosle godine ih je bilo da pokrivaju tih 5k kreveta vise...ili su i u Nemackoj ti kreveti bili samo na papiru kao kod Vucka heh

Pa kazem ti da je moja logika da je nije tesko napraviti vec samo ostaju ova pitanja otvorena iz prethodnog posta. A i secas se na pocetku koliko je bilo problematicno izbaciti dovoljnu kolicinu (i moderne i pfizera) dok nije proslo par meseci.

Ono sto se pokazalo u laboratoriji je da korona nema toliki stepen mutacija kao vecina drugih virusa. Iako je single strand cak ima i neke mehanizme samopopravke kao sto su nase ligaze/polimeraze te vecina mutacija i nije namerno izbegavanje imunog odgovora vec obicne delecije, te prirodnom selekcijom ispliva novi soj, jednostavno je tupava... E sad sta se desava u prirodi sa velikim brojem zarazenih, puno replikacija, puno kopija, veliki rng, ispade da imamo puno razlicitih sojeva. Gledam ovaj novi soj koliko ima novih mutacija u odnosu na deltu, ne bi me cudilo da potpuno izbegava bilo koju vrstu imuniteta koji smo do sada stekli. Srecom pa se do sada nije desilo da se poveca letalitet vec samo infektivnost lol, kolike su sanse za tako nesto je opet izvan moje ekspertize...

Stanje sa medicinskim radnicima generalno prilicno fluktuira, ovde se pre svega misli na tehnicare. Nije se 5k kreveta (nisam siguran koja je tacno brojka u pitanju) zatvorilo preko noci nekom odlukom. Kreveti nisu samo na papiru vec stanje prati DIVI registar i moze svako da proveri u svakom trenutku u kom gradu ima koliko slobodnih kreveta (a sada i koliko korona pacijenata na intenzivnoj). Kreveti su da kazes tu, kao i respiratori ali jednostavno ne postoji pool iz koga ti mozes da izvlacis ljude za intenzivnu da pokrijes sve smene. Ne moze sestra na odeljenu da ima istu platu kao i sestra na intenzivnoj kao i hirurska sestra kao i anestezioloska sestra sa minimalnom razlikom u nekom dodatku za smenski rad.

Da ne bude da kukam, mi smo jos i generalno ok placeni ali i moj sat nocu radnim danima kad dezuram kosta potpuno isto kao i sat danju sto je lol. Sestre su cak placene manje u dezurstvu nego u normalnoj smeni sto je jos veci lol. Bilo koje drugo zanimanje je fazon noc 300% vise sat u odnosu na dnevni rad. Na to jos dodas koju dodatnu obuku mora da prodje sestra sa intenzivne (ne znam kako je u Srbiji) a to je 3god. rotacije izmedju sale, kardio., neuro i 'obicne' intenzivne. Znaci radis sa najtezim pacijentima, cesto radis nocu i sad na sve to od prosle godine dolazi rad pod 'skafanderima' i stalno puni kreveti. Kao sto rekoh, beze ljudi po obicnim odeljenjima, neki na anesteziju u salu, neki otvaraju bolovanja stalno, smanjuju procenat radnog vremena a neki su samo dali otkaz pa ce da se vrate kad prodje ovo ludilo.

Bilo bi lepo da se rbds javi da kaze kakva je situacija u Srbiji sa tehnicarima/lekarima na intenzivnoj, ko, sta, kako...

Edited by Johnn1e
Link to comment
Share on other sites

Čitam standard koliko jedan tehničar pokriva pacijenata u intezivnoj, to je u Srbiji misaona imenica. 😂 Za intezivnu VMA ne znam, jer nikada nisam radila dole. Znam da im je merak da prime dosta mladih i neiskusnih tehničara, pa kada zagusti da stariji ostaju 24h, pa sutradan noćna. O generalnoj motivisanosti mladog i novog osoblja da nauče posao i imaju neku elementarnu kulturu reči neću trošiti. 

Što se tiče intezivne VMC Karaburme, po 3 tehničara su ulazila u zonu, a broj pacijenata bude i do 18. Nisu svi intubirani, ali naravno na intezivnoj je sve kao klackalica.. Jedno vreme sam i tamo bila kao ispomoć, par puta se dešavalo da smo samo nas dve u zoni na 10+ pacijenata. U ekipi ima dodatno jedan anestetičar i dva do tri anesteziologa. Vitali na sat vremena, terapija i brže promene iste u skladu sa stanjem bolesnika, pištanje monitora, pumpi, papirologije.. Agitirani (uznemireni) pacijenti koji ne mogu da isprate tempo  disanja mašine, pad saturacije.. Pad samog bolesnika.. Nega nepokretnih.. 

Civilstvo ima veće plate, jer onda kada su dobili 15% mi u vojnom zdrastvu smo dobili 9% kao i vojska. I tako malo po malo.. Pre par dana je koleginica posle 4 dana dala otkaz, dobila posao na Zvezdari za veću platu. A da ne pričam o proceduri zapošljavanja u vojsci. Silne bezbedonosne provere, hedonike, razgovori sa psiholozima, bezbednjacima.. 

Treba rotirati osoblje, posle 10 god na teškim klinikama npr hitna, šok soba, urgentna.. Da odu ljudi na lakša radna mesta. Npr u KbC Kragujevac imaju takvu rotaciju. Jedan moj rođak je radio 10god u hitnoj, posle je prešao na dijalizu. Jeste da je dijaliza specifična, ali makar nema noćnih smena. 

Edited by rbds
  • Thanks (+1) 1

i'm not fat, i'm just easy to see..

Link to comment
Share on other sites

I sta sada treba za izlazak posle 8pm? Mora da se ima potvrda o vakcinaciji ili onaj zeleni digitalni sertifikat? Znaci smejem se dok sam ovo pisao a u stvari je bas jadno, jebeni ausvajs.

Edited by drndara

There is nothing either good or bad, thinking make it so.

Drndara.thumb.png.e387ee50467198aff9c89a

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, drndara said:

I sta sada treba za izlazak posle 8pm? Mora da se ima potvrda o vakcinaciji ili onaj zeleni digitalni sertifikat? Znaci smejem se dok sam ovo pisao a u stvari je bas jadno, jebeni ausvajs.

pa da, zeleni sertifikat ili potvrda, skeniraju ti onaj QR kod, mada ga nekad i samo pogledaju.

ja slučajno u Mek krenuo oko pola devet na vratima neki lik DAJTE ZELENI SERTIFIKAT ONO ŠTO VAM ŠALJE BATUT NA MAIL ... ja kao wtf, setim se da imam stvarno zbog puta sad, nađem mail, lik nije ni pogledao sertifikat samo je video obrise fajla PDF i kao "ajde".

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Lucky said:

pa da, zeleni sertifikat ili potvrda, skeniraju ti onaj QR kod, mada ga nekad i samo pogledaju.

ja slučajno u Mek krenuo oko pola devet na vratima neki lik DAJTE ZELENI SERTIFIKAT ONO ŠTO VAM ŠALJE BATUT NA MAIL ... ja kao wtf, setim se da imam stvarno zbog puta sad, nađem mail, lik nije ni pogledao sertifikat samo je video obrise fajla PDF i kao "ajde".

Preko ima dosta tih laznih sertifikata, skoro su bili u vestima tamo, izvadili normalno preko apoteke lazne za kesh. Upoznam lika a na sertifikatu mu pise Mickey Mouse i nisu nikad ni gledali ime koje pise na sertifikatu.  

Edited by drndara

There is nothing either good or bad, thinking make it so.

Drndara.thumb.png.e387ee50467198aff9c89a

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, drndara said:

Preko ima dosta tih laznih sertifikata, skoro su bili u vestima tamo, izvadili normalno preko apoteke lazne za kesh. Upoznam lika a na sertifikatu mu pise Mickey Mouse i nisu nikad ni gledali ime koje pise na sertifikatu. 

pa jok, samo kod nas fejkuju 🙂

isto kao što samo kod nas piratizuju igre i tako to 🙂

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Lucky said:

pa radile su sve firme svugde, ili ne kapiram šta hoćeš da kažeš?

mogli su i da ih zatvore kao kafiće i restorane pa da onda zaposleni ne primaju ni dinara ...

Pa najveca legla zaraze su radila a zatvorili su sve ostalo, poznanik iz Benetona mi je rekao da bi se Italijani samo pokupil i otisli da su zatvorili i tu fabriku i njih nisu smeli nikako, dvostruki arsini Laki...

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mohr said:

Pa najveca legla zaraze su radila a zatvorili su sve ostalo, poznanik iz Benetona mi je rekao da bi se Italijani samo pokupil i otisli da su zatvorili i tu fabriku i njih nisu smeli nikako, dvostruki arsini Laki...

Naravno da su dvostruki standardi. Okupljanja stranaka i slicno moze. A decu kao da su u logoru. Na Zvezdari kod Djerma, u toku opet  potpunog lockdown-a, negde u par klubova u blizini tresti muzika vikendom a kao svi su zatvoreni. Da zatvoreni su odredjeni i samo odredjenima pisu kazne.

Pa usput do posla, gledam kako se dvojica potukose, jedan nema masku, drugi ima. I obican fajt oko toga. STA KOJI K NE NOSIS MASKU. 

I ja prvi nisam nosio masku u busu, leti kada je upeklo, posle prvog znojenja i ojeda lica, rekao sam zajebi. Svaki dan u busu, tamo i nazad, milion puta da se zarazis. 

Bice na kraju da se primi nekih osam do deset vakcina.

Edited by drndara

There is nothing either good or bad, thinking make it so.

Drndara.thumb.png.e387ee50467198aff9c89a

 

Link to comment
Share on other sites

@mohr

pisao sam par puta info iz prve ruke iz batajnice i situacija je bila zaista takva, 2/3 nevakcinisani, 1/3 vakcinisani - e sad, na brojku od preko 100 pacijenata nije bio nijedan vakcinisan fajzerom i samo jedan sputnjikom, tako da ako se nesto uvija, uvija se koliko je govno izgleda kineska ili sta vec.

  • Upvote (+1) 1

"The horse ran away with the spoon, I wish I was on the moon, too"

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Vlada_ said:

@mohr

pisao sam par puta info iz prve ruke iz batajnice i situacija je bila zaista takva, 2/3 nevakcinisani, 1/3 vakcinisani - e sad, na brojku od preko 100 pacijenata nije bio nijedan vakcinisan fajzerom i samo jedan sputnjikom, tako da ako se nesto uvija, uvija se koliko je govno izgleda kineska ili sta vec.

Pa sad kineska je mozda slabija ali mislim da je to dosta i do toga da za starije i osobe sa problemima kao vakcinu nude samo kinesku. Onaj moje verenice, tezi hronicni bolestik po komentaru doktora smeo je samo kinesku.

A takvi ljudi generalno imaju potencijalno vise problema sa koronom...

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Странцима је у наредне две недеље забрањен улазак у Израел,а та земља је увела и строжа правила за карантин. Шин бет ће пратити све заражене новим сојем коронавируса - омикроном.

Израел је одобрио дигитално праћење заражених грађана од стране безбедносне агенције Шин бет. Ово би, према речима директора агенције Ронена Бара, била привремена мера и односила би се само на заражене сојем омикрон.

Употреба технологије Шин бета за лоцирање грађана који су били у контакту са зараженима била је контроверзна и први пут када је уведена - у марту 2020. Влада је тада одобрила да се прати телефон сваког пацијента који "није сарађивао у проналажењу заражених". И Шин бет и јавност су имали приговоре на ову меру.

У фебруару је пресуђено да Шин бет не сме да прати пацијенте, с обзиром на то да је закључено да то није ефективна мера у сузбијању пандемије, нарочито када се има у виду успех вакцинације. 

Нови сој коронавируса, омикрон, најпре је откривен у Јужној Африци, али је детектован и у Белгији, Боцвани, Хонгконгу. Један случај је за сада откривен и у Израелу, код жене која се враћала из Малавија.

Истражује се још седам случајева, од којих су четири стигла у Израел из иностранства. Пошто три нису, сумња се да је већ дошло до ширења овог соја.

 

 

8 hours ago, Jogi_ said:

Zavisi gde izlazis, ako si na pravom mestu moze i bez propusnica

horda.thumb.jpg.2d96fdc22d6e81b7fc525e57301eff70.jpg

ali zar nisu pre neki dan bili na sajmu a ne u areni?

8 hours ago, mohr said:

Pa najveca legla zaraze su radila a zatvorili su sve ostalo, poznanik iz Benetona mi je rekao da bi se Italijani samo pokupil i otisli da su zatvorili i tu fabriku i njih nisu smeli nikako, dvostruki arsini Laki...

razumem, kao i u autobus može a kafić ne može, samo pitam da li bi bilo bolje da nisu radili?

Link to comment
Share on other sites

On 11/21/2021 at 12:00 PM, Dule_smor said:

 

nisam ja vise u Kemnicu od prosle godine, niti sam ga poznavao...pitacu par kolega koji su jos tamo dal nesto znaju...sa druge strane imamo demanti te price sa oprostajnim pismom, al u danasnje vreme ko ce vise znati sta je istina po medijima

https://weehingthong.org/2021/11/19/anti-vaxxers-claim-that-the-the-director-of-the-chemnitz-clinic-in-germany-left-a-suicide-note-blaming-lies-about-vaccination-for-killing-himself-but-where-is-the-suicide-note/

Ископах неки клип, види се да је био против целе ове преваре, сад да ли се убио или му је неко помогао...

 

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...