Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

Evo stiglo i do Igora!

Quote

 

ZBOG iznimno velikog rasta broja novozaraženih koronavirusom, belgijske vlasti su u petak donijele niz mjera, među njima i zatvaranje noćnih klubova i diskoteka, a nove mjere u petak će objaviti i Nizozemska.

“Situacija nije više održiva”, rekao je belgijski premijer Alexender de Croo, dodajući da se moraju uvesti nova ograničenja kako bi se usporilo širenje zaraze.

U Belgiji je u petak potvrđen i prvi slučaj zaraze novom varijantom koronavirusa koja je prvi put detektirana u Južnoafričkoj Republici.

Ranije je belgijski virolog Marc Van Ranst, čiji laboratorij usko surađuje s belgijskim sustavom javnog zdravstva, objavio da se u Belgiji trenutno analiziraju dva sumnjiva uzorka.

Sad je na Twitteru objavio da je jedan od tih uzoraka identificiran kao varijanta B.1.1.529, zbog koje se širi zabrinutost širom svijeta. Kako je naveo, radi se o osobi koja je stigla iz Egipta.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2021 at 6:20 PM, Vlada_ said:

minuse dajem iskljucivo lakiju za spam

i inace, ne cudi me tvoja paranoja uopste :)))

Јбг, од тренутно активних чланова само ти и Тогфу имате брдо алтова, а мислим да он није толики комплексаш, ако грешим, шејм он ми 

  • Downvote (-1) 3

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, leisure said:

c/p

Broj umrlih u oktobru 2021.:

najveći broj umrlih u oktobru u poslednjih 11-god (14666) 6189 ljudi je umrlo više u odnosu na 10-godišnji prosek (73% više) 1721 smrtnih slučajeva od aprila 2020. umrlo 37402 više u odnosu na prosek

FFChq24WYAUuxPS.png

'naš kako, iskren da ti budem, ovde po mom mišljenju vlast zapravo snosi ogroman teret toga, pored naravno individualno ljudi koji neće da se vakcinišu (a delimično uzrokovano komentarima iz vlasti).

nikakve mere, nikakva kontrola mera, u potpunosti različite poruke, nejasna strategija ... nije ni čudo što je ovakav broj, dobri nije i veći.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, leisure said:

Naravno.

Potpuno mogu da razumem nepoverenje koje ljudi imaju prema vakcinaciji, kada znamo kakva ekipa teletabisa nas vodi.

pa da, tako da ono, vrzino kolo.

a i ovo je genijanlno:

Quote

 

SZO koristi grčko pismo da imenuje nove varijante kovida radi lakše identifikacije i razumevanja među nenaučnim grupama ljudi. Međutim, u skladu sa ovim principom, nova verzija virusa je trebalo da se zove "ni", ali je umesto toga korišćeno slovo – "omikron". Zbog toga su se mnogi pitali zašto je SZO odlučila da preskoči dva slova grčkog alfabeta.

Prema nekim teorijama, da je SZO ovaj soj nazvala "ni", sledeći bi se trebalo da se zove "ksi" kako se, slučajno, zove aktuelni kineski predsednik.

"Zabrinuti smo što SZO ponovo izbegava bilo kakve neprijatnosti za kinesku vladu i zbog toga je nazvala varijantu omikron", rekao je američki tužilac Džonatan Truli.

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Elvis J. Kurtovic said:

Јбг, од тренутно активних чланова само ти и Тогфу имате брдо алтова, а мислим да он није толики комплексаш, ако грешим, шејм он ми 

Jooj bre, jebali vas minusi 🙂

Kompleksasi smo svi, manje ili vise - ali svi vi koji brinete o minusima ste posebni u tom kompleks smislu. 

Bukvalno se ne secam kad sam poslednji put nekom lupio minus, mislim da cak nisam nijedan od kad je ovaj novi interfejs u kom minus nije odmah vidljiv

Sto se altova tice, nemam gomilu nego 2-3,  mislim da sam poslednji put ulogovao neki pre tipa 10 god, pre svega jer ne znam ni user ni email a kamoli pw 🙂

 

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Ниси разумео баш моју поенту, само сам скренуо пажњу колико је неко напаћен да уђе у року од 5 минута на више налога и јури моје постове

А колико ја гледам на то говори чињеница да ни Станији ни Лижру нисам дао ниједан минус ни у сред најгорег напушавања

  • Like +1 1
  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 3

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elvis J. Kurtovic said:

Ниси разумео баш моју поенту, само сам скренуо пажњу колико је неко напаћен да уђе у року од 5 минута на више налога и јури моје постове

А колико ја гледам на то говори чињеница да ни Станији ни Лижру нисам дао ниједан минус ни у сред најгорег напушавања

Немам алт налог... Али зато имам вакцину за тебе

How a Sesame Street Illustrator Became the Truther Scene's Golden Boy[/spolier]

 

Оћеш у леву или у десну руку?

Олимпијске игре на РУРу

Link to comment
Share on other sites

On 11/26/2021 at 3:57 PM, Johnn1e said:

Ti znas od kad ja ne palim komp, sve sa moba kucam pa su mi i postovi takvi, nakaradni. I naravno mogu da otkucam nesto samo dok 'gospodin' spava. 🤠

Hae da nastavimo o merama onda. Testiranje vakcinisanih ima smisla ako znamo da delta varijanta donekle zaobilazi vakcinalni imunitet i to bas na relaciji antigen-antitelo. Da li je ta brojka sada pala na 60% kako sam negde citao ili 40% kako Jimenez gore pise je manje bitno, vakcinisana osoba moze da se razboli i da prenese virus. Ono sto zapravo hocu da kazem, i nadam se da ne moramo vise da se vracamo na politiku jer mi je muka od cele price, da sve te polu mere, 2g 2g+ 3g, marama na licu nije ok/ffp2 je ok ali su skupe, nezgodne za nosenje, zatvaranje lokala vikendom od/do, ova vakcina je priznata ovamo a druga nije, je posledica toga sto retko ko ima muda da donese odluku o jednom putu delovanja i za to preuzme odgovornost. Ili nema mera i otvaramo sve pa neki cemo da prezivimo a neki cete dumrete ili zatvaraj sve, zdravstveni sistem je u kolapsu, prinudna vakcinacija, poz ekonomija. Na zalost deo populacije u ovome nalazi izgovor za nakaradne stavove, bmk necu da radim nista.

Sto se tice razvijanja nove vakcine tu mogu samo polu laicki da za sebe razmisljam jer je to iznad moje ekspertize. Recimo: Ok, sve mutacije na genima koje su se do sada desile su bile na spike proteinu, a da su bile kompatibilne sa daljim zivotom virusa tj. da je nastao novi soj da kazes. Napraviti novi mrna mutiranog spike proteina ne moze da bude tesko, to mi je jasno. E sad, da li je potrebna ponovo faza ispitivanja ili moze da se pretpostavi da ako je prethodna vakcina bila sigurna da ce i nova biti? Koji soj uzeti kao novi baseline kada postoji mogucnost ponovne mutacije? Koliko treba vremena da prodje dok se ne proizvede novi mrna u velikoj kolicini za sve? Ja bih rado imao up to date vakcinu ali ne znam koliko je tehnoloski izvodljivo. Takodje ne iskljucujem ni moguce ekonomske ili politicke razloge, sve je moguce. A sta cemo sa vektorskim vakcinama, oni su tek ugasili. Mozes ti da prikacis novi mrna ali si vec imun na vektor sto je glavni problem. Sem ako ne uzmu drugi vektor ali to bi tek trajalo...

U mojoj glavi booster istom vakcinom nije potpuna glupost. Titar antitela definitivno opada a ni "antigen escape" nije potpuni, kao sto rekosmo procenti su bitni. Naravno da je prica kompleksna i da se imuni odgovor ne zasniva samo na antitelima, te nam ostaje da se nadamo da smo makar zasticeni od tezih oblika bolesti a i bolje nemamo. 

Zavisi sta se podrazumeva pod kolaps. Ako uporedjujemo se Indijom onomad, ne, ne leze ljudi ispred bolnica sa praznim flasama kiseonika. Nemacka je imala jos prosle godine kada je incidenca bila najvisa pred uskrs dogovoren sistem "deteline"lol, tj. podeljena je u pet regiona, nevezano za pokrajne, da ukoliko bilo potrebe mogu da transportuju pacijente u slobodne bolnice. To prosle godine nije bilo potrebno. Pre nedelju dana se prvi put krenulo sa prebacivanjem pacijenata u vecem broju sto ovde jeste ravno kolapsu i odlozene su sve elektivne operacije. 

Kreveti su smanjeni jer nema intenzivnih tehnicara koji bi radili a ne jer je neko tek tako doneo odluku. Oni se prebijaju od posla u smenama, po zakonu ne bi smeli da imaju vise od 2 pacijenta po tehnicaru (nocu 3) a oni cesto imaju i vise i na sve to imaju bednu platu za ono cime se bave, tako da mogu i da ih razumem. Ljudi daju otkaze, uzimaju 20% radnog vremena, nece niko da trpi da ga jasu pa ce da se vrate kada se uslovi poboljsaju.

 

ne kazem za tvoj kvout bre, nego za moj da baguje...a za polu mere i mere u koje spadaju i ova haoticna i histericna masovna testiranja sam odavno rekao da vise nemaju smisla, jer je odavno preslo tacku u kojoj moze da se isprati i kontrolise...sta sad neko recimo donese odluku, treba cela radna populacija bez obzira na vakcinalni status da se testira svaki dan pre posla, pa to je neizvodljivo i paralzovalo bi sve sluzbe...a za razvoj vakcine, pa zar poenta mrna tehnologije nije upravo u brzini proizvodnje...ispade sad teze je napraviti buster nego  osnovnu vakcinu...a setimo se price sa pocetka pandemije, korona nije kao grip, ne mutira toliko, nece biti problema, a ono ispade potpuno suprotno...ovo objasnjenje za krevete mi nije najjasnije, kako to sad nema tehnicara, a do prosle godine ih je bilo da pokrivaju tih 5k kreveta vise...ili su i u Nemackoj ti kreveti bili samo na papiru kao kod Vucka heh

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Lucky said:

'naš kako, iskren da ti budem, ovde po mom mišljenju vlast zapravo snosi ogroman teret toga, pored naravno individualno ljudi koji neće da se vakcinišu (a delimično uzrokovano komentarima iz vlasti).

nikakve mere, nikakva kontrola mera, u potpunosti različite poruke, nejasna strategija ... nije ni čudo što je ovakav broj, dobri nije i veći.

 

8 hours ago, leisure said:

Naravno.

Potpuno mogu da razumem nepoverenje koje ljudi imaju prema vakcinaciji, kada znamo kakva ekipa teletabisa nas vodi.

Dobro, nije to samo kod nas. Ne znam da li je ikoja vlast organizovala ozbiljnu informativnu kampanju, koja bi uključivala:

  • Flajere u sandučetu
  • Besplatnu informativnu liniju
  • Sistemsku edukaciju zdravstvenih radnika o tekućim saznanjima
  • Informacije za hronične bolesnike (moja keva recimo nije antivax ali ima legitimna pitanja vezano za nuspojave konkrento za njena oboljenja na koje niko ne ume da joj odgovori)
  • Informativni program na nacionalnom kanalu
  • Info punktove
  • Marketinšku kampanju (o ovome smo doduše pričali)
  • itd

Takođe, fejsbuk algoritmi su to blame, jer mediju objavljuju senzacionalističke tekstove kako bi dobili ingejdžment, jer algotirmi samo takav sadržaj dižu

Born in trust sentenced to dust born in sin come on in

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Neptune said:

 

Dobro, nije to samo kod nas. Ne znam da li je ikoja vlast organizovala ozbiljnu informativnu kampanju, koja bi uključivala:

  • Flajere u sandučetu
  • Besplatnu informativnu liniju
  • Sistemsku edukaciju zdravstvenih radnika o tekućim saznanjima
  • Informacije za hronične bolesnike (moja keva recimo nije antivax ali ima legitimna pitanja vezano za nuspojave konkrento za njena oboljenja na koje niko ne ume da joj odgovori)
  • Informativni program na nacionalnom kanalu
  • Info punktove
  • Marketinšku kampanju (o ovome smo doduše pričali)
  • itd

Takođe, fejsbuk algoritmi su to blame, jer mediju objavljuju senzacionalističke tekstove kako bi dobili ingejdžment, jer algotirmi samo takav sadržaj dižu

Pazi, nije samo u tome stvar ... sećate se ono kad nisu radili tržni centri i to, krizni štab i brnaba pričaju "ne rade tržni centri, kovid je tu, ubija ljude" a onda Vesara priča "ja tražim otvaranje jer nema problema sprovodimo mere sve je u redu" - to ti odmah daje varijantu pa čekaj, ovi nemaju pojma šta govore. Znači i jedno i drugo može biti tačno, misli prosečan Srbin 🙂

Pa onda imaš razlike između "medicinskog dela kriznog štaba" i "političkog". Opet isti nivo - Drkon kaže umiremo kovid moramo da se zatvorimo bla bla,  a onda krizni štab čiji je on član kaže nema zatvaranja sve je ok.

Pa onda one apsolutni fejl kampanje gde "superheroji vakcinacije" još nisu najgori, nego one "voliš svoju ženu? ne prilazi joj!"

kad sve tako sabereš, pitanje je i koliko bi ove stvari koje si ti pomenuo uopšte mogle da pomognu. Sigurno bi u određenoj meri ali nikad ne bi mogle biti dominantne kao Brnaba i Drkon koji imaju više minuta na TV-u nekad nego svi drugi zajedno.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, leisure said:

c/p

Broj umrlih u oktobru 2021.:

najveći broj umrlih u oktobru u poslednjih 11-god (14666) 6189 ljudi je umrlo više u odnosu na 10-godišnji prosek (73% više) 1721 smrtnih slučajeva od aprila 2020. umrlo 37402 više u odnosu na prosek

FFChq24WYAUuxPS.png

veoma je prosto, umiru više zbog vakcine, prošle godine nije bilo vakcine i manje je umiralo, pametnom dosta!

  • Haha (+1) 2

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...