Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

On 1/16/2021 at 11:24 PM, FATA said:

Evo Hajli se medju prvima javio a za njim i Absolute valjda. Plus imam 3 ortaka od ortaka koji imaju ortake od kojih je 1 bas antivakser. Ima 2 deteta koje nije vakcinisao uopste, ali je izjavio da ce primiti vakcinu u slucaju da ga uslove za putovanja. Inace radi pri maratonu pa mu se osladilo da putuje i ne verujem da su ljudi generalno spremni da bace zdravlje pod kamion zarad malo koristi. Ovo isto mislim i za Absolutovu situaciju sa porodicom. Sve to moze da saceka dok se ne proveri vakcina i vidi razvoj cele situacije. Naravno da je ovo na osnovu njihovih odgovora jer mozda se nista od pomenutog ne uvede. 

Eto me od ponedeljka da svratim po tu kutiju sa majicom, bio bas u guzvi oko posla pa sam i zaboravio. Mislio sam da ste je sipovali dalje xd

Iako je covid doneo situaciju da se većina poslova može obaviti online i da posao generalno ne mora da trpi kad nisi live negde, nijedan recimo online sajam ne može da zameni offline sajam, pre svega mislim na b2b. Drugo, postoje poslovi koji zavise od putovanja - ne da se neko preseli u njemačku pa tamo da živi i radi nego prosto da radi u Srbiji ali jednom kvartalno ide u nemačku iz ovog ili onog razloga npr. Ne bih želeo da se nađemo u situaciji da biramo posao zbog toga da li hoćemo da primimo vakcinu ili ne i još povrh toga koju vakcinu ako već odluče da neke prihvataju a neke ne što je tek poseban nivo ludila.  

Ne pričamo naravno o malo koristi i tome da li će neko da ode u Nju Jork na Tajms Skver za osmi mart jes super bio sam u americi, već to što je neko odabrao posao koji to podrazumeva.

p.s. nismo šipovali dalje pa za tebe je ostavljena a nije se pojavio neki drugi FATA da je uzme!

Link to comment
Share on other sites

Jimenez sve objasnio, samo je kineska "klasicna". Na zalost izgleda i da ima najmanju efikasnost. Ruska izgleda da ima jako dobru efikasnost dok je astrazenecina nesto izmedju.

Onaj "covek sa velikim kredibilitetom", Nemacki virusolog, je zapravo pricao o studiji u Lancetu o nuspojavama Astrazenecine vakcine a pre toga pominjuci mRNK. Na zalost nisam uspeo da bejtujem stinga i kurtovica da nadju clanak.🙃

1 hour ago, Debeli said:

i ja sam razumeo da je kineska jedina klasična. ne znam kakva je ruska, ali Fajzerova je mRNA. meni nije jasno zašto se izbacuje prirodni korak u mehanizmu vakcine, sumnjivo mi to. pogotovo što klasične sasvim lepo rade.

Sta je prirodni korak u mehanizmu vakcinacije? Svim tim mikrobima je nesto radjeno da bi samo izazvali imuni odgovor a ne infekciju. Ako mislis zasto se odstupa od klasicnog nacina pravljenja vakcina i koriste nove tehnologije, neko je postovao bio dobar clanak na nekoj od strana unazad. Ukratko, novac, vreme, varijabilni rezultati.

Link to comment
Share on other sites

upravo mislim na izazivanje imunoodgovora, što rade klasične vakcine. taj korak mehanizma stvaranja antitela je preskočen mRNA vakcinama i njima se direktno ćeliji naređuje proizvodnja antitela "porukom", umesto da ćelija prepozna "umrtvljeni virus" i pokrene proces sama. tako razumem mRNA mehanizam, baš iz pomenutog članka, koji sam pročitao.

i GMO hrana štedi vreme, efikasnije se proizvodi, donosi veće prinose, ali nije po prirodnom mehanizmu. da napravim paralelu na šta mislim.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

da navedem i rizik, umrtvljeni virusi su umrtvljeni virusi i mogu napraviti samo antitela, dok mNRA vakcine omogućavaju daleko štetniju i mračniju primenu od stvaranja antitela. to mi se ne sviđa.

Just now, Johnn1e said:

Informacija nije za proizvodnju antitela, nego antigena.

ok, ispravljam se.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

valjda me razumeš. ne sviđa mi se ovaj mehanizam. ne kažem da nije naučno utemeljen, ne kažem da ne radi, kažem da mi se ne sviđa, jer otvara pitanja zloupotrebe u budućnosti. 

 

ja sam po prirodi konzervativac.

:)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ali moram da se osvrnem na jos jednu stvar. S obzirom da ne pratim politiku i da mi se razumevanje svodi na istok vs zapad lol, te ne znam ko pokusava da nas unisti, sve sumnje sta se zapravo nalazi unutra su mogle da postoje samo pre ovolike masovne isporuke vakcine sirom sveta. Ja ne sumnjam da dosada sve laboratorije imaju primerak pfizerove vakcine i da je 'semplovan', u nedostatku nase reci, rnk koji se unutra nalazi. 

Link to comment
Share on other sites

pokušava da nas uništi ekipa sa Davosa. da li su u njihovoj vlasti i Kinezi i Rusi, kao što su ostale marionetske vlasti na ovom svetu, ne može se znati. 

mislim, ako mediji u SAD prekinu POTUSovo obraćanje, ništa nije kako nam je naznačeno u uputstvima. ako mediji u SAD toliko ne poštuju pravo na izražavanje, onda možemo da kažemo da SZO radi na zlatnoj milijardi, da MMF i SB rade na širenju bede, itd. kao ministarstva u Orvelovoj "1984."

kako verovati bilo kome, kad je laž postala standard na svim nivoima društva. ali, ne želim više na ovu temu, udaljavamo se od topika. pažljivo pratim ovaj topik i gledam da se ne uključujem da ne ispadne da trunim.

  • Upvote (+1) 1

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Jose Jimenez said:

RNK: Pfeizer, Moderna

Adenovirusna: AstraZeneca, Gamaleja

Klasična: Sinovac

Rekombinovana: Novavax (faza 3 ispitivanja)

 

Strogo uzevsi i adenovirusna se moze klasifikovati kao klasicna. Klasicne vakcine se prave na 2 nacina vec  jako dugo: 1.mrtvi virusi i njihovi delovi/antigeni ili 2.uzme se virus koji izaziva bolest i pasira se na velikom broju podloga/celijskih kultura dok ne izgubi svoju patogenost...tj mutira i izgubi neki gen/gene koji su odgovorni za izazivanje bolesti, a zadrzi gene za proteine spoljlnjeg omotaca koji izazivaju imuni odgovor...i onda se taj zivi, atenuirani (oslabljeni) virus ubrizgava kao vakcina. Adenovirsuna je vektorska, vrlo slicna tome. Uzme se bezazleni Adenovirus koji nije patogen za coveka i doda mu se vektor, tj gen iz korona virusa odgovoran za imuni odgovor organizma. Takve vakcine se koriste vec dugi niz godina za razliku od mRNA.

6 hours ago, absolute said:

 

Ja i daljem mislim da ako država prepoznaje epidemiju kao veliku pretnju stanovništvu, onda nema mesta razgovora o obaveznosti vakcine. Ona onda mora biti obavezna. Ovako, ispada da je Dule samo malo lud...

 

pa ili sam ja lud ili ti kad si nabio tolike godine u dupe, a i dalje verujes u iskrene namere drzave 😄

1 hour ago, Johnn1e said:

Ali moram da se osvrnem na jos jednu stvar. S obzirom da ne pratim politiku i da mi se razumevanje svodi na istok vs zapad lol, te ne znam ko pokusava da nas unisti, sve sumnje sta se zapravo nalazi unutra su mogle da postoje samo pre ovolike masovne isporuke vakcine sirom sveta. Ja ne sumnjam da dosada sve laboratorije imaju primerak pfizerove vakcine i da je 'semplovan', u nedostatku nase reci, rnk koji se unutra nalazi. 

nije u tome problem, tacan sastav i sekvenca mRNA su verovatno dostupni svima...ali ja i dalje smatram da se ne moze preskociti 4.faza testiranja i iskljucivanje kasnih nezeljenih dejstava ma koliko ona retka bila...ne verujem da neko hoce da nas unisti, ali sigurno da postoji neki interes iza svega ovoga...jer ako je pocetak cele price laz i zataskavanje kao sto smo zakljucili da vrlo moguce da jeste, kako se onda moze verovati dalje

1 hour ago, Debeli said:

 

kako verovati bilo kome, kad je laž postala standard na svim nivoima društva.

nazalost tako je, zatrovanost informacijama je tolika da se vise nista ne moze sa sigurnoscu znati

  • Upvote (+1) 1

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Dule_smor said:

Strogo uzevsi i adenovirusna se moze klasifikovati kao klasicna. Klasicne vakcine se prave na 2 nacina vec  jako dugo: 1.mrtvi virusi i njihovi delovi/antigeni ili 2.uzme se virus koji izaziva bolest i pasira se na velikom broju podloga/celijskih kultura dok ne izgubi svoju patogenost...tj mutira i izgubi neki gen/gene koji su odgovorni za izazivanje bolesti, a zadrzi gene za proteine spoljlnjeg omotaca koji izazivaju imuni odgovor...i onda se taj zivi, atenuirani (oslabljeni) virus ubrizgava kao vakcina. Adenovirsuna je vektorska, vrlo slicna tome. Uzme se bezazleni Adenovirus koji nije patogen za coveka i doda mu se vektor, tj gen iz korona virusa odgovoran za imuni odgovor organizma. Takve vakcine se koriste vec dugi niz godina za razliku od mRNA.

nije u tome problem, tacan sastav i sekvenca mRNA su verovatno dostupni svima...ali ja i dalje smatram da se ne moze preskociti 4.faza testiranja i iskljucivanje kasnih nezeljenih dejstava ma koliko ona retka bila...ne verujem da neko hoce da nas unisti, ali sigurno da postoji neki interes iza svega ovoga...jer ako je pocetak cele price laz i zataskavanje kao sto smo zakljucili da vrlo moguce da jeste, kako se onda moze verovati dalje

Koliko ima to vektorskih vakcina u redovnoj vakcinaciji kao sto je sputnik? Neko bi rekao da je ovo zapravo 'sirotinjska' mRNK vakcina jer radi isto samo sto dobijes i adenovirus pride 🙃

Ko je preskocio cetvrtu fazu? 

Link to comment
Share on other sites

Pa cetvrta faza se sprovodi dugorocno nakon sto je lek odobren i pusten u promet a ne pre odobravanja. 

Samo hepb vakcina je vektorska (u redovnoj vakcinaciji) i to nosi antigen na sebi, a ne ko ova sto isto nosi info za sintezu spike proteina. Ja ne vidim bog zna koliku razliku s tim sto je pfizer naprednija jer ne zahteva vektor, zato i kazem da je sirotinjska 😅 

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Svejedno, ne bih uzimao nesto sto nije do kraja proslo 4. fazu ako nije bas neophodno. Eto recimo posledica skracivanja testiranja je i to sto se ne zna sa sigurnoscu koliko traje imunitet niti da li vakcinisana osoba moze da bude asimptomatski prenosilac, sto su prilicno bitne stvari. No da ne gnjavim vise posto se vrtimo u krug. Rekao sam da cela prica od pocetka smrdi i zato ne zelim ni vakcinu iako generalno nemam nista protiv istih (eto takvu vektorsku vs Hep.B sam primio prosle god, nije mi znaci ni sad neka frka). Jednostavno mi se zgadila cela histerija i hajp, fazon kadija te tuzi, kadija ti sudi, jebe mi se za njihova proseravanja vise. Nisam rizicna grupa, vodim racuna i postujem mere iako su neke od njih nelogicne i dosta od mene. I samim tim nema niko pravo da mi kenja kako sam neodgovoran i ne brinem za druge. Mada to je i za ocekivati od liberalnih pozera koji se slikaju za drustvene mreze kako su primili vakcinu da pokazu kako su oni jako odgovorni i pametni, a svi ostali su glupi ravnozemljasi teoreticari zavere. E sad ako bude krenulo sa nekim prisilnim merama vs nevakcinisanih, sto makar Njemcima nije strano hehe, videcemo sta ce biti.

 

 

 

 

  • Upvote (+1) 1

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 1/17/2021 at 7:37 PM, Johnn1e said:

Ja vidim da se ti opet istom filozofijom vodis a to je da pustis ljude dumru strikane 🙃

Model "imuniteta krda" kaze da ako je dovoljan broj ljudi u jednom drustvu imun, zaustavlja se dalje sirenje infekcije. S tim sto ne postoji odredjen magicni procenat vec on moze da se okvirno izracuna za odredjenu populaciju u odnosu na gustinu naseljenosti, drustvene kontakte, mere preduzete za suzbijanje infekcije itd., te on moze da varira od 10ak% do 90+%. To ce reci da ako imas gusto naseljenu oblast koja ima puno socijalnih kontakata i ne preduzimaju se nikakve mere zastite potrebno je da 90+% bude inficirano da bi se sprecilo dalje sirenje (na ostalih 10%lol) Koliki je tacan % za svedsku ne znam da li je izracunat ali kazu da nije ni priblizno dostignut.

Potreban procenat imunih da bi se postigao kolektivni imunitet sluzi za proracunavanje vremena kada moze eventualno da dodje do smanjenja broja zarazenih i postize se vakcinacijom! Ili realnije, kombinacijom prirodnog zarazavanja i vakcinacijom. Definitivno se ne postize tako sto pustis da se svi zaraze novim virusom lol! Jednostavno nije eticki. I dalje nije sigurno koliko traje imunitet od covid19, ako je kao drugi korona virusi onda je do godinu dana. Tek tada cela ideja nema smisla.

Amerika je razmatrala u jednom trenutku da krenu svedskim modelom ali zbog glasnih kritika od strane njihovih strucnjaka brzo su se predomislili. Za sada su uglavnom dobili kritike jer uporedjujuci brojke sa dve zemlje sa kojima se granici, Norveskom i Danskom, ne izgleda dobro🙃 

 

20210117_180328.jpg

20210117_180623.jpg

Samo bih se osvrnuo na brojke koju ne daju pravu sliku. Ovo su confirmed cases. U Svedskoj si confirmed case ako zavrsis hospitalizovan ili sam platis da uradis test (radi samo ko mora). Cifra ljudi koji su prelezali kovid je daleko veca - tipa jos pre leta su iznesene estimacija da je ~25% Stokholma prelezalo virus, sto je samo po sebi navedena cifra x10. Naravno u pitanju je estimacija ali cak i da su totalno omasili i da je 10x manja, opet je ukupna cifra u Svedskoj daleko veca od navedenih. I naravno od ostalih zemalja koje su imale razlicite nivoe lockdown-a.

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Pa cekaj ti zivis u Svedskoj? Ja sam nasao samo da je radjen jako mali broj testova generalno. Aaaaa pa cekaj sad, ti moras da objasnis situaciju onda iz prve ruke 😁 Mene pre svega zanima kolko se osoba generalno pridrzavalo tih mera koje ste imali a koja je vecina bila na dobrovoljnoj bazi i sta se desava tamo? 😁

Edited by Johnn1e
Typo
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Johnn1e said:

Pa cekaj ti zivis u Svedskoj? Ja sam nasao samo da je radjen jako mali broj testova generalno. Aaaaa pa cekaj sad, ti moras da objasnis situaciju onda iz prve ruke 😁 Mene pre svega zanima kolko se osoba generalno pridrzavalo tih mera koje ste imali a koja je vecina bila na dobrovoljnoj bazi i sta se desava tamo? 😁

Radjeni su testovi samo u dve varijante - kada si hospitalizovan; kada sam platis da uradis test jer ti je potreban za put ili sta vec i to tek u drugoj polovini godine. Tako da je stvarno mali broj testova radjen. Ja kada sam je imao, zeleo sam da uradim test ali nije bilo opcije, cak ni da se plati. Nazvao dom zdravlja, rekao sve simptome i da hocu da se testiram. Njihov odgovor - najverovatnije jeste korona jer imas 10/10 simptoma ali nema testiranje, lezi gde si, miruj bla bla ne dolazi ovamo. Na moje insistiranje da se testiram - da li si medicinski radnik? Nisam. Ne moze. Mogu li da platim. Ne moze. Lezi miruj cao zdravo 😄

Mera nije ni bilo nesto preterano u smislu naredbi, to su sve "preporuke" kojih se neko pridrzava ili ne. Jedina prava mera je bilo ogranicene okupljanja do 50 ljudi i to je uglavnom postovano, preporuka je i ne vise od 4 za jednim stolom (Svedjani postuju, ostali slabije) ali vecina kafica je radila ogranicenim kapacitetom/vremenom ili je radila u ilegali (nasi). Od ostalih stvari, ko god moze da radi od kuce tako i radi, uglavnom se drzi odstojanje. 

Smesno je sto npr, dok sam imao koronu vodio sam mladju ceru u vrtic jer ona nije imala nikakve simptome. Na osnovu uputa zdravstvenih radnika, ne "bole me kurac varijanta". Starija cim je ozdravila rekli su nakon 3 dana bez temp da moze nazad u skolu. 

Ne znam sta te konkretno interesuje, pitaj pa cu odgovoriti 🙂

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Pa to je to, pre svega me je zanimalo kada merene nisu obavezne vec samo preporuke, koliko ih se Svedjani pridrzavaju, ali si mi odgovorio. Citao sam da maske u pocetku nisu bile preporucivane, cak su zabranjivali radnicima u javnom sektoru na nekim mestima da se ne bi dizala panika.

Elem, jos jedno pitanje. S obzirom da vidim da je sa strane model generalno kritikovan, kakav je pogled na izabran put u samoj zemlji?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Johnn1e said:

Pa to je to, pre svega me je zanimalo kada merene nisu obavezne vec samo preporuke, koliko ih se Svedjani pridrzavaju, ali si mi odgovorio. Citao sam da maske u pocetku nisu bile preporucivane, cak su zabranjivali radnicima u javnom sektoru na nekim mestima da se ne bi dizala panika.

Elem, jos jedno pitanje. S obzirom da vidim da je sa strane model generalno kritikovan, kakav je pogled na izabran put u samoj zemlji?

Iskreno nemam pojma, ne pratim tematiku uopste. Jedino sto me interesuje u celoj prici je kad ce da se otvore granice za slobodno putovanje, kako u Svedskoj da mogu da mi dodju keva/buraz jer trenutno mogu samo gradjani i oni sa prebivalistem mogu da udju ili EU drzavljani tako i u drugim zemljama da mogu da idem na odmor negde zanimljivo.

Edited by ZOLA
  • Like +1 1
  • Upvote (+1) 1

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Johnn1e said:

Ako mislis zasto se odstupa od klasicnog nacina pravljenja vakcina i koriste nove tehnologije, neko je postovao bio dobar clanak na nekoj od strana unazad. Ukratko, novac, vreme, varijabilni rezultati.

https://nova.rs/magazin/zdravlje/najjednostavnije-objasnjenje-novih-vakcina/

Kacio sam ja ovo pre par dana, ali je Laki antivakser obrisao!

 

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

Izveštaj iz Norveške podigao je uzbunu – prošle nedelje objavljeno je da su 33 osobe umrle nedugo nakon što su primile prvu dozu vakcine Fajzer/Bajontek.

Lekari kažu da je moguće da su neželjeni efekti vakcine pogoršali bolesti koje su te osobe već imale, ali su očekivali da će zbog lošeg zdravstvenog stanja umreti ubrzo nakon vakcinacije, jer su smrtni slučajevi češći među najslabijim i najbolesnijim starijim pacijentima.

“Jasno je da je kovid 19 za većinu pacijenata daleko opasniji od vakcinacije”, rekao je za Bloomberg Stajnar Madsen, medicinski direktor Norveške agencije za lekove, dodajući da je vezu između vakcine i smrtnih slučajeva teško dokazati.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...