Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

Hehe...Hipoteticki rizik uvek postoji.

 

Nisam siguran sta si me pitao 😄

 

Porodica mi je u inostranstvu (bukvalno svi osim keve), tako da ako moram da primim vakcinu da bi isao da ih obidjem, onda cu da primim (ako bude uslovljeno), ako ne, necu dok ne bude vakcina obavezna.

 

 

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Imam par drugara koji su istog/slicnog stava kao ti, samo oni zive sa porodicama u BG. Nece primiti vakcinu osim u slucaju da su uslovljeni kako bi putovali.

Hipoteticki sam rekao jer se jos uvek nista ne zna o vakcini pa ako je sve OK sa vakcinom onda nemas "problema". U slucaju da postoje posledice onda bi rizikovali zdravlje zarad tog nekog putovanja.

Da li je putovanje toliko vredno da donesete odluku bez ikakvih pravih informacija u ovom celom ludilu?

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

Jel ima neko info koliko Srbija ima kapaciteta da skladisti ove Pfizerove vakcine. Iz medija sam procitao da iste moraju da se cuvaju na -70C. Ne znam nista o tome ali ako je tako to bi znacilo da je potrebno da mi imamo skladista koja su prikladna za cuvanje kao i transportna vozila za distribuciju? Ima li neko ikakav info kako to izgleda kod nas i da li postoji realna opasnost da vakcina ne bude efikasna zbog nepravlnog skladistenja?

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, FATA said:

Da li je putovanje toliko vredno da donesete odluku bez ikakvih pravih informacija u ovom celom ludilu?

pitanje je tipa putovanja 🙂 Ako je to da bi se letovalo u grčkoj, naravno da ne, ali za bilo šta poslovno ... nemaš neki izbor. plus uvek ima ona stavka kao npr viza za ameriku ili šta god, nikad ne znaš kad može da ti zatreba "odjednom". a da bi dobio pečat za ovaj trebaju ti obe vakcine, što je koliko - mesec dana najmanje?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Lucky said:

pitanje je tipa putovanja 🙂 Ako je to da bi se letovalo u grčkoj, naravno da ne, ali za bilo šta poslovno ... nemaš neki izbor. plus uvek ima ona stavka kao npr viza za ameriku ili šta god, nikad ne znaš kad može da ti zatreba "odjednom". a da bi dobio pečat za ovaj trebaju ti obe vakcine, što je koliko - mesec dana najmanje?

Nije zlato sve sto sija Laki. Zbog tog novca smo i otisli u aut i desava nam se sve ovo sto se desava. 

Da li mora ta amerika? Da li mora da se putuje da bi radili? Ima posla i ovde. 

Za Djapeha... Svako ima svoj obraz, neciji je cist kao suza a neciji kao djon, sve je stvar sopstvenog izbora. 

Ono sto nema logike je sto si napao Maru zbog vakcinacije. Prvo nista vezano za vakcinaciju nema smisla niti postoje odgovori na najbitnija pitanja da li ce zastiti vakcinisanog i da li ce vakcinisani moci da prenese a pricas o nekakvom moralu. 

Ja se i dalje vodim mislju da je ovo vakcinisanje prirodna selekcija. Dokle god nije obavezna nemamo nikakav problem, nek se vakcinise ko god hoce. 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

Maru ako sam necim uvredio duboko se izvinjavam, to mi nije bila namera 🙂 Ovo sa obrazom nisam najbolje shvatio kome je i zbog cega upuceno. A trece, nista za vakcinaciju nema smisla? Jebi ga opet se onda vracamo na pocetak. Jedino sto nema smisla ocigledno je na ruru raspravljati o vakcinaciji. 

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, absolute said:

 

Da rezmiram, rizik obaveznosti  vakcincije prema uočenoj pretnji je na državi da odredi i da preuzme rizik za tako nešto. Dokle god drzava nije ubedjena u rizik bolesti (a čim nije propisala obaveznu vakcinu nije), nisam ubedjen ni ja, pa se prema tome i neću vakcinisati.

 

Slazem se sa vecinom sto si napisao, samo cu se na ovo osvrnuti, jos je neko imao slican stav. Sad cu opet da zvucim kao onaj ludi Dule, ali mislim da vise nijedna drzava nema svoj suverenitet i sama donosi objektivne i odluke u interesu sebe i svog naroda. Mozda jos nekoliko najvecih sila ima slobodu po tom pitanju, ali i to nije sigurno. Inb4, svetom upravljaju reptili sa Sirijusa heee. Tako da oslanjanje na to da ce drzava da odluci sta mora i sta je dobro i nije bas neka garancija da je to zaista tako. Primer toga je jos jedna u nizu nelogicnih odluka, da se ne uvazavaju medjusobno vakcine drugih zemalja, tipa sa ruskom ne mozes u nemacku i obrnuto. Dokaz samo da se ipak sve vrti oko para i interesa mocnika, a ne zelje za normalizacijom i okoncanjem pandemije. I posle se cude sto narod vise nema poverenja u nauku i struku. Elem, sto je govorio nas drugar Pesma koga nema vise na forumu na zalost, gadite mi se. Ne vi ofc, vec jebeni svet koji je otisao u kurac.

edit, ovog Bhakdija sam slusao ranije nesto, nemam sad snage, usrase me na poslu do 6 skoro, pogledacu sutra

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJAPEH8 said:

Maru ako sam necim uvredio duboko se izvinjavam, to mi nije bila namera 🙂 Ovo sa obrazom nisam najbolje shvatio kome je i zbog cega upuceno. A trece, nista za vakcinaciju nema smisla? Jebi ga opet se onda vracamo na pocetak. Jedino sto nema smisla ocigledno je na ruru raspravljati o vakcinaciji. 

Nisi vredjao, vise napao taj stav protiv vakcine i kako nikom ne cini uslugu ako ce da fasuje koronu asimptomatski i podeli kolegama. Za ovu fajzer cuh da je 95% uspesna, ali cemu ti procenti ako ne znamo da li moze da se prenese ili dobije ponovo nakon vakcinacije? Cemu onda vakcinacija? 

Za obraz nikom direktno, vise sam povlacio paralelu. Ako politicar kojem je obraz kao djon vice na sva vrata kako se vakcinisao i da bi svi trebalo da urade isto, njegovo misljenje mi ne vredi pisljivog boba. Isto vazi i za tvog druga koji u slucaju da ne primi vakcinu ostaje bez brdo kesa. 

Da je ovaj virus ozbiljna prica, vakcinacija bi bila obavezna na globalnom nivou. Kako je smrtnost samo 2.2% i to sa stelovanim ciframa ne preostaje mi nista drugo nego da celu ovu situaciju smatram jednom velikom sprdacinom. 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Dule_smor said:

Smrtnost je pre 0.22% sa realnim brojkama, al dobro, da je stvarno 2-3% to bi vec bilo zeznuto malo

 

 

Skrnava je komunikacija preko foruma. 

Iz kog razloga je 2% mnogo? Ovde se drzim statistike koja kaze lupam 98% starijih od 60g, a 90% od 70g.

Recimo to znaci da na 1000 obolelih 20 umre. 0.4% mladjih od 60g, 1.6% 60-70g i 90% 70g+. Negde sam citao da je prosecni vek u evropi oko ~75g sto bi znacilo da i dalje zive blizu proseka i pored najopasnijeg virusa u poslednjih X godina. 

Jesam nesto propustio ili? Mozda sam malo spor, ali voleo bih da se sto vise informisem i naucim a ne da pratim rekla kazala masu. 

Inace ja se slazem sa svim tvojim postovima Dule. No homo ofc! 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

Ahaha, ma vidis da se ni ja ne slazem sa svim svojim postovima:D

A mnogo je iz par razloga...tipa na milijardu to je vec 20 miliona umrlih i tipa 50-100mil kojima je potrebno bolnicko lecenje...veliko je to opterecenje za zdr.sistem, toliki kapaciteti ne postoje jednostavno...doduse ja ove zvanicne podatke i vodjenje statistike jos uvek uzimam sa rezervom zbog vise razloga koje smo navodili ovde

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pa nece da bude bas ni da je 0.2 🙃 Zemlje prijavljuju izmedju 0.4 do 3.5 (meksiko 8lul) ali vecina se slaze da je izmedju 0.5 i 1% (mortalitet od influence je 0.1 btw). Poenta je, a sto Nestorovic ne moze da razume, a Dule odbija🙃, da se svi ti ljudi ne zaraze od jednom i bude im potrebna intenzivna nega. Ako imas 4 kreveta, gde ces sa petim pacijentom? To ne sme da se desi. Broj zarazenih je eksponencijalno rastao pre uvedenih mera. Ako je zdravstveni sistem u Srbiji u raspadu zbog korone, a jeste, jer se zapostavlja lecenje drugih bolesti, kako je onda ovo velika sprdacina?

Nisam siguran za brojeve u Srbiji, ali Nemacka ima oko 27k intenzivnih kreveta, oko 34 na 100k stanovnika i od toga je trenutno 80% zauzeto. I u Nemackoj nista nije stalo sa radom, cak se i elektivne operacije rade. Britanija ima recimo 10 kreveta na 100k, Srbija ne znam. Pritom, intenzivna ne sluzi samo za koronu lol nego i za oporavak posle tezih operacija, politraume, druge teske bolesti itd...

Po tvojoj proceni, od 2% na 80miliona, gde ces sa 1.6 miliona ljudi kojima je potrebna intenzivna nega u relativno kratkom vremenskom roku da je zivot nastavio normalno da tece? Da pustimo ljude preko 70 godina da umru jer im je dosta bilo ili?

Edit: post je upucen bratu Fatalku, Dule bio brzi🙃

Edited by Johnn1e
  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Johnn1e said:

Poenta je, a sto Nestorovic ne moze da razume, a Dule odbija🙃, da se svi ti ljudi ne zaraze od jednom i bude im potrebna intenzivna nega. Ako imas 4 kreveta, gde ces sa petim pacijentom? To ne sme da se desi. Broj zarazenih je eksponencijalno rastao pre uvedenih mera.

Ne odbijam, razumem ja to vrlo dobro. I tu je i jedan od problema, jer se ne bih slozio sa time da mere statisticki znacajno uticu na broj zarazenih. Cak vrlo tesko moze da se napravi korelacija ako se gledaju grafici, brojke se prosto ne slazu, pa ni ta R vrednost sa kojom se svi toliko frljaju. Pa i u Nemackoj su pre Lockdowna bile manje brojke, onda zatvorise sve pre 3 meseca i brojke skocice 3 puta, tek sad se dovode na nivo pre Lockdowna. Znaci ili se statistika ne vodi kako treba ili mere ne uticu ili je nesto trece u pitanju.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ne bih bas rekao al dobro...tvrdji lockdown je poceo jos od 15. decembra pa su brojke oko NG bile nesto enormno visoke, tipa skoro 40-50k, a pre lockdowna je bilo 10-15k, za vreme mekseg lockdowna su se kretale oko 20-30k, bukvalno ne moze da se pohvata normalna korelacija...al dobro, kao sto je govorio jedan nas profesor, statistika je najveca laz, sve moze da se dokaze i nasteluje kako kome odgovara

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Johnn1e said:

Pa nece da bude bas ni da je 0.2 🙃 Zemlje prijavljuju izmedju 0.4 do 3.5 (meksiko 8lul) ali vecina se slaze da je izmedju 0.5 i 1% (mortalitet od influence je 0.1 btw). Poenta je, a sto Nestorovic ne moze da razume, a Dule odbija🙃, da se svi ti ljudi ne zaraze od jednom i bude im potrebna intenzivna nega. Ako imas 4 kreveta, gde ces sa petim pacijentom? To ne sme da se desi. Broj zarazenih je eksponencijalno rastao pre uvedenih mera. Ako je zdravstveni sistem u Srbiji u raspadu zbog korone, a jeste, jer se zapostavlja lecenje drugih bolesti, kako je onda ovo velika sprdacina?

Nisam siguran za brojeve u Srbiji, ali Nemacka ima oko 27k intenzivnih kreveta, oko 34 na 100k stanovnika i od toga je trenutno 80% zauzeto. I u Nemackoj nista nije stalo sa radom, cak se i elektivne operacije rade. Britanija ima recimo 10 kreveta na 100k, Srbija ne znam. Pritom, intenzivna ne sluzi samo za koronu lol nego i za oporavak posle tezih operacija, politraume, druge teske bolesti itd...

Po tvojoj proceni, od 2% na 80miliona, gde ces sa 1.6 miliona ljudi kojima je potrebna intenzivna nega u relativno kratkom vremenskom roku da je zivot nastavio normalno da tece? Da pustimo ljude preko 70 godina da umru jer im je dosta bilo ili?

Edit: post je upucen bratu Fatalku, Dule bio brzi🙃

Ok, znaci virus kao virus i njegova smrtnost nije toliko kriticna vec brzina kojom se siri i popunjava bolnicke kapacitete? Da li bi to znacilo da u slucaju da drzave imaju dovoljan broj kreveta i informaciju da popunjenost istih zbog korone ne bi prelazila 50% mi sada ne bismo vodili ovaj razgovor, vec je problem sto se svi plase da u slucaju rasta broja zarazenih moze doci i do popunjenosti od 100%+? 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, FATA said:

Ok, znaci virus kao virus i njegova smrtnost nije toliko kriticna

Ne, bas je njegova smrtnost kriticna i da je 0.1% kao influenca onda ne bi bilo problema. To sto tebi deluje kao mali procenat je zapravo preveliki za vecinu zdravstvenih sistema. SARS koji je imao 10% recimo se srecom nije rasirio.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Johnn1e said:

Jel si ufaktoriso AfD? 😁

wat...mozda je sala na mene, al ne kapiram ove podsmesljive komentare, no nebitno...znam samo da kad smo uzivo pricali letos i proletos, nisu nam se skoro uopste misljenja razlikovala po pitanju korone, cak si ti vise hejtovao od mene...ajde videcemo se valjda uskoro ponovo pa ces mi objasniti zbog cega si promenio misljenje, posto komunikacija preko foruma nije bas optimalna za dobro razumevanje sagovornika:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...