Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

1 hour ago, Dule_smor said:

Ludilo

ja ne znam više šta bih rekao 🙂 ne samo da se već vakcinišu već su među prvima krenuli sa najvećim brojem itd i sad opet lockdown ... ono, sad će da se ispostavi da vakcina na njega ne radi. a ko zna i kako je sa onim iz južne afrike!

Link to comment
Share on other sites

Vakcinisali su do sada nešto tipa 1.4% populacije, teško da to može da napravi razliku :) jedini sa ozbiljnim procentom vakcinisanih je Izrael, mada je to i dalje malo da bi baš sprečilo širenje virusa ali sigurno pomaže kad je 14%. Doduše tu ne računaju Arape, ali se svakako njihovi i ne mešaju sa Arapima :D 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

"Njena smrt nema veze sa vakcinom"
U Hrvatskoj je umrla žena koja je primila vakcinu protiv korona virusa, a reč je o od ranije veoma bolesnoj osobi staroj 82 godine iz Doma u Čakovcu, saopštio je danas ministar zdravlja Vili Beroš i istakao da je obdukcija pokazala da njena smrt nema veze sa vakcinom.

Beroš je na konferenciji za novinare rekao da je preminula vakcinisana 27. decembra prošle godine, a umrla je sutradan.

1 hour ago, Zwerko said:

Vakcinisali su do sada nešto tipa 1.4% populacije, teško da to može da napravi razliku 🙂 jedini sa ozbiljnim procentom vakcinisanih je Izrael, mada je to i dalje malo da bi baš sprečilo širenje virusa ali sigurno pomaže kad je 14%. Doduše tu ne računaju Arape, ali se svakako njihovi i ne mešaju sa Arapima 😄

ma ne mož' da napravi razliku ali u "PR" smislu, izrokao si kao najviše vakcinacije, kidaš i onda kao "e lockdown no.3 soriška, ima neki novi soj" :))

Link to comment
Share on other sites


 

4 hours ago, Lucky said:
"Njena smrt nema veze sa vakcinom"
U Hrvatskoj je umrla žena koja je primila vakcinu protiv korona virusa, a reč je o od ranije veoma bolesnoj osobi staroj 82 godine iz Doma u Čakovcu, saopštio je danas ministar zdravlja Vili Beroš i istakao da je obdukcija pokazala da njena smrt nema veze sa vakcinom.
Beroš je na konferenciji za novinare rekao da je preminula vakcinisana 27. decembra prošle godine, a umrla je sutradan.
 

 

 


Al zato kad neko mator i bolestan umre sa koronom, onda je to obavezno zbog korone jelte...opet disklejmer, da me ne shvate pogresno neki ovde...verovatno i nema veze njena smrt sa vakcinom, ali zvuci licemerno ovo sa dvostrukim arsinima...drugo nemam nista protiv vakcina, ali ispitanih i testiranih na nacin koji se radi vec vise od pola veka i kako smo ucili na faksu...i trece virus jeste opasniji od gripa, desava se da umru i mladi, zdravi ljudi, ne samo bolesni i stari...eto valjda je dovoljno da me ne svrstate u kos sa sarlatanima i 5G ravnozemljasima 😄

meanwhile medju tevtonskim barbarima:

https://amp.dw.com/en/coronavirus-germany-extends-covid-lockdown-until-january-31/a-56134498

 

 

  • Upvote (+1) 2

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Meni je dobar bio onaj neki komentar kad su prvo vakcinisali onu neku babu u UK koja ima fazon 92 godine, pa neko kao "sad samo jos da vidimo long-term effects", a drugi odgovara koji long-term, ima 92 godine [roflmao]

No, šalu na stranu meni je potpuno idiotski da se kod nas prvo vakcinišu ljudi u staračkim domovima, u smislu pre lekara. Ok, deluje da su sad prešli i na lekare pa to ide nekako paralelno ali opet mi ti u staračkim domovima deluju kao neko koga vrlo lako možeš da izoluješ i na taj način zaštitiš još neko vreme dok ne dođe dovoljan broj vakcina. A lekare realno ne možeš, oni fakat moraju da budu stalno u kontaktu sa zaraženim ljudima, pa koliko god opreme da imali. I potpuno je idiotski što ne postoji neki javno objavljen plan vakcinacije, aj ne mora vremenski oročen pošto se verovatno ne zna kako će tačno stizati vakcine, ali makar ono nešto načelno prvo vakcinišemo doktore, pa stare, pa nastavnike, pa pandure, pa već nekog desetog, da makar ljudi imaju ideju kako bi trebalo da ide. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, togFU said:

Novi soj je tu čisto da poboljša prodaju sada kada je produkt konačno tu - za par dana objaviće kako postojeće vakcine ipak rešavaju i taj novi soj 😄

moguće da si u pravu,  ali zar uopšte imaju problem sa prodajom? verujem da imaju 6 milijardi vakcina spremnih za prodaju da bi ih prodali istog dana.

14 hours ago, Dule_smor said:

Al zato kad neko mator i bolestan umre sa koronom, onda je to obavezno zbog korone jelte...opet disklejmer, da me ne shvate pogresno neki ovde...verovatno i nema veze njena smrt sa vakcinom, ali zvuci licemerno ovo sa dvostrukim arsinima...drugo nemam nista protiv vakcina, ali ispitanih i testiranih na nacin koji se radi vec vise od pola veka i kako smo ucili na faksu...i trece virus jeste opasniji od gripa, desava se da umru i mladi, zdravi ljudi, ne samo bolesni i stari...eto valjda je dovoljno da me ne svrstate u kos sa sarlatanima i 5G ravnozemljasima 😄

meanwhile medju tevtonskim barbarima:

https://amp.dw.com/en/coronavirus-germany-extends-covid-lockdown-until-january-31/a-56134498

naravno da će sad da pričaju da ko dobije vakcinu i umre nije od vakcine, zamisli da neko kaže da jeste, urušio bi se ceo sistem na konto ovoga iznad što kaže togfu 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Dule_smor said:

Ma djavola bi se urusio...ali na stranu to, vrlo verovatno nije umrla od vakcine osim ako nije bila neka brza alergijska reakcija...ali to je normalno kod svih vakcina i vrlo retko srecom...mene brinu druge stvari i eventualna kasna nezeljena dejstva, ali ajde videcemo

pa samo je jedan takav slučaj dovoljan da se mega aktivira antivakser priča i da ljudi više krenu da odbijaju vakcinu, to može da onda uzrokuje mnoge druge stvari, tako da verujem da su svi u fazonu "držimo palčeve" da ne postoji neki neželjeni slučaj 🙂

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam antivakser, ali ne želim da primim vakcinu. Kao što se ne vaksinišem protiv sezonskog gripa. 

U junu sam imala siguran kontakt, nakon 15tak dana blago povišen IgM, ali naši lekari su rekli da to nije ništa. I da je to nemerljivo, tj bez značaja. Pre mesec dana sam imala simptome, brzi antigenski test (bris) negativan, i ostalo je da pratim simptome i da radim normalno smene. Dala sam opet krv, čekam rezultate. 

Edited by rbds
  • Like +1 2

i'm not fat, i'm just easy to see..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Lucky said:

moguće da si u pravu,  ali zar uopšte imaju problem sa prodajom? verujem da imaju 6 milijardi vakcina spremnih za prodaju da bi ih prodali istog dana.

Nikad nije dosta prodaje! (isto važi i u VW grupaciji, setih se one diskusije sa speed podforuma :)) Mislim, mora se "podgrejavati" odnosno održavati potražnja, što mislim da su uspešno radili u poslednjih 3-4 meseca, kad su saznali "lauch date" vakcine. Sad tu potražnju moraju da održavaju jer nemaju zaliha da sve odjednom prodaju, novi soj je (NOVI) alat za to.

Drugo, moguće da im nije isto prodati i iskoristiti proizvod. Konkretno u vezi sa vakcinama, imali su već jedan fejl pre nekoliko godina sa SARS pričom, kada jesu prodali gomilu vakcina, koje su na kraju ostale neiskorišćene, što nije dobro u pogledu dugoročnog odnosa sa kupcima (vladama država) .

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, togFU said:

Nikad nije dosta prodaje! (isto važi i u VW grupaciji, setih se one diskusije sa speed podforuma :)) Mislim, mora se "podgrejavati" odnosno održavati potražnja, što mislim da su uspešno radili u poslednjih 3-4 meseca, kad su saznali "lauch date" vakcine. Sad tu potražnju moraju da održavaju jer nemaju zaliha da sve odjednom prodaju, novi soj je (NOVI) alat za to.

Drugo, moguće da im nije isto prodati i iskoristiti proizvod. Konkretno u vezi sa vakcinama, imali su već jedan fejl pre nekoliko godina sa SARS pričom, kada jesu prodali gomilu vakcina, koje su na kraju ostale neiskorišćene, što nije dobro u pogledu dugoročnog odnosa sa kupcima (vladama država) .

 

Nikad nije dosta prodaje ali pitanje je koliko se brzo nešto može napraviti - šta će ti povećana tražnja ako ne možeš da je zadovoljiš količinama, a najgore da ispromovišeš tražnju pa ti uleti konkurent i nafiluje tržište jer ti nisi imao (osim ako naravno svi koji prave vakcinu ne rade zajedno kao lobi ekipa). Nisam siguran da je pametno da namerno održavaju potražnju novim sojem dok nemaju spremne nove količine za isporuku. Uleteće im tipa Indija sa svojom nekom vakcinom ili tako nešto :))

SARS je mislim bila drugačija priča, ipak se nije toliko raširio i samim tim su propale vakcine, sad šta god da naprave prodaće milion posto.

2 hours ago, Dule_smor said:
3 hours ago, Johnn1e said:
Kasna nezeljena dejstva su mit : )

Kul kad mozes tako sigurno da tvrdis to za tip vakcine koja nikada do sada nije upotrebljena na ljudima. Verovatno su i za Thalidomid 60ih tvrdili da nema kasnih nezeljenih dejstava heh

Stižu rusi!

Два милиона доза руске вакцине за Србију
У Србију стижу два милиона доза руске вакцине "спутњик", потврдили су РТС-у Влади Србије.

Руски Фонд за директна улагања саопштио је раније данас да је са Владом Србије потписао споразум о испоруци два милиона доза вакцине "спутњик", саопштио је тај фонд. 

Link to comment
Share on other sites

Eh talidomid 😁 I sam znas kao prvo da su klinicka ispitivanja lekova u 60im pre donosenja brda zakonskih regulativa drugacije izgledala. Tadasnja vakcina protiv variole ne bi prosla danasnje faze testiranja zbog nezeljenih efekata. Teratogeno dejstvo talidomida nije uhvaceno ne zato sto se javlja par godina nakon uzimanja nego zato sto ili trudnice nisu bile ukljucene u studiju ili ih je bio premali broj. A talidomid sam po sebi nije los lek, i dan danas se koristi samo ne u te svrhe i ne daje se trudnicama.

Drugo, vakcina nije 'lek' u tom smislu tj. nema svoju farmakokinetiku. Ne postoji obrada kroz jetru, nema svojih aktivnih metabolita, nema izbacivanja kroz bubrege, ne daje se ponavljano vec samo par puta i to sa razmacima. Vakcina ima samo farmakodinamiku tj. delovanje u organizmu te i sve nezeljene posledice mogu da se uoce u kracem periodu.

Trece, sva nezeljena dejstva vakcina mogu da se posmatraju u okviru do 10ak dana, dve nedelje. U skorijoj istoriji recimo narkolepsija i Guillain-Barreov sindrom kao 'dugorocne posledice' od ovih vakcina protiv 'svinjskog' gripa. Ovde mora da se napravi kljucna razlika u tome da se ne radi ni o kakvim dugorocnim posledicama vec o jako retkim nezeljenim efektima koji su samo uoceni godinu dana kasnije jer je tek tada vakcinisan dovoljan broj ljudi da se one ispolje. Ne moze da se ocekuje da ako je incidenca nekog nezeljenog ishoda 1:100 000, da se uhvati u grupi od 10k ispitanika, kolike su inace grupe bile pri testiranju ovih vakcina. Ovde se i dalje dovodi u pitanje da li je vakcina krivac ili nije jer za obe bolesti sama influenca povecava uzrok za oboljenje. 

Izasao je onomad ceo clanak u british journal of medicine o testiranju Pfizer vakcine, testirano je bilo 40k ljudi (sto je prilican broj), 6 nedelja ako se ne varam (sto je dovoljno dugo). Bilo je cini mi se 4 slucaja paralize facijalisa (kao teze oboljenje) sto bi mozda moglo da bude nezeljeno dejstvo vakcine jer nicim nije moglo da bude objasnjeno. Trudnice i deca nisu testirani koliko je meni poznato (majke koje doje jesu, ali manji broj). Do sada je vakcinu primilo vise od milion ljudi sirom sveta, nista posebno nije primeceno. Bez obzira sto se radi o novoj metodi izrade vakcina, ja ne mogu da vidim kako je opasnije primiti deo virusnog RNK od infekcije kompletnim virusom...

Nama je stiglo skoro pismo od "nemackog ALIMS-a', kako god da se zove lol, da je uoceno kod novalgina (lek koji je skoro 100 godina u upotrebi jelte) da moze da prouzrokuje ostecenje jetre i u terapiskoj dozi i da je potrebno pazljivo davanje pacijentima sa cirozom. Da si me pre dve nedelje pitao za novalgin rekao bih ti da je jedan od najsigurnijih analgetika i najprimenjivanijih u bolnici...

Ovo su samo stvari za razmisljanje, ne tvrdim ja nista sigurno, na kraju ce svako da donese individualnu odluku uzimajuci u obzir rizike i benefite koje bi mu potencijalna vakcinacija donela.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Znam sta se desilo sa Talidomidom, pomenuo sam ga samo kao primer nepotpunog ispitivanja lekova sto se i sad delimicno radi (mada eto i ova vakcina se ne testira na trudnicama, a ko zna koliko ce ih primiti, a nece ni znati da su trudne). Drugo vakcina mozda nema aktivnu supstancu u uzem hemijskom smislu i farmakokinetiku, ali mora da se ispituje kroz sve klinicke faze kao i svaki drugi medikament. Trece to sto do sada kod standardnih vakcina pravljenih na stari nacin nije bilo kasnih nezeljenih dejstava ne daje nikome pravo da to ekstrapolira na nove mRNA vakcine. Samim tim i ne mozemo da znamo da li je opasnije primiti vestacki napravljen deo RNK ili atenuirani virus/umrtvljeni njegov deo/antigen. Pa cak i da je sve uradjeno po PSu i bez ikakve zadnje namere farmaceutske mafije i ko zna koga, sto je posle svega jako tesko poverovati. Cemu onda sada naprasno menjanje regulative da farmaceutske kuce nisu odgovorne za nezeljena dejstva kod lekova ako su tako sigurni da ih nece biti u nekom znacajnom broju? Ali eto vidim kolege i strucnjaci po netu se ismevaju laicima koji kazu ''jao to je RNK, ugradice nam u nas genom/DNK ko za sta''. Ok, to jeste, RNK nije genetski materijal u zem smislu i ne rpenosi se pri deobi celije. Normalne ljudske i zivotinjske celije. Ali jel se seca neko enzima reverzne tranksriptaze kod retrovirusa? (za neupucene enzim koji je specifican u celom zivom svetu za samo nekoliko virusa pa i HIV i ima mogucnost da od jednolancanog RNK napravi dvolancani DNK i ugradi ga u DNK domacina/coveka). Ne kazem da ce sad to neko da ubaci taj enzim u vakcine i napravi nam sranje u celijama, ali teoretski i sa sadasnjim nivoom nauke je sasvim moguce. Ali mi ide na kurac to slepo verovanje u nauku koja odavno ne sluzi interesima ljudi i automatsko diskreditovanje svakoga, pa i renomiranih strucnjaka, ko trazi da se neke stvari malo opreznije ispitaju pre nego sto se vakcinise 5+ milijardi ljudi. Eto, opet moja 2 centa, nadam se da nisam u pravu i da je sve ovo prirodno nastalo bez ikakve zadnje namere ili eventualno da se zaradi neka kinta i da je proizvodnja vakcina kvalitetno uradjena bez obzira na zbrzanost i sve. Opet ce neko reci da se na RNK genskoj terapiji tumora se radi vec 20 godina. Ok to jeste slicna tehnologija, ali je poredjenje baba i zaba iz vise razloga, da ne davim vise.

Btw, Novalgetol/Metamizol jeste mozda jedan od najprimenjivanijih analgetika, kod nas bio makar, ali ne bih se bas slozio da je najsigurniji, makar iz mog skromnog iskustva:)

  • Upvote (+1) 1

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eto, o tome upravo pricam...ja se ubi objasnjavajuci i onda me onelinerom klasifikujes u teoreticara zavere...i posle sta se ljutis Dule nemoj da si butthurtovan...nebitno, blago svakim kuj sta zna, sto je govorila moja baba...inace nezvanicno se za vakcinu izjasnilo nepunih 20% lekara kod nas...verovatno su svi ovi ostali neznalice i teoreticari zavere

 

 

 

 

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Dule_smor said:

Eto, o tome upravo pricam...ja se ubi objasnjavajuci i onda me onelinerom klasifikujes u teoreticara zavere...

 

 

 

 

Nemo se ljutis Dule, mrzelo me preko telefona da ti reseciram post deo po deo, znas da imam ducim 😘

Kazem da si teoreticar zavere samo za onaj pasus da su nam mozda stavljali drogu u vakcinu. 🙃

Kod mene na odeljenju se 100% lekara izjasnilo za vakcinu i vec su primili, jel su oni neznalice onda ili?

Link to comment
Share on other sites

Ne bih znao, nisam rekao da su oni neznalice jer su se odlucili za. Takodje nisam rekao da nam stavljaju dodatni enzim u vakcinu, vec da je to teoretski moguce. Jel ja lazem i obmanjujem ljude kad kazem da je moguce transkribovati Rnk i ugraditi u Dnk ili silni naucnici po medijima koji se ubise da objasne narodu kako je to nemoguce? Neko bi se zapitao zasto je to tako, al dobro. Ajde necu da te gnjavim, uci, mozda bude neko pitanje o vakcinama

 

 

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

a zasto mislite da je ova vakcina na brzinu napravljena? Cisto logika - kovid je iz porodice sars. Verovatno se nakon pojave sarsa tamo 2002 radilo na vakcini, pa stalo, pa krenulo, ali nije kao da su krenuli od nule. I verovatno ne mora 10 god da traje razvoj kao tipa 70/ih jer koji ce nam kurac ovolki kompjuteri i moc simulacije procesa.

Ja cu da primim vakcinu  al ako je dzaba i ako mi daju posle spric da nosim kuci da se igram

  • Haha (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Tebi ce lizalicu da daju heh. Tako je, radilo se od Sarsa, ali na klasican nacin i produkt toga je upravo ruska vakcina, zato su je oni tako brzo izbacili. mRnk vakcine su od pre par god krenule, iako je slicna tehnologija koriscena u probnim genskim terapijama tumora, ali to je malo drugacija stvar, kao sto napisah gore.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...