Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

On 11/29/2020 at 5:46 PM, Dule_smor said:

Meni je isto zanimljivo, ali i pitam se zasto se toliko insistira na toj novoj tehnologiji u pravljenju Covid vakcine. Eto vidimo da neke kompanije prave i na stari nacin, znaci moze i tako da se pravi, ne verujem da je neka velika razlika u efikasnosti vakcina. Drugi razlog je mozda brzina i kolicina proizvodnje, mozda RNA moze mnogo vise da se proizvede. Mada ne verujem ni da je to, pa i protiv influenze se pravi preko milijardu doza svake godine starom tehnologijom. A jos komplikuje to sto RNA mora da se cuva na -70. Ne bih da zvucim paranoicno, ali nisu mi tu sva posla cista.

I mene je to interesovalo, pa sam naleteo na tekst jednog proizvođača vakcina koji mi deluje legitimno:

Quote

 

Vaccine manufacturing is evolving. Cultured mammalian cells are expected to become increasingly important over conventional options that use chicken eggs (5).  Vaccine manufacturing is relying on mammalian cells due to greater productivity and low incidence of problems with contamination versus vaccine manufacturing using eggs (1). Recombinant technology that produces genetically detoxified vaccine is expected to grow in popularity for the production of bacterial vaccines that use toxoids (1). Combination vaccines are expected to reduce the quantities of antigens they contain, and thereby decrease undesirable interactions, by using pathogen-associated molecular patterns. 

There are many cost pressures when manufacturing vaccines.  Producing a vaccine in eggs has been the historical practice with vaccine manufacturing using cell lines being a more recent endeavor. Having a critical cell number, producing the most vaccine possible, and reducing variables or tedious downstream activities is a must for vaccine manufacturing.  

While some manufacturers have successfully produced vaccines for decades, others have faltered or failed, and relatively little information is available in the literature on the challenges, complexity and cost of vaccine manufacturing (1).  

Outcomes can vary widely due to the nearly infinite combinations of biological variability in basic starting materials, the microorganism itself, the environmental condition of the microbial culture, the knowledge and experience of the manufacturing technician, and the steps involved in the purification processes (1).

Regulatory authorities license not only a specific biological entity, but also the processes by which that entity is produced, tested, and released for use. Subtle changes in the production process may alter the final product and change its purity, safety, or efficacy.

Many vaccine patents protect the manufacturing process rather than the antigen that is produced by the process. Emphasis on process development is a major success factor in being first to market with new biopharmaceuticals and inadequate process development is often implicated in late stage product development failures.  Anyone looking to develop a new vaccine must keep commercial production in mind to help stop late stage product development failures. An emphasis on process development is a major factor to accelerate time to market. Serum free media helps to reduce variables and provide a consistent performing product for vaccine manufacturing.  Moving away from serum use increases reproducibility and viral titers.  Using a serum free medium that is also protein free faciliites easier downstream processing which reduces workload and costs which are increasing concerns in vaccine manufacturing. Getting rid of the high cost of serum, large processing time for egg based cultures, and providing a regulatory friendly product for easy insertion into any vaccine manufacturing workflow are all benefits of using serum free media for vaccine production.  

 

TL:DR

Izumeti, proizvesti i sertifikovati vakcinu je jako rizičan i komplikovan proces. Lakše je proizvesti vakcinu za novu bolest koristeći već razvijene procese i tehnologiju, nego da za istu bolest razvijaš nove procese i tehnologiju.

Link to comment
Share on other sites

Pogledah samo prvih 15ak min, na mestu je prica, ne znam dal je posle nesto lupao...naslov klipa zanemariti, nisu vakcine jedina tema...inb4, Dule jel si isao u Milano u soping heeee

 

btw, evo i jos jednog slicnog misljenja, bas me cudi sto za ovo niko nije cuo, niti mediji pominju...verovatno zato sto su potpisnici glupi teoreticari zavere heh

https://gbdeclaration.org/

  • Upvote (+1) 1

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2020 at 11:20 AM, Dule_smor said:

Pogledah samo prvih 15ak min, na mestu je prica, ne znam dal je posle nesto lupao...naslov klipa zanemariti, nisu vakcine jedina tema...inb4, Dule jel si isao u Milano u soping heeee

 

btw, evo i jos jednog slicnog misljenja, bas me cudi sto za ovo niko nije cuo, niti mediji pominju...verovatno zato sto su potpisnici glupi teoreticari zavere heh

https://gbdeclaration.org/

glas javnosti? onaj glas javnosti? zar nije to beše kupio kurir svojevremeno ili tako nešto.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dule_smor said:

Jel i one hiljade lekara, profesora i istrazivaca koji su potpisali peticiju koju okacih gore takodje nisu dovoljno strucni? Ko jeste onda? Kon? Darija? WHO birokrate? Bil Gejts?

Koja zamena teza, biće od tebe političar.

Great Barrington deklaracija je potpuno na mestu, i od se starta pričalo o tome. 

Nestorović je tip koji je uspešan pulmolog, pedijatar, i alergolog, i iz nekog razloga je odlučio da je to dovoljna kvalifikacija da se izjasni kao ekspert u svemu ostalom - od epidemiologije, vakcinacije, pa do Teslinih vremenske mašine i vanzemaljskih gena. Ima daleko boljih i kvalifikovanijih ljudi koje bi trebalo čuti, npr. Dr Milanko Šekler, koji je zapravo kvalifikovan da priča o korona virusima.

  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

Jeste, pravi sam politicar i spiner, to mi je specijalnost, a ti si vidim isto postao strateg amater pa si merodavan da odredjujes ko je strucan za koju oblast medicine. Sekleru svaka cast, covek je veterinar/virusolog. Nebitno sto je veterinar, ali onda ni virusolozi nisu merodavni da pricaju o epidemiologiji ako cemo da se drzimo slepo podela. Naravno da je to glupo, citao sam sta je Sekler rekao i sa vecinom se slazem, ne bih odbacio njegove stavove ako su na mestu, isto kao i Nestoroviceve, kakve veze ima ako je o drugim stvarima nesto lupao/trolovao. Ali nebitno, ako sam nesto naucio u radu sa ljudima, to je da nas narod uvek sve najbolje zna, od posla fudbalskog selektora do medicine.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Dule_smor said:

Jeste, pravi sam politicar i spiner, to mi je specijalnost, a ti si vidim isto postao strateg amater pa si merodavan da odredjujes ko je strucan za koju oblast medicine. Sekleru svaka cast, covek je veterinar/virusolog. Nebitno sto je veterinar, ali onda ni virusolozi nisu merodavni da pricaju o epidemiologiji ako cemo da se drzimo slepo podela. Naravno da je to glupo, citao sam sta je Sekler rekao i sa vecinom se slazem, ne bih odbacio njegove stavove ako su na mestu, isto kao i Nestoroviceve, kakve veze ima ako je o drugim stvarima nesto lupao/trolovao. Ali nebitno, ako sam nesto naucio u radu sa ljudima, to je da nas narod uvek sve najbolje zna, od posla fudbalskog selektora do medicine.

Ne zajebavaj Dule. Ne određujem ja, već imaš bukvalno ceo sistem koji određuje ko je za šta stručan. To dobro znaš, jer ti je taj isti sistem nostrifikovao diplomu kako bi mogao da radiš u Nemačkoj, umesto da tamo upisuješ prvu godinu medicine.

Mene je rad sa ljudima naučio da svi mogu da kenjaju na bilo koju temu, ali da oni koji su stručni na jednu temu znaju da ne kenjaju o stvarima za koje nisu stručni. A Nestorović je toliko bizarnih izjava dao o svemu i svačemu da su počeli da ga prate na Istinomeru

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dule_smor said:

 a ti si vidim isto postao strateg amater 

vidim nekog boli što nije dobio ovu ćagu.

 

:tf:

 

možeš da prođeš kao advanced, nemoj da se ustručavaš da apliciraš.

we are open from nine to five, every day except sunday.

😘

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

I aj još jednom da napomenem pošto si maliciozno krenuo sa "ti strateg amater određuješ ko je stručan" i "naš narod sve najbolje zna":

  • Ja ne sudim o tome ko je stručan.
  • Ja ne tvrdim da mu je stav sranje i da znam bolje
  • Ja ukazujem na to da ima stručnjaka koji su školovani za ovo, ali koji ne mogu da se čuju jer nisu dovoljno bombastični za mejnstrim medije
  • Ja ukazujem na to da je Nestorović dao dovoljno netačnih, neproverenih, i bizarnih izjava, da mi je default podešavanje za njega "opet nešto kenja". A stvarno nije bilo potrebe da sjebe i svoj kredibilitet i ovu državu, jer je dao i dosta izjava sa kojima se slažem, kao ona da penzioneri krše zabranu kretanja jer je višenedeljna izolacija pogubna za njihovo zdravlje. Kao rezultat imamo izbor između politizovane struke kriznog štaba sa jedne, i braka zdravog razuma i pseudonauke Nestorovića sa druge strane. I ljudi sluđeno moraju da biraju.
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, rbds said:

Moja sestričina je sa godinu dana imala ozbiljna gušenja i Dr Nestorović ju je spasio. Tj dao dobru terapiju i preporuku kako na dalje da funkcioniše. On jeste tu stručan, ali u vezi korone malo ide u šaljivu krajnost. 

Na Karaburmi stanje takoreći redovno, osoblje (vma i uopšte vojno zdrastvo) okk prolazi što se tiče lečenja, terapija na vreme. Onako bzvz osećaj kada vidiš nekog u crvenoj zoni kako leži / prima terapiju / na kiseoniku ili ima krakotrajno pogoršanje koje je neizvesno, a do juče smo bili rame uz rame u skafanderima. 

Srećom pa civilstvo drži Batajnicu, jer je vojno zdrastvo radi od aprila na dva fronta covid VMC Karaburma i VMA kao bez covida. Dodatno što je vojska bila i na graničnim prelazima, Novom Pazaru.. Držimo se, nekako.. 

Ponekada se sama sebi divim kako ubodem venu sa dva para rukavica pred kraj rotacije u crvenoj zoni već zamagljenim naočarima, sparuškana u onom skafanderu.. 😂 Najgore mi je da bockam naše ljude, za sada još nikoga nisam oplavila. 

 

Dok mi ostali blejimo od kuće, ti si izlevelovala Endurance i Dexterity 😄 

Ima li dovoljno osoblja na Karaburmi? I da li valjaju? Pričam sa drugarom da im je u domovima zdravlja napeto jer mnogo osoblja daju COVID centrima.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ali ti pogledi u daljinu dok prica... kolko je istripovao matori. Ja zaista verujem da je Nestorovic strucnjak, mnogi ljudi su mi to i rekli koji su u kontaktu sa njim, ali lik je diskreditovao sam sebe na temu Korone od starta i nema sta vise da se gubi vreme na slusanje njega.

 

[mention=886]Dule_smor[/mention]

Ne znam sta ocekujes? Da te tapsemo po ramenu za svaki post koji okacis ovde? Verujem da su svi skapirali tvoj stav, ali bukvalno se ponasas ko zena kojoj je neko rekao da je malo presolila rucak kada ti se neko suprostavi. Isto tako, ima dosta strucnih ljudi koji guraju suprotnu pricu od tvoje, ali nisam primetio da njihovo misljenje delis ovde. Kapiram da su placeni od velike farme i da ne govore istinu!

 

 

Na kraju, sa jako dosta stvari se slazem sa tobom. Ako zelis da se ovde vodi neka konstruktivna debata/sta god, a ne da bude samo feed linkova, onda ocekuj da neko kaze nesto sto se poklapa sa tvojim misljenjem i da je taj neko mozda u pravu.

 

Pa sta se onda rapravljamo kad se slazes sa vecinom/jako dosta stvari koje ja kazem:D. A strucnjaci koji guraju suprotnu pricu od moje su toliko zastupljeni svugde da zaista nema potrebe da kacim njihova misljenja i ptice na grani ih znaju. Problem je sto se druga strana skoro i ne cuje ili automatski proglasava teoreticarem zavere ako njihova prica odstupa od mejnstrim dogme. A ovo za placanje od farmaceutske industrije nemas pojma koliko si u pravu nazalost. Leisure, nisam rekao da je korona ista kao i grip, vec da je malo jaca. Sto ce se na kraju i pokazati, po procentima smrtnosti recimo, tipa grip 0.1%, korona ce biti 0.3%(trenutni broj od 3% nije realan sto se svi slazu). Problem su komplikacije kod korone i posledice koje su cesce i ozbiljnije nego kod influence. Eto, izvinjavam se opet ako zvucim kao zenetina sto kaze Alfi, samo me nekad nervira da nemate poverenja u mene posle tipa 20 god staza na forumu i u medicini:D

 

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dule_smor said:

Sto ce se na kraju i pokazati, po procentima smrtnosti recimo, tipa grip 0.1%, korona ce biti 0.3%

Da li mislis da bi smrtnost od gripa bila manja da su svake godine na snazi iste ili bar slicne masovne mere zastite koje su trenutno protiv korone (maske, lockdown, kurci palci) ? 

Ne tvrdim nista, samo me zanima misljenje lekara.

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...