Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

13 hours ago, Dule_smor said:

ma to su sve neke dnevne vesti, bukvalno jedan dan su najgori, drugi su najbolji, pa onda šveCki model valja pa sutra ne valja 🙂

Na istom tom sajtu sad možeš da vidiš i da je srbija najbolja u regionu a crna gora najgora a pre mesec dana je bilo obrnuto - kako CG može da reši problem a mi ne umemo! 🙂

Link to comment
Share on other sites

E procitala sam ceo topic.

Ovde isto na wechatu gori grupa sa korona diskusijom od samog pocetka.

Ja iskreno ne znam u sta da verujem, jer su na sve strane neki oprecni podaci. Samo mogu reci da su u Kini od samog pocetka postupali krajnje ozbiljno, da je svuda red i disciplina, bili smo svi u karantinu neko vreme i bili su ljudi da te kontrolisu koliko izlazis iz svog komjunitija (ovde 90% ljudi zivi u tim ogradjenim stambenim zajednicama) ali  za razliku od Evrope svuda imas maski i dezinfekcijskih sredstava koliko hoces za male pare, dok su mi svi iz Evrope rekli da nisu to mogli da nabave uopste. 

Ostatak sveta je imao jedno 2-3 meseca da se pripremi jer je to ovde pocelo i koliko vidim nisu to hendlovali kako treba. S jedne strane me iritira kod Kineza sto sve bukvalno by the book shvataju 100%, ali koliko cujem od svih iz Srbije, svi su bili u fazonu "ma kakav virus" i jebe im se masku da stave i niko ne postuje distancu nego se u  prodavnici zalepe tik iza tebe  i disu za vrat. Koliko god da je "smesan" virus, meni itekako nije svejedno jer mi sva rodbina u Srbiji ima 70%. 

E sad nije da se razumem nesto u celu tu pricu (nek neko doda na tu temu) ali mislim da treba imati u vidu prilikom poredjenja ranijih smrtnonosnijih virusa da tada ljudi nisu bili u mogucnosti ni izbliza da putuju koliko danas niti da stupe u kontakt sa toliko ljudi. Negde sam procitala, ne znam doduse da li je tacno, al nesto tipa kad bi se spanska groznica desila danas sa svim ovim avionima itd gde mozes ceo svet da proputujes u roku od 24h da bi maltene svi ljudi poumirali. 

Ja sam u Shandong provinciji, znaci oko 1000 km daleko od Wuhana, ali kad se cela prica desila vodili su jako racuna. Pritom ovde je tehnologija toliko razvijena da na svakom cosku imas 7/11 gde mozes da platis racun putem facial reckognitiona. Proslo je par meseci od poslednjeg slucaja a i dalje ako hoces u bus ili metro da udjes moras da imas health code (koji je zelen, zut ili crven tj pokazuje da li si izlazio iz grada, provincije, imao zdravstvenih problema)na telefonu, maska obavezna. Za vreme virusa imali smo svi mapu na kojoj mozes da vidis gde zive ljudi prijavljeni da imaju koronu (koji su svi ako su testirani pozitivni isli pravac bolnica). 

Ortakinja uhvatila poslednji let iz Koreje, imala visoku temperaturu, zatvorili je na gajbu zalepili trakom vrata nije smela da priviri, dostavljac joj je dnevno donosio hranu i slicno. Ortaku keva dosla iz Srbije pre nego sto su zabranili letove, tada je jos bilo besplatno, imala 14 dana karantin u vrh hotelu sa vrh hranom itd. 

E sad, mi svi iz Ex-YU imamo bukvalno oko stotinak grupa na WeChatu, i na nekoliko pricamo o koroni, i tu su  delili clanke i sta sve ne i otprilike sve informacije o tome i  o svetu uopste su mi stizale kroz tu grupu jer sam vec  dugo na Huawei telefonu kome vpn ne pomaze dakle gasi svaku app koja nije sa huawei store-a dakle odsecena sam od sveta. Uglavnom, dosta ljudi se javilo da zna neke mlade zdrave ljude koji su umrli ili se oporavili ali sa teskim posledicama, neko jednom rekao petoro ljudi koje zna je umrlo. 

I jos to da je bilo dosta slucajeva kako su ljudi koji su prelezali dobijali po drugi put koronu - znaci mutira brzo i kako se u tom slucaju moze napraviti vakcina? Aj neko strucniji na ovo da odgovori? Jedan dobio tri puta, bar u vestima koje sam procitala (komentar ortaka "sta je radio, jel lizao gelendere? XD"

Ne znam iskreno da li treba i koliko da se zabrinjavam, uglavnom meni se dize kosa na glavi jer mi keva ima 70 godina, srcani bolesnik i astmaticar, ide svakog dana u prodavnicu gde joj ljudi disu za vratom da se neko ne ubaci u red ispred kasirke pre njih i svi ortaci furaju bez maske u fazonu 'ma daj sta se tripujes' pritom joj je kao normalna stvar da jednom dnevno mora da izbleji u kaficu popije kafu sa nekim. Msm jebote

  • Like +1 1

oO

 

Link to comment
Share on other sites

Sve to stoji, ali takođe stoji i činjenica da je Kina uspela da stavi virus pod kontrolu bez dramatičnih ekonomskih posledica - jeste bio problem u prvom trenutku ali to je bio momenat kad bukvalno niko nije znao ništa o virusu. Sada već ~6 meseci žive u novoj normali čekajući verovatno vakcinu da se pojavi nakon čega se sve vraća u standardno stanje, ali ekonomskih posledica neće biti dramatičnih po njih. Ali ako uzmemo da je Kina totalitarno društvo, i druge azijske zemlje su prošle dosta bolje - Koreja, Hong Kong, Singapur, Japan. Kad se pogleda Srbija ima duplo veći broj umrlih od Južne Koreje koja ima 7-8 puta više stanovnika... U suštini i mi da se nismo zajebavali u maju/junu bismo verovatno prošli dosta bolje i kad bi se sad nastavilo (relativno) odgovorno ponašanje. 

Mislim ja govorim iz perspektive da mi je žao što mi zbog nas nismo uradili bolje, ali kad uporedimo sa drugim zemljama Evrope ili SAD mi realno jesmo solidan posao odradili.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Dz said:

Ja iskreno ne znam u sta da verujem, jer su na sve strane neki oprecni podaci. Samo mogu reci da su u Kini od samog pocetka postupali krajnje ozbiljno, da je svuda red i disciplina, bili smo svi u karantinu neko vreme i bili su ljudi da te kontrolisu koliko izlazis iz svog komjunitija (ovde 90% ljudi zivi u tim ogradjenim stambenim zajednicama) ali  za razliku od Evrope svuda imas maski i dezinfekcijskih sredstava koliko hoces za male pare, dok su mi svi iz Evrope rekli da nisu to mogli da nabave uopste. 

azijati još od sarsa i šta je već tamo bilo među prvim tim novim virusima cepaju maske regulare i bez da je neka epidemija, tako da im to ništa nije strano, 50% ljudi nosi maske uvek i pre korone.

 

23 hours ago, Dz said:

Ne znam iskreno da li treba i koliko da se zabrinjavam, uglavnom meni se dize kosa na glavi jer mi keva ima 70 godina, srcani bolesnik i astmaticar, ide svakog dana u prodavnicu gde joj ljudi disu za vratom da se neko ne ubaci u red ispred kasirke pre njih i svi ortaci furaju bez maske u fazonu 'ma daj sta se tripujes' pritom joj je kao normalna stvar da jednom dnevno mora da izbleji u kaficu popije kafu sa nekim. Msm jebote

mislim da enforsuju po radnjama maske, makar sam ja video da neće da puste ljude unutra ako nemaju masku, ovde kod mene po kraju u radnjama. e sad kafić je druga priča.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=10&dd=16&nav_category=12&nav_id=1748701

Quote

Kraj sednice: Maske obavezne odmah
Beograd -- Završena sednica Kriznog štaba. Doneta odluka: Pooštravaju se sve mere, jer zdravstveni sistem mora da funkcioniše.

Članica Kriznog štaba dr Darija Kisić Tepavčević je rekla da se pooštravaju sve postojeće mere počev od nošenja maski.

Nošenje maski je obavezno, svugde i u svakoj prilici i ta mera stupa na snagu odmah, poručila je dr Kisić Tepavčević.

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Dva sata kasnije pojašnjenje

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=10&dd=16&nav_category=12&nav_id=1748787

Quote

Dr Kisić Tepavčević precizira: Maske na otvorenom preporuka
Dr Darija Kisić Tepavčević precizirala je u izjavi za Tanjug da je nošenje maski na otvorenom ipak preporuka Kriznog štaba, a ne obaveza.

[roflmao]

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Па наравно и да не треба да се носе маске, тренутно је број оболелих у БГ раван НУЛИ, позитивни на лажном тесту нису болесни, већ здрави људи

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, G!!! said:

pa realno i treba da se zateze jer su se ljudi opustili, i polako se maske sve manje nose po radnjama npr i slicno

 

pitanje, jeste li matorce vakcinisali protiv sezonskog gripa ? 

moji su se sami vakcinisali.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Interesantan komentar na istu ovu vest sa Mondo portala

"Beograd ima preko milion i po stanovnika. 35,000 od 1,200,000 je manje od tri posto, a to je samo ukupan broj pozitivnih na virus, a od 35,000 ima 780 umrlih. I da budemo velikodusni da kazemo da su svi umrli od covida (a nisu), to je svega 2% od 35,000. Znaci ako uzmemo da imamo nekih 6,500,000 stanovnika, to je 0.012%. Vise ljudi godisnje umre od obicnog gripa. "

Nisam proveravao matematiku, ali svima je jasno da se radi o promilima. Cak i 5 puta povecanje je i dalje u rangu promila populacije.

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sting said:

Interesantan komentar na istu ovu vest sa Mondo portala

"Beograd ima preko milion i po stanovnika. 35,000 od 1,200,000 je manje od tri posto, a to je samo ukupan broj pozitivnih na virus, a od 35,000 ima 780 umrlih. I da budemo velikodusni da kazemo da su svi umrli od covida (a nisu), to je svega 2% od 35,000. Znaci ako uzmemo da imamo nekih 6,500,000 stanovnika, to je 0.012%. Vise ljudi godisnje umre od obicnog gripa. "

Nisam proveravao matematiku, ali svima je jasno da se radi o promilima. Cak i 5 puta povecanje je i dalje u rangu promila populacije.

Podaci umrlih od gripa su lako proverljivi, tipa u ovom izveštaju umrlih od zaraznih bolesti koji je radio Batut u 2018. godini  (koja deluje da je bila značajno veća epidemija gripa nego inače) je obolelo 171.901 ljudi, umrlo 126 po njihovoj evidenciji, mada recimo ima izjava Lončara gde je rekao da godišnje od gripa umre 250-300 ljudi. I u tom kontekstu Korona nije toliko dramatična, ali je drugi aspekt bitan - mi nikada nismo imali ovakav nivo mera sprečavanja zaraznih bolesti, maske, apel na pranje ruku, dezinfekciju i sl. Da svake godine imamo situaciju gde svako ko je šmrljav od gripa u gradski autobus uđe sa maskom na licu (kao što je recimo uobičajeno u Aziji) mi bi godišnje imali  fazon ispod 50 mrtvih od gripa. 

Ono o čemu niko ovde kod nas ne priča jeste koliko drugi pacijenti trpe zbog cele Korona situacija - operacije se čekaju, onkološki pacijenti čekaju (koji i inače ne stižu brzo na red a vreme je tu ključno), ceo zdravstveni sistem se većinski bavi Koronom. Moj kum se skršio s trotineta, morao da ide na operaciju ruke, čekao je nedelju dana da se nađe anesteziolog uz potezanje svih mogućih i nemogućih veza. A neki od njegovih cimera iz sobe sede sa ozbiljnim prelomima čekajući operacije i po 20-25 dana, pri čemo pričamo o početku septembra kad je bilo relativno zatišije u vezi sa Koronom. 

Problem je što Krizni štab (ili ko već donosi odluke) diletantskom komunikacijom samo dodatno potpiruje nepoverenje građana u ono što pričaju, kao ovo danas sa maskama na otvorenom - te obavezne su te nisu obavezne. Pritom ruku na srce nismo mi baš jedinstveni u tome, ceo svet se ne snalazi, pričam danas s čovekom iz Češke, ista priča što dovodi do nekog anti-masker skupa sad za vikend valjda. Pritom njihova opozicija je pre 3 nedelje bila u fazonu "država je uvela previše represivne mere, nema toliko obolelih", sada kada imaju 5000+ dnevno opozicija izlazi sa "država ne radi dovoljno" :)

Korona nažalost pogađa neke grane mnogo više nego druge - pre svega turizam i ugostiteljstvo i njima bi država nekako trebalo da pomogne, ali se kod nas ne sme udariti na klubove, splavove i restorane jer pola vladajuće garniture ima tu keš. Slična priča i sa sportskim manifestacijama. Sve ostale grane u suštini mogu da funkcionišu manje-više normalno i u uslovima pandemije uz pridržavanje nekih osnovnih mera kao što su maske u zatvorenom i distanca kao i da deo ljudi radi od kuće. Ideje kao što su nošenje maski na otvorenom su potpuno besmislene i samo proizvode kontra-efekat. 

  • Like +1 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Dule_smor said:

I'll just leave this here...

 

ja sam mislio da je ovo neka njuz varijanta kad sam video prvi put 😞

17 hours ago, Dule_smor said:

Posle Dule lud heh

ko je to rek'o!

21 hours ago, G!!! said:

pa realno i treba da se zateze jer su se ljudi opustili, i polako se maske sve manje nose po radnjama npr i slicno

 

pitanje, jeste li matorce vakcinisali protiv sezonskog gripa ? 

ovo sa pojašnjenjem je naravno smeh, ali sa druge strane maske koje su unutra "obavezne" niko ne nosi, čak i da ideš u zatvor ako je ne nosiš napolju niko ne bi nosio jer ko bi to proveravao...

Link to comment
Share on other sites

nama su od danas obavezne maske i na otvorenom, poe. recimo da trećina svo vreme nosi, trećina ima na licu, al ako nije na 2-3m od nekoga je pod bradom, a trećinu libo. obavezno za sve nad 11 godina, sem prilikom sportskih aktivnosti..recimo bajs van grada ako sam dobro skapirao.

vanredno stanje proglašeno , 20% testiranih je zaraženo (2.5k testiranih dnevno), policijski čas 21-06 (što je lolocoaster kad je ionako sve zatvoreno u to vreme)

škole će opet prebaciti od kuće, ja već pravim zalihe piva i drugih opojnih sredstava da preživim drugu rundu 😄

  • Like +1 2
Link to comment
Share on other sites

Pre nego sto opjunete po videu i glupoj naslovnoj slici te par gluposti koje su u njemu recene razmislite malo da li je sustina price na mestu...

 

Spoiler

 

 

edit, evo i retkih razumnih strucnjaka ciji je glas nazalost ugusen u moru histerije

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2020&mm=10&dd=24&nav_id=1752654

  • Like +1 1
  • Upvote (+1) 1

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Три жртве и још 757 случајева коронавируса – највише заражених у једном дану до сада

Pre 5 meseci na brojku od 100 zaraženih dnevno su leteli helikopteri i nismo izlazili iz kuće posle 15h popodne sad na 750 "moramo da strože insistiramo na preporukama da se maske nose unutra"

da me ne mrzi da napravim onaj doge meme.

odnosno "Постојеће противепидемијске мере Кризног штаба веома су ефикасне уколико се поштују, поручују надлежни." :)))))

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...