Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

Nisu danas pretekli Kinu po broju mrtvih ali je to naredna 2-3 dana, ništa se još uvek ne smanjuje, treba vremena da mere daju rezultate. 

A meni je za njih mnogo bolji ovaj grafikon - raspodela zaraženih po starosnim grupama Koreja i Italija 

 

U Italiji su testirali samo one sa simptomima i po tome je samo 3,5% zaraženih u grupi 20-29 godina. U Koreji su testirali sve i došli do toga da su ovi 20-29 godina 30% zaraženih samo imaju blage ili nikave simptome... I zato treba testirati što više, a recimo situacija kod nas u poređenju sa Slovenijom (podaci od malopre sa zvaničnih sajtova obe države):

Slovenija
7,857 people tested
275 confirmed coronavirus infections
1 death case (March, 14)

Srbija
72 потврђенa случаја
тестирано је укупно 374 особа

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Zwerko said:

 

I zato treba testirati što više

ne.

zašto bi testirao klince kad je smrtnost 0. zabraniš matorima da izlaze i pustiš ostatak populacije da pregrmi JEDNU OBIČNU INFLUENCU.

  • Upvote (+1) 1

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dule_smor said:

Samo me malo zbunjuje kako u Nemackoj bez masovnog testiranja, karantina i ovih drasticnih mera najmanja stopa smrtnosti, za sad 0.3%. Evo jos jednog dobrog objasnjenja:

Meni je to isto čudno, da kažem to mi je obrnuto od slučaja Italije, a prosto ne verujem da je nemački sistem toliko napredniji od na primer Koreje. Ono što meni pada na pamet kao moguće objašnjenje, ali nisam siguran koliko stoji, to ćeš ti bolje znati, jeste da u Nemačkoj dosta starijih boravi u domovima za stare, a ne u privatnim stanovima pa su samim tim odmah zatvoreni. Jel to možda pije vodu?

6 hours ago, Debeli said:

ne.

 zašto bi testirao klince kad je smrtnost 0. zabraniš matorima da izlaze i pustiš ostatak populacije da pregrmi JEDNU OBIČNU INFLUENCU.

Testiranje ti neće pomoći da se izboriš sa virusom, samo će pomoći da se zaraženi bolje izoluju. Kao što su Koreja, Hong Kong ili Singapur radili na primer drive-through testove - dolaze mlađi ljudi sa slabim ili nikakvim simptomima, nemaju šanse da zaraze bilo koga drugog, spuste prozor, priđe im čika u skafanderu, uzme bris i aj kući da ti javimo rezultat. Problem je što ovo NIJE obična influenca iz najmanje dva razloga - 1. ne postoji vakcina kojom bi zaštitio najugroženiji deo stanovništva; 2. veća je i lakša transmisija zaraze nego kod obične influence. Moraju se uzeti u obzir dosada poznate specifičnosti ove influence, kao što ih je imala i svaka prethodna. Španska groznica je pre 100 godina najviše pogađala na primer mlade odrasle osobe, dok većina influenci pogađa najmlađe i najstarije. Ova prosto ne pogađa najmlađe i to je već utvrđeno i tako se treba odnositi. 

Ne sporim ja da treba matore zatvoriti ali treba i dalje neko da im donosi hranu i redovne lekove, a realno je bolje da to radi neko ko nije zaražen nego neko ko jeste. Mene brine da li mi imamo dovoljno dobru organizaciju da to sprovedemo da stari zaista ne moraju da izađu iz kuće i da im se sve donese do vrata. 

Recimo ovo što ovi momci pričaju o iskustvu iz Pekinga sa "mesnim zajednicama" je stvarno idealna situacija, ali kod nas ne verujem da je to tako lako sprovodivo (negde na oko 26:46)

 

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

@Debeli

Zato što kao što već rekoh 1. nije obična influenca 2. nije mi toliko problem da ga ne testiraš kad ima simptome treba da ga pošalješ kući ali u samoizolaciju i da se to poštuje maksimalno. Testiraš da bi smanjio broj onih koji nemaju simptome a šetaju unaokolo i šire zarazu. I to ne naravno redom sve nego one koji su bili u kontaktu sa zaraženim i sl kako već idu te epidemiološke procedure. 

I upravo je pitanje resursa kojih nemamo - ako što više zaraženih uspemo da zadržimo u izolaciji manje će nam trebati resursa kasnije da se borimo s onima koji imaju simptome, tj ono što kažu da ćemo raširiti krivu oboljevanja. A koliko zaraženih zadržimo u izolaciji prvenstveno zavisi od toga koliki procenat znamo definitivno da je zaraženo. Naš zdravstveni sistem je i inače prenapregnut zbog nedostatka sredstava i ljudstva (eno mašu nam iz Nemačke), a sa velikom transmisijom ti nedostaci će se eksponencijalno povećati. Na kraju čak i da izoluješ 100% rizične populacije od na primer 50+ godina i dalje ćeš imati smrti od Korone kod ovih mlađih, ali što je još problematičnije imaćeš veliki broj smrti kod tih od 50+ jer neće moći da dobiju druge tipove zdravstvene nege koji bi inače bili uobičajeni. 

Opcija sa malim brojem testova vodi ka potpunom karantinu svih što je neki put na kome smo sada, samo je to onda takođe i ekonomsko pitanje, ne samo medicinsko i epidemiološko. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Debeli said:

требало би да важи и за картице, али данас ће све банке и лизинг компаније да окаче обавештења на сајтове и најбоље је да то пратите.

jedva čekam da vidim kako će da sroče saopštenje, kad su oni dinu izdavali što je obavezna umal' nisu stavili "NBS nam je naredio kakvi smarači da vam damo ovu karticu" :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky said:

jedva čekam da vidim kako će da sroče saopštenje, kad su oni dinu izdavali što je obavezna umal' nisu stavili "NBS nam je naredio kakvi smarači da vam damo ovu karticu" :)

кукају још како... јуче сам се чуо са пар колега из банкарског сектора, мало је рећи да су депримирани... питам их "има ли проблема са разумевањем одлуке" а они су "ненене, али ово ће имати последице, не ради се ово овако, како то од сутра, како то тек тако..."

јбг сад бар нико не може да каже да је НБС слуга банкстера.

препоручујем сваком ко не мора да не користи ову повољност. јер, стварно ће бити последица после и много бола и кукњаве, а неће болети банке и неће кукати банкари.

1 hour ago, Zwerko said:

@Debeli

Zato što kao što već rekoh 1. nije obična influenca 2. nije mi toliko problem da ga ne testiraš kad ima simptome treba da ga pošalješ kući ali u samoizolaciju i da se to poštuje maksimalno. Testiraš da bi smanjio broj onih koji nemaju simptome a šetaju unaokolo i šire zarazu. I to ne naravno redom sve nego one koji su bili u kontaktu sa zaraženim i sl kako već idu te epidemiološke procedure. 

I upravo je pitanje resursa kojih nemamo - ako što više zaraženih uspemo da zadržimo u izolaciji manje će nam trebati resursa kasnije da se borimo s onima koji imaju simptome, tj ono što kažu da ćemo raširiti krivu oboljevanja. A koliko zaraženih zadržimo u izolaciji prvenstveno zavisi od toga koliki procenat znamo definitivno da je zaraženo. Naš zdravstveni sistem je i inače prenapregnut zbog nedostatka sredstava i ljudstva (eno mašu nam iz Nemačke), a sa velikom transmisijom ti nedostaci će se eksponencijalno povećati. Na kraju čak i da izoluješ 100% rizične populacije od na primer 50+ godina i dalje ćeš imati smrti od Korone kod ovih mlađih, ali što je još problematičnije imaćeš veliki broj smrti kod tih od 50+ jer neće moći da dobiju druge tipove zdravstvene nege koji bi inače bili uobičajeni. 

Opcija sa malim brojem testova vodi ka potpunom karantinu svih što je neki put na kome smo sada, samo je to onda takođe i ekonomsko pitanje, ne samo medicinsko i epidemiološko. 

јао како сереш бре брате.

све што сам рекао у једној реченици ти си сад исписао у 10 и као шта си рекао?

НЕМАМО тестове.

ЗАТО се води рестриктивна политика.

економско питање није карантин него криза која је експлодирала независно од нашег немања тестова. 

НЕ ТРЕБАЈУ НАМ РЕСУРСИ ЗА ЉУДЕ МЛАЂЕ ОД 50 ГОДИНА ОНИ СЕБЕ САМИ ЛЕЧЕ ОД КУЋЕ. РЕСУРСИ НАМ ТРЕБАЈУ ЗА ХРОНИЧНЕ И МАТОРЕ А ЗА ЊИХ ИМА ДОВОЉНО КАД СУ МАТОРИ У САМОИЗОЛАЦИЈИ.

не знам шта хоћеш да кажеш... да би било боље да имамо више тестова, лекара, пара... уз сво стрпљење ти доведеш човека до тога да те стварно испоклапа...

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, voodoo_ said:

Ček nisam razumeo to oko moratorijuma.

Na primer, meni ratu za stan banka automatski skida s računa određenog dana u mesecu. Je l to znači da će na tri meseca prestati osim ako im ne kažem suprotno, ili znači da bi mi tolerisali neplaćanje u slučaju da ručno uplaćujem ratu pa to ne uradim tokom tri meseca?

да, уколико не кажеш да нећеш, нема наплате ануитета у наредна 3 месеца.

38 minutes ago, jasamnepismen said:

Mislim da hoce da kaze da ako stavis babu u izolaciju njoj i dalje treba lebac. A ako joj ga donese mlada osoba koja ima virus u sebi, dzaba babi izolacija.

'лебац се доноси до пред врата, без контакта.

ја тако радим са мојим маторцима ових дана.

ваљда се и том малодецу подразумева маска, кад иде код угрожених јебеммумиша. 

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Poenta je bila da se nadam da ćemo dobiti još testova, pretpostavljam od Kineza, i da ćemo biti u prilici da mnogo više testiramo. Jer je to vrlo značajno za rešavanje epidemije. Svestan sam ja da ne možemo da ih rodimo odjednom. 

A nadasve je bila poenta da ovo NIJE OBIČNA INFLUENCA što si dva puta napisao. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

nije obična influenca?

DO FUCKING ELABORATE!!!!!!!!!!!!!!!1

šta je to NEOBIČNO kod nje? 

edit:

MOLIM VAS ZA TIŠINU!!! PRIMARIJUS PROFESOR DOKTOR ZVERKO EMERITUS ĆE NAM SAD OBJASNITI SVE O SARS-COV-2 VIRUSU I SLEDSTVENOJ COVID-19 BOLESTI!

sledi uključenje. čekamo.

Edited by Debeli
  • Like +1 2

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

kod nas su uveli rotaciona dežurstva, inače su većina na radu od kuće.

:)

ja sam MLAD. ČETRDESETE NOVE TRIDESETE!

biće zanimljiv život u gradu kad ukinu i javni prevoz, to su najavili, pa zna li neko nešto o tome?

 

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Da.

Ali onda recimo nemacka - prosto kao da je druga bolest u pitanju. TIpa u nemackoj je smrtnost manja nego kod obicnog gripa maltene. Mnogo ce biti interesantno (!) jednog dana viddeti zasto sta i kako italija. Pa cak io da imaju 300 000 zarazenih a ne 30 000, opet se nesto ne slaze
 

Screenshot 2020-03-18 at 19.37.44.png

Mislim cak i bolnocki kapaciteti, vise puta ponovljen pojam mi nesto nisu 100% logicni

1172990210_Screenshot2020-03-18at19_42_24.png.7e94bf190675b3f392dc6a9af67c603e.png
 

Ako je 5 % critical u svetu, zasto je u italiji toliko vise kritikal.
Ili nije isti virus (nema logike) ili je u italiji bukvalno 100 puta vise zarazenih pa onda i da razumem.
 

Evo jos jedna za italiju (mislim sve je vidljivo sa duletovog linka) - bukvalno kao da nisu pravilno voidili zapise i statistike1083216744_Screenshot2020-03-18at19_44_58.thumb.png.46e3f62126e8459fa5b80322054d6deb.png

 

Edited by f4ts0
  • Upvote (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Debeli said:

препоручујем сваком ко не мора да не користи ову повољност. јер, стварно ће бити последица после и много бола и кукњаве, а неће болети банке и неће кукати банкари.

Daj neki potencijalni primer posledice za nas koji nemamo maštu.

Link to comment
Share on other sites

Dobio sam ponudu od partnera jednog koji ujedno i prodaje igre za maske i korona testove, pa prosledite nekom, ja ne znam sta sa tim da radim:

 

WTS
Protection Mask 3 Layer
CE Certified
QTY: 1 mio 
MOQ: 100.000
Price EXW L&A Holland: 0,52€
ETA: 7 days after confirmation
Payment: 50% Advance and 50% after inspection

Fotos about ownership, Certificates are all available
 

 

We can also supply
Surgical Masks 3 ply for Hospitals only
Price is 0,70€ exw L&A Holland
Moq 500k
ETA 7-10 days to Holland

Corona Tests
Price is 9€ exw L&A Holland
Moq 50k
ETA 7-10 days to holland

This special masks are available only for suppliers of Hospitals and Medical inistutes

 

Skype: live:m.shamsan

 

 

Edited by Zr.ninja
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dule_smor said:

Nisam stvarno dovoljno merodavan, ali kao sto i sami vidite nesto tu ne stima. Ajde videcemo kako ce se razvijati stvari.

Prema njenim rečima, zdravstveni sistem Nemačke je odličan.

"Možda je jedan od najboljih u svetu. Lekari i negovatelji su u ovoj borbi na prvoj liniji fronta“, podvukla je Merkel istakavši da je ono što oni danas pružaju ogromna stvar i zahvalila im se od srca.

Link to comment
Share on other sites

Jedino Juzna Koreja(i pored fijaska sa kruzerima) i Nemacka deluju da su spremni za prvi talas.Problem je sto u delovima kine i tog dela azija polako se ljudi vracaju na posao...Slika iz metroa tokija jutros je jeziva.

Nadu vidim u leku. Za lek ne mora da se ceka bas 12-18 meseci i moze da umnogome umanji broj tesko obolelih, samim tim rastereti zdravstevni sistem. Ovo sam ukro od Bill Gatesa radio je ama danas.

Inace Bill pre par godina.

 

Edited by badnick

salt wat fish fresh wat fish?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...