Jump to content

Skk i vazduh u BGu?


Recommended Posts

Skk desava sa vazduhom u Beogradu i generalno u Srbistanu? Poslednjih zima sam uglavnom bio na putu pa sam zakacio svega par nedelja godisnje i mislim da nikad nije bilo ovako jeziva situacija... Jeste se desavalo van grada, npr. secam se zime 2015 da je deo od Pozarevca do Panceva autoputem bio toliko los da je moralo da se vozi 40 i to nekih pola sata. Sada je u gradu vidljivost jeziva i to traje vec nekih nedelju dana bez naznaka da ce stati.

 

Da li smo otvorili neke nove fabrike u poslednje 2-3g ili ozimo vise ili poljuprivrednici nastavljaju da pale jako i u  mrtvom januaru? 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

Nemam pojma ali ne verujem da je nesto preterano zagadjenije nego sto je bilo ranije zbog fabrika/vozila itd. Mislim da je najveci problem sto je klima ove godine retardirana... Ne pamtim da u Beogradu nije pao sneg do 16.01. 

Edited by pirun
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, FATA said:

Skk desava sa vazduhom u Beogradu i generalno u Srbistanu? Poslednjih zima sam uglavnom bio na putu pa sam zakacio svega par nedelja godisnje i mislim da nikad nije bilo ovako jeziva situacija... Jeste se desavalo van grada, npr. secam se zime 2015 da je deo od Pozarevca do Panceva autoputem bio toliko los da je moralo da se vozi 40 i to nekih pola sata. Sada je u gradu vidljivost jeziva i to traje vec nekih nedelju dana bez naznaka da ce stati.

 

Da li smo otvorili neke nove fabrike u poslednje 2-3g ili ozimo vise ili poljuprivrednici nastavljaju da pale jako i u  mrtvom januaru? 

visok pritisak, uz nedostatak vetra je osnovni problem. te okolnosti vezuju zagađenje uz tlo i to ako traje nedeljama onda izgleda ovako. naravno, grejanje na čvrsta goriva i sve veći broj automobila u Bgu imaju svoju ulogu. industrija nažalost nije, kamo sreće da je industrija, jer bismo bili Kina da je od industrije ovoliko zagađenje.

  • Upvote (+1) 1

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Sta da se radi kada su zajebali ljude koji su krenuli da koriste gas samo tako, cekali da uloze ogromne pare pa onda digli akcizu  za 25din. i totalno obesmislili grejanje na gas. Da smo uredjena zemlja i da nismo proziveli u zadnjih 30 god. svasta protestvovalo bi se u celoj drzavi dok  ne povuku tako neku besmislenu odluku (Francuska gori vec nedeljama i gorece najverovatnije dok im ne vrate da mogu u penziju sa 62) . Ovako ljude zabole lozi drva, ugalj, mazut, gume i ne znam ni ja sta sve ne kad je jeftinije.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, pirun said:

Nemam pojma ali ne verujem da je nesto preterano zagadjenije nego sto je bilo ranije zbog fabrika/vozila itd. Mislim da je najveci problem sto je klima ove godine retardirana... Ne pamtim da u Beogradu nije pao sneg do 16.01. 

Bio je sneg 2x u decembru u jutarnjim satima, ali ne u toj kolicini da napada i da se zadrzi. Kad si vec pomenuo vreme, ja se secam da smo nesto tipa oko 2010 jedno  5 godina imali bas ludacko vreme gde su se majice i duksevi nosili u decembru i januaru... Februar i mart su bili prosecno hladni, ali nikad nije bilo kao sada. Nisam pratio, ali evo bar 10 dana vezano je haoticna situacija gde se zagadjenost ne spusta ispod 170.

10 hours ago, Debeli said:

visok pritisak, uz nedostatak vetra je osnovni problem. te okolnosti vezuju zagađenje uz tlo i to ako traje nedeljama onda izgleda ovako. naravno, grejanje na čvrsta goriva i sve veći broj automobila u Bgu imaju svoju ulogu. industrija nažalost nije, kamo sreće da je industrija, jer bismo bili Kina da je od industrije ovoliko zagađenje.

Dada, jasno mi je sve to oko uslova koji uticu na to da se zagadjenje zadrzi pri tlu, ali ne moze se reci da prethodnih 10g nismo imali bar priblizno iste vremenske uslove sa drugacijim rezultatom zagadjenja. Verovatno ga je bilo, ali u nekim/na granicama normale. Sad kad se ulazi u BG sa nekih 10km se vidi kao kad ulazis u neku birtiju bez ventilacije koja je prepuna dima. Opet imamo i odliv od 35.000 ljudi godisnje gde su neki vozaci pa verovatno kvare tu voznu statistiku. Vidim da je ista situacija i u Valjevu/Kragujevcu/Nisu koji nisu toliko prenaseljeni kao Beograd pa imaju istih i gorih problema. Da li se isplati kupiti neki preciscivac vazduha ili je to samo sviranje i bacanje para? 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, AUTHORITY said:

Sta da se radi kada su zajebali ljude koji su krenuli da koriste gas samo tako, cekali da uloze ogromne pare pa onda digli akcizu  za 25din. i totalno obesmislili grejanje na gas. Da smo uredjena zemlja i da nismo proziveli u zadnjih 30 god. svasta protestvovalo bi se u celoj drzavi dok  ne povuku tako neku besmislenu odluku (Francuska gori vec nedeljama i gorece najverovatnije dok im ne vrate da mogu u penziju sa 62) . Ovako ljude zabole lozi drva, ugalj, mazut, gume i ne znam ni ja sta sve ne kad je jeftinije.

Ja i dalje tvrdim da ne treba vise od 500 ljudi i 1 mozak da se resi situacija u bilo kojoj zemlji sa problemom. Jedno jutro organizovano se svim poslovnicima prilikom izlaska iz kuce polome ruke i noge kako bi se poslala poruka onima koji ne rade u interesu naroda i drzave pa ponavljati po potrebi... Demokratija je samo izgovor za glupe drzave koje bi da budu kolonije pod neoliberalizmom gde im se pruza prividni osecaj slobode, dok neki narodi istripuju da zive u demokratiji i da se zapravo nesto pitaju, a onda osete realnost poput Katalonije, Brexita i Pariza koga si naveo (samo jedni od primera). 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, FATA said:

Dada, jasno mi je sve to oko uslova koji uticu na to da se zagadjenje zadrzi pri tlu, ali ne moze se reci da prethodnih 10g nismo imali bar priblizno iste vremenske uslove sa drugacijim rezultatom zagadjenja. Verovatno ga je bilo, ali u nekim/na granicama normale. Sad kad se ulazi u BG sa nekih 10km se vidi kao kad ulazis u neku birtiju bez ventilacije koja je prepuna dima. Opet imamo i odliv od 35.000 ljudi godisnje gde su neki vozaci pa verovatno kvare tu voznu statistiku. Vidim da je ista situacija i u Valjevu/Kragujevcu/Nisu koji nisu toliko prenaseljeni kao Beograd pa imaju istih i gorih problema. Da li se isplati kupiti neki preciscivac vazduha ili je to samo sviranje i bacanje para? 

купити обавезно пречишћиваче и за ваздух и за воду, ако се има пара.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Prečišćivač možeš napraviti i sam - samo ti treba HEPA filter, ventilator, i brzi tutorijal na YouTube.

Kina se jako dugo bori sa ovim problemom, i možeš tamo prikupiti utiske o efektima svakodnevne vežbe na zagađenom vazduhu, dugoroče posledice, itd. Nije uopšte naivna priča, i ja sam počeo nedavno da nosim masku napolju kad je najgore zagađenje.

Link to comment
Share on other sites

Није баш да и није због индустрије, из поузданих извора знам (другар је радио пројекат за фабрику Меи Та у Баричу и за кинеску фабрику гума у Зрењанину) да су добили дозволе да раде без испуњења било каквих еколошких услова (под таквим условима не могу да отворе фабрику ни у Кини, а камоли у Европи), тек кад почне да ради Зрењанин биће ужас, пошто  је то тамо ОГРОМНО, електране кидају исто   https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2549302068680869&id=2277111402566605    ту је и Железара Смедерево https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2842514285811931&id=114198788643508  ,

јадне људе у Бору и да не помињем

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2020 at 10:34 AM, pirun said:

Nemam pojma ali ne verujem da je nesto preterano zagadjenije nego sto je bilo ranije zbog fabrika/vozila itd. Mislim da je najveci problem sto je klima ove godine retardirana... Ne pamtim da u Beogradu nije pao sneg do 16.01. 

srbinu se ne moze ugotiti, plasimo se promaje, a kada nema vetra kukamo na zagadjenost 😄

Link to comment
Share on other sites

nikada nije ovako smrdelo, nama u sapcu je fabrika vestackog djubriva 200 m od grada, i u poslednje skoro 2 godine smrdi danju nocu leti zimi nebitno (tj nocu primetno vise smrdi jer tada pice 200%), deca se zale, nocu ne otvaramo prozore, dok ovi sto vode fabriku kazu da gase proizvodnju ako utvrde da dim iz dimnjaka ide na grad ?!? , haha gradski zavod nema opremu za adekvatno merenje ali uredno tvrdi da je sve u redu, a  merenja iz fabrike nisu dostupna javnosti i eto na kraju se ispostavilo da nisu uredno radili merenja pa rezultate pokazuju za mesec dana u nazad

nas demokratski gradonacelnik gostuje na domacem CNN-u i ne spominje problem ove fabrike vec samo lozenje uglja, kao da smo ugalj otkrili 2017 godine i kao da nema centralnog grejanja i gasa... jebovam ja mater svima 

ta ista fabrika radi vec vise godina, ali ovo u poslednje vreme prosto nije normalno sto u kombinaciji sa isecenim katalizatorima i DP filterima stvara ozecaj jeze i horora, jer ovako nesto nisam nigde u kini osetio da smrdi

Edited by G!!!

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, G!!! said:

nikada nije ovako smrdelo, nama u sapcu je fabrika vestackog djubriva 200 m od grada, i u poslednje skoro 2 godine smrdi danju nocu leti zimi nebitno (tj nocu primetno vise smrdi jer tada pice 200%), deca se zale, nocu ne otvaramo prozore, dok ovi sto vode fabriku kazu da gase proizvodnju ako utvrde da dim iz dimnjaka ide na grad ?!? , haha gradski zavod nema opremu za adekvatno merenje ali uredno tvrdi da je sve u redu, a  merenja iz fabrike nisu dostupna javnosti i eto na kraju se ispostavilo da nisu uredno radili merenja pa rezultate pokazuju za mesec dana u nazad

nas demokratski gradonacelnik gostuje na domacem CNN-u i ne spominje problem ove fabrike vec samo lozenje uglja, kao da smo ugalj otkrili 2017 godine i kao da nema centralnog grejanja i gasa... jebovam ja mater svima 

ta ista fabrika radi vec vise godina, ali ovo u poslednje vreme prosto nije normalno sto u kombinaciji sa isecenim katalizatorima i DP filterima stvara ozecaj jeze i horora, jer ovako nesto nisam nigde u kini osetio da smrdi

Najgore od svega je što kao pojedinac nemaš rešenje za sebe i decu - ili da se ide protiv sistema, pa da vam za 10 godina MOŽDA bude bolje, ili da se popakujete i odjebete ili u divljinu, ili preko granice.

Turke i Austrougare smo barem mogli da porokamo 😄

Link to comment
Share on other sites

Nama je CNN sistem, sta dalje da pricamo

U divljinu otprilike, a ako ovako nastavi - deca napolje sta drugo da im preporucim

Inostrani investitori koji loze gume i preradjeno ulje, nase fabrike koje vise na postavljaju filtere jer kostaju, prljave kineske  tehnologije kojima je dozvoljeno sve, pa mi svakog docekujemo svucenih gaca

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

kaze sultan da je ovako bilo isto kad je on bio mlad

radi privreda sta ocete

ajde realno, sta mislite koliko para je odvojeno/dobijeno/naplaceno za neku ekologiju/zastitu zivotne sredine u poslednjih recimo 20 godina? a koliko ih je namenski potroseno? pa to je penal za svaku srbendu tu da ukrade jer je to ulaganje za neki buduci period a tada ce vec i doci neka druga vlast pa neka se oni jebu. kakva crna ekologija pa predsednik se ubije od smeha kad mu neko to i spomene.  koga boli kita za to dajte neko kosovo, neku crnu goru pa da pricamo 

Edited by psy
Link to comment
Share on other sites

е кад бисмо ЦГ и Косово баталили прочистио би нам се ваздух одмах. мирисао би на 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

СЛОБОДУ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

као кад је БЕОГРАД БИО СВЕТ...

све што пишете сте у праву, али какве везе КиМ и ЦГ имају са свим тим? осим што жуљају НАТОфиле и оне који не могу да прежале Шуткета на носачу авиона...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

On 1/29/2020 at 12:51 PM, Debeli said:

све што пишете сте у праву, али какве везе КиМ и ЦГ имају са свим тим? осим што жуљају НАТОфиле и оне који не могу да прежале Шуткета на носачу авиона...

Čovek je napisao "koga boli kita za to dajte neko kosovo, neku crnu goru pa da pricamo", u smislu "dajte neku temu za skretanje pažnje sa ove (bitne) teme", ja sam bar tako razumeo...

Link to comment
Share on other sites

па као да КиМ и ЦГ нису битне теме... рецимо "докторат Синише Малог" или "Јовањица "нису толико битне теме.

 

гледе топика, дунуо ветар, загађење је прошлост...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Debeli said:

па као да КиМ и ЦГ нису битне теме... рецимо "докторат Синише Малог" или "Јовањица "нису толико битне теме.

 

гледе топика, дунуо ветар, загађење је прошлост...

Nije samo vetar, veliki doprinos je i to da toplane ne greju jer je doslo do porasta temperature. Uostalom narod koji se uzda u vetar kako bi preziveo je osudjen na propast.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2020 at 8:43 PM, Jose Jimenez said:

Prečišćivač možeš napraviti i sam - samo ti treba HEPA filter, ventilator, i brzi tutorijal na YouTube.

Kina se jako dugo bori sa ovim problemom, i možeš tamo prikupiti utiske o efektima svakodnevne vežbe na zagađenom vazduhu, dugoroče posledice, itd. Nije uopšte naivna priča, i ja sam počeo nedavno da nosim masku napolju kad je najgore zagađenje.

gde si uzeo masku i koju? nasao sam par na netu, ali mi sve deluju da su nesto losijeg kvaliteta odnosno da ne bi sluzile svrsi...

@Debelikoje preciscivace preporucujes? vodu bih prvobitno hteo da resim pa nesto kasnije vazduh

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, FATA said:

gde si uzeo masku i koju? nasao sam par na netu, ali mi sve deluju da su nesto losijeg kvaliteta odnosno da ne bi sluzile svrsi...

https://www.3m.com/3M/en_NG/company-mea/all-3m-products/~/3M-Aura-Disposable-Respirator-FFP3-Valved-9332-/?N=5002385+8709322+8711017+8711405+8720539+8720542+8720774+3294470274&preselect=3293786499&rt=rud

Našao sam na netu testove koji su pokazali da je ova maska jedna od najboljih za PM10 i PM2,5 čestice. Ako je nosiš po 2-3h dnevno, možeš i po mesec dana da izvučeš iz jedne maske. Farbare i HTZ prodavnice je drže, košta oko 900 dinara.

Možeš je naći u našim online prodavnicama.

Link to comment
Share on other sites

@FATA

maske jedino online da se nabavljaju, koje su certifikovane za pm čestice, jer ove obične ne vrede za ovo zagađenje. Kalijeva je bolja preporuka, jer sam ja nailazio na maske od 3k.

što se tiče prečišćivača za vodu, nabavljam običan onaj što se kači na slavinu. donet mi je iz SAD, ai viđao sam slične ovde po prodavnicama. važno je samo menjati filter kad se upali lampica.

20 hours ago, f4ts0 said:

namerno nerviras, jel tako.

Mada dzaba, vidis da ima jedan post na 2 nedelje.

radi se, gradimo Srbiju sad kad smo vas razjurili.

:tf:

 

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Jose Jimenez said:

https://www.3m.com/3M/en_NG/company-mea/all-3m-products/~/3M-Aura-Disposable-Respirator-FFP3-Valved-9332-/?N=5002385+8709322+8711017+8711405+8720539+8720542+8720774+3294470274&preselect=3293786499&rt=rud

Našao sam na netu testove koji su pokazali da je ova maska jedna od najboljih za PM10 i PM2,5 čestice. Ako je nosiš po 2-3h dnevno, možeš i po mesec dana da izvučeš iz jedne maske. Farbare i HTZ prodavnice je drže, košta oko 900 dinara.

Možeš je naći u našim online prodavnicama.

baci link za test ako ti nije frks da izbegnem baljezgarije po netu

 

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...