Jump to content

U koju banku preći?


Recommended Posts

5 hours ago, qwert00 said:

Evo ga Drale amaterski predlog. Naravno utopija:

Napraviti domaću banku sa domaćim kapitalom isključivo državnim.

Bank of Serbia i sl naziv

Dovesti profesionalni menadžment domaći/strani kombinovani sa jasnim ciljevima i načinima ocenjivanja istog 

Povoljni dinarski krediti bez evro klauzula

Povoljna štednja dinari a ovde bih pusti i ostale valute sve - koje imaju smisla po odluci prof menadzmetnate

Tekući računi za penzionere i nezaposlene i zaposlene 49/99din mesečno samo tekući račun dinarski plus Dina debitna ali da ima beskonyalno.placanje i ostalo što je danas potrebno tj što većina koristi 

Ko ima odrdjeni promet po Dina kartici održavanje besplatno

U promo periodu i neki rack-back ili već kako se to zove a to je vraćanje na godišnjem nivou dela provizija koja se uzmu preko Dino od plaćanja tog korisnika računa.

Dodatni skuplji paket sa Dina kreditnom i ostalim stvarima ali ne preskupo. Isto jeftinije ili beplatno održavanje u zavisnosti od količine  plaćanja Dina karticom...

Neka jefitna viza karticA ko Želi. Samo za online plaćanja i plaćanja i plaćanja u inostranstvu.

Mali broj filijala. Mnogo bankomata. 2-3 Beograd maksilalno po jedan novi sad Niš i i na još par.mesta gde treba. 

Mogućnost otvaranja i zatvaranja računa online bas je nema mnogo ekspozitura...

 

Tamo nesto deluje da bi bilo profitno al to niti umemo niti želimo niti bi nam dozvolila viša/master ekipa

 

 

 

Možda ima nešto još ovo mi na prvu loptu palo kao biznis analiza 🙂

Ako ostavimo po strani ovo Kalijevo, izuzev dela sa malim brojem filijala, to je mogla biti poštanska štedionica npr, ili ona što su je napravili pa prodali grcima, sad mi stade mozak kako se zvala.

Ali evidentno takav model ne može biti finansijski isplativ a na kraju dana sve firme kakve god bile se trude da budu finansijski isplative ili makar na nuli. 

i da radi u minusu i da je dotira država opet su to pare koje ti plaćaš kao građanin 🙂

Link to comment
Share on other sites

Pa ni jedna banka nije poslovala po ovim principima.mozds MTS banka donekle.

Vidte šta sam sve napisao. 🙂 A ideja je da bude korisno i gradjanima i društvu. Plus sira uputreba Dina kartice rešava finansijske probleme. 

MTS banka je imala.tipa.odlifnu kamatu na stednju na do čak 10 godina.

Ja sam pretpostavljao da naj taj način možda MTS banka dolazi do povoljnijih kredita za MTS . Jer bolje ako im treba kredit da uzmu od gradjana kao štednju s kamatama većim od drugih banaka. A opet te kamate su manje dosta od kamata ako MTS uzima kredit od drugih banaka...

 

Deluje mi da biste videli šta sam tačno hteo da ovim. Povoljno i korisno svima a da primarno nije profit nego razvoj našeg društva plus da procenti ostaju u zemlji..ne želim ni da računam koliko visa i master card zarade u zemlji samo šta nam daju plastiku.. ali to mi ne smemo jer bi nam lupili šamar da pokušavamo da smanjimo profit imperijalnih sila iza tih kartica 🙂

 

 

 

Ovo što sam ja naveo je samo poboljša MTS banke. I samo na tu banku liči a ne na Agro ili poštansku 🙂

 

Kontrola dobra i jaka Dina. Utopija. Sam sam i rekao. Ne neki novi Grčić kao direktor banke 

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

Dina iz moje vizure ima pregršt problema 🙂 Ali jedna od glavnih fora kod Dine je što ona ne nudi ništa posebno, dodatno u odnosu na vizu i master i samim tim osim lokal patriotizma nema nikakve poente da se koristi. Manje dažbine tj. provizije me ne kače ili čak i ako ih ima su marginalno različite. Suprotno tome, viza i master uvek imaju dodatne pogodnosti - ajde rate, bonusi, popusti - plati vizom imaš 5% popusta, 10% popusta, poklon vaučere itd, zatim uz vize i mastere dobijaš besplatna osiguranja za put, kuću, prioritetni security check na bgd aerodromu, svakih x meseci daju 1000-2000 din nazad na račun kad platiš vizom etc, dina ništa od toga nema osim ako nije nešto što već imaš na nivou banke tipa banca intesa 20% popusta za plaćanje karticama.

Naredni sloj je ono oko paypass itd, ali ajde to smo već prošli.

Onda i same banke ne rade ništa na promociji dine, očigledno zbog inostranog lobija (!) a i dobro se sećam ove kad mi je izdavala prvi put dinu u banci, otprilike samo što nije rekla "e brate ja tebi moram da je izdam to je zakon sad, inače bih ti najradije sad bacila u đubre jer ti ne treba", ali je zapravo rekla nešto na fazon "ma hehe, to nas tera nbs da dajemo svakome mislim ne znam šta će ti imaš već vizu" tj. u tom fazonu. 

Evo i ovaj neki članak koji sam video sad kad sam upisao dina card u google, tipa treći link je - https://www.vice.com/sr/article/wj9ygm/sta-sve-mozes-s-dina-karticom-koju-ti-namece-drzava

Međunarodni lobi znači radi!

Ako je već takva situacija, Dina tj NBS treba da iskoristi ono što kao prednost nemaju visa ni master a to je - država. Da se ponudom privuku korisnici. 

  • Mladi npr tako što staviš da ulazak na bazen kad platiš dinom imaš 50% popusta, isto tako i za pozorišta neka itd.
  • Pa onda omogućiš plaćanje prevoza u autobusu Dinom i onda je karta 10% jeftinija.
  • Pa onda napraviš ono 3% popusta ili 5% na ne znam porez na imovinu ako platiš dinom.
  • Pa staviš pandurima da kazna može da se plati na licu mesta kod pandura samo ako imaš Dina karticu, u suprotnom moraš u poštu ili banku. 

itd itd. Sad navodim šta mi prvo pada napamet ali sigurno ima još mnogo toga. Pošto znamo kako šljaka država, to nije uopšte pitanje nekih biznis procena nego Đura SNS iz NBS zove Peru SNS iz Žičare Zlatibor i kaže "E Pero brate stavi tamo 5% popusta na cenu žičare kad plaćaš Dinom" i Pera stavi (sori higli!)

 

Link to comment
Share on other sites

Bravo Reki. Slično razmišljamo. Moja ideja je nekoliko specijalizovanih državnih banaka/fondova. Poljoprivredna, industrijska, izvozna, razvojna itd... Uz to monopol na platnom prometu...

Dobro razmišljaš...

2 hours ago, Jose Jimenez said:

Zašto misliš da je slabo korišćenje Dine zasluga međunarodnog lobija, kad je NBS naterala svakog građanina da izvadi Dina karticu?

Jer nema beskontakni čip

11 hours ago, Jose Jimenez said:

Znači Agrobanka v2?

Podsetnik kako je taj fijasko prošao:

https://birn.rs/agrobanka-najveca-prevara-bez-sudskog-ishoda/

Sve predloženo ne može bez resuverenizacije i reizgradnje institucija na novim osnovama. Daleko idem, ali sajber-esnafski kastinski sistem bi bio po meri.

Dina odgovara prodavcima zbog niže provizije ali niko nije napravio Dina lojalti klub...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Debeli said:

Bravo Reki. Slično razmišljamo. Moja ideja je nekoliko specijalizovanih državnih banaka/fondova. Poljoprivredna, industrijska, izvozna, razvojna itd... Uz to monopol na platnom prometu...

mislim da si pomešao forumaše :)) kverti nije reki 🙂

1 hour ago, voodoo_ said:

Ako Dina dobije beskontaktni čip, evo obećavam da ne samo da ću prestati njome da plaćam, nego je neću ni iznositi iz kuće 😄

 

jasno ti je da si u manjini? 🙂 ti koji se boje kartica ih nemaju kompletno, čip je tu samo polu-korak 🙂

Link to comment
Share on other sites

Da. I ja pomislih da misli na mene 🙂 bas kad procitah.

da Dina loyalti obavezno i ovo popusti na dinu..beskontakno plaćanje i na kraju i kesh back (tipa 0,5 posto od svih godišnjih plaćanja)... I odmah bi Dina bila najčešće korišćena...

Uz sve ono gore. Ne treba tu debele nauke. Zdrava seljačka logika ume da bude dobra. Samo se to ne sme..Dina se ostavlja da postoji al da je koristi jako malo ljudi. Jednostavno 95 posto nas se naviklo na to beskontaktno. 

 

Ps.da vudi ovde su u debeloj manjini 🙂

  • Like +1 1

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Debeli said:

Sve predloženo ne može bez resuverenizacije i reizgradnje institucija na novim osnovama. Daleko idem, ali sajber-esnafski kastinski sistem bi bio po meri.

Dina odgovara prodavcima zbog niže provizije ali niko nije napravio Dina lojalti klub...

Da imaš takvo okruženje, izgradnja banke koja nije fokusirana na profit bi bio trivijalni poslednji korak.

Meni lično je problem što mi deluje da je NBS lansirao Dinu bez da se konsultovao sa bilo kim u državi, uključujući svoje zaposlene. Zato je, kao što je Laki detaljno pokrio, rezultat kartica za koju nije mnogo briga ni trgovce (manja provizija, ali je trivijalan promet u odnosu na velike igrače), ni potrošače (u gubitku su ako koriste Dinu, jer nemaju popuste, a swipe transakcija je sporija i nebezbednija).

Voleo bih da vidim da država stane ozbiljnije iza Dine, ali čisto sumnjam videvši dosadašnji tempo.

Link to comment
Share on other sites

Drzava stane jače iza dine. 
sutradan naslovi na n1, nova, danas:

sns gura karticu koju gura bivsa firma brata ane brnabic

Twitter gori, vristeca veverica pise o komunjarama

u svakoj kafani se zna da se hura dina jer je andrej kupio stampariju kartica

nigger kaze da je u istri ne primaju :tf:

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Jedini je problem što se polazi od premise da bi se država zalagala po automatizmu da banka ili Dina budu jače samo zato što su domaće. A u praksi se dešava potpuno suprotno - s obzirom da država nema nikakve kontrole imamo situaciju da bi se samo na još jedan način izvlačile pare poreskih obveznika za lične interese. Na stranu Dinkić i Nacionalna, mi u teoriji imamo nezavisne kompanije koje upravljaju bitnim energetskim sistemima u Srbiji - EPS i Srbijagas, u teoriji bi trebalo da imamo veću energetsku nezavisnost. A u praksi imamo Miću i Bajatovića pa se cele ove godine struja uvozi još i pre globalne energetske krize.

Bez sređivanja celokupne države priča o državnoj banci je kao da pričamo o tome kako ćemo Yuga da prefarbamo u crveno pa će da ide kao Ferrari.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, f4ts0 said:

Drzava stane jače iza dine. 
sutradan naslovi na n1, nova, danas:

sns gura karticu koju gura bivsa firma brata ane brnabic

Twitter gori, vristeca veverica pise o komunjarama

u svakoj kafani se zna da se hura dina jer je andrej kupio stampariju kartica

nigger kaze da je u istri ne primaju :tf:

To svakako bi bilo 🙂 jer iako su govna svi mediji glavni ovi su čisto američki istina to malo kamufliraju.minjmlano kao.

 

Svakako dobru Dinu nam ne bi dali oni koji drže Visu i Master...nek je samo i 2 posto svih transakcija visa master zarada( a verujem da je 3-4 posto u proseku)...kad pogledaš koji je to iznos... I lake pare koje idu iz zemlje.. tipa strane banke se barem malo više pomuce za svoj profit .a ovi iz karticnog sistema visa master dobiju lagani ogromni keš. 

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Lucky said:

mislim da si pomešao forumaše :)) kverti nije reki 🙂

 🙂

Pobrkao sam.

 

Bravo Qwerty

 

 

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, qwert00 said:

Svakako dobru Dinu nam ne bi dali oni koji drže Visu i Master...nek je samo i 2 posto svih transakcija visa master zarada( a verujem da je 3-4 posto u proseku)...kad pogledaš koji je to iznos... I lake pare koje idu iz zemlje.. tipa strane banke se barem malo više pomuce za svoj profit .a ovi iz karticnog sistema visa master dobiju lagani ogromni keš. 

dobro, to je već globalni problem jer mimo vize i mastera i donekle amexa ti nemaš kartice koje prihvata ceo svet. imaš u lokalu neke, pokojim zemljama i naravno ono kina i azija njima specifične.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, qwert00 said:

Svakako dobru Dinu nam ne bi dali oni koji drže Visu i Master...nek je samo i 2 posto svih transakcija visa master zarada( a verujem da je 3-4 posto u proseku)...kad pogledaš koji je to iznos... I lake pare koje idu iz zemlje.. tipa strane banke se barem malo više pomuce za svoj profit .a ovi iz karticnog sistema visa master dobiju lagani ogromni keš. 

Aj opet da pitam, kako to strane agenture sabotiraju Dinu? Podmitanjem Draletovih kolega iz NBS da sabotiraju sopstveni projekat, ili kako?

Link to comment
Share on other sites

digoh pare sa Intezinog bankomata kod Studentskog parka juce, na poslednjem ekranu pre podizanja novca je bio neki tekst tipa "... u naknadu je uracunat i NaN iznos sa prethodnog ekrana" [roflmao]

zao mi sto sam zaboravio da slikam. kakvi li sve mamlazi rade sa parama, nisam razmisljao o tome =(

Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2022 at 7:50 PM, Debeli said:

Bravo Reki. Slično razmišljamo. Moja ideja je nekoliko specijalizovanih državnih banaka/fondova. Poljoprivredna, industrijska, izvozna, razvojna itd... Uz to monopol na platnom prometu...

Dobro razmišljaš...

Jer nema beskontakni čip

Sve predloženo ne može bez resuverenizacije i reizgradnje institucija na novim osnovama. Daleko idem, ali sajber-esnafski kastinski sistem bi bio po meri.

Dina odgovara prodavcima zbog niže provizije ali niko nije napravio Dina lojalti klub...

 

Zbog nivoa korupcije kod nas mislim da je bolje jedna jedina. Sa profesionalnim menadžmentom i kontrolom...što je više tim je veća šansa da zaseru naši i da bude muljanja...

Mnogo stvari može da se uradi u mnogim oblastima ne samo u bankarstvu.. ali to ne može stara žuta lopovska ekipa a ni ova nova ",Grčić" ekipa..jednostavno lopovi ili prevaranti  ili nesposobni..a neki i sve ovo...

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

Recimo šta sam svojevremeno mislio za beogradski gsp:

Kondukteri da se vrate. I taman se zaposli deo ljudi. I dalje može poništavanje ali uz konduktera u svakom autobusu. Da se to rešiti 

Da se raskinu i ne obanvaljju nikakvi ugovori sa apex i sl firmama koje bi da izvlače pare.

Da se cena karte adekvatno smanji za jednokratnu vožnju.

Da se nezaposlenim i onima sa najnižim platama i sl napravi neka opcija da mesečno imaju nešto besplatnih karti ili tako nesto. da ne bude ko nema para da ne može da se vozi. Da svi zaposleni dobiju pare za kartu ali ko ima platu 30k i još 3k za markicu uglavnom gleda da se švercuje i da deci kupi čokoladu i sl od tih 3 hiljade

Možda baš i to plaćanje beskontakno karte direktno sa buducom novom Dinom uz popust  i sl.

Već sad globaltel ima sistem recikliranje ambalaže gde se dobija opcija za bus plus dopune. To proširiti maksimalno ako je isplativo i da se za recikliranje zaista može dobiti i busplus i još neke druge stvari... I to motiviše i za ekologiju .plus onima koji nemaju mnogo para daje opciju da plate kartu i donošenjem stare ambalaže.

Isto profesionalna uprava i pod kontrolom. Naravno sve ovo je utopija 🙂

 

 

 

5 minutes ago, manson said:

Da, zato što profesionalna ekipa ne krade... ko vodi najveće banke u svetu i šta rade? 🙂 

Pa jebem li ga. Ne mozemo da kazemo onda sa ukinemo banke 😄

Bas ovo što sam i dodao da nižim marzama i sl gde banci državnoj nije cilj samo da zaradi nego da bude održiva plus da ljudi imaju opciju da im bude povoljno. Ko ne želi to uvek ima intesu za 400-500 din mesečno i sl 🙂

Onda recimo šta bi po meni imalo smisla(za ovo sam manje siguran istina):

Nacionalni restorani. Gde se zaposle ljude i gde se pravi hrana .a cena hrane da bude u rangu cena namirnice plus troškovi amortizacija i plate zaposlenih.. i da imaju svi tome pristup ko želi za  ručak. Dakle ne narodne kuhinje to je drugo. Nego da se pravi domaća hrana svaki dan više jela i kvalitetno a da služi bas da ljudi mogu sebi da obezbede obrok ako nemaju mnogo para a pri tome nisu baš kao korisnici narodnih kuhinja totalno siromašni. Ili prosto zaposleni mladi sa decom koji nemaju mnogo vremena i sl... A hrana pre svega kuvana i zdravija. Tj da nije u fazonu jeftin dzunk food 🙂

Isto uz plaćanjem Dinom dodatni popust i sl..za ovo već nisam siguran da je možda i previše 😄 ali eto to su mi sve ideje.kad je čovek polu penzioner ima vremena .

U svakom slučaju u mnogim oblastima mogu neke stvari da se srede i da to ne košta ili ne košta mnogo i da bude i profitno malo a društveni korisno 🙂

14 minutes ago, manson said:

Da, zato što profesionalna ekipa ne krade... ko vodi najveće banke u svetu i šta rade? 🙂 

Ps. Još jednom da komentarišem. Svakako da ne možemo postaviti nekog Grčića vlasnika pecenjara bliskog  vlasti da vodi takvu banku zar ne? 🙂 Ili nekog Dinkićecog čoveka"od poverenja" i sl? 🙂 Ništa nije savršeno jasno ali ne vidim bas da Raif banku vodi Grčić-nemac što drži pecenjaru na autobanu 😄

Sudstvo i zakoni. Kazne za korupciju velike i da se sprovode. A sa druge strane ko je na pozicija da upravlja mora da ima dobre plate. Ne možeš dati platu nekog 1000e i dati mu da upravlja takvom bankom. Mora imati odlična primanja ali i strah od kazne za korupciju i prevaru 🙂

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...