Jump to content

U koju banku preći?


Recommended Posts

4 hours ago, Debeli said:

Dinom plaćam. Isključivo, kad plaćam karticom.

Dina mora da ubaci bezkontwntno plaćanje pod hitno...a zašto svi treba upravo da plaćamo Dinom je jasno svakome ko želi malo da to razume ekonomski (nije nuklearna fizika). Takodje je jasno i zašto skoro niko ne plaćam Dinom svakome ko želi da to razume.

 

Sam istina češće koristim vizu bas jer je bezkontantna. Jedini razlog. Da nije toga visa bi mi bila samo za online strane sajtove. Samo debitne kartice koristim 10+ godina. Održavanje tekućeg računa ne plaćam već nekoliko godina 🙂

Edited by qwert00

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, qwert00 said:

Dina mora da ubaci bezkontwntno plaćanje pod hitno...a zašto svi treba upravo da plaćamo Dinom je jasno svakome ko želi malo da to razume ekonomski (nije nuklearna fizika). Takodje je jasno i zašto skoro niko ne plaćam Dinom svakome ko želi da to razume.

 

Sam istina češće koristim vizu bas jer je bezkontantna. Jedini razlog. Da nije toga visa bi mi bila samo za online strane sajtove. Samo debitne kartice koristim 10+ godina. Održavanje tekućeg računa ne plaćam već nekoliko godina 🙂

Apsolutno se slažem. Šta više totalno bi mi odgovaralo da imam Dinu za domaća plaćanja a da vizu prebacim za to kad sam negde preko, pa da ih ne pomešam. Ali Dina nema ništa od tih "naprednih" funkcija a prilično sam se navikao na njih. 

Sad doduše razmišljam ne znam da li ima Apple Pay, to bi moglo da pomogne, kapiram da nema ali mogao bih proveriti. Ovako da u doba beskontantnog plaćanja (bez obzira na sve njegove potencijalne sigurnosne probleme) ubacujem karticu, kucam pin nema smisla, posebno što su i prodavci, sad već naviknuti na beskontantno, munuli te svoje čitače negde tamo pa moraš da preskačeš pola pulta da bi ukucao pin.

Ionako ne koristim ništa od onih naprednih Viza fora, osim kad imaju one neke akcije pa plaćanje Vizom donese neke poklone, vaučere itd 🙂

40 minutes ago, Debeli said:

Ahaha...

Brate, NBS ne koristi ni 10% svojih ovlašćenja za narod... Sramota me ponekad sopstvene firme koju obožavam.

pa učini nešto, zaštiti nas, promena počinje od tebe!

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Nek' said:

Placam karticom samo da mi ne bi krali razliku u stotim delovima dinara.

 

ma brate, ne samo to nego ako daš preko 1000 onda jao kuku gde kusur sad da nađem jao

pa onda kad nema da vrati pa ti tipa 50 dinara vrati nazad u tri novčanice od deset dinara i 20 dinara od po dinar u metalu, pa onda mora da rasitni pa mora na drugu kasu da ode i tako 🙂

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Nek' said:

Jou, @Debeli, koja su to ovlascenja? Daj neki primer, daj malo tange, sestro.

Јоу, овлашћења законска, категорија уставна, НБС је, поред тога што је монетарна власт у земљи, још и регулатор и супервизор финансијског тржишта, законопредлагач, кадија, тужилац и судија.

иначе, то је само на папиру.

1 hour ago, Lucky said:

 pa učini nešto, zaštiti nas, promena počinje od tebe!

вас и штитим овде, добријем савјетима.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Debeli said:

вас и штитим овде, добријем савјетима.

e to si lepo rek'o! samo moraš nekako češće da nas savetuješ da osetimo sigurnost u tvojim stavovima! ovako se pojaviš rendom i mi nismo sigurni onda kada ćeš nam se naredni put ukazati!

Link to comment
Share on other sites

Plaćam Dinom kad mogu, mada ova što su mi je izdali u banci nema čip (vidim da novije imaju), a kako je magnetna traka tehnologija iz osamdesetih koja se lako kopira i zloupotrebljava (a potpis na računu je kao što znamo mnogo jaka autorizacija), izbegavam da provlačim osim tamo gde često kupujem.

Beskontaktno plaćanje, osim što tokom plaćanja čini da se osećate lepršavo i moderno kao Keri Bredšo u najboljim danima, predstavlja stravičan security breach i nabijem ih na kurac što ne izdaju dve varijante kartice po izboru nego mi uvaljuju ovu novu bez pitanja.

  • Like +1 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Debeli said:

Јоу, овлашћења законска, категорија уставна, НБС је, поред тога што је монетарна власт у земљи, још и регулатор и супервизор финансијског тржишта, законопредлагач, кадија, тужилац и судија.

Sjajno, iako malo maglovito objasenjenj. Kako bi mogla da ih iskoristi, u konkretnom, plasticnom, hipotetickom slucaju?

Tipa, slucaj je da sam zgazio jeza na putu, izgubio kontrolu nad traktorom i uleteo u banku koja mi je dan ranije podigla ratu za kredit za poljanu. Kako ce mene NBS da odbrani od podizanja iznosa rate kroz predlaganje zakona da banke to ne smeju da rade?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Lucky said:

e to si lepo rek'o! samo moraš nekako češće da nas savetuješ da osetimo sigurnost u tvojim stavovima! ovako se pojaviš rendom i mi nismo sigurni onda kada ćeš nam se naredni put ukazati!

Debeli je dosledan, ako ništa drugo: zapad je propo, štedite u švajcarcima, pašće Vučić. Kad tad će za sve biti u pravu 😄

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Jose Jimenez said:

Debeli je dosledan, ako ništa drugo: zapad je propo, štedite u švajcarcima, pašće Vučić. Kad tad će za sve biti u pravu 😄

haha, pa on nas za to i priprema! ne gleda on kratkoročno za njega je godina nebitna merna jedinica! 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Nek' said:

Sjajno, iako malo maglovito objasenjenj. Kako bi mogla da ih iskoristi, u konkretnom, plasticnom, hipotetickom slucaju?

Tipa, slucaj je da sam zgazio jeza na putu, izgubio kontrolu nad traktorom i uleteo u banku koja mi je dan ranije podigla ratu za kredit za poljanu. Kako ce mene NBS da odbrani od podizanja iznosa rate kroz predlaganje zakona da banke to ne smeju da rade?

tako što će predložiti Zakon kojim će kepovati (odrediti najvišu vrednost) kamatnu stopu. na primer.

nisam pravnik, ne znam koji i koliki zakonski akti moraju da se menjaju i šta je upodobljivo sa Ustavom, ali postoji čitava lepeza mera kojima NBS može ograničiti samovolju banaka.

na žalost, realnost je takva da VKS skače sebi u usta zbog istih tih banaka, pa šta je NBS... menjačnica sa mnogo zaposlenih i ništa više...

Edited by Debeli
  • Upvote (+1) 1

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

jbg, ja prvi volim da koristim srpske izraze, ali provuče se u profesionalnom jeziku strani izraz. "kepovati" zvuči mnogo efektnije od "ograničiti najvišu vrednost"...

napisao sam "kepovanje", pa sam editovao* sa značenjem u zagradi kad sam video da ne pričam sa bankarima...

___________

*preuredio sadržaj teksta**

🙂

___________

**pisanija

🙂

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

kepovo sam na zene sa dendijevog topika!

On 8/3/2022 at 2:15 PM, voodoo_ said:

Plaćam Dinom kad mogu, mada ova što su mi je izdali u banci nema čip (vidim da novije imaju), a kako je magnetna traka tehnologija iz osamdesetih koja se lako kopira i zloupotrebljava (a potpis na računu je kao što znamo mnogo jaka autorizacija), izbegavam da provlačim osim tamo gde često kupujem.

Beskontaktno plaćanje, osim što tokom plaćanja čini da se osećate lepršavo i moderno kao Keri Bredšo u najboljim danima, predstavlja stravičan security breach i nabijem ih na kurac što ne izdaju dve varijante kartice po izboru nego mi uvaljuju ovu novu bez pitanja.

a tek kombo kontaktles i nopin .... valjda sad do par hiljada moze. Dakle neko mi drpi debitnu i ode i izorggija po radnjama

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, f4ts0 said:

a tek kombo kontaktles i nopin .... valjda sad do par hiljada moze. Dakle neko mi drpi debitnu i ode i izorggija po radnjama

mislim da je 3000 din donji limit za to u SRB, nemam pojma kako je tamo preko.

Ali istini za volju, kod amera ne upisuješ PIN nigde nikad na karticama generalno :))

Link to comment
Share on other sites

Rade na rešenju 🙂

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija/banke-opet-povecale-naknade-nbs-sprema-odgovor-neodgovorno-i-neosnovano-2194208

Quote

"Podsećamo da će povodom najava i odluka pojedinih banaka da povećaju naknade za određene usluge povezane s platnim računima Narodna banka Srbije na prvoj redovnoj sednici Izvršnog odbora 11. avgusta doneti paket mera i propisa kako bi zaštitila standard građana Srbije", napisali su.

Donošenje ovakvih odluka podrazumeva analizu stanja i efekata, o čijim detaljima se Narodna banka Srbije neće oglašavati pre nego što te odluke donese. O svim detaljima mera javnost će ubrzo biti obaveštena.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manson said:

right! videli na RUR-u pa shvatili vrag odneo šalu!

Biće kao i svaki prethodni put do sad. Kao NBS će da kaže "e ne može za osnovni račun da bude mesečno održavanje više od 100 dinara" npr, i onda će banke da naprave osnovni račun od 99 dinara koji ti omogućava da samo uplaćuješ pare na njega ali ne i da ih podigneš i stanje možeš da proveriš samo u jednoj poslovnici u Jaši Tomiću, a onda će normalan račun da bude osnovni plus i da košta 500 dinara mesečno :)) Isto kao što će za podizanje sa bankomata da capuju na xy dinara a onda će banke da kažu e ali sa bankomata možeš po toj ceni da podigneš samo do 1000 dinara, sve preko je ova druga cena!

Link to comment
Share on other sites

Evo ga Drale amaterski predlog. Naravno utopija:

Napraviti domaću banku sa domaćim kapitalom isključivo državnim.

Bank of Serbia i sl naziv

Dovesti profesionalni menadžment domaći/strani kombinovani sa jasnim ciljevima i načinima ocenjivanja istog 

Povoljni dinarski krediti bez evro klauzula

Povoljna štednja dinari a ovde bih pusti i ostale valute sve - koje imaju smisla po odluci prof menadzmetnate

Tekući računi za penzionere i nezaposlene i zaposlene 49/99din mesečno samo tekući račun dinarski plus Dina debitna ali da ima beskonyalno.placanje i ostalo što je danas potrebno tj što većina koristi 

Ko ima odrdjeni promet po Dina kartici održavanje besplatno

U promo periodu i neki rack-back ili već kako se to zove a to je vraćanje na godišnjem nivou dela provizija koja se uzmu preko Dino od plaćanja tog korisnika računa.

Dodatni skuplji paket sa Dina kreditnom i ostalim stvarima ali ne preskupo. Isto jeftinije ili beplatno održavanje u zavisnosti od količine  plaćanja Dina karticom...

Neka jefitna viza karticA ko Želi. Samo za online plaćanja i plaćanja i plaćanja u inostranstvu.

Mali broj filijala. Mnogo bankomata. 2-3 Beograd maksilalno po jedan novi sad Niš i i na još par.mesta gde treba. 

Mogućnost otvaranja i zatvaranja računa online bas je nema mnogo ekspozitura...

 

Tamo nesto deluje da bi bilo profitno al to niti umemo niti želimo niti bi nam dozvolila viša/master ekipa

 

 

 

Možda ima nešto još ovo mi na prvu loptu palo kao biznis analiza 🙂

  • Like +1 1

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...