Jump to content

U koju banku preći?


Recommended Posts

Možda i drugim ljudima bude korisno malo diskusije na ovu temu, šta znam. Ukratko, u Poštanskoj štedionici sam - don't laugh!, zbog nečeg pre se moralo tamo otvorati, pa se zbog lenjosti i ostalo tu.

Koju biste mi preporučili, gde bi bilo najbolje preći? Niži troškovi održavanja, neke pogdonosti pri prelasku, povoljiniji krediti, na šta najpre gledati pri odabiru, i koju biste vi preporučili kao overall long-term najpogodniju i najpouzdaniju opciju, a koju za neke specifične stvari (recimo za kratkoročne keš kredite, ili dugoiročne neke druge, ili štenju)?

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, millanče said:

Možda i drugim ljudima bude korisno malo diskusije na ovu temu, šta znam. Ukratko, u Poštanskoj štedionici sam - don't laugh!, zbog nečeg pre se moralo tamo otvorati, pa se zbog lenjosti i ostalo tu.

Koju biste mi preporučili, gde bi bilo najbolje preći? Niži troškovi održavanja, neke pogdonosti pri prelasku, povoljiniji krediti, na šta najpre gledati pri odabiru, i koju biste vi preporučili kao overall long-term najpogodniju i najpouzdaniju opciju, a koju za neke specifične stvari (recimo za kratkoročne keš kredite, ili dugoiročne neke druge, ili štenju)?

Striktno iz mog ugla posmatrano, biraj banku koja ima ekspozituru i bankomat najbliži tvom mestu prebivanja ili rada.

Osim u baš nekim specifičnim situacijama kada ti neka banka više odgovara od druge, sve je to ista ekipa. 

Ako je cilj što manji troškovi, možda da gledaš banku koja ne naplaćuje mesečno održavanje računa. Intesa je OK utoliko što ima one popuste za kupovinu njihovim karticama (što su sad proširili i na debitne kartice, do sada su bile samo kreditne) i što imaju to plaćanje na rate na najvećem broju prodajnih mesta u odnosu na druge banke.

Što se kredita tiče, skoro svaka banka ima ono "donesite nam iz druge banke povoljniji kredit mi ćemo vam dati taj" pa ni to nije neki posebno bitan faktor. I kasnije kad bi / ako bi uzimao neki ozbiljniji kredit, iz iskustva mi deluje da ti to što si u nekoj banci 10 godina ne znači apsolutno ništa. Bitno je koja ti da najbolju ratu i/ili period otplate tokom pregovora.

Rekavši sve to, ja sam na primer u Intezi samo zato što mi je bila najbliža kući i značilo mi je zbog bankomata i kada ponekad moram u banku. Onda su zatvorili neke ekspoziture po krstu i bulevaru i sad mi već nije blizu nijedna i "oseti se".

 

Link to comment
Share on other sites

Znači pošta mi je u selu "pod nosem" bukvalno, sve ostalo predaleko, najbolje ne menjati ništa? Imam utisak da je poštanska zastareli drkoš, da kod drugih banaka sve može lepše, modernije i povoljnije, a da ja to ne znam, jer se slabo razumem u bilo šta oko bnaka...

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

To modernije i slicno uglavnom sluzi samo da bi oni smanjili broj zaposlenih u bankama. Tipa ebanking/mbanking je super da se ne smaras i da cekas u redu u banci ili posti ali nije to sad ne znam ni ja kakav napredak, pogotovu ako u tvojoj postanskoj na primer nije guzva cesto. U Bloku 45 kad nagrnu penzioneri u Posti bude red ispred 30 metara pa je to dobar benefit. A ovo za kredite se slazem sa prethodnim komentarima. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, millanče said:

Znači pošta mi je u selu "pod nosem" bukvalno, sve ostalo predaleko, najbolje ne menjati ništa? Imam utisak da je poštanska zastareli drkoš, da kod drugih banaka sve može lepše, modernije i povoljnije, a da ja to ne znam, jer se slabo razumem u bilo šta oko bnaka...

kad reče modernije, setio sam se jedne stvari - keva ima u poštanskoj račun i njihov ebanking koji je pomalo zastareo, baš kao što i sam kažeš. npr ako bi plaćao online, inteza ima svetlosnim godinama napredniji ebanking, mada ne baš puno. Ovaj u štedionici "radi posao". 

Ako imaš poštansku pred nosem a ostalo predaleko, ja to ne bih menjao. Šta više, stalno prolazim pored poštanske i oni imaju neki zakupljeni bilbord odmah pored i onda vidim kad objavljuju neke akcije i to - vrlo su konkurentni sa ostalim bankama tako da ništa spec ne propuštaš.

A za kredit da ponovimo, čak i ako se odlučiš, bukvalno uzmi ponude više banaka i prvo idi u poštansku i traži da ti spuste kamatu na nivo tih drugih, a ako neće oni, kreni da obilaziš banke i tražiš najbolje uslove.

Link to comment
Share on other sites

Deluju čak i keš krediti povoljno kod poštanske, a još povoljnije za penzionere, to se ćale zajebavao par puta na po 50k din, a može do 200k za penzose. Ako nekom nije teško da baci pogled, jer koliko se ja razumem, a ne razumem se - nema kamate, uzmeš 100k, vraćaš 6x16.6k i neku siću?

https://www.posted.co.rs/gotovinski_za_penzionere.html

klao me je bankomat, neki smešni dnevni limit od 20k (to sam tražio da podignu i dobio 20k :-o), i valjda samo 5k po pristupu bankomatu. Tako da mi je stvarno bilo lakše sačekati na šalteru i podići koliko mi treba, nego žickati 4x5k, pa sutra opet, i sve tako... zaboravio i PIN odavno, našao ga pre mesec dana, onu koverticu, mislim znao sam i gde je, ali mi nije značila. Kartica istekla, treba sad nova.

DA li je pametno što koristim MTS anku? digao sam neke pare kod njih, delovalo je ok sve, pa sam radio varijantu kad mi neko uplati na mts ešto, nagomila se, ulogujem se samo i čas posla sve prebacim na poštansku, bez ikakve provizije, i posle podižem u pošti kad god mi treba. Je li bezbedno držati veće sume u mts banci, i koristiti nju kao e-banking alternativu?  Posebna mi je šifra tu, drukčija od svih ostalih, i svega i svačega iam u njoj :)

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, millanče said:

Deluju čak i keš krediti povoljno kod poštanske, a još povoljnije za penzionere, to se ćale zajebavao par puta na po 50k din, a može do 200k za penzose. Ako nekom nije teško da baci pogled, jer koliko se ja razumem, a ne razumem se - nema kamate, uzmeš 100k, vraćaš 6x16.6k i neku siću?

https://www.posted.co.rs/gotovinski_za_penzionere.html

 

Čudno mi je to da nema kamate, stoji na ovom sajtu da ima 13% efektivne kamatne stope, međutim u toj kalkulaciji rata stvarno ne stoji da plaćaš kamatu. Treba to svakako dobro proveriti.

11 hours ago, millanče said:

klao me je bankomat, neki smešni dnevni limit od 20k (to sam tražio da podignu i dobio 20k :-o), i valjda samo 5k po pristupu bankomatu. Tako da mi je stvarno bilo lakše sačekati na šalteru i podići koliko mi treba, nego žickati 4x5k, pa sutra opet, i sve tako... zaboravio i PIN odavno, našao ga pre mesec dana, onu koverticu, mislim znao sam i gde je, ali mi nije značila. Kartica istekla, treba sad nova.

DA li je pametno što koristim MTS anku? digao sam neke pare kod njih, delovalo je ok sve, pa sam radio varijantu kad mi neko uplati na mts ešto, nagomila se, ulogujem se samo i čas posla sve prebacim na poštansku, bez ikakve provizije, i posle podižem u pošti kad god mi treba. Je li bezbedno držati veće sume u mts banci, i koristiti nju kao e-banking alternativu?  Posebna mi je šifra tu, drukčija od svih ostalih, i svega i svačega iam u njoj :)

svaka banka ima neki dnevni limit na bankomatu, ali to 5000 "po pristupu" je baš smešno, prosto mi je neverovatno da su tako nešto napravili.

mts banka kopira telenor banku - nema šta da bude nebezbedno u smislu banka kao i druga, još je vlasnik telekom srbija :)

Link to comment
Share on other sites

Definitnivno se sećam da sam morao ili 2 ili 4 puta da prolazim kroz sve da uzmem 20k na bankomatu, i smorio se od toga, i prešao, tj. vratio se na šaltere :-)

Sve u svemu ok mi je ovako da guram kako jeste, MTS i Poštanska? I skroz je bezbedno da prebacim da plata leže na MTS? Daju neki bonus ako se prebaci zarada tamo.

Inače, evo i neki utisak i koliko ja imam iskustva sa MTS bankom - nema troškova održavanja, jako jednostavno pebacim sve na Poštansku bez provizije, pa podižem. Keš kredit sam uzeo na 120 000 na dve godine, vratiću u 24 rate 131 000, iskrslo mi tad zgodno pre godinu i po za neke stvari da završim, i delovalo mi povoljno i što je moglo odmah bez cimanja.

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Pa ono, u selu imam pošticu, gledam je kroz prozor bukvalno, sve sledeće poslovnice, banke i bankomati su u istom krugu poluprečnika oko 300m oko centra Šapca, meni prosečno udaljene oko 7km, tako da je to isto :-)

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ste said:

Telenor ebanking je skroz korektan, aplikacija kao i putem browsera. Preporodio sam se posle intese i cekanja u redu. Pitanje je da li imas njihov bankomat u blizini.

Ja koristim i jedan i drugi i ne vidim nesto specijalno razliku, i Intesa je popravila ebanking dosta u poslednje vreme. Jedino sto je trenutno kod njih smor sto ne rade ona instant placanja nego ti ebanking nalog desi da prodje tipa sutradan. 

Meni je Telenor na primer super sto ima mogucnost uplate na bankomatu, pa kad hocu da kupim nesto na netu, a to je obicno u neko nedoba i vikendom, odem prosetam do bankomata, uplatim pare, nema redova, cekanja i organizacije da gledam koja je ekspozitura otvorena kad meni odgovara i sl. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Potvrđujem ovo Zwerkovo da možeš da ubaciš novac na Telenor bankomatima. Jako korisno ako moraš nešto hitno da platiš elektronski, a nemaš dovoljno novca na računu. I što je najbolje, prima i evre.

Dnevni limit kod Telenora praktično ne postoji. Kod Societe i Intese je 150k, gde možeš da povučeš do 60.000 po ubacivanju kartice. Kod Societe i Telenora možeš da dižeš i evre.

Societe mi je trenutno glavna:

  • Sve plaćam ebankingom i karticom, pa mi ne naplaćuju mesečno održavanje
  • Menjam evre po srednjem kursu, tako da na telefonu mogu da prebacujem sa evra na dinare i obratno, a da ne izgubim ni dinar
  • Ekspozitura mi je blizu :)

Neke banke sad imaju foru da imaš ličnog bankara (Manjifiko!). 99% stvari možeš da završiš ili preko njega, ili online. Jedino dizanje keša ti ostaje, pa ako te ne mrzi da jednom mesečno odeš i digneš koliko ti treba za ceo mesec, eto ti rešenja.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jose Jimenez said:

\Dnevni limit kod Telenora praktično ne postoji. Kod Societe i Intese je 150k, gde možeš da povučeš do 60.000 po ubacivanju kartice. Kod Societe i Telenora možeš da dižeš i evre.

Societe mi je trenutno glavna:

  • Sve plaćam ebankingom i karticom, pa mi ne naplaćuju mesečno održavanje
  • Menjam evre po srednjem kursu, tako da na telefonu mogu da prebacujem sa evra na dinare i obratno, a da ne izgubim ni dinar
  • Ekspozitura mi je blizu :)

Neke banke sad imaju foru da imaš ličnog bankara (Manjifiko!). 99% stvari možeš da završiš ili preko njega, ili online. Jedino dizanje keša ti ostaje, pa ako te ne mrzi da jednom mesečno odeš i digneš koliko ti treba za ceo mesec, eto ti rešenja.

Postoji dnevni limit al dobra stvar kod Telenora je sto mozete 99k da izvucete odjednom. Svi ostali bankomati mogu max 50k. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Majstor bora said:

Postoji dnevni limit al dobra stvar kod Telenora je sto mozete 99k da izvucete odjednom. Svi ostali bankomati mogu max 50k. 

Automati su fizički ograničeni da mogu da izbace 30 novčanica odjednom. Pošto je najveći apoen kojim pune aparate 2.000 RSD, 30x2000 = 60k.

Zato su Telenor bankomati zakon, jer su skroz drugi tier u odnosu na ostale.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Jose Jimenez said:

Potvrđujem ovo Zwerkovo da možeš da ubaciš novac na Telenor bankomatima. Jako korisno ako moraš nešto hitno da platiš elektronski, a nemaš dovoljno novca na računu. I što je najbolje, prima i evre.

Dnevni limit kod Telenora praktično ne postoji. Kod Societe i Intese je 150k, gde možeš da povučeš do 60.000 po ubacivanju kartice. Kod Societe i Telenora možeš da dižeš i evre.

Societe mi je trenutno glavna:

  • Sve plaćam ebankingom i karticom, pa mi ne naplaćuju mesečno održavanje
  • Menjam evre po srednjem kursu, tako da na telefonu mogu da prebacujem sa evra na dinare i obratno, a da ne izgubim ni dinar
  • Ekspozitura mi je blizu :)

Neke banke sad imaju foru da imaš ličnog bankara (Manjifiko!). 99% stvari možeš da završiš ili preko njega, ili online. Jedino dizanje keša ti ostaje, pa ako te ne mrzi da jednom mesečno odeš i digneš koliko ti treba za ceo mesec, eto ti rešenja.

al' za to moraš da zadovoljiš neke uslove oko visine plate i koječega, za lične bankare.

zaboravih da i inteza ima taj neki kul kurs za zamenu evra, čak je i bolji nego u menjačnicama, kada menjaš online. u banci je naravno krš.

7 hours ago, Zwerko said:

Ja koristim i jedan i drugi i ne vidim nesto specijalno razliku, i Intesa je popravila ebanking dosta u poslednje vreme. Jedino sto je trenutno kod njih smor sto ne rade ona instant placanja nego ti ebanking nalog desi da prodje tipa sutradan. 

Meni je Telenor na primer super sto ima mogucnost uplate na bankomatu, pa kad hocu da kupim nesto na netu, a to je obicno u neko nedoba i vikendom, odem prosetam do bankomata, uplatim pare, nema redova, cekanja i organizacije da gledam koja je ekspozitura otvorena kad meni odgovara i sl. 

ovo je realno dobra stvar.

ovo ima inteza na bankomatima ali tek ponegde i u ovim novim ekspoziturama. recimo znam da ova kod cvetka ima jedan za uplata/isplata bankomat i dva samo za isplate.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Zwerko said:

Ja koristim i jedan i drugi i ne vidim nesto specijalno razliku, i Intesa je popravila ebanking dosta u poslednje vreme. Jedino sto je trenutno kod njih smor sto ne rade ona instant placanja nego ti ebanking nalog desi da prodje tipa sutradan. 

Meni je Telenor na primer super sto ima mogucnost uplate na bankomatu, pa kad hocu da kupim nesto na netu, a to je obicno u neko nedoba i vikendom, odem prosetam do bankomata, uplatim pare, nema redova, cekanja i organizacije da gledam koja je ekspozitura otvorena kad meni odgovara i sl. 

[roflmao]
Boze gospode

A sto bi isao na bankomat kad imas u toj istoj intezi aplikaciju pa preko nje prebacis sa racuna na racun lmao + u online menjacnici daju bolje uslove nego 95% menjacnica.

znaci ti dignes pare sa bankomata, pa onda kad hoces da kupis online nesto ides opet do bankomata da uplatis nazad pare i jos kao kul btk za radno vreme tebi je do jaja :DDDDD

sto se tice placanja u intesi sve do 4h ide odmah, posle 4h sutradan.



intesa > all

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li si pročitao da imam račune i u Intesi i u Telenor banci? :) Prvo njihov rok za odlazak plaćanja koje je dato iz mbanking/ebanking servisa jeste najčešće sat-dva ako je dat pre 16h, ali nisu u obavezi da to urade, rok im je zapravo 24h. Ja isto to nisam znao dok mi se jednom, a po Marfiju je naravno to uvek kad je nešto hitno, nalog koji sam dao u 11 ujutru otišao tek sutradan... Pritom su oni jedna od ukupno 4 banke koje nisu primenile sistem instant plaćanja NBS s kraja prošle godine gde je zapravo regulisano pravilima NBS da plaćanje mora da ode odmah. Jer jbg baš u tom trenutku je " toku ranije planirana zamena core informacionog bankarskog sistema ili statusna reorganizacija" i imali su rok da to implementiraju do 1. aprila, ali jbg, aprilililiii [roflmao]

Drugo recimo sad sam pogledao i kurs u Intesi i u Telenor banci je identičan u paru, tako da nije to neko epohalno otkriće da banke više ne deru na kursu ako im omogućiš da smanje troškove na zaposlenima tako što ćeš koristiti elektronsko bankarstvo. 

Treće ja sam rekao da je MENI Telenor zgodan zato što ima mogućnost uplate para na bankomatu, nisam rekao da je to univerzalno neophodna funkcija. Mada vidim da je implementiraju i druge banke kao Raiffeisen a valjda i Intesa na nekim lokacijama. 

Konačno ja zapravo smatram da Intesa jeste globalno gledano najbolja banka za većinu korisnika u Srbiji, ali daleko od toga da su vrh vrhova i da im se nema šta zameriti, gledano iz perspektive istog tog korisnika. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Zwerko said:

Ne znam da li si pročitao da imam račune i u Intesi i u Telenor banci? :) Prvo njihov rok za odlazak plaćanja koje je dato iz mbanking/ebanking servisa jeste najčešće sat-dva ako je dat pre 16h, ali nisu u obavezi da to urade, rok im je zapravo 24h. Ja isto to nisam znao dok mi se jednom, a po Marfiju je naravno to uvek kad je nešto hitno, nalog koji sam dao u 11 ujutru otišao tek sutradan... Pritom su oni jedna od ukupno 4 banke koje nisu primenile sistem instant plaćanja NBS s kraja prošle godine gde je zapravo regulisano pravilima NBS da plaćanje mora da ode odmah. Jer jbg baš u tom trenutku je " toku ranije planirana zamena core informacionog bankarskog sistema ili statusna reorganizacija" i imali su rok da to implementiraju do 1. aprila, ali jbg, aprilililiii [roflmao]

 

zveki pls, meni se nikad nije desilo da ne prodje isti dan i pise lepo ovde sve da prolazi isti dan https://www.bancaintesa.rs//code/navigate.aspx?Id=2485
 

 

Drugo recimo sad sam pogledao i kurs u Intesi i u Telenor banci je identičan u paru, tako da nije to neko epohalno otkriće da banke više ne deru na kursu ako im omogućiš da smanje troškove na zaposlenima tako što ćeš koristiti elektronsko bankarstvo. 

Treće ja sam rekao da je MENI Telenor zgodan zato što ima mogućnost uplate para na bankomatu, nisam rekao da je to univerzalno neophodna funkcija. Mada vidim da je implementiraju i druge banke kao Raiffeisen a valjda i Intesa na nekim lokacijama. 

 



 zwerko, tebi moze da bude zgodno i da cekas u redu svaki dan, pusti me toga. TEBI zgodan, jebote, pa je l zgodnije od toga da lezis u krevetu i uradis sve to sa mobilnog ili  je ipak zgodije ici do bankomata da bi sve to odradio?


 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Čamuga said:

[roflmao]
Boze gospode

A sto bi isao na bankomat kad imas u toj istoj intezi aplikaciju pa preko nje prebacis sa racuna na racun lmao + u online menjacnici daju bolje uslove nego 95% menjacnica.

znaci ti dignes pare sa bankomata, pa onda kad hoces da kupis online nesto ides opet do bankomata da uplatis nazad pare i jos kao kul btk za radno vreme tebi je do jaja :DDDDD

sto se tice placanja u intesi sve do 4h ide odmah, posle 4h sutradan.



intesa > all

jel i dalje ima ona fora da druge banke nude da prebacuješ pare sa kreditne na račune i slično (Beše erste to imao) dok u intezi toga nema? znam da mi je to bila jedna od stvari koja mi je nedostajala u intezi.

Link to comment
Share on other sites

da, u intezi i dalje ne možeš pare koje su na kreditnoj da vratiš na druge račune iz aplikacije, mora da se ide u ekspozituru. Još jedan glas za Societe, još da dozvole uplatu evra na bankomatu i neće uopšte morati da se ide u banku. 

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Čamuga said:

zveki pls, meni se nikad nije desilo da ne prodje isti dan i pise lepo ovde sve da prolazi isti dan https://www.bancaintesa.rs//code/navigate.aspx?Id=2485

Bas lepo pise, jedini je problem sto si linkovao deo sajta koji se bavi privredom, a ne fizickim licima [roflmao]

A za ovo drugo ja sam naveo pogodnost koja meni odgovara  i koja nije uobicajena kod svih banaka jos i to sam u startu i naglasio. Sto ti imas "pametniji" nacin funkcionisanja nisam ja kriv. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ok, dao sam pogresan link, ali to ne menja cinjenicu da do 16h prolazi isti dan

poenta je zwek1 da si ti moron koji ide od bankomata do bankomata jer je tebi to do jaja, kad za svakog ko ima iole normalan mozak moze da sa mobilnog telefona dok kenja uradi ono sto zwek1 uradi dok trci od jednog do drugog bankomata. 

1 hour ago, Zwerko said:

 

A za ovo drugo ja sam naveo pogodnost koja meni odgovara  i koja nije uobicajena kod svih banaka jos i to sam u startu i naglasio. Sto ti imas "pametniji" nacin funkcionisanja nisam ja kriv. 

ti si kriv jer si imbecil koji dolazi ovde i prica sta je NJEMU DO JAJA
zwek1, BOLE NAS KURAC sta je tebi do jaja, uputi coveka lepo da moze da wc solje da uradi sve to sto ti uradis dok setkas od jednog do drugog bankomata i ne seri mnogo.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...