Get Adobe Flash player
fox m.

Setinzi roleplejing igara

Recommended Posts

Zašto ima toliko malo različitosti u kompjuterskim RP igrama za razliku od njihovih papirnih rođaka?

Arome sci-fia, fentezija i animea dominiraju.

Ja znam samo za Alpha Protocol kao izuzetak. Postoji li još neki a da valja?

au kol'ko je to dobro bilo, teze mi je palo sto masquerade nije nastavljen nego sto kotor2 nije

kol'ko sam ga ja skontao, zanima ga sto nema nesto puno rpgova izvan zanrova fantasy, sci fi i anime-a

samo sto, kad to oduzmes, sta onda ostaje koj k, a da je primamljivo...

11 hours ago, Jose Jimenez said:

Realno nemam pojma šta si hteo da kažeš.

Vamp The Masq ne spada u fentezi temu/setting formalno gledano, nego u natprirodni horor, ali je bliže fenteziju nego AP pa sam zato upotrebio izraz arome fentezija radi lakše grupacije igara.

evo ovako iz glave da nabacam

fallout

arcanum,

mass errect,

kotor, 

Shadowrun Returns ( Dragonfall and Hong Kong), 

Silent Storm & Hammer & Sickle,

DEUS EX ?,

mnogi se kunu u Kingdom Come - Deliverence ali nisam probao, 

wasteland 2 iako manje rpg a vise takticka igra moze da prodje, 

South Park: The Stick of Truth, 

ATOM rpg, 

Expeditions Vikings (slicno kao wasteland 2, manja doza rpg-a vise taktike)

Dead State (survival RPG )

Age of decadence  (malo je fantazi malo i nije, guglaj)

svi ovi naslovi (osim sp-a) su manje vise fantasy ili sci-fi, posebno vodeci se ovim njegovim prosirenim kategorisanjem 

oh preskocio sam da mu i sci-fi smeta, nista onda batali rpg na racunarima :D

E sad, nećemo se vređamo.

Ne smeta meni sci-fi kao takav, nego nedostatak kvaliteta i opšta generičnost i stagnacija. 

Najviše smeta mehanika i pravila zaostala u 80im i lajk for lajk kopiranje najlakših za kopiranje aspekata PnPa. C deo CRPGa se ne koristi ni blizu koliko bi mogao i trebao. Ni za šta se ne koristi ogromna računska snaga osim za grafiku, ni za kakve složenije imerzivnije stvari, simulacija sveta je na PnP nivou matematike petog osnovne. 

Developere ili zabole da se cimaju ili ne umeju bolje.

Edited by fox m.

nema to veze sa developerima, vec sa onima koji to finansiraju

ako su developeri samofinansirajuci onda nemaju dovoljno para ni da zavrse osnovnu igru kako treba, a

ako imaju izdavaca, u 99% korporativni aspekt finansijerske strane donosi kljucne odluke 

razvoj RPG je djavolja rabota, sizifov posao, a daleko je od toga da je u top 5 najprodavanijih zanrova

prosto, danas budes zadovojan ako postoji sposobna ekipa sa dovoljno novca da naparavi nesto u fazonu crpg igara sa kraja 90ih i pocetka 2000.ih (i pitanje je koliko ce uspeti ili samo pucaju na nostaligcnost rpg gejmera kojima je dobar prdez hajlajt dana)

RPG je nisha zanr, nedovoljno komercijalan, i prosto nedovoljno se igra u poredjenu sa svim drugim

zasto je sve tako ? licno krivim konzole i komercijalizaciju igara do srzi, sto je privuklo alave investitore. PC se otima tu i tamo svemu tome, i samo zahvaljujuci indie developerima i njihovim idejama dobijamo nesto sveze (koje se ubrzo kopira i izopaci na svaki nacin)

i to bi bio taj 9 krug pakla u crpg-u

mada bih voleo da cujemo koje su to slozenije imerzivnije stvari i kakve simulacije sveta koje ti vidis u idealnom crpg-u