Jump to content

Programinje (kako, gde, sta?)


Recommended Posts

Pozdrav ljudi, posle osnovnih i master studija na pravima vec godinu i po dana dana nema posla. Pa se odlucih na ovaj korak. Odmah da kazem da jedina veza sa programiranjem, tj sa programskim jezicima je bila pre 10 godina u srednjoj kada sam izucavao delphi i pascal, a sada kontram da to nema nikakve veze sa ovim sto je meni potrebno. Gledajuci po internetu za programiranje mi je potrebno izuciti HTLM, CSS, i Java script. Mene interesuje kao nekome kome su ti programi/jezici potpuno nepoznati da li postoji mogucnost da ja to sam izucim (radece/vezbajuci do 5-6sati dnevno) ili je potrebno da upisem neki kurs (Savet za neki?). Ako je potrebno otici na kurs, novac ne bi bio nikakv problem odmah da kazem, pogurali bi me moji oko 1000-1200e, ali nisam siguran da bih posle zavrsenog tog kursa ja stekao znanje da sam to radim. A ako mislite da mogu sam nauciti to, koliko vremena mislite da je potrebno (ponovo da naglasim spreman sam da radim do 6 sati dnevno svakog dana), i gde bih mogao da nadjem neke tutoriale. Drugar mi je preporucio online kurs krojaceve skole koji kosta 450e ( https://www.krojacevaskola.com/kursevi/ucionica/frontend-developer/obuka ) sta mislite o ovome, isti ovaj kurs je moguce i pogadjati normalno(2meseca je trajanje) ali cena je onda 900e, znaci sigurno postoji neka razlika (nisam iz Beograda, ali postoji mogucnost da dodem da bih prisustvovao). Link sajta koji je drugar pravio, posle zavrsenog normalnog kursa u krojacevoj skoli http://ateljevencanicaqueen.com/ , interesuju me vasa misljenja da li je sajt u radu posle kursa od 2 meseca? I za kraj, kako do posla posle zavrsenog kursa ili solo savladavanja htlm,css,java scripta ili jos nekih dodatnih jezika? Molim bih vas bez troll komentara stvarno je pocelo da gori, davljenih se hvata za slamku :) Hvala unapred

Link to comment
Share on other sites

Moguce je sam izuciti. Moj prijatelj iz detinjstva, sa kojim sam i dalje jako blizak, nekad' na drugoj godini masinstva u BGu je odlucio manje vise da batali faks i bacio se na programiranje. Nakon tipa 1.5 do 2 god samostalnog izucavanja, nasao je prvi posao a mozda pola godine nakon toga i drugi gdje je imao ako se dobro sjecam (slagacu te mozda) 1.5-1.6k platu. Sjeo sam sa njim na kafu prije nekih par mjeseci, posto sam se i ja manje vise odlucio na ovaj potez, jer sa diplomom prof engleskog mogu samo da se koljem u dupe, i pitao ga za par savjeta. Ono sto mi je rekao jeste da niposto ne bacam pare na bilo kakve kurseve jer sve mozes sam naci na netu, u fazonu za sve ima torrent, ako ti engleski ide ok. Ono sto mi je takodje rekao jeste da je mogao i ranije da 'landuje' prvi posao ali je kao odlucio da ozbiljnije to izuci. 

Poslao mi je neki Lynda - HTML Essential Training 2016 kao za pocetak, rece da je dobar, ali ja jos uvijek nikako da se nakanim, dijelom jer sam lijen a dijelom i jer me ubija u pojam da nakon svog posla gledam jbne tutorijale za programiranje, ali cu definitivno u skorijoj buducnosti prelomiti i ozbiljnije se baciti na to.

Sad, ovo sto sam ja napisao ti sigurno ne znaci mnogo, i ja sam manje vise potpuni laik za ovu materiju, zadnji kontakt sa nekim programskim jezikom mi je bio u osnovnoj, visual basic ako se dobro sjecam, ali valjda ce se javiti neko ko ce malo detaljnije i konkretnije da objasni stvari:D

Link to comment
Share on other sites

Hvala Mladene dozvoli kolega na odgovoru ali nema puno pomoci, nasao sam neki udacity basic kurs za html i css. Juce sam radio po 12 sati i sada neke basic osnove znam. Videcu kako ce da ide danas, po youtubu ima svasta bukvalno ali ne znam sta se isplati gledati a sta ne, pa i dalje cekam neke savete. Evo linka ako zelis da krenes.

https://classroom.udacity.com/courses/ud001/lessons/7222405183/concepts/72233563840923

Link to comment
Share on other sites

ne bacaj pare na kurseve, imas besplatno sve online. plus ko zna da radi ce uzeti pare na tome pre nego da uci nekoga realno ;)

recimo moja preporuka: https://www.youtube.com/user/CodeBabes/videos

Manji je problem da ti naucis teoretski html/css/php/js/itd , veci je problem da naucis kako da to povezes sa nekim CMS sistemom bez koga neces prodati nekome dalje od komsiluka i sl, tako da ja savetujem balls deep metodu , da krenes odmah od wordpress , pluginova , tema i onda ucis kako ti nesto treba usput. imaces poprilicno manje teoretsko znanje, ali ce prakticnog imati ogromno, sto je na kraju dana najbitnije.

drugi problem sa kojim ces se susreti je nalazenje stranke/posla, jer bi svi ispeglanog programera koji zna da radi sve moderno i to zna samostojno, i onda ides u loop za posao hoce praksu, nema prakse bez posla, za posao treba praksa, goto 10. Moj savet je ili da uzmes domen/hosting pa dignes "svoj" sajt za igranje, ili uradis nekom dragom fraj za probu, ili jos najbolja varijanta je da uhvatis neku neprofitnu ogranizaciju i sl. i njima odradis.. jer iako nemaju para,znaju ko ima za preporuku, plus je bolje za CV nego komsijin bife i sl.

Ako te zanima nesto konkretnije oko svega napisi ovde da bude i drugima od pomoci, ja radim frontend fulltime vec niz godina.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice iskustvo-praksa loopa mozete uvek da radite na open source projektima.

Svojevremeno, pre skoro 6 godina, ja sam radio na nekim open source projektima paralelno sa poslom. Posle nekog vremena ljudi su poceli da me cimaju i nude mi posao a sve zato sto su videli da sam radio ka developer na nekim open source projektima. To je na primer dobar nacin da izadjete iz tog vrzinog kola.

Najbitnije je da vidite sta vam odgovara i sta vam najvise lezi da radite. Kad skontate sta vam se najvise radi onda da to usavrsavate i radite svakodnevno na sebi.

Link to comment
Share on other sites

Ako ne mozes da se nateras sam, uplati. Kada ucis sam, cesto mozes da djidas, a kada imas neke projekte i domace da odradis, vise ces da se nateras.

Takodje, mnogo je lakse da ti neko napravi neku analogiju i sazvace ti. Bilo bi najbolje da imas nekog bliskog ko moze da ti objasni.

Link to comment
Share on other sites

Ma nije problem da se nateram sam, evo od 18:00 sam za kompom ali je veliki problem odakle krenuti, tako da sada radim neki basic kurs na https://www.freecodecamp.org/challenges/become-a-supporter . Zagrejan sam maksimalno bas zbog toga sto sedim kuci po ceo dan, ali stvarno bi valjalo kada bi me neko pogurao malo kuda da idem i sta da radim. Ovako je bas suludo, :)

Link to comment
Share on other sites

Ako imaš mogućnosti upiši neki kurs. Ne te brzinske od 2 meseca, bolje razvučene na ~6 meseci, manje dana nedeljno itd. gde možeš dosta samostalno da radiš uz kurs. Ti sprint kursevi su gotovo nemogući za pohvatati kod početnika, previše informacija za kratko vreme.

Zašto kurs?

1) Imaćeš koga da pitaš razna pitanja pre svega :D A i verovatno ćeš moći malo dublje da naučiš kako rade stvari, ne samo površinski.

2) Ljudi. Jako je bitan rad sa drugima na kursu. Biće onih koji slabije znaju od tebe, biće onih koji bolje znaju od tebe i ako si iole socijalna osoba moći ćeš da iskoristiš oba tipa. Od jednih da prikupljaš znanje, drugima da objašnjavaš ono što znaš bolje od njih i tako utvrđuješ gradivo i bolje kapiraš ono što si tek skapirao.

3) Učitelj ili kako već da ga nazovem. To su obično ljudi sa iskustvom u raznim firmama i imaju razne kontakte. Ako se budeš iscimao za vreme kursa možda te pogura negde. Ako ne to, onda se može desiti da se ti prijaviš negde i njega zna poslodavac preko ortaka od ortaka i tako proveri kakav si.

4) Ta neka diploma. Koliko god bedno izgledalo, znači za taj prvi posao (koji je u IT-u najteže i dobiti, posle je lagano). Lično radim u odabiru novih kolega, a i znam dosta ljudi koji rade isto i ta diploma/sertifikat mnogo više znači od pređenih Udemy kurseva i nekih sajtova koje je ko zna ko uradio, baš zbog stavke 3) gde ja mogu da iscimam čoveka i proverim kakav mu je bio taj učenik i slično.


Ne kažem da ne možeš sam sve, ali ovo su moja dva centa!

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

Hvala alfa na detaljnom odgovoru, razmislicu o ome kada se jos malo uhodam. Mali update i za druge koji planiraju da krecu sta sam ja uspeo da naucim/skapiram za dva dana, mozda ce nekome ko se ovime bavi zvucati smersno ali krenuo sam od pocetka.

Nuucio sam cemu slizi HTML, kao i da uz pomoc HTML dam naziv kartici, odredim koji naslov je primaran, okacim tekst, slike, i linkove na nekom sajtu.
Nuacim sam cemu sluzi CSS, kao i da uz pomoc CSS uredim neki tekst (za sada samo boju,velicinu i oblik teksta :) )

Sve sam radio uz pomoc udacity free kursa, bas je detaljno objasnjeno, drugim recima kao za kretene samo se treba iscimati i pogresiti nekoliko puta da bi skapirali.

Link to comment
Share on other sites

udji u grupu 'IT poslovi i prakse' na fejsu. cesto kace cv-eve likovi koji su u istoj situaciji kao ti, pa moze da ti znaci da vidis kako izgleda portfolio nekog ko je samouk, a ucio je frontend X meseci. portfolio ti je za frontend svakako najbitniji koliko sam pohvatao.

"The horse ran away with the spoon, I wish I was on the moon, too"

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2018 at 6:42 PM, mladenq said:

Moguce je sam izuciti. Moj prijatelj iz detinjstva, sa kojim sam i dalje jako blizak, nekad' na drugoj godini masinstva u BGu je odlucio manje vise da batali faks i bacio se na programiranje. Nakon tipa 1.5 do 2 god samostalnog izucavanja, nasao je prvi posao a mozda pola godine nakon toga i drugi gdje je imao ako se dobro sjecam (slagacu te mozda) 1.5-1.6k platu. Sjeo sam sa njim na kafu prije nekih par mjeseci, posto sam se i ja manje vise odlucio na ovaj potez, jer sa diplomom prof engleskog mogu samo da se koljem u dupe, i pitao ga za par savjeta. Ono sto mi je rekao jeste da niposto ne bacam pare na bilo kakve kurseve jer sve mozes sam naci na netu, u fazonu za sve ima torrent, ako ti engleski ide ok. Ono sto mi je takodje rekao jeste da je mogao i ranije da 'landuje' prvi posao ali je kao odlucio da ozbiljnije to izuci. 

Poslao mi je neki Lynda - HTML Essential Training 2016 kao za pocetak, rece da je dobar, ali ja jos uvijek nikako da se nakanim, dijelom jer sam lijen a dijelom i jer me ubija u pojam da nakon svog posla gledam jbne tutorijale za programiranje, ali cu definitivno u skorijoj buducnosti prelomiti i ozbiljnije se baciti na to.

Sad, ovo sto sam ja napisao ti sigurno ne znaci mnogo, i ja sam manje vise potpuni laik za ovu materiju, zadnji kontakt sa nekim programskim jezikom mi je bio u osnovnoj, visual basic ako se dobro sjecam, ali valjda ce se javiti neko ko ce malo detaljnije i konkretnije da objasni stvari:D

 

E brate, diplomom profesora anglistike zaista možeš dupe da obrišeš, ali znanje koje stekneš na fakultetu i te kako možeš da naplatiš, naročito na netu. Evo ja već dve i po godine frilensujem, prvo kao pojedinac, a u poslednje vreme sam napravio agenciju gde imam pisce koji pišu za mene gde ja uzimam određeni procenat. U suštini, razvio sam mrežu klijenata i sad već imam stabilan posao = stabilan prihod. Što je najbolje, imam i više slobodnog vremena da se posvetim ne samo poslu, već sebi, interesovanjima i svemu ostalom što dolazi s tim.

E da, možda će zvučati kao kliše, ali bilo je uspona i padova. U jednom trenutku nisam mogao da uopšte nađem posao, u drugom sam hteo da idem za Ameriku i oteram sve u kurac, a u trećem sam se vratio frilensu i posvetio mu se, što se eventually isplatilo.

 

Edited by themilann

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster, for when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you." - Friedrich Nietzsche

Link to comment
Share on other sites

Braca Rusi dele znanje besplatno.

https://sites.google.com/site/themetalibrary/library-genesis

Sada samo treba da nadjes nekog dobrog pisca iz oblasti koja te interesuje i da istrajes u mukama.

 

Ako treba neka preporuka odakle da krenes, ja bih rekao od linuksa i c programskog jezika. 

 

 

Edited by Thunderstorm

It’s better to burn out than to fade away

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, shecky said:

A zašto C i Linux, ako možeš da objasniš? Da odmah krene od sistemskog programiranja? :)

Zato sto sam ja tako krenuo a vidi gde sam sad [:D]!?!?!

C mi se cini kao dovoljno prost jezik za početnika koji tek treba da udje u programerske vode a uz pomoć kojeg moze da savlada skoro sve moderne koncepte programiranja, ako mu se dovoljno posveti.

Da bi se naucio C treba imati okruženje koje je pogodno za pisanje, debagovanje, odrzavanje programa a Linuks mi se nameće kao neko prirodno resenje koje odmah po instalaciji dolazi sa svim potrebnim alatima.

Inače, ne mora da se pise sistemski softver sa C-om iako je on mozda najpogodniji za to.

Npr. Quake 3 je napisan pretezno u C-u.

 

 

 

 

Edited by Thunderstorm

It’s better to burn out than to fade away

Link to comment
Share on other sites

I ja sam poceo od C-a, ali mislim da neko ko ne studira racunarske nauke ili tako nesto, nego uci sam (ili pohadja neki kurs) ne bi bas trebalo da trosi vreme na C od starta, pored Pythona, JavaScripta, itd. Mislim da je bolje da se uci po dubini, a ne po sirini, bare, za pocetak

 

@voodoo_

Ili kako ce da nauci da vozi ako nije polagao na kecu? :|

Edited by shecky
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Thunderstorm said:

Npr. Quake 3 je napisan pretezno u C-u.

Jeste pa je Karmak već na sledećoj igri prešao na C++ jer je verovatno rekao "jebem ti više ovo žongliranje strukturama i NULL proverama kad mogu da imam klase, reference i STL biblioteku ko gospodin čovek".

Uzmi školski zadatak sortiranja liste u C-u. A da, nemaš ulančanu listu, moraš prvo sam da je napišeš. Ako ćeš da učiš algoritme, to treba da se radi u pseudojeziku a ne u C-u. C je samo jedan korak iznad makro asemblera, ništa manje, ništa više.

Mislim, ja tučem po C-u dobar deo radnog dana, ali je užasan za savladavanje bilo kakvih koncepata (naročito modernih) osim kako hvatati krivine pokazivačom aritmetikom i cediti drenovinu na gigahercnim procesorima što će svaki iole suvisli kompajer noviji od MSVC 6.0 uraditi umesto tebe. Poslednje veliko što sam radio u C-u od nule je debelo multithreadovana Win/Linux HAL biblioteka od ~20 hiljada linija koda, što sam mogao da završim za pet puta kraće vremena da sam threading logiku fejsrolovao po tastaturi u Javi, jer se ispostavilo da je usko grlo na drugom mestu a ne u softveru.

A Linux ti tek ne treba jer ćeš mahom koristiti CRT bibliotečne funkcije koje su iste svuda, plus većina distribucija u poslednje vreme ni ne dolazi sa gcc-om.

Link to comment
Share on other sites

Uglavnom, taj freecodecamp je dobar za neke osnove, tako da je dobro sto si poceo time da se bavis. Naravno, pod uslovom da te zanima web programiranje. Tu ces povrsno ali fino proci HTML, CSS, Javascript uz jos neke bibliotekice, ako se ne varam.

O krojacevoj skoli sam cuo stvarno dosta dobrih stvari, tako da ce se neces zeznuti i tako ako odes. Bitno je dosta da napravis sam svoje projekte, kada predjes taj prag kopiranja tudjeg koda, uvek pokusaj da kreiras stvari od nule, pokusaj da primenis koncepte koje si naucio, i uvek posle svakog predjenog poglavlja pokusaj sam nesto da napravis, bitno je da budes kreativan.

Moras bas dosta da ulozis vremena u sve ovo ako zelis da budes iole dobar, potrudi se da sto cesce kucas kod, da ti ne bi izaslo iz 'prstiju'. Citaj strane knjige, ako izguglas samo, ili odes na Reddit ili Quory, tamo uvek imas neki FAQ za subreddit koji te zanima, i ljudi iz te branse su se iscimali da naprave neku listu knjiga / kurseva vezano za oblast koja te zanima. 

Srecno

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shecky said:

I ja sam poceo od C-a, ali mislim da neko ko ne studira racunarske nauke ili tako nesto, nego uci sam (ili pohadja neki kurs) ne bi bas trebalo da trosi vreme na C od starta, pored Pythona, JavaScripta, itd. Mislim da je bolje da se uci po dubini, a ne po sirini, bare, za pocetak

 

@voodoo_

Ili kako ce da nauci da vozi ako nije polagao na kecu? :|

Python je takodje jezik koji bih preporučio pocetnicima i to mozda cak pre nego c zbog lakše sintakse, dinamičkih tipova, ugradjene podrške za mape, mogućnosti ucenja vise paradigmi.

Sto se tice samog ucenja, mislim da treba ici u dubinu u pravcu koji te najviše interesuje a usput ces sigurno morati da steknes znanje i u sirinu zbog povezanosti oblasti.

It’s better to burn out than to fade away

Link to comment
Share on other sites

Ljudi mnogo ste napisali a ne kapiram bas sve, na freecodu ucim neke osnove css,html, i jave(do jave jos nisam stigao), i  ide mi skroz okej. Sto kaze shecky sta god oni zadaju, ja to odradim i posle toga u 90% slucajeva pokusam ili napravim nesto slicno. A kada zavrsim neku osnovu bar ovo sto ima da je free po netu od css/html/jave najverovatnije cu da upisem neki kurs. Samo jos jedno pitanje koje mi je dosta vazno, da li cu ja znati uz pomoc ova 3 jezika da sam odradim posao i zaradim neku lovu za zivot ako im se posvetim jedno 6 meseci. Posto vidim vooodu i jos neko spominje c, c+ da treba odatle da krenem, a to bi ponovo znacilo od nule. Malo je tesko pohvatati sve, nikada nisam imao nikakvih dodirnih tacaka sa programiranjem, pa mozda izgleda kao da smaram, ali svaki savet je dobrodosao. Hvala

edit: da se razumemo kada sam rekao da zaradim neku lovu za zivot, mislim da li bih mogao da odradjujem neke advance stvari za nekih 40-50k mesecno. Kapiram da ne mogu da budem najbolji, da postoje ljudi koji ovo rade godinama, vec cisto da moze da se prezivi.

Edited by wizard-kv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...