Jump to content

Drale osvaja Kosmos!


Lex

Recommended Posts

9 minutes ago, Jose Jimenez said:

Dobra analogija, samo je greška u pretpostavci da mlaz prolazi pa prolazi. Van Alenov pojas zadržava čestice. Zato je radijacija u Van Alenovom pojasu eksponencijalno veća nego van njega.

nisam siguran da zadržava čestice koje se milijardama godina talože oko Zemlje, uhvaćene u magnetnu zamku. ne znam toliko o tome, ali mi ne deluje logično da se čestice i ne odlivaju iz pojasa na neki način. polazim od toga šta bi bilo da uopšte ne prolaze - kolika bi bila radijacija skupljana milionima i milijardama godina - onda tek ne bi bilo šanse da se prođe kroz njega. zapravo, iščisti se pojas kad se poremeti magnetno polje Zemlje, jednom u koliko ono beše hiljada godina - pa sva radijacija završi na Zemlji i pobije sve živo.

 

 

15 minutes ago, Demian said:

Ja sam prvo mislio da troluje ... sad mi samo neverovatno.

posle ćeš opet misliti da trolujem. to će tek da ti bude neverovatno.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Debeli said:

iščisti se pojas kad se poremeti magnetno polje Zemlje, jednom u koliko ono beše hiljada godina - pa sva radijacija završi na Zemlji i pobije sve živo.

 

wat? pa da je tako nikad se ne bi na Zemlji razvilo nista kompleksnije od amebe...kao sto napisah par postova iznad tih "extinction level eventova" je u Zemljinoj istoriji bilo samo nekoliko, i verovatno su posledica mnogo vecih energija i zracenja, recimo od neke relativno bliske supernove...i desavaju se svakih nekoliko stotina miliona godina, nikako nekoliko hiljada...ali dobro, posto si ekonomista i strateg-amater, necu ti zameriti :*

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

brate, izmena magnetnog polja na Zemlji je regularna pojava i nema veze sa kosmičkim događajima.

jasno je da se radi o E.L.E. 

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Dule_smor said:

pa da, ali sigurno ne o tako velikom u kome bi bilo zbrisano preko 90% zivih vrsta...onda ne bi odmakli dalje od amebe u evoluciji da se ista stalno prekida

zapravo se radi o ELE kako je predstavljen u "Knowing".

moguće je da je takvo popularizovano i dramatizovano viđenje posledica nestanka magnetnog polja preterano, ali je svakako realno postavljeno.

neki čak smatraju da kosmičko zračenje, u takvim okolnostima (promena magnetnih polova), počisti atmosferu na Zemlji. meni ne deluje logično, ali su to valjda ljudi koji utemeljeno nešto pretpostavljaju.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

cek sad, zajebavas me da ti je postavka iz nekog holivudskog tresh filma apokalipse realna:D

ok, sigurno da te promene magnetnog polja mogu da naprave svasta, ali nista ni priblizno kao ovih nekoliko velikih istrebljenja:

https://en.wikipedia.org/wiki/Extinction_event

inace bi svakih 10-20k godina imali smak sveta...a mozda i imamo samo ne znamo, evo bas citam Pekicevu 1999:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

pa postavka filma je naučno zasnovana. zaista postoji mišljenje da "smakovi sveta" (promena nivoa mora, karbonizacija atmosfere - vulkani i požari, zemljotresi, cunamiji, super-oluje) koindiciraju sa ledenim dobima, koji koindiciraju sa magnetnim poremećajima, koji, moguće je, koindiciraju sa promenama ugla ose rotacije u odnosu na ravan Sunčevog sistema. jasno je valjda svima da promenu magnetnih, i pogotovo rotacionih polova naš ekosistem sigurno ne bi izdržao i svet kakav znamo bi prestao da postoji, zajedno sa dobrim delom nas.

kad sam rekao da je preteran film, mislio sam na dramatizaciju (vizuelnu - zid od vatre koji pobije sve na 70m u zemlji i u smislu radnje, kao odjednom se sve dešava). verovatnije je da se radi o procesu, lancu događaja (od, recimo, nekoliko nedelja, meseci ili godina), koji se završi ledenim dobom. i sledstvenim "potopom" posle još na primer 100 ili 1000 godina.

 

nego, da se vratimo na osvajanje Kosmosa.

ispada da je, po važećem narativu, ekonomska neisplativost i skupoća projekta osvajanja Kosmosa ključna prepreka. ja se ne slažem ni sa jednim ni sa drugim. mogu jedino da prihvatim geopolitički argument da nijedan potencijalan akter neće da alocira tolika sredstva u dužem periodu zbog svoje geopolitičke cost-benefit analize, jer su svi akteri u nekakvom minusu (Kina, Rusija, SAD, EU, Japan). ali sam siguran da postoji i ekonomsko opravdanje i dovoljnost resursa da se ozbiljno osvaja Kosmos.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Debeli said:

pa postavka filma je naučno zasnovana. zaista postoji mišljenje da "smakovi sveta" (promena nivoa mora, karbonizacija atmosfere - vulkani i požari, zemljotresi, cunamiji, super-oluje) koindiciraju sa ledenim dobima, koji koindiciraju sa magnetnim poremećajima, koji, moguće je, koindiciraju sa promenama ugla ose rotacije u odnosu na ravan Sunčevog sistema. jasno je valjda svima da promenu magnetnih, i pogotovo rotacionih polova naš ekosistem sigurno ne bi izdržao.

kad sam rekao da je preteran film, mislio sam na dramatizaciju (vizuelnu - zid od vatre koji pobije sve na 70m u zemlji i u smislu radnje, kao odjednom se sve dešava). verovatnije je da se radi o procesu, lancu događaja (od, recimo, nekoliko nedelja, meseci ili godina), koji se završi ledenim dobom. i sledstvenim "potopom" posle još na primer milenijum.

 

ok, meni je delovalo da poredis ledena doba koja se desavaju svakih 10-20k godina (mozda zbog promena magnetnog polja) u kojima izumre mozda nekoliko procenata zivih vrsta sa dogadjajima koji se desavaju svakih 100-200 miliona godina i u kojima izumre 99% svih vrsta, mozda se nismo razumeli

sto se osvajanja kosmosa tice i meni je to uvek bilo cudno kako se posle onakvih epohalnih stvari iz 60 i 70ih godina tako lako diglo ruke od toga

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Možda je ovo ono što čekamo da počne neka kolonizacija/komercijalizacija Meseca? Privatni sektor :)

https://www.techspot.com/news/73501-vodafone-nokia-audi-team-up-install-mobile-phone.html

Quote

Vodafone, Nokia, and Audi team up to install a mobile phone network on the Moon

Mission will launch in 2019 aboard a SpaceX Falcon 9

 

Edited by manson
Link to comment
Share on other sites

nije mi jasno kako misliš da "samo nekoliko  procenata" vrsta nestane. nekoliko procenata su one koje znamo da su postojale a sada više ne postoje u odnosu na one koje ukupno postije, odnosno ono što smo našli u fosilima i ledu?

a ono što nismo našli?

posledice promene polova rotacije i magnetizma su za poseban topik, ali nekoliko procenata živih vrsta nestaje tipa svake decenije ili veka (ne znam tačan podatak, bili su oni "zanimljivi podaci" koliko vrsta nestaje na minut)... ali da ti udovoljim... promena ose rotacije je kataklizmičan događaj, jer se čitavo jezgro komeša, izazivajući divljanje magnetnog polja, pomeranje svih kontinentalnih ploča, što vodi katastrofalnim zemljotresima supererupcijama, superolujama, supercunamijima, superpožarima, kiselim kišama, gubitku sunčeve svetlosti pri tlu, hlađenju atmosfere, izmeni hemijskog sastava atmosfere, uništenju ozonskog omotača itd.

28 minutes ago, Dule_smor said:

sto se osvajanja kosmosa tice i meni je to uvek bilo cudno kako se posle onakvih epohalnih stvari iz 60 i 70ih godina tako lako diglo ruke od toga

to je meni ključni ostatak u jednačini. u svim jednačinama.

22 minutes ago, manson said:

Možda je ovo ono što čekamo da počne neka kolonizacija/komercijalizacija Meseca? Privatni sektor :)

https://www.techspot.com/news/73501-vodafone-nokia-audi-team-up-install-mobile-phone.html

 

lol privatni sektor...

nikad kurca od provatnog sektora. pokretački motor napretka čovečanstva može jedino da bude državni sektor.

ovo mi sve deluje kao pi-ar, vašarski trikovi pola veka starom tehnologijom.

je li ono Apple beše ima po poreskim rajevima 700 mlrd dolara u kešu? i? leži u poreskom raju keš koga u stvari nema, odnosno može da ga nema pritiskom na dugme.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Debeli said:

nije mi jasno kako misliš da "samo nekoliko  procenata" vrsta nestane. nekoliko procenata su one koje znamo da su postojale a sada više ne postoje u odnosu na one koje ukupno postije, odnosno ono što smo našli u fosilima i ledu?

a ono što nismo našli?

posledice promene polova rotacije i magnetizma su za poseban topik, ali nekoliko procenata živih vrsta nestaje tipa svake decenije ili veka (ne znam tačan podatak, bili su oni "zanimljivi podaci" koliko vrsta nestaje na minut)... ali da ti udovoljim... promena ose rotacije je kataklizmičan događaj, jer se čitavo jezgro komeša, izazivajući divljanje magnetnog polja, pomeranje svih kontinentalnih ploča, što vodi katastrofalnim zemljotresima supererupcijama, superolujama, supercunamijima, superpožarima, kiselim kišama, gubitku sunčeve svetlosti pri tlu, hlađenju atmosfere, izmeni hemijskog sastava atmosfere, uništenju ozonskog omotača itd.

 

nema sta da mi udovoljavas i da petljas sa procentima u prvom pasusu:)...lepo se vidi na onom grafikonu da je u poslednjih milijardu godina bilo samo 5-6 velikih izumiranja sa preko 90% izumrlih zivih vrsta, u poredjenju sa time promena magnetnih polova je znacajno manja katastrofa po zivi svet...e sad ako ne verujes u to i mislis da je bilo mnogo vise tih velikih izumiranja, pri svakoj promeni polova recimo, onda ok, reci tako, ne bi bilo prvi put da nauka pogresi ili laze:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

pa velika je razlika između 90% i nekoliko %, a, drugo, samo utvrđivanje je zasnovano na egzaktnim i dokazivim podacima, odnosno pronađenim izumrlim vrstama.

i 20% nestanka je veliko izumiranje, ako se razumemo.

može biti da nisu takva izumiranja kao od pre 60 miliona godina, kada je meteor tresnuo u Zemlju, ali sigurno nije nekoliko %.

ja zapravo ne mogu da zamislim kakav događaj izaziva izumiranje od 2-3%, koji 20-30%, 90%, a koji 99,9%, odnosno ne mogu da sagledam tu skalu u kontekstu fizičkih događaja i onoga što ih razdvaja. meni deluje sve opisano, kao mnogo izumrlih živih vrsta, koliko mnogo, ne znam da kažem.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da je veliki dogadjaj i kad izumre 10%, a kamoli 90%...ne mogu ni ja to da pojmim, ali sam napravio neku sliku da je recimo ovaj od 90% kada Zemlju przi zracenje neke supernove tako da ostanu samo lisajevi i bakterije pod zemljom, a ovaj od 10% recimo ta promena polova ili neke velike vulkanske erupcije sa posledicnim dugogodisnjim mrakom i zimom...ali ko zna kako je to sve bilo, mozemo samo da pretpostavimo najbolje moguce na osnovu fosila i drugih geoloskih znakova, to nam je ipak najsigurniji metod

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

pricate o magnetnom polju

i

GAMA radijaciji

koja

(pajsadovo)

nije polarizovana (recheno pre 2 strane)

 

beta zracenje  i protoni koji su u van alenovim pojasima jesu polarizovani i ponasaju se kako se ponasaju i mešanje "verovanja" u diskusiju o njima je loš SF

 

takodje

ekstrasistemski gama burstovi koji su dovoljno jaki da dodju do zemlje (pre svega gama jetovi supermasivnih crnih rupa)

sterilisu ceo sistem 

a ne prave istrebljenja na zemlji

 

pricha o "zlatokosa" burstu koji je dovoljno blizu (nova, nastanak crne rupe, neutronska zvezda na ispod 6k ly) i usmeren bas kako treba, ali nedovoljno jak da obavi posao 100% je veliko natezanje verovatnoće, zato se gama zračenje pominje kao mogući i značajan faktor samo kod jednog od preko 25 eventova koji otkriveni tokom istorije (i da, idu od 17% kod "manjih" do 70-96% kod pet najvećih) dok su meteori i erupcije koje dovode do značajnih klimatskih shiftova primarni razlozi kod većine

 

naravno, čak ni odvojeno pisanje radi lakšeg razumevanja jednostavnih činjenica neće pomoći tome da se za par postova ti podaci ne uzimaju u obzir jer se kose sa nečijim verovanjem ='oD

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kole said:

pricate o magnetnom polju

i

GAMA radijaciji

koja

(pajsadovo)

nije polarizovana (recheno pre 2 strane)

 

beta zracenje  i protoni koji su u van alenovim pojasima jesu polarizovani i ponasaju se kako se ponasaju i mešanje "verovanja" u diskusiju o njima je loš SF

 

takodje

ekstrasistemski gama burstovi koji su dovoljno jaki da dodju do zemlje (pre svega gama jetovi supermasivnih crnih rupa)

sterilisu ceo sistem 

a ne prave istrebljenja na zemlji

 

pricha o "zlatokosa" burstu koji je dovoljno blizu (nova, nastanak crne rupe, neutronska zvezda na ispod 6k ly) i usmeren bas kako treba, ali nedovoljno jak da obavi posao 100% je veliko natezanje verovatnoće, zato se gama zračenje pominje kao mogući i značajan faktor samo kod jednog od preko 25 eventova koji otkriveni tokom istorije (i da, idu od 17% kod "manjih" do 70-96% kod pet najvećih) dok su meteori i erupcije koje dovode do značajnih klimatskih shiftova primarni razlozi kod većine

 

naravno, čak ni odvojeno pisanje radi lakšeg razumevanja jednostavnih činjenica neće pomoći tome da se za par postova ti podaci ne uzimaju u obzir jer se kose sa nečijim verovanjem ='oD

moglo je i bez poslednjeg kvadrata.

beta zračenje nije štetno kao x ili gama zračenje, ali jeste štetno, Kole, pogotovo ako nije jednokratno, nego produženo.

gama burst je malo verovatan, ne znam što se stalno pozivaš na njega. jasno je da bi supernova istrebila sistem.

mislim da sam bio jasan u sledu lanca događaja. ti kažeš prosto "erupcija", a ja erupciju stavljam u lanac događaja.

 

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ti mnogo toga podrazumevaš, a ne pominješ =o)

Prvo si pre par strana gama zračenje uračunao pod "ekstremni događaji", sada su erupcije "lanac dogadjaja", a ni u jednom ni drugom slučaju se ne naslućuje da si to mislio, što iz zaključaka koje uspevaš da izvučeš, što iz načina prezentacije kojoj bi svakako pogodovalo više detalja sa naučnim temeljem, a ne paušalno frljanje terminima uz naknadno ograđivanje "meni je sve to jasno, i to sam podrazumevao u navedenom, ali sam neshvaćen i dalje mislim po svom i ne odstupam ni pedalj".

Pošto nema dokazanog preklapanja između izumiranja i potvrđenih potpunih zamena polova, taj stav da bi čestice iz van alenovih pojasa pobile mnogo svašta na površini planete ne stoji.
Sa druge strane, Milankovićevi ciklusi imaju efekta na količinu zračenja koja stiže do površine i neki od njih su mogli da imaju udela u klimatskim šiftovima koji su uzrok nekih od manjih izumiranja (postoji poklapanje ali ne i apsolutno potvrđen dokaz).

Ne želim da ovo shvatiš kao llično napadanje (a svestan sam da će tako da zvuči pa se izvinjavam unapred), ali zaista zvučiš kao američki ljubitelj sf-a iz 1952ge kome su optimistički pisci obećali bazu na marsu, leteće automobile i raketne rance i onda kad ih nije dobio postao je ljut na establišment koji mu to nije obezbedio i pribegava ekstremnoj racionalizaciji da bi opravdao postojanje neke hevi zavere.
 

Beta zračenje i visokoenergetski protoni jesu štetni i niko nije lud da ide na dugotrajnu izloženost zračenju bez zaštite,
ali dosadašnja merenja zračenja ne dokazuju tvoju teoriju "kliker u reci" i tu dolazimo do toga da ti praviš svesni izbor da ne veruješ "establišmentu" kakav je zvanično prihvaćen profil zračenja unutar sistema jer inače ne bi zastupao te stavove.

a zvanično prihvaćen profil je da beta zr. i protoni nisu bitan faktor izvan granica van alenovih pojasa ili orbite velikih planeta, zato se non stop vraćam na gama zračenje jer ono jedino jeste opasno (ali na takav način da kad gama zračenje pogodi kapsulu u međuplanetarnom prostoru, ono istovremeno ubija i na zemlji i na plutonu pa se potencijalnim astronautima isto piše kao koalama u tasmaniji)

Pisali smo i o tome da se i beta zračenje i visokoenergetski protoni lako koče pasivnim štitovima koji su sastavni deo dizajna svake letelice sa ljudskom posadom i stav da ti štitovi ne rade nas opet vodi do neke teorije zavere, sistem nas laže, svemirske agencije su u dosluhu i fabrikuju poluistine da bi prikrili sopstvenu nesposobnost (tj nesposobni su za to čim se zvanično bave, ali su profi u laganju javnosti).


Pre neki dan demonstriran je sistem za aktivno renderovanje fotorealističnog okruženja u realnom vremenu, da li to sad znači da svaki video snimak koji vidiš od danas pa nadalje predstavlja fake news?

Sve teorije imaju određeni stepen validnosti i doprinose stabilnosti zvanično prihvaćenog stanovišta tako što ga testiraju, pa onda ili smenjuju ili pojačavaju, ali neprihvatanje opovrgavanja date teorije opravdanjem "meni to nije logično" je iracionalno

Uglavnom, meni se čini da smo na mrtvoj tački gde sa jedne strane tvoje kombinacija viđenja zračenja, ekonomije zemalja u svemirskoj trci i iskrenosti vladajućih struktura i naučne elite prema javnosti, a sa druge zvaničan stav prema svim tim tačkama koji prihvata ili zastupa većina ljudi koji su na ovim stranama pokušali da te ubede da nisi u pravu...moguće da treba biti skeptičniji nego što većina ljudi jeste, ali verovatnoća da je tolika globalna prevara u pitanju manja je od postojanja idealnog gama praska.

 

Link to comment
Share on other sites

ne meni je drago da si na RURu i da pišeš WOTove. odavno sam prevazišao lično.

to što podrazumevam i nedorečenosti uvek svaljujem na manjkavosti pisane komunikacije. naposletku, nemam vremena da se kucanjem objašnjavam, i dalje ne kucam slepo sa 10 prstiju. naravno da nisam pogledao holivudski film i popišao se po establišmentu, samo oštro dovodim u pitanje zvaničan narativ.

upoznat sam sa zvaničnim narativom i toliko pizdim od proizvoljnosti u tumačenju činjenica i zjapećih rupa u zvaničnom narativu (na ograde koje se ispišu sitnim slovima se niko ne obazire, a te ograde znače da su čitava naša saznanja bazirana na ekstrapoliranju minijaturnih činjenica "conventional wisdom"-om, ili kako mi to kažemo "opšteprihvaćenim naučnim pristupom"), i te se rupe vide najbolje kad nisi fah idiot, odnosno kad odzumiraš sliku.

sletanje na Mesec sam postavio kao dilemu između dve laži.

smešno je da se postavljam kao autoritet astrofizike, te ako me neko stavlja u tu ulogu, smatram to zlonamernim.

uostalom nema više Astore, sad sam ja budala zaluđenik zaljubljenik Osvajanja Kosmosa na RURu. deal with it.

govorim da premalo znamo, i da moramo da pošaljemo jedno 10 trajnih misija na Mars od kojih ćemo da izgubimo fazon pola dok ne shvatimo koliko ništa ne znamo.

a mi nismo na tom putu. tvrdim da osim neravnoteže u geopolitičkim odnosima ključnih igrača nema ekonomskih prepreka osvajanju Svemira, a ako smo kao Čovečanstvo u minusima 50 godina, onda imamo neki drugi problem, prosto je nemoguće da SAD, u vrhuncu moći gase NASA do kraja.

ono fazon pre ću da verujem da su "mali zeleni" zabranili Amerima da idu u Svemir, nego da ih "ne interesuje", odnosno da su im Somalija SFRJ, Irak Avganistan bitniji nego Mars.

 

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

meni je svakako drago da si ti spiritus movens diskusije na ovom subforumu koji bi u suprotnom bio i dalje u tishini
ali umesto da pratis zvanicne podatke misija koje se desavaju (uz neku razumnu dozu skepticizma) ti si zaljubljenik u neko fiktivno osvajanje svemira koje tek graniči sa realnošću
stiče se utisak da odbijaš da prihvatiš ono na čemu se stvarna istraživanja zasnivaju, da apriori odbacujes sve official navode, a nasa i esa polomiše od outreacha i transparentnosti na netu i konverzije efektivno dosadnih brojeva i grafikona u nešto prijemčivo širokoj publici

po onome što može da se procita i vidi o svemirskim programima, vidi se koliko nema para, pogotovo u odnosu na ono što je spaljeno tokom space racea i pogotovo u USA gde se svaka administracija trudi sto vise da sjebe NASA (gde su se programi isplatili minimalno samoj NASA direktno jer patenti nisu cuvani nego su davani firmama koje su profitirale bikoz kapitalizam fak jea)

bre ljudi se takmice za slot na relejima za komunikacije sa sondama koje su prebacile vek misije za duplo, a ti bi 10 trajnih misija samo da testiraju već otkriveno

svaka nova misija se dizajnira u gram payloada i za testiranje stvari na kojima fizicari rade trenutno i nema lufta za n-to proveravanje osnovnih postulata na kojima se ionako temelje sva izračunavanja koja su ih dovela dovde gde su sada...

Link to comment
Share on other sites

da, razumem šta mi kažeš, i to je dobrim delom tačno. naročito je tačno da apriori odbacujem sve zvanične navode o misijama, jer se ne bavim tricama i kučinama. pratim ovlaš, ne udubljujem se, jer smatram da je sve što danas rade osvajači Svemira potpuno nebitno za osvajanje Svemira.

možda se graniči sa realnošću, ali magnetni katapult je MOGUĆ, postoji tehnologija za njega i dok se ne pojavi vest da neka država ili grupa država radi na katapultu, ovo ostalo je sve golo serendanje. 

ispravio bih te samo u tome da ne bih ja slao misije da poginu da bi potvrdili postojeća saznanja, nego bih ih slao u nepoznato da ako treba poginu otkrivajući nove istine. ali mi smo decenijama udaljeni od misija na Mars, jer još niko ne gradi magnetni katapult ili svemirski lift (svemirski lift mi deluje kao nebuloza, ali 'ajde, tvrde ljudi da i on radi u teoriji). a trba deset-dvadeset godina da se to izgradi. ako se ne izgradi, hiljade najjačih raketa je potrebno poslati u orbitu da se sastavi brod koji bi išao do Marsa. to je tek neisplativo.

ili moraju da naprave antigrav motore, ili neke bilo kakve drugačije motore od ovih reaktivnih, dakle pogon na novim fizičkim osnovama. to je tek daleko.

katapult - baza na Mesecu - Kosmodrom na Mesecu - Mars i dalje. katapult nije u najavi. sve što rade sa Svemirom je nebitno u ovom trenutku u poređenju sa onim što moraju da urade.

i naravno da kad imaš sve u vidu, moraš da budeš skeptičan prema zvaničnom narativu.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Debeli said:

lol privatni sektor...

nikad kurca od provatnog sektora. pokretački motor napretka čovečanstva može jedino da bude državni sektor.

Ljudska sujeta, ponos i profit su pokretacki motor napretka covecanstva

Link to comment
Share on other sites

Evo malo Maskovih proseravanja, da nerviramo Draleta :D

Ali seriously, meni nije jasno kako lik moze da bude ozbiljan, a prica mu je kako mali Perica zamislja kolonizaciju Marsa wtf...pa sf autori pre 50+ godina su imali ozbiljniji pristup temi u svojim romanima...

https://www.youtube.com/watch?v=zSv0Y7qrzQM

 

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...