Jump to content

Drale osvaja Kosmos!


Lex

Recommended Posts

poštovanje za gospodina filmskog znalca.

neka je verovatnije da su ljudi bili na Mesecu nego da su fejkovali snimak. mene onda potpuno razluđuje da je sve to STALO. to mi se nikako ne uklapa u sam smisao kosmičkih istraživanja. pogotovo što sama Amerika tvrdi da su se isplatila sva istraživanja primenom u komercijalnoj upotrebi. Sovjeti svoja istraživanja nisu tako dobro primenili i još manje komercijalizovali, uostalom SSSR je na kraju i propao.

mnogo ima zašto u svemu ovome.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

u vreme Dzonsona, budzet NASA je dostigao vrhunac od skoro 10% ukupnog budzeta. Ako odlazak na Mesec nije imao u tom, momentu, ekonomsko ili vojno opravdanje zasto bi se nastavili odlasci tamo jer je cilj - prestiz vec postignut? Seti se u kakvoj se ekonomskoj krizi pocela nalaziti Amerika pocetkom 70tih, koja je bila rastrzana nakon svih socijalnih problema 60tih i josh nije zavrshila sa Vijetnamom. Da je sletanje na Mesec bilo fejk, siguran sam da bi to Sovjeti provalili i objavili momentalno.

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

I Kinezi, i ko sve ne još... osim ako nisu svi zajedno u tome, ali je onda to zavera tolikih razmera... mislim da je lakše stvarno sleteti na mesec :)

 

edit: neko moje kapiranje da ni sa tadašnjom, a ni sadašnjom tehnologijom kolonizacija Meseca, rudarenje, šta već, nije isplativo, pa se valjda zato i stalo. Završili sa patkometrijom, pa dok ne izučimo neki sledeći tech, ostajemo ovde gde smo.

Edited by manson
Link to comment
Share on other sites

meni je najvise zao otkazanog projekta sovjetske baze na mesecu kada su ukunili program sletanja na mesec :(  a otkazivanje programa sletanja na mesec najvise je prouzrokovala smrt glavnog inzenjera ovog programa sredinom 60.ih, cije se zamene nisu nasle dostojnim

a zasto su svi odustali ? pa verovatno jer nisu nasli nista tamo sto nema ovde, i ako ima - odnos ulozenog i dobijenog je bio katastrofalan. sovjeti su prvi fotke poslali sa meseca, uzorkovali su zemljiste, analizirali i to je to, iscrpljeni finansijski i oni su shvatili da na to kamencicu nema nista revolucionarno sto bih vadilo iz bule u koju su upadali

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

problem sa bazom na mesecu je preterana tonazha koju treba podici u orbitu da bi se napravio objekat sposoban da sluzi kao skloniste...i cak sa Maskovim jeftinijim sistemom za lansiranje i dalje nije rentabilno poslati toliko materijala do meseca...

zato je resenje iskoristiti materijal sa samog meseca za konstrukciju objekata

ESA trenutno testira "robotizovani 3D printer" koji bi uzimao pesak sa povrsine meseca i u sitnim slojevimga ga nanosio meshano sa specijalnim lepkom koji bi cinio manje od 1% mase objekta i bio jedina stvar koja se donosi sa zemlje za zidanje struktura

naravno, airlockovi, "stolarija" i slicno bi i dalje morali da budu dopremljeni sa zemlje, ali to je podnosljivo u odnosu sa alternativama...

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, G!!! said:

a otkazivanje programa sletanja na mesec najvise je prouzrokovala smrt glavnog inzenjera ovog programa sredinom 60.ih, cije se zamene nisu nasle dostojnim

 

Sergej Koroljev bog otac, kakav je to car bio, od gulaga do jednog od najboljih raketnih inzenjera ikada...prica se da su Ameri devedesetih otkupili jednu od njegovih starih raketa pravljenih za ljudsku misiju na Mesec koja nikada nije testirana...i kada su je testirali na svojoj rampi za merenje potiska bustera i raketa u Kaliforniji valjda, malo je falilo da im razvali rampu...znam da je verovatno fejk prica, al paljevinski zvuci:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

treba nam magnetni katapult. moji proračuni govore da bi morao da bude oko 700km dugačak da bi dostigao prvu kosmičku brzinu, a morala bi da ga napaja jača nuklearna elektrana. takođe, trebalo bi da se prostire od zapada ka istoku da, morao bi da bude pod nagibom, poželjno bi bilo da prati reljef i da se uspne na najvišu moguću tačku. poseban problem predstavlja otpor vazduha. tek sa ovakvim aparatom bi osvajanje Kosmosa bilo omogućeno. ovu tehnologiju imamo, samo je pitanje cene i vremena gradnje katapulta.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dule_smor said:

Sergej Koroljev bog otac, kakav je to car bio, od gulaga do jednog od najboljih raketnih inzenjera ikada...prica se da su Ameri devedesetih otkupili jednu od njegovih starih raketa pravljenih za ljudsku misiju na Mesec koja nikada nije testirana...i kada su je testirali na svojoj rampi za merenje potiska bustera i raketa u Kaliforniji valjda, malo je falilo da im razvali rampu...znam da je verovatno fejk prica, al paljevinski zvuci:)

Ovo sto si napisao je kao kad Holivud napravi neki blokbaster i onda napise "inspired by true events" :)

Prica nije vezana direktno za Koroljeva, vec za drugog dizajnera raketa Nikolaja Kuznjecova koji je u jednom periodu radio zajedno sa Koroljevim. On je radio na raketi za mesec i tu je razvio posebne motore koji imaju neku dodatnu komoru za sagorevanje, sad jbg sam zaboravio tehnicki u cemu je fora ali jeste cinjenica da je taj njegov NK-33 motor imao do skoro najbolji odnos tezine i potiska od bilo kog raketnog motora napravljenog. Mislim da ih je sada pretekao motor koji se ugradjuje u SpaceX, nepunih 50 godina kasnije :)

Fora je sto su Sovjeti u nekom momentu odustali od trke za mesec i naredjeno je da se NK-33 motori uniste. Medjutim neki lik ih je stavio u skladiste i konzervirao i kad se raspao SSSR americki inzenjeri su culi za te motore i dovedeni su u skladiste. Kupili su 36 motora za 1.1 milion dolara svaki i odveli jednog od inzenjera koji je radio na njima. Kada su ih testirali na svom terenu su shvatili da su mnogo mocniji od onoga sto oni poseduju, nije da su bas razvalili rampu :) Sve u svemu naslednici tih motora se i danas proizvode i u Rusiji i u USA, a NASA za svoje Atlas V rakete koristi jedan vid ovih motora koji se i dalje proizvode u Rusiji. 

Edit: ovo je objasnjenje kako rade ali ja tu nista ne razumem, poenta je da su na Zapadu mislili da takvo resenje nije moguce jer su eksperimentisali sa manjim modelima i nisu uspevali nista da naprave. 

Quote

Combustion-chamber design
About 60 engines survived in the "Forest of Engines", as described by engineers on a trip to the warehouse. In the mid-1990s, Russia sold 36 engines to Aerojet General for $1.1 million each, shipping them to the company facility in Sacramento CA.[9] During the engine test in Sacramento, the engine hit its specifications. Aerojet now had the proof they needed to sell the engines for the latest launch of satellites. The NK-33 closed-cycle technology works by sending the auxiliary engines' exhaust into the main combustion chamber. This made the engine design unique. This technology was believed to be impossible by Western rocket engineers.[10] The fully heated liquid O2 flows through the pre-burner and into the main chamber in this design. The extremely hot oxygen-rich mixture made the engine dangerous: it was known to melt 3-inch (76 mm) thick castings "like candle wax". This resulted in Lockheed Martin developing a new metal to handle the heat, combustion and temperature. One of the controversies in the Kremlin over supplying the engine to the US was that the design of the engine was similar to Russian ICBM engine design. The NK-33's design was used in the later RD-180 engine, which had twice the size of the NK-33. The RD-180 engines were used (as of 2016) to power Atlas Rockets. This is one of the first engines produced in America using the NK-33's closed-cycle technology. This company also acquired a license for the production of new engines. Aerojet has modified and renamed the updated NK-33 to AJ26-58 and AJ26-62, and NK-43 to AJ26-59.

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ako je otpor vazduha prevelik ili nam iz EU blokiraju izgradnju nuklearke kod Vladičinog Hana, možemo da letvu katapulta zarežemo i iskoristimo kao burgiju.

Po mojim proračunima dovoljno nam je 690km da probijemo Zemljinu koru i zagolicamo kornjaču. Ako ona kine i napravi dovoljan trzaj, dostižemo prvu kosmičku sigurno.

Sent from my NEM-L21 using Tapatalk

Lyesmith kept his orange-blond hair pretty much shaved. You could see the lines of his skull. "Tell you what, though. This country started going to bell when they stopped hanging folks. No gallows dirt. No gallows deals."

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, shw. said:

Ako je otpor vazduha prevelik ili nam iz EU blokiraju izgradnju nuklearke kod Vladičinog Hana, možemo da letvu katapulta zarežemo i iskoristimo kao burgiju.

Po mojim proračunima dovoljno nam je 690km da probijemo Zemljinu koru i zagolicamo kornjaču. Ako ona kine i napravi dovoljan trzaj, dostižemo prvu kosmičku sigurno.

Sent from my NEM-L21 using Tapatalk
 

natoči inspiracije, na rezervi si.

:*

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Debeli said:

da, pregrmiš pojas i posle bonanca... ta zračenja u pojasu su zapravo iz dimenzije Iks i nema ih drugde u svemiru.

Ako je kosmičko zračenje prašina u stanu, Van Alenov pojas je vreća od usisivača - mnogo ćeš gore proći ako budeš lizao vreću usisivača.

Link to comment
Share on other sites

 

23 minutes ago, Jose Jimenez said:

Ako je kosmičko zračenje prašina u stanu, Van Alenov pojas je vreća od usisivača - mnogo ćeš gore proći ako budeš lizao vreću usisivača.

ja van Alenov pojas vidim kao kliker oko kojeg se sliva mlaz vode, te vode ima više po obodu klikera za onu količinu vode koja ne prolazi kroz kliker. ali, može i ovao kako ti kažeš.

u pojasu je koncentrisanija energija nego van njega, ali van njega MOGU nastupiti slučajevi mnogo većeg zračenja. na to sam mislio.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Debeli said:

 

ja van Alenov pojas vidim kao kliker oko kojeg se sliva mlaz vode, te vode ima više po obodu klikera za onu količinu vode koja ne prolazi kroz kliker. ali, može i ovao kako ti kažeš.

u pojasu je koncentrisanija energija nego van njega, ali van njega MOGU nastupiti slučajevi mnogo većeg zračenja. na to sam mislio.

Dobra analogija, samo je greška u pretpostavci da mlaz prolazi pa prolazi. Van Alenov pojas zadržava čestice. Zato je radijacija u Van Alenovom pojasu eksponencijalno veća nego van njega.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...