Jump to content

Kriptovalute


badnick

Recommended Posts

  • Replies 624
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Par meseci pratim kriptose (većinom youtube klipove), već par godina želim da uđem u njih ali mi trgovanje sa njima više liči na špekulativno berzansko poslovanje sa kojim nemam iskustva, već 8 godina trgujem sa video igrama što nije slično iskreno. Pre tri meseca sam ušao u NFTove na ETH mreži (non fungible tokene) koji najviše liče na posao kojim se bavim (preprodaja digitalnih dobara) i moram priznati da se osećam kao malo dete koje je otkrilo novu igračku. 70-75% ETH mreže koristi sajt OpenSea na kojem flipujem NFTove, balon je naduvan i ima neverovatne zarade na prostim flipovima za koje ne treba neki skill iskreno. 

 

Ako ste zainteresovan mogu napraviti malo duži guide sa par načina na kojem možete pristupiti tržištu zavisno od novca i vremena koje imate na raspolaganju.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zr.ninja said:

Par meseci pratim kriptose (većinom youtube klipove), već par godina želim da uđem u njih ali mi trgovanje sa njima više liči na špekulativno berzansko poslovanje sa kojim nemam iskustva, već 8 godina trgujem sa video igrama što nije slično iskreno. Pre tri meseca sam ušao u NFTove na ETH mreži (non fungible tokene) koji najviše liče na posao kojim se bavim (preprodaja digitalnih dobara) i moram priznati da se osećam kao malo dete koje je otkrilo novu igračku. 70-75% ETH mreže koristi sajt OpenSea na kojem flipujem NFTove, balon je naduvan i ima neverovatne zarade na prostim flipovima za koje ne treba neki skill iskreno. 

 

Ako ste zainteresovan mogu napraviti malo duži guide sa par načina na kojem možete pristupiti tržištu zavisno od novca i vremena koje imate na raspolaganju.

zašto ne bismo bili zainteresovani majku mu! ja se sa NFT apsolutno nisam "povezao" u smislu da sam skapirao zašto bi to bilo bitno ljudima 🙂 tako da svakako kad te ne mrzi skuckaj.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Junkie said:

mene zanima koliko ti traje obično da "obrneš" jednog i koji je profit u proseku.

meni je kao "matematičaru" crypto bio jasan ko dan, ovo sa preprodavanjem direktno mi nikako nije.. tipa kako je jedan NTF iz serije 3000 ETHa a drugi iz iste serije 0.3ETHa

Cena dosta zavisi od rariteta "sličice". Pošto se pri "mintovanju" randomizuju atributi i ti dobiješ šta dobiješ. Kad se izmintuje ceo supply, onda saznaš koliko tvojih atributa još postoji u tom kontigentu (obično bude 10,000, ali ima projekata i sa 8,888 pa čak i manje). Što manje ih postoji, to je vredniji NFT.

Što se tiče pitanja "koliko dugo ti treba da obrneš", ne postoji univerzalni odgovor. Od avgusta je krenula velika ekspanzija i ima milion projekata. Moraš da pratiš roadmap i community projekta da skontaš da li ideš na quick flip, holduješ midterm ili longterm. To znači da moraš da budeš na discordu i tviteru pa skoro 24/7 (možda malo preterujem) kako bi skontao sve. Ako je community loš, teško da će projekat uspeti.

Ako ima whaleova u projektu, može da bude dobro i ne mora da znači. Ako je samo jedan whale (ili tako neki mali broj) koji ima brdo supply-a kod sebe, takav projekat genralno ne bih izabrao. Bolje da ih ima više, da je malo više rapoređeno u takvim rukama.

Ne postoji zlatan štapić. Pogotovo ne od pre mesec, dva. Da ste kupili nešto pre 4-5 meseci, sad bi u svom walletu imali taj neki NFT od 40+ ETHa (a platili ste ga 0.08 recimo).

Klasična investicija je u pitanju, ali sa dosta manje konkurencije i dosta više averga Joe likova koje možeš da abjuzuješ u odnosu na investicije IRL

Ne može niko da vam kaže šta da kupite. Morate da uletite i da grešite.
Krenuo sam u sve ovo sa ortakom u septembru. Uleteli smo u brdo projekata od tada. Nešto nam se isplati, nešto flopuje, nešto stagnira pa čekamo. U nadi smo da imamo i neki blue chip u rukama, ali sve to još uvek traje i sve to je svakodnevni teški grind.

Ne ulažite pare ako vam nije komotno da to uradite, za slučaj da izgubite sve. Ako imate strah da investicije, nije ovo za vas.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

ova dva thread-a objasne dosta. 
 

 

 

auctions timetable:

 

https://polkadot.network/auctions/

prva kreće 11. novembra. Gavin Wood je osnivač i generalno je jako dobra ideja i projekat koji ne ide na hajp, kao ADA npr. Pratim i ulažem u polku pola dine, uzeo sam većinu na rasprodaji, ali i današnja cena od oko 40$ je niska imho (OVO NIJE FINANSIJSKI SAVET).

 

Uglavnom, dobar projekat sa dobrim ljudima, koji se ne reklamiraju previše. Dosta pro ljudi ih podržava i hajpuje, a i stejking je dobar tako da uzimam stalno i stavljam ga da grinda.

 

Sa druge strane, uzeo sam i jebeni meme coin FLOKI pre mesec dana, sto je kontradiktorno sa sve za sta se zalazem, ali živeo hajp i Ilon Mask!

 

 

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

jbt  po prvi put sam počeo da se osećam kao totalni bumer kad udjem na teme o kriptovalutama bilogde, i sve bih kao da zapratim da se informisem ali kad god nadjem malo slobodnog vreme zalutam sličajno na nekim opskurno zabavnim coskovima weba lol

i tako pročitam po koju temu kao prava plavuša, i na totalno nepoznate termine samo klimam glavom sa priglupim smeškom 

  • Haha (+1) 2

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

jbt  po prvi put sam počeo da se osećam kao totalni bumer kad udjem na teme o kriptovalutama bilogde, i sve bih kao da zapratim da se informisem ali kad god nadjem malo slobodnog vreme zalutam sličajno na nekim opskurno zabavnim coskovima weba lol
i tako pročitam po koju temu kao prava plavuša, i na totalno nepoznate termine samo klimam glavom sa priglupim smeškom 
Potpuno isti osecaj...a smejao sam se mojoj kevi i caletu sto su znali samo da ukljuce/iskljuce komp i pokrenu word i solitaire :c

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Slična je stvar kao sa Internetom 90-ih.

Tada si morao da se prilično razumeš u tehnologiju, da bi mogao da ga koristiš.
Posle toga je bilo sve više korisnika, ali je i pristup i korišćenje postajalo sve jednostavnije.
Sada babe i dede koriste fejsbuk bez problema.

Isto će biti i sa kriptovalutama, samo što su one sada u tom "90-e" periodu. Generalno, ne moraš da razumeš tehnologiju u sitna crevca da bi mogao da je koristiš, ali je poželjno.

Dandy [RUR]

Link to comment
Share on other sites

Da se i ja prijavim u bumere ovde... pratim ovu temu od pre par nedelja (kad je oživela opet), baš skoro ništa ne znam osim šta je ta tehnologija i naučio sam pre par meseci šta je NFT i to je to... uvek sebi kažem "nema leba bez motike" i batalim dalje istraživanje toga, jer nikako me ne privlači da u nešto kao ulažem, prodajem, faktički se kockam itd...

Možda grešim, ali meni cela ova priča dođe kao klasična igra na berzi (za koju takođe čovek treba dosta da nauči, zapravo slušao sam davno nekog lika koji reče da je igranje sa tim dosta veći "learning curve" u odnosu kad hoćeš da naučiš neki drugi biznis...) ali koja je takođe jedna vrsta kocke.

Ono što me je navelo da malo promenim mišljenje ste upravo vi ovde, jer sam, moram priznati, pre nekoliko godina kad je pokrenuta cela priča bio u fazonu "ma to je za debile lol", ali pošto vas ne smatram za debile upravo to je dovelo do toga da malo promenim mišljenje 😄

Doduše ne u potpunosti, moguće da je ovo samo berza koja vas targetira tako da se osećate pametnim jako (plus tu je NEW TECHNOLOGY OMG), isto kao što broker svom klijentu prodaje priču kako je ova investicija nešto nabolje što mu se desilo u životu i da je jako pametan zbog toga.

Link to comment
Share on other sites

pa debili smo. Niko od nas nje wolf sa wall cripta, vec su svi dali neke pare i loze se da ce da kripto skoci 100 puta i da se resimo bede.

I ja sam mislio da je nema leba bez motike, ali vec sam dva talas propustio gde sam mogao da resim par stvari 😄

Mislim mozes ti i da bacis 50 k eura u opticaj i da kupujes dip/prodas peak, i da zivis od toga ali ono....mi mladi ocemo sad i ocemo sve!

  • Like +1 1
  • Haha (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

tldr Skineš Bitstamp (ili eToro ako Bitstamp ne radi u Srbiji), ubaciš pare, čekaš da bitcoin padne 30%, kupiš, čekaš da se vrati na stari nivo, prodaš

Ili ako ćeš malo više da se zezaš, čekaš da padne 25%, kupiš za 20% ukupnog kapitala i onda ulećeš sa novih 20% na svaku novu promenu cene od 5% i onda prodaš kad se vrati na istorijski maksimum

ili savet koji sam dobio kad je bio $5.000 - buy a bitcoin and forget that you have it

u suštini kad dovoljno dugo pratiš kretanje cene, umeš da prepoznaš kad je jeftin a kad je skup. i onda kupiš kad je jeftin, i prodaš kad je skup. zvuči naivno ali pali.

Edited by Neptune
  • Upvote (+1) 2

Born in trust sentenced to dust born in sin come on in

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Lucky said:
rekoh ti da ne gledaš to za day-to-day ako nisi totalno u tome - za džabe se nerviraš

 

Brate ne gledam, nego uzeh da probam da sell high, buy low...i kao Btc skace, blizi se all time high, kaze vecina da ce pasti uskoro i do 10%...prodam ga na 52,5k, prekosutra ode na all time low skoro 60k, fu bre...nista, sad strpljenja, ima vala da ga sacekam da padne na 45k, makar dogodine!

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Dandy said:

Idemo...
 

raketla.jpg

iju dandy ko te to 'vata za dupe dizvineš! :))

15 hours ago, Dule_smor said:

 

Brate ne gledam, nego uzeh da probam da sell high, buy low...i kao Btc skace, blizi se all time high, kaze vecina da ce pasti uskoro i do 10%...prodam ga na 52,5k, prekosutra ode na all time low skoro 60k, fu bre...nista, sad strpljenja, ima vala da ga sacekam da padne na 45k, makar dogodine!

bukvalno ovo što je napisao neptun gore:

15 hours ago, Neptune said:

ili savet koji sam dobio kad je bio $5.000 - buy a bitcoin and forget that you have it

 

i to je to.

možeš da radiš ovo što je predložio ali to je taj day-to-day rizik i živciranje a možeš i da kupiš i prosto čekaš 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...