Jump to content

Mehanicke tastature


evgeniy

Recommended Posts

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

sljaka k'o sat! jedina zamerka bi bili stabilizatori i mislim da ces ih osetiti s obzirom da koristis GK64. sa druge strane, osetices i Gateron i da su glatkiji od Cherry switcheva. mozes da uzmes i druge switcheve, ali moja preporuka bi bio Gateron svakako. stalno mi je povezana kablom i samo sam na kratko isprobao bluetooth par puta (radi sasvim okej kada kucas i ne guta slova, ali se oseti u FPSu npr). generalno se ne zaglupljuje uopste, osvetljenje radi kao i prvog dana i za $60 je definitivno best buy. pitaj ako treba jos nesto =)

malo sam ostao bez para trenutno, ali sanjam GK64 sa Zealios switchevima, a s obzirom da mogu da se menjaju bez lemljenja, definitivno bih overio i Kailh Box switcheve posto su omnomnom :>

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 years later...

Гуруи, имам питање ако још неко гледа овај топик.
Набавио сам ову тастатуру за мале паре: https://www.deltacogaming.com/details?pid=GAM-075B

Пошто већ имам капице за амерички или британски распоред, а капице на овој горе ми се не допадају, хтео бих да је претворим у "америчку". Мали проблем је што нордијски распоред има 62 тастера, а амерички 61. Тастери заокружени црвеном су исти (дуплирани) када се користи амерички распоред.

Међутим, плоча може да буде и у другом распореду. На слици сам заокружио неискоришћена места за "мали ентер" и "велики шифт" тастере. Има ли смисла да "прекројим" тастатуру, са једног распореда на други? Да избацим један прекидач и преместим један или два да добијем распоред са 61 тастером? Да ли би ово радило само уз помоћ лемилице, или мора да се чачка и неки биос, ако ово уопште има биос.

Унапред се извињавам ако питам глупости :)

tst01.jpg

tst02.jpg

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 9 months later...

BUMP! @evgeniy

Trazim sledecu tastaturu:

1. Da bude tiha, znaci ili membranska i krucijalno pitanje je da li uopste postoji mehanicka ali da bude silent?
2. Wireless
3. TKL
4. Veliki dupli enter must have:
image.png.d37ec4197f0487b0c48557b84d8294d5.png

Nisam uspeo da nadjem po radnjama da ispunjava sva 4.

Tako da pitanje je da li postoji ovako nesto ili da li kod nas postoje likovi koji rade custom tastature pa da narucim, hvala!

Link to comment
Share on other sites

ufff, ANSI layout je dosta cesci od ISO (velikog L) entera, mada ne pratim nase trziste, sta je na stanju i ko ima najbolju ponudu. prvo sto mi pada na pamet je Gloriousova GMMK2 koja ima ISO enter (ali ne i wifi), ali ne znam koliko to sve izadje na kraju i da li ces na kraju dobiti to sto juris =(

sto se preporuke tice, ne bih znao sta da ti kazem. svakako da mozes da iskombinujes mehanicku da bute tiha i da ima veliki enter, ali kostace i ne bih rekao da finalna cifra opravdava cimanje i ono sto ces da dobijes. ako juris ultra tihu tastaturu, membrane su ipak najbolje, iako inferiornije sto se preciznosti/osecaja pod prstima tice. svakako bih preporucio neke crvene switcheve i da svim tasterima stavis O-rings, ali opet ne verujem da ce to biti tiho kao membrana (a da opet mehanicka imitira membranu mi malo mutavo, za moj ukus). sto se tice velikog entera, on je skoro uvek isao kao doplata uz razne keycaps setove, bas zato sto je ANSI (pravougaoni) najcesci. ako se odlucis da krenes u avanturu, proveri i da PCB podrzava ISO enter. pa onda opet da podrzava wifi, uh. jbg, kao sto rekoh, veliko cimanje =c

u nekom trenutku sam prestao skroz da pratim sta se desava jer je trziste i ponuda u inostranstvu samo rasla kako je hobi postajao sve popularniji, a kod nas kao po obicaju mozes da nadjes djoku. sa nekih 20ak najcescis/najpopularnijih switcheva kad sam sam bas bio u gasu i aktivno pratio su sad skocili na ko zna koliko. tipa, standardnom crvenom Chery MX switchu stave Kailh oprugu i eto ga potpuno novi switch koji moramo da nazovemo potpuno novim imenom jer je potpuno novi i drugaciji osecaj pod prstima... zvacemo ga... Silencio (jer sto bi u imenu imao logicno i imena originalnih delova kad moze da bude potpuno novi naziv, jer ponavljam, to je potpuno novi switch). i tako te nebuloze me malo smorile, bas dosta newfagova se prikacilo (iako sam i ja nekome bio newfag) i onda po navici u nekom trenutku odustanem jer ne volim popularne stvari jelte.

nista ti nisam pomogao, nema na cemu!

Edited by evgeniy
  • Like +1 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, evgeniy said:

 

Quote

"GMMK2"

Nije wireless, nema enter i jos nema ni function keys : (

Quote

svakako da mozes da iskombinujes mehanicku da bute tiha i da ima veliki enter, ali kostace i ne bih rekao da finalna cifra opravdava cimanje i ono sto ces da dobijes. ako juris ultra tihu tastaturu, membrane su ipak najbolje

Pa to me zanima da li postoji neko ko sastavlja ovo kod nas? Jer definitivno se slazem da smo karina od trzista i za ovaj segment zivota.

Evo najkonkretnije je ovako:

image.png.cce3cabb9cd0e4ff887c01c851f1a5b5.png

Samo da se ne cuje kao pisaca masina i to bi kupio i platio bi koliko max koliko i ova G915 kosta ali posle vise nedelja gledanja nasih retailera mi se smucilo sve

Link to comment
Share on other sites

Моје скромно мишљење је да не постоји тиха механичка тастатура. Ако хоћеш тихо, онда је мембрана за тебе. Могуће је утишати тастатуру О-прстеновима и стављањем материјала са погодним акустичним особинама, као што су разне пене, траке за маскирање и сл. али и неки егзотичнији материјали се користе, можеш да подмажеш све да се играш са стабилизаторима. Све ово ради, подложно је дебати наравно, али је главно питање коју си механичку тастатуру користио, и са којим прекидачима, да ти је била тиха или да ти се допао звук? Ако је одговор ниједну, онда док ен пробаш нећеш знати. Не може нико да ти каже шта је за тебе тихо и ОК а шта не. Клони се плавих и зелених, и можда црвених прекидача. Све је остало на столу, што се каже.

ИСО распоред је мало зајебан. Колико сам ја видео тастатуре као тај Логи су једнорози. Има и велики ентер и 2 велика шифт, мада ниси поменуо да ти је ово важно, и америчка слова. Све ИСО које сам ја у Скандинавији видео имају и скандинавска слова. Не знам да ли ти ово игра неку улогу.

Једна од мојих је Акко, кинез, са жутим прекидачима. Нема велики ентер који је теби значајан, али је бежична и тиха је. Напунио сам је и пробао и О-престенове. Мени је била тиха. Али је јако мекана и мени лично није легло како се преидачи са прстеновима осећају под прстима. Мана је блутут конекција која почесто брља па се тастери "заглаве". Односно притиснеш једном, куца заувек :) Ово се не дешава са каблом.

Најближе што ми пада на памет а да има све то што теби треба је ова. Узмеш хот своп и онда вијаш прекидаче који ти се свиђају и зезаш се са акустиком. Вероватно ћеш морати да мењаш и капице. Ово је мало скупо и зајебано али ако хоћеш да буде баш по твом, то је то. Ја имам К2 АНСИ и ради јако лепо са и без кабла. Нисам је модификовао никако и мени је ОК. Мислим да су браон прекидачи код мене.

  • Like +1 1
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, overkind said:

Моје скромно мишљење је да не постоји тиха механичка тастатура

ja sam ovo baš hteo da pitam - nisam čuo za tihu mehaničku tastaturu. Ako postoji voleo bih da znam koja je i da je probam 🙂

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, killYg0r said:

BUMP! @evgeniy

Trazim sledecu tastaturu:

1. Da bude tiha, znaci ili membranska i krucijalno pitanje je da li uopste postoji mehanicka ali da bude silent?
2. Wireless
3. TKL
4. Veliki dupli enter must have:
image.png.d37ec4197f0487b0c48557b84d8294d5.png

Nisam uspeo da nadjem po radnjama da ispunjava sva 4.

Tako da pitanje je da li postoji ovako nesto ili da li kod nas postoje likovi koji rade custom tastature pa da narucim, hvala!

Nisam stručnjak za mehaničke, ali imam neke polovne mehaničke na prodaju, od toga su dve Logitech sa Romer-G-Tactile, i to ti je provereno tiho koliko mehaničko može biti tiho, znači kao standardna membranska se čuje otpriliek i jedna i druga.

Jedna mi je G413 Carbon Red, druga je G513 Carbon.

Problem velikeog Entera može biti do tržišta i rasporeda, jer te moje na slici na kutiji imaju mali enter i ENG raspored, ali je to u stravi jedna GER, jedna ESP, i unutra, u stvari, imaju velike entere 😉 znači, zaviri za svaki slučaj u kutiju, ako je mali enter na njoj, ne mora da znači da je mali i na tastaturi. 

Nažalost, nisu TKL, a ni wireless, pa ne znam ima li smisla da ti ih nudim, ali možda sad bar znaš šta da tražiš 🙂

 

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

plus za overkinda! jos je i hot swap nasao, 'de ces bolje!

ali da, sustina je da mehanicka moze da se ubije "kad taster putuje nanize", ali ne moze da se ubije zvuk "kad se taster vraca u pocetnu poziciju", odnosno kad ga opruga gura nazad. mozes to da kontrolises tako sto ces da kucas kao da neko spava pored tebe, ali cemu onda mehanicka tastatura. isto tako nisam fan O-ringova jer ako cu da imitiram membranu, koji ce mi djavo onda sve to 😄 

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, togFU said:

a što onda ne kupiš taj G915 ne kontam? 

Pa bukvalno jer je mehanicka a trazim nesto sto se ne cuje tj cuje sto manje moguce : D 3/4 je u zahtevima ali je glavni fail-ovao

5 hours ago, overkind said:

Моје скромно мишљење је да не постоји тиха механичка тастатура. Ако хоћеш тихо, онда је мембрана за тебе.

Tako ce na kraju da ispadne najverovatnije.

Procitao sam i sve ostalo sto si napisao, bas to pokusavam da kazem, da izgleda da kompletno ono sto trazim ne postoji, sem da se pravi custom od nule, sto niti zelim sam da radim niti postoji neko ko se time bavi kod nas : )

4 hours ago, millanče said:

Nažalost, nisu TKL, a ni wireless, pa ne znam ima li smisla da ti ih nudim, ali možda sad bar znaš šta da tražiš 🙂

🤣 Definitivno sam makar uspeo da definisem sta trazim

A cela poenta je da mi je bitno da mi bude tastatura po meri, jer je ipak koristim svaki dan ceo dan. Recimo laptop tastature u zivotu nisam mogao da koristim i da se navikavam i veliki enter i shift mi stvarno prave razliku u koriscenju, plus sam hteo kablova da se resim

Edited by killYg0r
Link to comment
Share on other sites

Ево после још мало копања по оном сајту, ово је у принципу шта ти хоћеш, објективно, ТКЛ и ИСО распоред (велики ентер). И обична латиница.

https://www.keychron.com/collections/keychron-uk-iso-keyboards/products/keychron-k8-wireless-mechanical-keyboard-uk-iso-layout

Субјективно је то колико је тиха и шта ту може да се уради и за које паре. Мислим да ниједни прекидачи које долазе с њом: црвени, плави поготву, ни браон нису баш тихи и морао би да их мењаш или да се играш са модификацијама. Али онда полако газиш у воде ентузијаста и тастатура ти није више само алат него се мазите и трошиш лову на њу 🙂

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...