Jump to content

pričajte


Guest

Recommended Posts

Quote

 

Erste Banka jedna od tri rodno najsenzitivnije kompanije u Srbiji

U okviru manifestacije „XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX“, koju već godinama unazad organizuje Udruženje poslovnih žena Srbije, Erste Banka je proglašena za drugu rodno najsenzitivniju kompaniju u Srbiji.

Ova nagrada dodeljuje se srednjim i velikim kompanijama koje u svom poslovanju primenjuju strategiju društveno odgovornog poslovanja, rukovode se principima Ujedinjenih nacija za osnaživanje žena, primenjuju principe rodne ravnopravnosti i pružaju najbolji model uključivanja žena u lance snabdevanja.

U Erste Banci Srbija preko 70 procenata zaposlenih čine upravo žene, a od ove godine procenat žena na rukovodećim pozicijama premašio je 50 odsto. Banka je prošle godine pokrenula kampanju pod sloganom: „Našoj zemlji su potrebne žene koje veruju u sebe. I banka koja veruje u njih”, kojom je želela da ohrabri devojčice, devojke i žene da stanu iza svojih ideja i da počnu da žive svoje snove. Naslonivši se na ovu kampanju, organizovan je serijal besplatnih edukativnih radionica za preduzetnice i one koje razmišljaju da to postanu. Banka je kao strateški partner podržala programsku celinu Heroine, u okviru programa „Novi Sad evropska prestonica kulture“, koji je upravo bio posvećen ženskom stvaralaštvu, postignućima i uspesima.

 

Možete da date najbolji guess kako se zove manifestacija!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, f4ts0 said:

kakav samar termodinamici

 

haha, priznajem, lupio sam za vazduh, odnosno nisam tako mislio, ne može zagrejan vazduh sam od sebe da eksplodira ofc, ali u kombinaciji sa povećanim pritiskom i malo vode koja bi preostala i to je to...  u svakom slučaju, eto dokaza zašto sam ja napustio mašinstvo  :DD

inb4 "... i otišao u prodaju magle" : DDD

Link to comment
Share on other sites

zapravo uopte nisi lupio 😉malo, malo sam trolovao misleci da ce mi neko reci "glup si" ali avaj, nema stare ekipe.


Naravno da se prilikom zagrevanja gasa, gas siri (tj povecava mu se energija) i pod pretpostavkom da je bojler zatvoren (jeste) i da je savrseno izolovan (skoro jeste) u jednom trenutku ce (nema promene zapremine) porast pritiska dovesti do eksplozije. Ukratko izohorski proces \o/

🙂

u praksi nece tako lako jer vazduh nije idealan gas, i potrebno je zagrevati ko zna koliko da se postigne dovoljan pritisak.

 

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Чини ми се да неће да "експлодира" загрејани ваздух. Екплодираће грејач који није направљен да ради у ваздуху и разнеће казан. Слично као што ни уљани радијатор не може да ради без уља. Може, али мора грејач да се "ослаби". Иначе се прегреје и пукне. Користио некада давно.

Термо пре 25 година, али ајде да прдим нешто. Додатак на Фетсово. Пошто се греје при истој запремни, ваздух је у бојллеру јелте, онда је p/Т константно. Односно ако почнемо на 1 бар и собној температури да бисмо достигли 10 бара морамо да дигнемо температуру 10 пута. То је отп. 200 степени ако је ваздух идеалан гас. При ком притиску пуца казан и да ли грејач у бојлеру може да загреје довољно ваздух без да сам пукне, заиста не знам. Нисам сигуран ни да ли би празан бојлер са врелим ваздухом баш екплодирао или просто напукао. Да ли би ваздзх под притиском који би изашао кроз ту пукотину разнео казан? Не знам. Рекао бих да не, али ако је неко видео разнет бојлер, нека каже.

Edited by overkind
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

ma poenta je da togfu nije nista pogresno rekao terijski gledano 😄

Zatvoren i izolovan kazan, vazduh (skoro idealan gas) i dovodjenje toplote konstantno ce dovesti do poraska pritiska (V=const) i u jednom trenutku ce pritisak gasa > izdrzljivosti materijala bojelra i jelte bum.

Sad nece se desiti naravno u stvarnosti, ali ovo je teorijska rasprava!

pravda za togfua, posalji sms na 2211 da nastavi studije!

  • Haha (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2022 at 2:23 PM, togFU said:

Uf, dobro je da je rešeno sad, neće morati Lucky da radi split!

možda i treba, edukacije radi!

inače, kad smo na mojoj omiljenoj temi smanjenja pakovanja a zadržavanja iste cene, evo dve zanimljive slike:

314924519_672916911191645_2558835268098014424_n.jpeg

314987000_5661192930661812_4469926208882700266_n.jpeg

Pored toga što novo pakovanje prati priču genijalnog redizajna sa fivera, plot twist je da su obe slike u isto vreme slikane aka malopre u Univerexportu 🙂

tj. ima stari lager dok se ne rasproda a onda novi 300g umesto 400g po istoj ceni! 

 

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Instalirao Win 11 i stvarno sam impresioniran koliko neko može da uradi jebeno ništa i nazove to apgrejdom. Bravo momci, opravdali ste plate od 250k.

Inače na konto smrznutog voća, pakovanje organskih malina u Holandiji je 2 evra, malo jače možda. 

Edit, lažem, 3 evra 250g

Born in trust sentenced to dust born in sin come on in

Link to comment
Share on other sites

Prema UN, danas nas je, ili će biti za neki sat, 8 milijardi na Zemlji 🙂

https://www.un.org/en/desa/world-population-reach-8-billion-15-november-2022

 

https://www.worldometers.info/world-population/

Quote

A tremendous change occurred with the industrial revolution: whereas it had taken all of human history until around 1800 for world population to reach one billion, the second billion was achieved in only 130 years (1930), the third billion in 30 years (1960), the fourth billion in 15 years (1974), and the fifth billion in only 13 years (1987).

During the 20th century alone, the population in the world has grown from 1.65 billion to 6 billion.

In 1970, there were roughly half as many people in the world as there are now.

Because of declining growth rates, it will now take over 200 years to double again.

 

  • Like +1 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Dule_smor said:

Rofl najbolje da cemo da postojimo jos 200god...ide do 10 milijardi max i to je to

A onda ide globalna promena slike jednog coveka na planeti. Beli hriscani idu u minus a braon muslije ce da vode kolo.

U prvih 20 zemalja samo Nemacka od postoji a pritom ce i cistokrvni Deutschlanderi isto tako da nestanu 😞

Gde su sva tajna drustva ovog sveta, gde su templari, gde je pravda?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dule_smor said:

Rofl najbolje da cemo da postojimo jos 200god...ide do 10 milijardi max i to je to

Lakijev izveštaj UN to i pominje:

The global population is growing at its slowest rate since 1950, having fallen under 1 per cent in 2020. The latest projections by the United Nations suggest that the world’s population could grow to around 8.5 billion in 2030 and 9.7 billion in 2050. It is projected to reach a peak of around 10.4 billion people during the 2080s and to remain at that level until 2100.

Već sad je broj novorođenih prestao da raste. Do ovih 10 milijardi ćemo stići jer mi već rođeni imamo očekivani životni vek od 70+ godina.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Neptune said:

Instalirao Win 11 i stvarno sam impresioniran koliko neko može da uradi jebeno ništa i nazove to apgrejdom. Bravo momci, opravdali ste plate od 250k.

 

standardna stvar... osx radi to svake godine, doduše kod njih je "besplatno". mada i windows je kao neki free upgrade. Sad svi idu na taj "free to play" pa onda plati appove ili dodatke.

1 hour ago, Dule_smor said:

Rofl najbolje da cemo da postojimo jos 200god...ide do 10 milijardi max i to je to

I ja sam razmišljao o tome i kad ostavim apokaliptični scenario po strani (koji je realan) bukvalno prirodno ide shift ljudi, ti sad misliš kao Indija kao gde će toliki narod, a oni samo lagano dolaze u delove koji imaju manje ljudi. Bukvalno kako kod nas bude se smanjivao broj tako će oni da dolaze .

1 minute ago, Jose Jimenez said:

Lakijev izveštaj UN to i pominje:

 

hm!

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Lucky said:

bukvalno prirodno ide shift ljudi, ti sad misliš kao Indija kao gde će toliki narod, a oni samo lagano dolaze u delove koji imaju manje ljudi. Bukvalno kako kod nas bude se smanjivao broj tako će oni da dolaze .

Jedini put kad sam isao u US na letu ka tamo je tipa trecina aviona bili puna Indijaca, od cega mi se cini da je dosta mladjih rodjena tamo jer su imali cist akcenat.

Ciganski i sirotinjski mentalitet se pokazao kao recept uspeha.A mi i dalje mozemo samo da ih mrzimo

image.thumb.png.2da34aadde58ab0d2575a7bd16a9cc58.png

Onda prostom statistikom dolazimo do toga da ce jedan u milion biti ultra pametan.

Makar je Musk otpustio jednog sa ove liste ali mislim da je to izgubljena bitka :c

Link to comment
Share on other sites

pa pametniji su od tebe i mene ocito, kakva sad bitka 😄

2 hours ago, Jose Jimenez said:

 mi već rođeni imamo očekivani životni vek od 70+ godina.

So little time left....

  • Sad 2

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...