Jump to content

pričajte


Guest

Recommended Posts

7 hours ago, manson said:

Razmnožavanjem ili doseljavanjem, recimo iz ostalih ex YU država? 🙂 

Imaj u vidu da Srbija ima veliki priliv doseljenika iz Bosne, Kosova, Hrvatske, Crne Gore.

Koliko vidim imaju u proseku isto dece kao mi (1,5-1,6 po porodici). Da li to znači da imaju jako malu emigraciju, za razliku od Srbije?

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Jose Jimenez said:

Slovenija je dobar primer, a pritom su bili deo SFRJ. Populacija porasla 0,2% što je daleko iznad balkanskog proseka.

Ima ljudi ovde iz prve ruke da daju utiske.

A šta bi bio razlog? Evo možemo da pitamo @Junkie on mi prvi pada napamet.  

Bio sam u sloveniji X puta, plate su korektne tj. više nego kod nas i drugim zemljama, ali nisu baš uporedive sa zapadom. Koliko znam porezi na plate i to sve kidaju tj. viši su nego i kod nas. 

Pozitivna je priroda 🙂 stvarno je ok, lepo, imaš na pola sata vožnje i more i planinu i poljanu i italiju i austriju itd itd. 

Ali o socijalnom aspektu ne znam baš ništa - porodiljska, trudnička, vrtići, školovanje itd, šta je tu toliko bolje pa imaju porast?

Da ostavimo po strani ovaj deo naših koji su tamo, jer stvarno svaki vozač je bosanac, svaki u kafiću/kafani neki srbin itd itd 🙂

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Jose Jimenez said:

Slovenija je dobar primer, a pritom su bili deo SFRJ. Populacija porasla 0,2% što je daleko iznad balkanskog proseka.

Ima ljudi ovde iz prve ruke da daju utiske.

Meni deluje da je to prosta stvar.

Slovenija je zaista prelepa zemlja, geografska pozicija isto 5/5, plata iako je dosta manja u odnosu na zapad ali i dalje u proseku najveca za ceo balkan.

Svakako je da i oni beze u zemlje gde su vece plate ali je ocigledno i solidan broj ljudi ostao  + su ih pretovarili BiH, SRB i HR kojima je to dobro/bolje mesto za zivot.

Link to comment
Share on other sites

Znam par Slovenaca koji su ostali u zemlji. Nikad nismo direktno razgovarali o tome, ali moj utisak je da zarađuju super za njihov standard, relativno niski troškovi života, ne postoje nikakve granice (životne, poslovne), uređena i čista država, iz ugla porodice nikakvu primedbu nisu podelili sa mnom.

Ali opet bih voleo da čujem od nekog ko je tamo, a ne mi semenkari ispred trafike da nagađamo 😄

Edited by Jose Jimenez
  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Chika @Santa je ziveo par godina gore. Mozda bi on mogao malo utiske da podeli iz prve ruke 😄

Ja znam samo da piju npr. mnogo vise od nas, po Sontijevoj informaciji. A kad on to kaze, tobima tezinu 😄

  • Like +1 1

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Ziveo Sontje, zivi mi kolega, bio par puta, i poenta slovenije je sto ti je pored italija, austrija, srbija nije daleko (mada mora kroz ustasiju da se prodje), mala zemlja, priroda top top top, klopa super, a socijalni aspekt nije isti za nekog od 20 i 40 god. Mada kapiram da je u sustini tezak smor. Ja sam proveo 7 dana u ljubljani jednom, pun slobodnog vremena i iskreno posle 3 dana mi se plakalo od dosade. 
Meni bi recimo blizina italije i bled / kranj bili deal breaker da mi bude ok slovenija

  • Like +1 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Mislim da smo pričali o ovoj temi pre određenog vremena. Sa medicinske strane mogu reći da se dosta parova bori sa sterilitetom, podjednako oba pola. Proces vantelesne oplodnje država finansira beskonačno puta do 43 godine (žena). Za drugo dete (pod uslovom da je prvo došlo iz VTO procedure) mislim 3 pokušaja plaća država. Negde sam pročitala da svaki 6ti par u Srbiji ima probl sa začećem. Dodatno je kovid usporio proceduru, tako da će ovih par godina biti poprilično mršave što se tiče beba.

i'm not fat, i'm just easy to see..

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, reki said:

posto si inace jako mlad i nedostajale su ti zurke i luda zeeezanja

ovo je bilo 2008. Ok i tad sam bio mator. Izvini roky

17 minutes ago, absolute said:

Bele tikepa, trandza do ramena, Banatski rizling i Dara Buba Mara \o/

Koka kola, marlboro, suzuki

 

Volim kad mi je trandza nizi, da mogu da ga lepo zagrlim

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Jose Jimenez said:

Znam par Slovenaca koji su ostali u zemlji. Nikad nismo direktno razgovarali o tome, ali moj utisak je da zarađuju super za njihov standard, relativno niski troškovi života, ne postoje nikakve granice (životne, poslovne), uređena i čista država, iz ugla porodice nikakvu primedbu nisu podelili sa mnom.

Ali opet bih voleo da čujem od nekog ko je tamo, a ne mi semenkari ispred trafike da nagađamo 😄

Ja znam samo jednu osobu odavde koja je otišla tamo a da je imala slične uslove pa je odlučila da ode zarad tih drugih benefita. Manje-više svi drugi koje znam su otišli jer su prosto ovde imali 300e platu a tamo 1300, 2300, nebitno. 

2 hours ago, f4ts0 said:

Ziveo Sontje, zivi mi kolega, bio par puta, i poenta slovenije je sto ti je pored italija, austrija, srbija nije daleko (mada mora kroz ustasiju da se prodje), mala zemlja, priroda top top top, klopa super, a socijalni aspekt nije isti za nekog od 20 i 40 god. Mada kapiram da je u sustini tezak smor. Ja sam proveo 7 dana u ljubljani jednom, pun slobodnog vremena i iskreno posle 3 dana mi se plakalo od dosade. 
Meni bi recimo blizina italije i bled / kranj bili deal breaker da mi bude ok slovenija

Moj utisak je sličan, posebno sa onim radnim vremenima, time što se ne radi nedeljom, na kraju krajeva i ukupno grad je manji i onda imaš to "prokletstvo" beograda koji ma kakav da je ipak je (znatno) veći od svih drugih gradova exyu.

Link to comment
Share on other sites

Plate su ok, cene niže nego u BGu generalno gledano, džabe školovanje uključujući faks, godinu dana porodiljsko, beneficije kad imaš decu, extra beneficije kad imaš 3+, drastično niži pdv na bebi opremu i osnovne namirnice (9,5% vs 22%), blizina susednih država, jako malo nasilja i kriminala, tone piva, liberalniji odnosi (jako često su "partneri" a ne tipično muž/žena i nije retko da imaju decu iz više veza), itd itd.

Za naše pojmove ekstremno dosadni jer smo navikli na 24/7 grind, noćni život, komšo naleti na kafu. Kod njih je nedeljom 8-16, popodne chill, vikendom izlet negde, putovanja i slično. Što se kuće tiče jako zatvoreni, ali su jako otvoreni za neku zajedničku bleju napolju.

Ukratko imaš para da lepo živiš, ako želiš decu ti daju svu moguću pomoć i njima uslove da sutra postanu roditelji i sami.
Inače @f4ts0 ako živiš u LJ ti je sve to navedeno na max 1h vožnje na autopilotu praktično. 

  • Like +1 1
  • Thanks (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Znam. To je kul.

svidja mi se i nezvanje kuci vec bleje napolju. Lakse je. Ja sam mldost proveo po kucnim zurkama samo jer smo bili beda 😂

  • Like +1 1
  • Haha (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, f4ts0 said:

svidja mi se i nezvanje kuci vec bleje napolju. Lakse je. Ja sam mldost proveo po kucnim zurkama samo jer smo bili beda 😂

Ovo je bukvalno definicija nase proslosti. Idenje po kucama je postojalo jer je to bila jedina opcija i hvala bogu da vise nije tako.

Mi smo u kraju kao klinci bukvalno samo jednom doziveli da je drugaru cale pravio rodjendan u meku ali je jedini razlog bio jer je bio gastos iz DE devedesetih.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...