Jump to content

pričajte


Guest

Recommended Posts

🏼 what he said

Ja imam flagship iz 2017, i dalje sabija, osim toga što je Windows kanta

Hardverski nikad nisam imao problem, jedino što sam bateriju zamenio pre dve godine

Zapravo dve zamerke, pozicija kamere i interni zvučnici, ali to je verovatno sređeno u novom modelima

  • Like +1 1

Born in trust sentenced to dust born in sin come on in

Link to comment
Share on other sites

Evo ajde da se malo i pohvalimo za danas, naša CS reprezentacija osvojila prvo mesto na međunarodnim univerzitetskim igrama!

Screenshot 2022-09-17 at 19.15.36.jpg

Screenshot 2022-09-17 at 19.15.44.jpg

Screenshot 2022-09-17 at 19.15.56.jpg

Screenshot 2022-09-17 at 19.14.49.jpg

Fotke su screen grebovi dok ne stignu neke kvalitetnije.

Na istom takmičenju DOTA ekipa osvojila srebro, iako su u polufinalu dobili Ruse 2:1 ovi se iz lowera vratili i pobedili nas 2:0 u finalu 😞 No i srebro je zlato!

  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

Ne znam gde bih stavio, ali je jako zanimljiv tekst o polovima i transrodnosti.

Oduvek sam mislio da se rađaš ili kao muško, ili kao žensko. Ovaj biolog je objasnio da je priča daleko komplikovanija, i da postoje medicinski slučajevi da osobe koje su genetski muškarci izrastu u svakom pogledu kao žene, pa čak i rađaju decu.

MOK je upao u ovaj problem kad je probao da reguliše pitanje polova:

Quote

Kada je Olimpijski Komitet pokušao da uvede rutinsko testiranje kariotipa kao uslov za takmičenje u ženskim kategorijama, rezultat je bio potpuni neuspeh. Vrhunski sport iz milijardi ljudi izvlače onaj delić procenta koji ima najveći talenat i najveće genetske predispozicije za uspeh. Ovo su često ljudi sa neobičnom genetikom: testiranje je dovelo do lavine situacija u kojima devojke po prvi put saznaju da im kariotip nije XX, tek nakon što su ceo život provele trenirajući i kvalifikujući se. Zatim, nađeni su mnogi slučajevi gde je veliki deo tela XX, ali neka tkiva nose kombinacije poput XXY; da li te žene (neke od kojih su rodile decu) treba izbaciti iz sporta? Povrh toga, šta raditi sa muškim sportistima koji nisu XY kariotipa, da li i njih treba izbaciti?

https://milesbabbage.com/transseksualnost/

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, manson said:

A većina ovih radova koje je naveo kao izvore je napisana u poslednjih 10tak godina, pa sam prilično skeptičan u vezi svega toga.

Priznajem da nisam imao prilike da se udubim u referencirane radove, ali planiram jer stvarno malo znam sem onog što smatramo javnim znanjem.

Samo, zašto misliš da je problem što su radovi napisani u poslednjih 10ak godina? Biologija je makar nauka gde se stari radovi koriste kao polazna tačka za nove, kompleksnije radove.

Link to comment
Share on other sites

ovo sto kaze manson

ne kazem da sam nesto akademski izucavao, ali iz amaterskog ugla sam primetio da je nebo i zemlja razlika sad i pre 10-15 god kad uzmes da guglas/generalno trazis po netu neke naucne radove vezane za rasu, pol, mentalno zdravlje itd

kao da i jbna naucna studija danas mora da bude pc

ko zna sta ce nas za 10-15 god ubedjivati da je potkovano sa naucne strane

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manson said:

Pa zato što se bojim da su pisani da bi opravdali ovu sadašnju trans agendu. Ne kažem da sam u pravu, ali sam prilično rezervisan.

 

Interseks ljudi, ti sa tim genetskim promenema, XXY i već koje sve kombinacije, nisu isto što i trans osobe. Ni u jednom klipu ili tekstu koji sam video, nisam video da je nekoj od ovih modernih trans osoba ustanovljena ta neka genetska promena, poremećaj, već kako, nego samo da su razgovarali sa psihologom/psihijatrom i prva dijagnoza je bila taj rodni poremećaj, treba da uradiš tranziciju. A imaš posle i toliko svedočanstava tih ljudi koji su uradili tranziciju da se posle kaju što su to uradili...

Zato i kažem da sam prilično skeptičan u vezi većine ovih pro trans istraživanja i tekstova.

Pol i rod su odvojeni pojmovi, inače ne bismo uopšte imali ovu diskusiju, prajdove i litija 🙂

Zato i kažem da mi je zanimljivo što je biologija kao nauka imala stav da je binarna opcija za oba, na onda samo za pol, pa da sad bolje razumemo da je i pitanje pola kompleksnije od hromozoma.

Što se tiče kajanja, koliko sam ispratio procenat kajanja posle operacije promene pola je jako mali - oko 1%. Kajanje zbog kozmetičke plastične operacije, poređenja radi, je 20-60% (namerno sam stavio raspon jer nisam na brzinu našao pouzdan izvor). Ako je pitanje da li zabraniti operaciju promene pola, 99% zadovoljnih ljudi je razlog da se poboljša skrining (koji je daleko slabiji kod kozmetičke plastične hirurgije, i rezultuje većim razočarenjem), a ne da se ukine procedura.

Link to comment
Share on other sites

Ta razlika pol i rod je od relativno skoro (80/90te?), a nisam baš siguran da to odvajanje, bar što se biologije tiče nije u sklopu cele ove trans agende, a da li uopšte i postoji konsenzus i medju svim (ili bar većini) naučnicima o tome? Ali OK, moguće i da nisam u pravu, nisam biolog 🙂

 

a recimo ovi kažu da to istraživanje koje si linkovao i nije baš uradjeno kako treba https://cmda.org/regretting-transition-for-gender-dysphoria/

Link to comment
Share on other sites

Ovo mi je posebno zanimljiv pasus:

Quote

A Survey of 100 Detransitioners” found, unsurprisingly, there was no solitary reason or experience leading to detransition.[11] Among the most common motivations given were 60 percent who developed more comfort identifying with their natal sex, 55 percent saying they had received inadequate evaluation from medical or mental health professionals prior to transitioning, 49 percent concerned about potential medical complications of the transition and 30 percent who began to see their gender dysphoria as caused by trauma, abuse or mental health issues.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...