Jump to content

pričajte


Guest

Recommended Posts

Ovo neko sa B92 prati RUR? Ne mali broj puta se desi da ovde neko nešto okači i posle dan dva se to pojavi na B92. Ili eto slučajnost :)

B92: Mapa najznačajnijih ljudi sveta; Hrvatska ima Teslu i Tita, Crna Gora Karadžića, a Srbija Noleta http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2022&mm=08&dd=01&nav_id=2192740
Naravno, kao i uvek komentari su sjajni :)

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, manson said:

Ovo neko sa B92 prati RUR? Ne mali broj puta se desi da ovde neko nešto okači i posle dan dva se to pojavi na B92. Ili eto slučajnost 🙂

B92: Mapa najznačajnijih ljudi sveta; Hrvatska ima Teslu i Tita, Crna Gora Karadžića, a Srbija Noleta http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2022&mm=08&dd=01&nav_id=2192740
Naravno, kao i uvek komentari su sjajni 🙂

naravno, kako drugačije doći do informacija za nove vesti kad moraš da ih išibaš 50 dnevno 🙂

Link to comment
Share on other sites

Treba ti ili lična sa čipom, ali mora da je posle nekog datuma izdata. Odeš u MUP tražiš sertifikat i daju, besplatno.

Ako nećeš da menjas ličnu recimo, ideš u neku od pošti, tražiš podatke za logovanje preko telefona. Consentid app. Džabe isto. Dobiješ papir sa podacima, ukucas taj user i pass koje dobiješ, random brojevi i slova, u app i to je to. Samo moraš prvo da imaš E-uprava nalog, običan nalog, user i pass, da bi mogao ovo da aktiviraš.

 

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Junkie said:

jel neko koristi e-uprava portal i zna šta uopšte oće za "elektronski sertifikat"? treba neke izvode da vadim, pa se ne bi cimao ako baš ne moram 😞

ja koristim često i to je retko dobra stvar koju je uvela naša uprava 🙂

pogledaj nivo sigurnosti koji ti je potreban za izvode. neke stvari možeš samo sa nalogom koji je verifikovan unosom skena lične karte a neke stvari pak moraš preko e-potpisa ličnom kartom ili potpisa u oblaku.

ako imaš sertifikat već na ličnoj karti onda si ok (to se traži kad vadiš ličnu kartu ili naknadno) samo ti treba čitač.

a ako aktiviraš ovaj potpis u oblaku onda ga verifikuješ preko aplikacije na mobu, s tim što ne mogu da se setim da li za samu aktivaciju potpisa u oblaku moraš da potpišeš prvo ličnom kartom.

39 minutes ago, manson said:

Treba ti ili lična sa čipom, ali mora da je posle nekog datuma izdata. Odeš u MUP tražiš sertifikat i daju, besplatno.

 

posle 1.8.2014 npr.

39 minutes ago, manson said:

Ako nećeš da menjas ličnu recimo, ideš u neku od pošti, tražiš podatke za logovanje preko telefona. Consentid app. Džabe isto. Dobiješ papir sa podacima, ukucas taj user i pass koje dobiješ, random brojevi i slova, u app i to je to. Samo moraš prvo da imaš E-uprava nalog, običan nalog, user i pass, da bi mogao ovo da aktiviraš.

ja sam ovo sve online rešio, sto posto, samo sad ne mogu da se setim koraka, dal' je posle verifikacije na eupravi bilo potrebno da potpišem sertifikatom sa lične.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Junkie said:

To je sve super, kad bi bio u državi in the first place 🙂

Matori, cemu skrnavljenje srpskog... Cak gotivnije zvuci "uopste/na prvom mestu". Jasno ti je da danas svaka susa i coriman nabodu rec ili dve engleskog? 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, FATA said:

Matori, cemu skrnavljenje srpskog... Cak gotivnije zvuci "uopste/na prvom mestu". Jasno ti je da danas svaka susa i coriman nabodu rec ili dve engleskog? 

neka ga, bolje tako, kad proba da priča srpski pa ubaci pola slovenačkog ne mogu ništa da ga razumem!

  • Haha (+1) 1
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Ček, on je u Sloveniji? Pa šta drami onda 🙂 poraniš ujutru, to je vožnja od par sati do prve veće pošte u Srbiji 🙂 završiš sve što treba za par minuta i vratiš se nazad 🙂 naravko ako imaš ličnu, ako ne, jbg 🙂 

A jesi li pitao u ambasadi u Ljubljani, možda možeš tu sve da završiš? 🙂 

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

kako nije los, kompletni retard lik

a sto se tice ove price za 'skrnavljenje' srpskog, nemam pojma, licno dugo sam imao taj osecaj da sam debil kad tako iskoristim neki eng termin/frazu, ali sam sad maks u fazonu da mi puca k da uzmem i razmisljam sta je ekvivalent na srpskom, cega se prvo setim i sta mi u tom trenutku se cini kao da prenosi preciznije znacenje koje imam na umu, sa tim idem

Link to comment
Share on other sites

Aj nekim redosledom.

1. Imam novu ličnu, izvadio sam je recimo pre 2 godine. Ali ako dobro kapiram svejedno bi morao u opt-in varijanti da odem i tražim da mi gore nabace taj sertifikat?

2. "par sati do prve pošte" je u praksi barem 4h vožnje i trenutno 3h granica... u jednom pravcu.

3. a čak i to je bolja opcija od ambasade, koji imaju radno vreme fazon 12-13, sa pauzom od 12-13. a usluge naplaćuju tako da mi se više isplati avionom da odem i vratim se nego jedan papir da uzmem. uz to se čeka na sve mesec dana.

4. Andrija stvarno nije smešan...

5. Laki je stvarno mučenik kad mora da čita neki mail od mene gde frljam pola slovenačkog uveliko.

6. Izdajnik sam kako god okreneš jer mi papiri trebaju za državljanstvo.

7. ako bi uživo rekao "in the first place" ću tako i napisati jer nismo naopaki slovenci koji moraju sve da jebeno prevode. Ako već moram da komentarišem, iz tog konteksta je daleko gore što niko ne piše čćšđž i to se smatra sasvim normalnim čak i u poslovnoj korespodenciji.

Link to comment
Share on other sites

Ako bi došao u Srbiju, sertifikat na ličnoj možeš da dobiješ na bum u bilo kojoj policijskoj stanici na području Beograda (ako ti je lična na BG opštinu) za pet minuta kod iste gospođe koja se bavi izdavanjem ličnih karata, osim ako te ne sačeka neka gužvetina a ista žena radi izdavanje ličnih i pasoša.

U pošti možeš da dobiješ kredencijale za ConsentID ali to i dalje nije 100% "privilegija" na eUpravi (nego je recimo 95%, možeš da zakazuješ termine za svašta, naručuješ dokumenta na kućnu adresu itd).

Edited by voodoo_
Link to comment
Share on other sites

Sad sam našao da treba da znaš PIN za čip za ličnu (dobio si ga u koverti kad su ti je dali 😄 ) , ne znam da l mogu da overrajduju, u svakom slučaju će ti PIN trebati i kad budeš koristio pomenuti sertifikat kad uturiš ličnu u čitač smart kartica.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mladenq said:

kako nije los, kompletni retard lik

a sto se tice ove price za 'skrnavljenje' srpskog, nemam pojma, licno dugo sam imao taj osecaj da sam debil kad tako iskoristim neki eng termin/frazu, ali sam sad maks u fazonu da mi puca k da uzmem i razmisljam sta je ekvivalent na srpskom, cega se prvo setim i sta mi u tom trenutku se cini kao da prenosi preciznije znacenje koje imam na umu, sa tim idem

- Ok na osnovu cega ti je retard i jesi li ga gledao u pozoristu? Ja sam ga gledao u 4-5 predstava i daleko od toga da je najbolji glumac koga imamo, ali da je los, nije. 

- zapravo gresis jer taj nacin razmisljanja upravo sakati nas prelep jezik. Tvoja urcobolja da trazis ekvivalent na srpskom znaci da ce kroz par generacija omladina to prihvatiti, jer ce njih boleti jos vise kad tebe od 40 boli sada. I tako ce 4-5 prelepih izraza na nasem biti zamenjeno jednim generickim i sakatim na engleskom a bez ikakve potrebe. Drugo, ako ne mozes da nadjes ekvivalent na srpskom mozda da procitas knjigu ili dve da se podsetis? 

 

2 hours ago, Junkie said:

4. Andrija stvarno nije smešan...

7. ako bi uživo rekao "in the first place" ću tako i napisati jer nismo naopaki slovenci koji moraju sve da jebeno prevode. Ako već moram da komentarišem, iz tog konteksta je daleko gore što niko ne piše čćšđž i to se smatra sasvim normalnim čak i u poslovnoj korespodenciji.

4. Tebi kapiram daleko da ga gledas na predstavama pa daj predlozi nekog smesnog da ga pogledam? 

7. A zasto bi uzivo rekao "in the first place"? To je nekako i bila moja poenta... 

9 hours ago, Junkie said:

To je sve super, kad bi bio u drzavi ______  

 

1. jebeno

2. U picku materinu

3. Nabijem ih bas

Edited by FATA
  • Like +1 1

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, FATA said:

- Ok na osnovu cega ti je retard i jesi li ga gledao u pozoristu? Ja sam ga gledao u 4-5 predstava i daleko od toga da je najbolji glumac koga imamo, ali da je los, nije. 

retard mi je na osnovu njegovog humora, koji mi je u rangu djure palice, mozda jedno koplje ispred

da li sam ga gledao u pozoristu? ne, ali ja ga nisam ni komentarisao kao glumca, nego kao komicara, kao glumac mi je zapravo ok, tj svakako mi je daleko ispred prosecnog srpskog glumca novijih generacija

45 minutes ago, FATA said:

- zapravo gresis jer taj nacin razmisljanja upravo sakati nas prelep jezik. Tvoja urcobolja da trazis ekvivalent na srpskom znaci da ce kroz par generacija omladina to prihvatiti, jer ce njih boleti jos vise kad tebe od 40 boli sada. I tako ce 4-5 prelepih izraza na nasem biti zamenjeno jednim generickim i sakatim na engleskom a bez ikakve potrebe. Drugo, ako ne mozes da nadjes ekvivalent na srpskom mozda da procitas knjigu ili dve da se podsetis? 

pa ono, i ne mislim da ne gresim, tj slazem se sa tobom ovde sustinski, ali jbg, po online forumima se izrazavam kako mi je najlakse u trenutku, ako ti sta znaci mnogo manje anglicizama koristim uzivo:D, ili se bar trudim, isto tako i ijekavicu iskljucivo koristim uzivo, dok mi online 'lakse' da pisem ekavicu

sto se tice knjiga, zavrsio sam knjizevnost haha, i smatram da mi je ok vokabular i bez podsecanja nekom knjigom, ali se svodi bukv na ovo gore, u trenutku sta mi se cini kao najprecizniji izraz idem sa tim, a zbog tema kojih se doticem online cesto mi je neki anglicizam upravo rec koja mi treba, jer ili ne postoji srpski ekvivalent, ili ako postoji, nije dovoljno precizan

bottom line :tf:, online dajem prioritet prakticnosti i preciznosti u izrazavanju, ali svakako da bi idealno bilo da se koriste iskljucivo nasi izrazi

Edited by mladenq
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, mladenq said:

a sto se tice ove price za 'skrnavljenje' srpskog, nemam pojma, licno dugo sam imao taj osecaj da sam debil kad tako iskoristim neki eng termin/frazu, ali sam sad maks u fazonu da mi puca k da uzmem i razmisljam sta je ekvivalent na srpskom, cega se prvo setim i sta mi u tom trenutku se cini kao da prenosi preciznije znacenje koje imam na umu, sa tim idem

slično 🙂 Znam da mi je svojevremeno bilo neobično kad @crusader (sto posto mu nije ovo nick :)) uživo kaže "lol" ili "omg" ali onda sam to prosto prestao da čujem, kao i druge tog tipa. I ovo in the first place a tek da ne pričam ono stejdž, gejt i to 🙂 Notiram tek kad neko skrene pažnju, kao što je sad FATA, inače to što je napisao Džanki ne bih ni izvalio 🙂

12 hours ago, Junkie said:

Aj nekim redosledom.

1. Imam novu ličnu, izvadio sam je recimo pre 2 godine. Ali ako dobro kapiram svejedno bi morao u opt-in varijanti da odem i tražim da mi gore nabace taj sertifikat?

2. "par sati do prve pošte" je u praksi barem 4h vožnje i trenutno 3h granica... u jednom pravcu.

3. a čak i to je bolja opcija od ambasade, koji imaju radno vreme fazon 12-13, sa pauzom od 12-13. a usluge naplaćuju tako da mi se više isplati avionom da odem i vratim se nego jedan papir da uzmem. uz to se čeka na sve mesec dana.

4. Andrija stvarno nije smešan...

5. Laki je stvarno mučenik kad mora da čita neki mail od mene gde frljam pola slovenačkog uveliko.

6. Izdajnik sam kako god okreneš jer mi papiri trebaju za državljanstvo.

7. ako bi uživo rekao "in the first place" ću tako i napisati jer nismo naopaki slovenci koji moraju sve da jebeno prevode. Ako već moram da komentarišem, iz tog konteksta je daleko gore što niko ne piše čćšđž i to se smatra sasvim normalnim čak i u poslovnoj korespodenciji.

haha, ali stavka 4 :)) jadan andrija. 

i def nije smešan, ima sad nešto kad priča viceve na instagramu, majko mila koji blam. samo čekam da provali linkedin pa da krene da ih kači "za dobro jutro" svaki dan :))

Za stavku 1 - tako je, to što si izvadio pre 2 god je samo super okolnost za tebe da zapravo mogu da ti aktiviraju elektronski potpis, ali to moraš da dodatno aktiviraš nažalost.

12 hours ago, voodoo_ said:

U pošti možeš da dobiješ kredencijale za ConsentID ali to i dalje nije 100% "privilegija" na eUpravi (nego je recimo 95%, možeš da zakazuješ termine za svašta, naručuješ dokumenta na kućnu adresu itd).

ozbiljno? pa oni ga reklamiraju kao "zamenu" za elektronski potpis, šta ne može consent a možeš sa el potpisom preko lične?

11 hours ago, voodoo_ said:

Sad sam našao da treba da znaš PIN za čip za ličnu (dobio si ga u koverti kad su ti je dali 😄 ) , ne znam da l mogu da overrajduju, u svakom slučaju će ti PIN trebati i kad budeš koristio pomenuti sertifikat kad uturiš ličnu u čitač smart kartica.

zar ne daju ovaj PIN samo ako tražiš elektronski potpis? 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, FATA said:

4. Tebi kapiram daleko da ga gledas na predstavama pa daj predlozi nekog smesnog da ga pogledam? 

7. A zasto bi uzivo rekao "in the first place"? To je nekako i bila moja poenta... 

 

1. jebeno

2. U picku materinu

3. Nabijem ih bas

Pa lepo ti je rekao Milanče, da ne postoji ekvivalentni kratki idiom u srpskom jeziku koji ide na kraju rečenice. Napisao si 3 psovke kao zamenu, i opet pišeš ko englez. Mani se ćorava posla, to sa prevođenjem svega vodi u ludilo, ja pizdim od slovenaca kad mi napišu nešto tipa "prvoosobna igra streljanja" , "masivna višeigračka internetna igra igranja uloga". Ako ti je to više po meri, evo znaš gde da se seliš, a imam i par predloga za komičare onda 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...