Jump to content

fakulteti: brisanje bulje diplomom, 2015


Recommended Posts

 

Za razliku od IT sfere, u ekonomskoj je fakultet veoma bitan za bilo kakvo napredovanje 

 

Uh, IT sfera je mnogo siroka. Za ove nebuloze koje ja radim je apsolutno nebitna, ima nekih oblasti gde je pa maltene neophodna. oSIM ako covek nije tjuring

  • Upvote (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

@Ivan, nisam siguran kome si pisao post,  meni (kao odgovor na pitanje i posto si naveo savete za predmete sa prve godine) ili sekiri (kao savet da niposto ne napusta fakultet i posto si se osvrnuo na marketing)

mada nije ni bitno, hvala na temeljnom odgovoru/savetu, kome god da je pisan. btw,  Zemunsku gimnaziju sam zavrsio.

Link to comment
Share on other sites

Sekiro, jel ima nekih dobrih riba na tom tvom faxu? Ako ima, realno, sta te briga za predmete? Pa bolje ici na neki krs faks sa extra ribama, nego tamo gde se kita dize jednom godisnje.

 

ovo je, naravno, potpuno pogrešna logika i niko normalan ne bi smeo da se vodi njome

 

profesiju treba birati prema sklonostima, talentu i tržištu rada, a ne prema izgledu budućih koleginica

Link to comment
Share on other sites

Uostalom niko ti ne brani da odes na faks pored i da muvas njihove koleginice ako su bolje ribe :)

 

Moj stav vezan za upotrebnu vrednost fakulteta je blizak Ivanovom s tim da mislim da je ubedljivo najbitnije sto povuces s faksa neki taj nazovimo ga akademski nacin razmisljanja. Dakle da si u stanju da nabubas nesto i da kad ti nesto treba mozes o tome dovoljno da istrazis da bi naucio sta treba, pri cemu iz neke struke kojom zelis da se bavis ipak neke fundamente nosis s fakulteta. Naravno u nekim slucajevima ti za posao moze biti problem sto nemas fakultetsku diplomu. Meni recimo to formalno nije bio problem ali je nekoliko puta bilo napomenuto, sto opet ostavlja glup utisak gde te neko ko je realno retard a ima zavrsen faks drka sto ti nemas. 

 

Naravno ovo o akademskom nacinu razmisljanja vazi da se nauci na nekom polu-ozbiljnom drzavnom faksu (dakle ne ni na svim drzavnim). Konkretno moja zivotna situacija vezano za faks je slicna Ivanovoj, upisao sam drzavni faks ali sam ujedno i radio i sve ostalo i nekako sam posle 5-6 godina dogurao do apsolventskog statusa da bih posle jos godinu dve skapirao da to vise nema smisla jer ne mogu da uklopim s poslom i drugim obavezama koje sam imao u tom momentu i prosto se prebacio na privatni faks koji sam i zavrsio poprilicno brzo. Iz te perspektive imam uvid i u jedan i u drugi sistem (bar onakav kakav je bio na drzavnim fakultetima pocetkom prosle decenije, dakle ne po "bolonji") i mogu reci da su prosto nebo i zemlja. Na drzavnom se uci gomila gluposti i nebitnih i neprimenljivih stvari u danasnjem svetu, ali se stice ta neka osnova. S druge strane na privatnom faksu je mnogo bolja situacija s aktuelnoscu programa i primenjenim znanjima, ali ces njih usvojiti samo i iskljucivo ukoliko imas bas zelju da se time samostalno bavis, ako ides na faks da bi ga zavrsio tamo ne moras nauciti i zapamtiti apsolutno nista. 

 

Edit: Samo da dodam neki primer vezano konkretno za ekonomsku struku, tj neke jako bitne stvari ako se iole skolujes da budes bilo kakav menadzer. Ja sam na FON-u polozio racunovodstvo, ali u nekom momentu na ovom privatnom na koji sam se prebacio na kraju skontaju da mi se ne poklapa ispit iz druge godine "upravljacko racunovodstvo" koji je kao do jaja bauk, ali eto moram da ga dam pre diplomiranja. I poucen time da su mi drugari pricali kako je to upravljacko racunovodstvo na Ekonomskom neki pakao ja sam bio "omfg, ipak mi ne gine nesto ucenja ni na ovom faksu" (inace sam ja zapravo u svakom slucaju bio IT smer vezan za programiranje, informacione sisteme i sl). Ispostavilo se da nisam mogao biti dalje od istine jer sam na ispitu trebao da uradim zadatak identican kao onaj sto je bio okacen na sajtu i da posle toga usmeno odgovaram na pitanje o granicnim troskovima. S obzirom da sam umeo da nacrtam i grafikon dobio sam 9 :)

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Пријемни из математике за дотични "факултет" крајем деведесетих:

 

Ако је х2 = 1, колико је х.

 

Процењено време за отаљавање тог дела пријемног, 20 "задатака": до 15 мин.

ovo zvuci kao urbana legenda :)

"The horse ran away with the spoon, I wish I was on the moon, too"

Link to comment
Share on other sites

Јок, бин дер дан дет. Ако се добро сећам, 97ма је у питању. Други предмет за пријемни је био нешто из економије, што нисам ни знао шта има и шта може бити, те сам спремао исто колико и математику - 0 минута. За математику сам макар знао назив...

Из математике максимум, из тог другог срања, где реда у животу нисам прочитао, на пола абц питања и пола попуни празну црту, добио сам више од 33%...

Све заједно сам завршио за 20так минута и изашао, уз погледе "овај није нормалан", као и другарице /нисам/ која је чекала, јер је била у првој групи... коју сам претходно чекао јебених 2 сата... јебо их пријемни

Додуше, био сам у стању алтернативног проширења свести... и сужавања зеница... можда то помаже за економију, шта знам. Али резултати пријемног су ми потврдили да се нисам истриповао :)

Но, сужене зенице су помогле и да исти никад не завршим :) /пс могу да се вадим на опозициони рад и борбу против система... хаха)

 

Јебо града без реке и брда!

 

пс. 97... скоро па 20 година... Правда за маторе дртине...

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Ivke objasnio, može lock

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

ekonomski je car, vidi drobelog i murinicu.

 

 

x6 je keva

 

 

<3

 

 

 

 

Uglavnom, najveci problem kod studenata je sto skoro nikoga nista ne interesuje, narocito na ekonomiji, jer vecina to upise ''jer ce lako da nadje posao i ima nenormalnu platu''. Niko se ne zainteresuje da procita sta se desava u privredi sopstvene zemlje, a da ne pricam o svetu. 

 

Sto se fakulteta i gradiva tice, dosta predmeta ima dobar deo gradiva u knjizi koji ti nikada nece trebati u zivotu. Da ne pricam o azuriranju podataka i primera. Problem je kod predavaca koji nisu skloni promenama u nacinu predavanja, retko koga interesuje da unese neke korisne primere i vezbe u nastavu. Meni su na fakultetu upravo najkorisniji bili predmeti ciji su predavaci davali dobre primere i organizovali dobre vezbe. Ne znam koji si ti smer, i da li je tako na ekonomskom u Subotici, npr ja sam zavrsila medjunarodnu ekonomiju i najvise su mi znacili Spoljnotrgovinsko poslovanje, Medjunarodno poslovno finansiranje, Medjunarodno privredno pravo...Profesorka medjunarodnog privrednog prava radi u arbitraznim sudovima u Parizu i Zenevi i bukvalno sabija kako objasnjava, kakve primere daje, kakva su joj predavanja.  Npr pored ekonomskih stvari i obligacionog prava koje se nas ekonomista najvise tice, naucili smo jos gomilu stvari koje ti mogu koristiti u zivotu, tipa hipoteka itd, a imali smo i debate o terorizmu, eutanaziji itd. Kada sam dobila posao u spediciji, na razgovoru za posao su me detaljno propitali paritete, karnete, transportnu, carinsku dokumentaciju, carinski proces itd i sve sam to znala zahvaljujuci predmetu sa faksa.

 

Fakultet ti je svakako bitan bar kao osnova da dobijes neki posao. Sto kaze Ivan, narocito u ekonomiji. A da li ce ti se diploma svesti samo na papir ili i jos nesto, mislim da delimicno zavisi i od tebe. 

 

Sada kad sam upisala poljoprivredni, nazalost nemam puno vremena da idem na predavanja i vezbe, ali mi se cini da je stvar ista.

Edited by mnjah
Link to comment
Share on other sites

Nisam ni u jednom momentu planirao da napustim faks, imam još 7 ispita do kraja i suludo je tako nešto raditi. Samo sam hteo da ukažem na, u neku ruku, uzaludnost obrazovnog sistema.

Slažem se u potpunosti sa Ivanom i ostalima. Bliži se kraju moje studiranje i nekako mi je najvrednije od svega što sam na fakultetu dobio je mreža prijateljstva i poznanika sa faksa. Do četvrte godine se dosta toga iskristalizovalo, ostali su samo "normalni" ljudi, sličnih stavova i razmišljanja.

 

Što se tiče posla, to je malo specifičnija priča pošto matori ima privatnu firmu i plan je bio da završim faks, krenem tamo od nule i posle nekog vremena možda i zapalim negde, ali to je sad neka druga priča.

Link to comment
Share on other sites

 

 
Takođe nemoj misliti da se posao u Srbiji nalazi preko konkursa, slanjem CV-jeva i odlaskom na razgovore. Od nekog mog kruga drugara s kojima pričam o tome, da kažemo da ih ima 20, na taj način je poslove našlo nula, a svi rade.
 
 
 
 
Fakultet je i dobar filter za ljude. Završavaju i marmeni fakultete, ali kako se penješ kroz stepene SS, tako ih je manje. Ovo ti postane jasno kad kreneš da radiš u firmi koja zapošljava razne profile, od obezbeđenja sa tri razreda srednje, preko majstora zanatlija, likova sa višom, pa do kancelarijskih pacova sa fakultetima. Razlikuju se pogledi na svet, teme za razgovor, odnos prema kolegama, a to sve utiče na tebe i tvoje raspoloženje tokom 8h svakog radnog dana narednih 40 godina, iliti nije mala stvar.
 
 
 

 

 

Za prvi deo se slazem, ali npr ja sam svaku praksu i posao do sada dobila bez ikakave veze i bez i jednog poznanstva, pa da znas da postoji i ta varijanta. (ovo se kao obracam sekiri, razocaranom u svijet)

 

 

Drugi deo potpisujem. Iako postoji sansa da ce biti retarda i medju visokoobrazovanima, sansa je manja

Link to comment
Share on other sites

upisala sam master iz agroekonomije, uza oblast menadzment u agrobiznisu, ali posto nisam zavrsila poljoprivredni moram prvo da ispolazem neke ispite sa osnovnih studija :D i kad smo vec tu, da se pohvalim, danas sam sabila menadzmet vocarske i vinogradarske proizvodnje!

Edited by mnjah
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Dule ce se sigurno obradovati kad to cuje. Doduse, on je vise strucnjak za potrosnju alkoholnih derivata istih, ali sta je tu je.

Dule, bolje da investirate u vinograde za koji imate dobre prirodne uslove nego u zelezaru za koju nema ni jedan jedini racionalni osnov!

Link to comment
Share on other sites

Htedoh da dodam samo na celu ovu temu: sta god da ti je struka, ukoliko SAM zelis da napredujes to mozes, medjutim najcesce ces morati upravo SAM i da se iscimas za bolje strucnije obrazovanje, srecom internetz nam nudi pristup svim mogucim informacijama te je mnogo lakse negoli nekada doci do advanced znanja vestina i sl... U fazonu - ko hoce taj ce dodatno da se usavrsava (na svoju ruku)...... E onda kad nabudzis taj dodatni skill onda isti mozes i da prikazes svima ukoliko dobijes sansu za to, a to je po mom misljenju i najbitnije - pokazi sta znas i koliko vredis, papir (tj diploma) nije niti ce ikada biti presudna stvar.... Naravno, postoje izuzeci, struke koje se striktno rade by the book (konkretno bas ta ekonomija) ali opet, ima toliko novina i u toj nauci koje nisu sastavni deo gradiva kod nas na faxu a koje mozes saznati/nauciti preko interneta/nekih kurseva etc..... Pitanje je samo KO STA ZHELI u zivotu, da cuti i smrdi skriven u kancelariji ceo zivot ili da se probija napred i postigne "nesto vishe" nego average office joe....

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...