Jump to content

Koji auto da kupim


Neptune

Recommended Posts

Opa, al se rurovci modernizuju! Elem, ajd ja opet da smaram malo. Do sada sam uvek vozio auto sa rucnim menjacem. I probah par automatika ovde, ok u pocetku mi leva noga stalno cima, ali navikao bih se brzo, jeste stvarno komfornije za voznju. E sad znam da automatik menja brzine savrsenije i optimalnije od coveka, ali meni je ponekad cudno kako to radi, ode nekad na previse obrtaja itd. I rugo, kapiram da ne vazi ono vise jao ako ti ode automatik preskupa je popravka? Da uzmem onda mirne duse automatik neki, da ne budem zatucani seljak navikao da shalta heh:D

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

AJMO DULE

Naravno da je automatski menjac najbolja stvar ikada izmesljena na kolima.

Postoje vise vrsta, od "robotskog/elektricnog" automatskog menjaca koji ima klasicno kvacilo samo kompjuter racuna kada treba da ga pritisne i promeni brzinu (kod francuskih kola), klasicnog (DSG tj VW grupacija i njegove pod vrste) i CVT koji imaju jednu brzinu i drzis obrtaje na kojima hoces da vozis, kao na kolima za US trziste. Svi imaju prednosti i mane, pa sta se kome svidja 😄

Jeste skupa popravka ali na primercima koji su presli 200k +, i pod uslovom da su vlasnici progutali pricu fabrika da se ulje + filter u menjacu ne dira.

Tako da svakako treba pazljivo da se bira jer moze da te ujebe ali ako nadjes pravi primerak vozices se kao car!

Link to comment
Share on other sites

a3, nadji neki koji je kupljen ovde, od prvog ili drugog vlasnika i samo nemoj da bude klot attraction oprema, nego juri ambition, valjda će to da ti se uklopi u budžet

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Dule_smor said:

Opa, al se rurovci modernizuju! Elem, ajd ja opet da smaram malo. Do sada sam uvek vozio auto sa rucnim menjacem. I probah par automatika ovde, ok u pocetku mi leva noga stalno cima, ali navikao bih se brzo, jeste stvarno komfornije za voznju. E sad znam da automatik menja brzine savrsenije i optimalnije od coveka, ali meni je ponekad cudno kako to radi, ode nekad na previse obrtaja itd. I rugo, kapiram da ne vazi ono vise jao ako ti ode automatik preskupa je popravka? Da uzmem onda mirne duse automatik neki, da ne budem zatucani seljak navikao da shalta heh:D

Zavisi i od kola i od menjača tipa, što kaže kili. 

Imao sam prilike da probam X3 i Tucson sa automatikom i u oba to sve radi međutim u Tucsonu menja brzinu bukvalno pola sekunde (na primer) kasnije nego što bih ja želeo. I mene to nervira 🙂 U X3 menja tačno kad bih ja želeo da promeni. Neko bi rekao, ofc, to je X3 duplo skuplji od Tucsona ali verujem da ima automatika i u drugim povoljnijim brendovima koji rade ok. Prosto, trebalo bi probati.

Sa druge strane, imam u smartu automatik, tj. manuelni pa komp sam menja brzine, nema takođe kvačilo itd, "na kraju dana" to mu dođe automatik jer prosto nema kvačilo i ne moraš da pomeraš menjač. To je def najbolja stvar na planeti posebno za grad i stani kreni etc. Međutim "full-auto" u smartu menja brzine tako kasno da kad se vozim a žena vozi, izbija mi znoj sa čela, kao onaj strip...

Not_b20ccc_1617245.gif

 

kreće da vrišti motor i tek onda promeni... zato ja na primer u smartu vozim u onom "polu-automatik" modu kao kad igraš igru ono i dalje jelda nema kvačilo ali pomeraš menjač gore dole i on menja brzine 🙂

Link to comment
Share on other sites

Hvala na savetima!

Kili, imas li neku preporuku za te izvestaje?

https://www.carvertical.com/rs

Dobio sam ovo kao preporuku.


Pero, u principu tako nesto i trazim. Kupljen nov u Srbiji itd. Problem je sto je ponuda u Srbiji za benzince bas slaba, jer se bajo moj lozi uglavnom na dizela 😄 Tako da imam eventualno alternativu da mi prijatelj uveze uz neki fee. Ne bih prosao jeftinije, nego je jednostavno pitanje ponude. Ono sto mi je vise ljudi reklo za taj motor (kome nista ne fali) jeste problem sa kvalitetom nasih majstora i nasim gorivom. Mazda 3 mi se isto jako svidja, nju nisam stavio iz nekog razloga a to mi je bukvalno drugi pick.

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Lucky said:

Zavisi i od kola i od menjača tipa, što kaže kili. 

Imao sam prilike da probam X3 i Tucson sa automatikom i u oba to sve radi međutim u Tucsonu menja brzinu bukvalno pola sekunde (na primer) kasnije nego što bih ja želeo. I mene to nervira 🙂 U X3 menja tačno kad bih ja želeo da promeni. Neko bi rekao, ofc, to je X3 duplo skuplji od Tucsona ali verujem da ima automatika i u drugim povoljnijim brendovima koji rade ok. Prosto, trebalo bi probati.

Sa druge strane, imam u smartu automatik, tj. manuelni pa komp sam menja brzine, nema takođe kvačilo itd, "na kraju dana" to mu dođe automatik jer prosto nema kvačilo i ne moraš da pomeraš menjač. To je def najbolja stvar na planeti posebno za grad i stani kreni etc. Međutim "full-auto" u smartu menja brzine tako kasno da kad se vozim a žena vozi, izbija mi znoj sa čela, kao onaj strip...

 

  Reveal hidden contents

Not_b20ccc_1617245.gif

 

 

kreće da vrišti motor i tek onda promeni... zato ja na primer u smartu vozim u onom "polu-automatik" modu kao kad igraš igru ono i dalje jelda nema kvačilo ali pomeraš menjač gore dole i on menja brzine 🙂

e pa to i meni smeta...probao ovde Audi A5 i A7, benzinac i dizel i oba cini mi se kasnije menjaju, tj na vecem broju obrtaja...a oni nemaju tu poluatomatik opciju koliko sam video, mozda neki bas noviji modeli, ja sam gledao neke 2014/15...inb4 burzujcino heeee

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dule_smor said:

e pa to i meni smeta...probao ovde Audi A5 i A7, benzinac i dizel i oba cini mi se kasnije menjaju, tj na vecem broju obrtaja...a oni nemaju tu poluatomatik opciju koliko sam video, mozda neki bas noviji modeli, ja sam gledao neke 2014/15...inb4 burzujcino heeee

ne razumem se u automatike tj da li imaju neki "fine tuning" možda, ali da nemam ovu opciju na smartu opako bih se smorio.

tako da kapiram da je na kraju dana ipak najvažnije da probaš individualno neki automatik koji bi pazario.

ali mimo toga, skroz kul opcija automatik, prosto ne razmišljaš o jednom celom segmentu procesa vožnje, tj. dva ako razdvojiš kvačilo tj. levu nogu i desnu kojom menjaš brzine.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dule_smor said:

e pa to i meni smeta...probao ovde Audi A5 i A7, benzinac i dizel i oba cini mi se kasnije menjaju, tj na vecem broju obrtaja...a oni nemaju tu poluatomatik opciju koliko sam video, mozda neki bas noviji modeli, ja sam gledao neke 2014/15...inb4 burzujcino heeee

Prebaci u eco boost 😊

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, alfa said:

Hvala na savetima!

Kili, imas li neku preporuku za te izvestaje?

https://www.carvertical.com/rs

Dobio sam ovo kao preporuku.
 

To je to. Oni su trenutno najaktuelniji. Imas i kod za 30% popusta kod ovih youtuber-a nasih u opisu klipa (https://www.youtube.com/watch?v=v937FxpBysk )

Inace sajt ima podatke uglavnom samo za kola iz evrope (bez Svice) i bez kola kupljenih kod nas, stim za njih je i poenta da imas vec istoriju naravno.

  • Thanks (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, mohr said:

Prelepa je ali je sestica jos lepsa iako je doduse mazda 3 prosle god proglasena najlepsim autom

meni je taj auto preskup nemam pojma, sad gledam bilborde kao "mazda 3, sada samo 19.990" i pitam se koliko je pre bila ako je sad ovo super cena 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 2/19/2021 at 4:57 PM, alfa said:

Treba da uzmem kola u aprilu, setio se ovog topika pa rekoh da pitam za savet!

Trazim sledeće:

- benzinac

- prednji pogon

- hečbek (možda može i limuzina/liftbek)

- 4/5 vrata

- da je malo "živahniji" ali ništa sportski

Ja sam nekako izbor suzio na A3, Megan, Ceed, možda neka Astra. Od Škode mi se recimo sviđa ova nova Skala, ali je to noviji auto i ne bih sada uzimao tako nešto. Uzimao bih nešto staro 5-7 godina.

Ja sam prošle godine imao vrlo sličnu dilemu kad smo uzimali ženi kola, bukvalno skoro pa isti zahtevi samo što je auto bio broj manji, tj B klasa, dakle Fabia/Polo/Corsa/Clio i sl. Moj jedini zaključak je uzeti bilo koji od tih modela koji su ti iole ok a nađeš primerak kome možeš da utvrdiš kakvu-takvu istoriju i koji ima smisla nakon pregleda kod majstora koji je specijalizovan za taj brend. Primera radi imao sam super ponudu za Fiestu 1.0 ecoboost sa Powershift menjačem, simpa auto, mogao sam da ga provozam par dana, sve ok radi, pozovem majstora kod koga sam servisirao Focusa bukvalno kao samo da ga pogleda "za svaki slučaj" pa da uzmem. Kaže čovek - nemoj uzimati, taj motor i taj menjač garantovano prave problem posle 100k km pređenih, napatićemo se i ti i ja s time 🙂 

Kao što si primetio kod nas je dosta teže naći benzinca nego dizela, kako kupljenog ovde tako i uvezenog. I realno je ta kategorija 5-7 godina star takođe ovde manje zastupljena, mi smo recimo gađali oko 5 godina starosti i dosta je teško pronaći nešto da ima smisla i sa pričom i sa cenom. Pritom imaš automobile koji su kupljeni ovde a ljudi prosto lažu u oglasima pa gubiš vreme. Na primer sticajem okolnosti sam imao mogućnosti da preko obaveznog osiguranja proverim na koga je bio registrovan auto, više zbog toga da nije imao neke veće štete i slično. Ispostavi se da je recimo najnormalnije da čovek kaže da je prvi vlasnik, a zapravo je auto pre toga bio u rent-a-car firmi, on je prvi vlasnik kao fizičko lice [roflmao]pritom ja nemam problem da kupim auto koji je bio službeni/rent-a-car, ali se to nikako u mojoj glavi ne podvodi pod termin "prvi vlasnik" 😄 niti naravno to može biti ista cena. Na kraju sam uzeo Clia iz uvoza, zapravo iz Švajcarske koja ne spada u taj sistem provere, ali imaju centralizovanu bazu servisiranja za Reno pa je to što piše u online servisnoj knjizi imalo smisla u odnosu na to koliko je auto prešao i sl. I tu imaš naravno fulanja jer taj auto sa takvom opremom nema šanse da nije recimo imao fabrički alu felne, ali su verovatno zaradili više da prodaju felne posebno a sa druge strane su na njemu bile čelične felne i gume koje definitivno nisu bile za vožnju do vulkanizera a ne po putu. Pri čemu da se potpuno razumemo - nije nemoguće da je i taj auto na primer bio u rent-a-caru tamo ili službeni neki ili nešto, ali jbg, to ti je deo nekog rizika kad kupuješ auto iz uvoza. Da kucnem u drvo za sada nešto više od godinu dana nikakve se mane nisu pokazale tako da sam ja zadovoljan što se tiče održavanja, žena zadovoljna, sve super 🙂

Opcija da ti neko doveze auto je u teoriji ok, ali ako ti je to neki prijatelj koji relativno smisleno taj auto može da pogleda tamo. Ja recimo da sam u situaciji da me neko zamoli da mu dovezem auto bih to verovatno odbio jer pod jedan nemam pojma šta i kako treba da gledam na kolima a opet mi je rizik da dovezem nekom auto koji se ispostavi posle da je neka kršina bih se osećao jako glupo. S druge strane dok traje ova Korona praktično ne postoji opcija da sam odeš i uzmeš neki auto. 

Sve u svemu savet je da se više fokusiraš na to da li se autu može utvrditi poreklo i stanje na osnovu toga i pregleda majstora, a manje na to da li je u pitanju Megan ili Ceed ili A3. Na primer verujem da je A3 super auto, ali verujem i da je kod nas dosta viša cena za polovan isti u odnosu na konkurenciju jer se lože ljudi jako na to da voze nemački luksuz. Znam da sam se svojevremeno smejao kad sam gledao ovaj video gde se zajebavaju i za 200 funti kupuju Audi A4 koji je prešao 540.000 milja, a onda odeš na polovne automobile i staviš lepo filter za taj auto i to godište i vidiš da nema nijedan ispod 2.000 eur i da svi imaju kilometražu koja je iole "prihvatljiva", nekih 200-300k km... Ali je Audi i verujem da se prodaju bez problema.

Edit: A koliko je mršava ponuda govori da sam po tvojim parametrima za A3 dobio ukupno tri rezultata za auta u rasponu cena od 10 do 17 hiljada evra... 

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče automatskih menjača, vagenov DSG i bilo koji drugi double-clutch automatik rešavaju sve tajming probleme. Za sve drugo, u principu, što skuplji auto to i bolji menjač jbg. 

A za ovu kupovinu - zašto benzinac? Tj. preciznije zašto polovan benzinac, koji pretpostavljam mora biti turbo? 

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

mislim da Dovla više misli da su se TFSI 1.0 / 1.2 / 1.4 motori pokazali kao kratkotrajni

@alfa ja ne bih odbacio ni 1.6 TDI, a razmisli i o bmw 1

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, killYg0r said:

Jeste da je Audi vladar svojim 2.0 motorom ali ljudima koji prelaze 10-15k godisnje apsolutno ne treba govno koje ce da se kvari i gusi u gradskoj voznji!

2,0 tfsi je odličan motor. to što u našu zemlju ulaze primerci sa skrivenih 500k km jer ljudi nemaju pare a hoće audi, nije realno. 

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

Dosta sam dugo pratio oglase pre nego što sam kupio auto prošle godine, tako da evo neki moji utisci:

- bezninaca iz VAG grupacije ima jako malo po oglasima, plus i ja sam čuo sve najgore o njihovim TSI/TFSI motorima.

- Automobil koji zadovoljava kriterijum "benzinac + kupljen nov u Srbiji" može biti neka Honda Civic. I uglavnom su ga održavali u ovlašćenom servisu itd... jedino što zaista drže cenu, plus meni lično se ne sviđa izgled.

- nakon što odustaneš od benzica jer ipak hoćeš audi/vw ( tako je bar bio moj put 🙂 ), onda naravno kreneš da gledaš dizele i tu ti je opcija 1.6 ili 2.0 TDI i to je to. Eventualno bih gledao toyotu auris to godište, isto može da se nađe dosta primeraka koji su kupljeni novi u Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...