Jump to content

Interstellar (2014), režija Cristopher Nolan


brue

Recommended Posts

Odgledao film. Jako je dobar, i fascinantno je to sto od svega dobrog u filmu ja moram posebno da pohvalim muziku. Kad se film zavrsio a svetla popalila, pogledam ortaka koji se zavalio u sediste i govori "Muzika me razvalila"

Neke stvari su mi malo ostale nerazjascene pa sam nasao ovaj dokumentarac koju cu pogledati sutra, naracija Metjua M. 

https://www.youtube.com/watch?v=6c_CW3Iv6j4

 

Link to comment
Share on other sites

Fizika je nebitna za film, naročito što se radi o fizici koja je u poptunosti nepoznata i s te strane je odlično dramaturški iskorišćena za film. Muzika je fenomenalna. I atmosfera uopšte je vrhunska. Film dugo traje i imao sam osećaj da dugo traje, ali nisam želeo da se završi pre nego što se završio, što je po meni najveći uspeh koji reditelj može da pruži kada je u pitanju drama. Ono šta mi se nije dopalo, a Nolanova je stara boljka (ili bolje reći njegovog brata) je tematska isprekidanost radnje. Dakle, način na koji se bavi temama u filmu su mi dobre, ali bih voleo da su vrhunske. Ali mislim da je ovo daleko najbolji njegov film po tom pitanju i da Nolanov brat sad već veoma ozbiljan pisac (kad kažem ozbiljan, mislim da je vrhunska klasa scenariste). I gluma je sjajna i bukvalno je sve kako treba, baš mi izgleda da je Nolan imao apsolutnu kontrolu nad svakom scenom. Eto.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Odgledah danas u ušću, sala 1, mrtvo podne, dve smrti za pametnicu koja je spojila blagajne i prodaju kokica, još dnevna projekcija, neradnim danom i 30 roditelja sa po čoporom dece koja su došla na pčelicu maju, pa svako da se nakani koje će kokice, te koju će koka kolu aaaaaaaaaaaaa, još od 10 kasa rade samo 2... evo još mi igra oko kad se setim... 

 

No, film je super, kome se ne sviđa sažaljevam slučaj, nađite radost negde  [:D]

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Vrhunski film, skoro nisam gledao zanimljiviji i bolji

Samo ne mogu da skontam, kako je proslo 67 godina izmedju millerove planete i gargantule ?

Coka rekao da film sabija, pa sam morao da idem da ga gledam, i naravno, Coka je bio u pravu!

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Odlican film, ali par stvari mi nije jasno.

Ako je Cooper ulaskom u crnu rupu zavrsio u teseraktu koji je "povezan" sa sobom njegove cerke, jedina moguca opcija je da ga je neko stavio tu, na tacno odredjene koordinate u prostoru (vreme nije bitno u ovom kontekstu, posto unutar teserakta on ima pristup svakom mogucem trenutku, naravno opet, na tim fiksiranim prostornim koordinatama). Taj "neko", po Cooperovom misljenju, su ljudi iz buducnosti, koji imaju sposobnost kretanja kroz sve dimenzije (to saznajemo iz njegovog razgovora sa Tarsom, robotom, unutar teserakta).

 

E sad, ako ljudi iz buducnosti hoce da spasu ljudsku rasu, zasto bi njihov instrument bio Cooper? Zasto bi stavili astronauta unutar fizickog prikaza prostor-vreme da bi on uz pomoc morzeovog i binarnog koda mozda uspeo da prenese informacije o kvantnoj jednacini gravitacije svojoj cerki, da bi ona uz pomoc te jednacine uspela da napravi svemirsku stanicu koja ce spasiti ljudsku rasu? :D Na koji nacin bi to bilo najbolje resenje?

 

Moja neka prica koja donekle objasnjava to je da je Cooper umro posle eject-ovanja unutar crne rupe, i da je sve posle toga trzaj njegovog umiruceg mozga (sto se poklapa sa Mannovom pricom kako je poslednja stvar koju vidimo pred smrt slika nase dece). Naravno, u ovoj grani price umiru svi, osim Brand, a ni za nju nismo sigurni. Opet, ovo ostavlja veliku rupu u prici sto se tice poruke STAY i koordinata Nasine baze.

 

Ne znam koliko je ovo razumljivo, ali probao sam da formulisem pitanje najbolje sto sam mogao. Da ponovim, kao celina, film mi se bas svideo, relativno brzo mi je proslo 2 sata i 40 minuta. :)

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Зато што је то један од универзума или једна од димензија где је то успело на такав начин. Треба посматрати ствари временски уназад. У тој димензији Купер је већ успео да спаси људски род тако што је кроз тесаракт искомуницирао са својом ћерком. Ти будући људи су већ знали кад и на који начин и на кога да се фокусирају, јер се то за њих већ десило. У можда неким другим успешним димензијама за људски род, спасилац је била Бренд а не Купер, у неким Ман, у неким матори Бренд итд. У свим осталим, од бесконачног броја, универзум је "појео" људски род и не постојимо. Самим тим, није могао нико ни да направи црвоточину или тесаракт. А собзиром ко је у фокусу приче, ово је "Куперов" универзум/димензија и ту је он спасилац и ту постоје људи из будућности који требају да одраде одређене кораке и обезбеде догађаје у прошлости својим утицајем.

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

@Brue Hm, nije losa ideja. Jedino sto se pravi vremenska petlja gde dogadjaji postaju moguci zbog proslih dogadja koji su uzrokovani potezima iz buducnosti. Ukratko, ako su buduci ljudi sagradili teserakt za Kupera da bi on spasio covecanstvo, kako je covecanstvo prezivelo prvi put, kad nije bilo nikog da sagradi teserakt?

 

Edit: Evo i ovo, mozda nekom bude zanimljivo: Neil deGrasse Tyson prica o naucnoj strani Interstellara

Edited by Zuzi
How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Pa da, ali da bi dosli u poziciju gde je moguce napraviti teserakt, covecanstvo mora da evoluira do stadijuma gde vreme postaje jos jedna dimenzija kroz koju moze da se krece po volji. Da bi se to desilo, covecanstvo mora da prezivi, tacnije mora da se odigra ovaj scenario oko koga se vrti radnja filma, za koji je opet teserakt neophodan :D

Znaci dolazimo da vremenskog paradoksa gde je teserakt neophodan za opstanak civilizacije koja ce tek kasnije doci u poziciju da ga napravi. To povlaci pitanje kako se to desilo prvi put, kad ta buducnost jos nije postojala.

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Za suštinu celog filma fizika/nauka (osim naučne metode) su nebitni. Ali i pored toga, Zuzi, gledaš vreme kao nešto što ima početak i kraj. Nemoj! Konkretno, nekontinualno vreme je "postignuto" pomoću crne rupe.

 

Mi, sada, u ovom trenutku, ne znamo ništa o crnoj rupi. Tako da je to samo, dramaturški gledano, katalizator radnje, a forsiranje u filmu (do tog trenutka) trenutnih naučnih dostignuća je tu samo zbog toga da bi nama, ljudima, bilo jasno koliko je naše znanje s jedne strane ništavno, a s druge da nemamo alternarnativu nauci kada je u pitanju saznanje.

 

Ovaj drugi problem, oko saznanja, se onda tokom filma stavlja u kontekst, tj. dolazimo u situaciji kada naše trenutno znanje nije dovoljno. Šta onda? To je jedna od glavnih tema filma.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...