Jump to content

Fixie bajs vs ostali


mohican

Recommended Posts

Pa svako i jeste donekle pozer jer svako uzima ono sto misli da je lepo ali do nekih granica, a te granice po meni idu sa funkcionalnoscu. Jedno je dati koji dinar, pa cak i koju hiljadu vise ako nesto ima istu funkcionalnost, a lepse ti je, a sasvim drugo uzimati nesto jako nefunkcionalno jer je u "fazonu".

 

Primera radi jebo ti patike od drveta iako ih je neko do jaja izrezbario kad su neudobne itd itd. Sad ces da se mucis sa plikovima i sranjima jer je "moda" nositi drvene patike?

 

Mozda treba da pogledas sta je tacno fiksi bajs. Ponika je za njega tehnolosko cudo.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

da, za fixie bajs nisam ni cuo dok fetboj nije poceo da kaci slike i snimke sa tih dogadjaja. ja sam isto uvek pre za funkcionalnost pre izgleda, kad je bilo sta u pitanju, samo se ovde (po obicaju) osula paljba na momka koga niko ne zna, ali smo svi zakljcuili da je pozerska hipstercina :)

 

inace, proguglao sam malo i ispade da pojma nisam imao sta je fixie. zamisljao sam onaj cirukuzantski bicikl sa ogromnim prednjim tockom, a ispade normalan bajs bez menjaca sa brzinama, dosta laksi od obicnog mountian bike-a. jedino mi je potpuno debilno sto nema kocnice i iskreno za to bih rigorozno kaznjavao. mozda se razlikuju termini, ali ne vidim razliku u odnosu na poniku ili normalan bajs bez brzina. 

 

img_9288.jpg

 

osim sto ih ima u raznim hipsterko-gej bojama, ali tako mozes da ofarbas i mountian bike. 

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

nema nožnu i pedale su kruto spojene sa prednjim "zupčanikom"

mislim meni je jedno od vecih zadovoljstava bilo i jeste da ubrzam pa onda da "krstarim" dok na fiksiju se pedale stalno vrte. koji je to fkon uzas za nizbrdo...

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Pa razlika je sto su pedale "zavarene" za prednji zupcanik, zupcanik vezan lancem za zadnji lancanik koji je "zavaren" za zadnju osovinu. I nema nikakve druge mehanike tu. Kako se okrece tocak tako se okrecu i pedale, nema niceg izmedju.

 

Pa tako recimo ponikom mozes da ides nizbrdo, a da te pedale ne izudaraju po nogama dok ovime mozes nizbrdo samo onoliko koliko ti mozes da okreces pedale ili da ih pustis i da dignes noge u vis.

 

A sto se tice tezine, nisam nesto siguran koliko su laksi od mtb-a jer se za mtb prave bolesne legure raznih materijala jer ih voze ljudi kojima to znaci dok ovo voze hipsteri kojima je bitan bling bling i vecina koju sam ja video su teski kao tuc jer su uglavnom celicni (inb4 drasko teze kvalitetnije).

Edited by mohican

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

kretenizam onda, pre nego pozeraj... :D 

ovo za pedale je lol, toliko neprakticno i opasno da stvarno ne vidim nijednu funkciju. ne vidim cak nista pozersko tu, kad jedino onaj ko vozi taj bajs zna da su mu pedale retardirane i da moze da izlomi kicmu zarad trenutka nepaznje. ja bih pre rekao da su budale nego pozeri ljudi sto voze takav bajs, ali jasnije mi je zasto inace na odobravate ovaj tip bajsa i takvu voznju.

 

ne znam, jedinu funkciju tih bicikla vidim u nekom zatvorenom vec predvidjenom prostoru za tu voznju. onog ko vozi takav bajs kroz grad, u najblazem slucaju ih kaznio prekrsajnom prijavom

 

edit: sad sam se zamislio malo i stvarno mi ne ulazi u glavu, kako jebeno da se zaustavim ako se spustam niz teodora drajzera ka novom mostu ili niz kneza milosa od londona, sta radim tacno? noge su mi blizu asfalta pa kocim specijalnim patikama ili je fora da odvezem perfektno voznju, bez potrebe za zaustavljanjem sto je opet nerealno jer se userem i na samu pomisao spust niz banjicu ili slicno, sve sa pedalama koja se neprestano vrte.. uzas :D

Edited by Mitch

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

Nema kontru, koci tako sto nogama usporavas tocak (obrnuto od onoga kada hoces da ga ubrzas kretanjem napred), ne moze da prikoci sto bi se reklo u mestu ali moze da ukoci. Jeste sinonim za hipsteraj, ali se u sustini vozi i zapravo kao ekstremnija disciplina biciklizma, a samim tim postoje i modeli znacajno laksi od bilo kog mtb-a jer se koriste iste legure kao i na mtb-u a manje je "dodatne opreme". Ne vozim, ne preferiram, samo pojasnjavam. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Evo opet moram da okačim ovog cara koji je objasnio neke stvari :)))
 

https://www.youtube.com/watch?v=Vn29DvMITu4

 

Inače, nikad nisam probao fixie, ali navodno prednosti su to što je laganiji (to što kod nas prave sa ramom iz '81. to je nešto drugo), i što je brži, odnosno lakše se održava brzina, takođe nema gubitaka u prenosu jer je zupčanik zavaren za osovinu kao i napred za pedale.

Koči se slično kao kod ponike, samo što je teže jebiga. Naravno nizbrdo nema pomoći  :D Viđao sam i fixie sa prednjom kočnicom.

Link to comment
Share on other sites

Evo opet moram da okačim ovog cara koji je objasnio neke stvari :)))

 

https://www.youtube.com/watch?v=Vn29DvMITu4

 

Inače, nikad nisam probao fixie, ali navodno prednosti su to što je laganiji (to što kod nas prave sa ramom iz '81. to je nešto drugo), i što je brži, odnosno lakše se održava brzina, takođe nema gubitaka u prenosu jer je zupčanik zavaren za osovinu kao i napred za pedale.

Koči se slično kao kod ponike, samo što je teže jebiga. Naravno nizbrdo nema pomoći  :D Viđao sam i fixie sa prednjom kočnicom.

 

 

Au brate sta naprica ti.

 

Ponika ima kontru, ovo ne, nije nikako slicno, ovde moras ti da sporije okreces pedale i na kraju da stanes, to nije kocnica, najpribliznije tome je kocenje motorom kod auta.

 

Lakse se odrzava brzina? To jedino zbog tezine mozda mada i tu tezina bajsa ne igra veliku ulogu. Pojasni nam kako se to lakse odrzava brzina?

 

Gubitak u prenosu? Kad si u brzini na normalnom bajsu, jedina razlika izmedju fiksija i njega je sto imas jos jedan zupcanik koji pravi 0.000xyz otpora sto se okrece oko osovine i sto imas ler ciji mehanizam ne utice na prenos snage.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Нешто сам мало гугловао и бајсеви без кочница су нелегални у доста западних земаља. Друго питање је колико се то заиста и примењује.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Au brate sta naprica ti.

 

Ponika ima kontru, ovo ne, nije nikako slicno, ovde moras ti da sporije okreces pedale i na kraju da stanes, to nije kocnica, najpribliznije tome je kocenje motorom kod auta.

 

Lakse se odrzava brzina? To jedino zbog tezine mozda mada i tu tezina bajsa ne igra veliku ulogu. Pojasni nam kako se to lakse odrzava brzina?

 

Gubitak u prenosu? Kad si u brzini na normalnom bajsu, jedina razlika izmedju fiksija i njega je sto imas jos jedan zupcanik koji pravi 0.000xyz otpora sto se okrece oko osovine i sto imas ler ciji mehanizam ne utice na prenos snage.

 

Slično je kao ponika zato što se koči pomeranjem pedale unazad, samo što kod ponike ima kontra, ovde nema i zato je teže, kao što sam napisao.

Izvoli klip kao dokaz:

http://youtu.be/6BYp8U-Ioxg?t=1m8s

 

Za ostalo pročitaj moj post ponovo i obrati pažnju na reč "navodno", dakle ne tvrdim JA da je to 100% tako.

Uostalom sam si sebi odgovorio - da, zbog manje težine i spojenog točka sa osovinom se laške održava brzina, a i zbog manjih gubitaka zbog tog jednog zupčanika koji pominješ. Da, manji je gubitak, makar to bilo 0,0000xyz otpora, opet je manji.

Link to comment
Share on other sites

имао сам као клинац фикси, јој колико сам се само патио са њим, завидео сам клинцима који су могли да се одмарају у леру, а пакао при спуштању са неке падине да не спомињем, прекрстиш се и ноге у вис

  • Upvote (+1) 1

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...