Jump to content

Njuz (nije njuz)


Recommended Posts

2 hours ago, Lucky said:

ovo me apsolutno ne čudi 🙂 kao i svi drugi za neke default pretrage.

a inače znajući koliko čak u lokalu plaćaju ovako neke dilove ova cifra mi je još i mala :))

Ima oko 100 miliona iPhone korisnika, što ovih $8 milijardi razbija na ~$80 godišnje po korisniku.

Neke jako grube procene pokazuju da Gugl zaradi $0,26 po pretrazi. Prosečna osoba uradi 4 pretrage dnevno, što nas dovede do $380 godišnje.

To je $300 čistog profita po korisniku (tj. $30 milijardi ukupno) godišnje, plus pristup podacima i ostale monetizacije.

Edited by Jose Jimenez
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Jose Jimenez said:

Neke jako grube procene pokazuju da Gugl zaradi $0,26 po pretrazi. Prosečna osoba uradi 4 pretrage dnevno, što nas dovede do $380 godišnje.

 

'de si ovo iskopao? deluje mi baš puno da zarađuju četvrt dolara po pretrazi posebno kada gledaš ceo svet kao tržište.

 

2 hours ago, Jose Jimenez said:

Ima oko 100 miliona iPhone korisnika, što ovih $8 milijardi razbija na ~$80 godišnje po korisniku.

 

iphone and other products 🙂 u najmanju ruku i ipad a ipada ima skoro koliko i iphonea ako se ne varam plus možda i macova kojeg isto ima tako negde.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Lucky said:

'de si ovo iskopao? deluje mi baš puno da zarađuju četvrt dolara po pretrazi posebno kada gledaš ceo svet kao tržište.

Postoji više načina da se izračuna, ovaj članak pokriva par računica:

https://kk.org/thetechnium/the-value-of-se/

Ova cifra deluje sasvim realno ako uzmemo dve stvari u obzir:

  1. Te pare daju oglašivači, ne mi korisnici.
  2. Gugl ne zarađuje samo od prodaje robe i usluga - čak većini oglasa prodaja robe nije cilj. Oglašivači debelo zarađuju od prodaje ideja. Laki može biti HC fanatik koji se zarekao da nikad ne izvuče novčanik za online transakciju. Svejedno će Gugl zaraditi kad algoritam skapira Lakijeve stavove, i krene da servira sadržaj - političke stranke, sajtovi koji žele da dignu saobraćaj, fringe grupe koje traže nove članove, novi IDJ spot - svi oni imaju pare koje će dati Guglu u zamenu za Lakijevu pažnju. Ili da citiram jednog stručnjaka: "oglašivači plaćaju priliku da suptilno promene ponašanje i stavove ciljne grupe, us skladu sa sopstvenim planovima."
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Jose Jimenez said:

Postoji više načina da se izračuna, ovaj članak pokriva par računica:

https://kk.org/thetechnium/the-value-of-se/

Ova cifra deluje sasvim realno ako uzmemo dve stvari u obzir:

  1. Te pare daju oglašivači, ne mi korisnici.
  2. Gugl ne zarađuje samo od prodaje robe i usluga - čak većini oglasa prodaja robe nije cilj. Oglašivači debelo zarađuju od prodaje ideja. Laki može biti HC fanatik koji se zarekao da nikad ne izvuče novčanik za online transakciju. Svejedno će Gugl zaraditi kad algoritam skapira Lakijeve stavove, i krene da servira sadržaj - političke stranke, sajtovi koji žele da dignu saobraćaj, fringe grupe koje traže nove članove, novi IDJ spot - svi oni imaju pare koje će dati Guglu u zamenu za Lakijevu pažnju. Ili da citiram jednog stručnjaka: "oglašivači plaćaju priliku da suptilno promene ponašanje i stavove ciljne grupe, us skladu sa sopstvenim planovima."

My conclusion from all these guesstimates is this: the cost of a search is about .3 of a cent. The value of a search is between 3 cents and 30 cents per search. It’s a good business to be in.

Cali aka foto-video-nećete-verovati

šalu na stranu, 0,26 po pretrazi nije baš od 0,03 do 0,3 pri čemu lik kaže da je to "vrednost" search ne zarada. A i članak je iz 2007 🙂

Imaš u međuvremenu rast broja korisnika interneta, i dramatičan rast broja botova, fejk i lažnih klikova, poseta i pregleda. Internet je 2007 bio znatno drugačije mesto (FB jedva da se pojavio 🙂 botovi za te stvari skoro da nisu ni postojali.

Jasno mi je da pare daju oglašivači a ne korisnici, ali ne daju tolike pare to hoću da kažem - čak i da su ove vrednosti tačne, da bi ti platio toliko za jedan search googlu danas moraš da tako dobar targeting napraviš i pride da prodaješ ono retka jaja ptice dodo i da gađaš amera u oko koji želi da kupi jaja ptice dodo i da ih plati pola miliona dolara 🙂

edit: samo da preciziram može da bude shvaćeno pogrešno, tebi KLIK može da košta i 5 dolara a kamoli 0,26$ ovde i dalje pričamo o SEARCHU tog nekog amera koji gleda dodo ptica jaja pa ćemo tek da vidimo da li će da klikne.

Sa stavkom dva se slažem apsolutno - mislim, generalno nema razmimoilaženja samo hoću da kažem da nema leba da gugl uzima 0,26$ od jedne pretrage - u ekstremnom slučaju možda, prosečno nikako.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...