Jump to content

Wot tenkovi u upotrebi danas, kod nas i drugde


Recommended Posts

Cestitam! Video sam juce taj tenk u partiji i bas sam se iznenadio otkud to :)

 

Inace, da pitamo WG da uvede M18 Hellcat u premium varijanti sa FAP-ovim motorom?  [roflmao]

 

5395829094_4ac36f3a27_o_d.jpg

 

5395828736_7f37cc2857_o.jpg

 

Ili ova varijanta sa spaced armor?  (nazalost samo su nosaci ostali)

 

5395231927_463550e3df_o.jpg

 

A mozda nije losa ni ova modifikacija trup T55 sa kupolom Hellcata:

 

7117033077_2894ea3a84_z.jpg

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Nasao sam na neke jako interesantne izvore o ucescu vozila iz WW2 u Balkanskim ratovima, gledano iz perspektive WoT najvise Tier 5 i 6 :) Okacicu sutra jos neke zanimljivosti. 

 

Konkretan slucaj Hellcatova je vrlo interesantan - dobijeni su posle WW2 od Amerike kao vojna pomoc i u nekom momentu povuceni iz upotrebe, ali JNA nije nista bacala vec je sve ostavila u rezervi. I onda kad je izbio rat svi su gledali da se povuce (ili mazne), aktivno naoruzanje, ali je neko skontao da u nekim magacinima stoje neki tamo Hellcatovi, T-34 i stosta jos. I kako to biva ko se dokopao kog magacina je pokupio sta je mogao, zato natpis "Srbin" uopste nije cudan - nisu imali cime da ofarbaju neke oznake, a trebalo je nekako da se taj tenk razlikuje od istih takvih koje su vozili Hrvati ili Bosanci. 

 

Sa druge strane originalni motor u Hellcatu je davao jako dobru brzinu ali je bio vrlo sklon kvarovima. U toj situaciji gde o nekom normalnom odrzavanju nije bilo reci, neko se dosetio da ga osposobi s FAP-ovim motorom koga je bilo jednostavno naci. Jedini bedak je sto je motor visi, ne moze kupolu da okrece, ali s obzirom da su se uglavnom koristili kao podrska pesadiji to verovatno nije bio toliko problem. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Evo i primera.

 

Prvi i meni svakako omiljeni je M18 Hellcat koji je bio deo oklopnog voza "Krajina ekspres":

 

VOZ-4.JPG

 

VOZ-6.JPG

 

Koliko sam skontao voz je isao i po Bosni i po Hrvatskoj i nikakvih gubitaka nije imao, osim sto su ga tokom Oluje kad su videli da je rasulo sjurili u neku provaliju... 

 

Evo ga SU-85 i to snimak s RTS-a deluje relativno skoriji, verovatno iz nekog dokumentarca. 

 

7117014979_e15fda7e25_b.jpg

 

T-34/85 je bio ubedljivo najpopularniji medju svim zaracenim stranama, a iz nekog razloga su dosta stavljali dodatni gumeni oklop ili vrece s peskom na njega, pretpostavljam kao dodatni oklop od rucnih raketnih bacaca

 

t34.jpg

 

Slika je posle rata, neki amer, ali je interesantan natpis "delije". 

 

Inace kod nas u Kacarevu postoji neki vojni otpad - muzej gde se nalazi dosta vozila, ali koliko sam skontao nije otvoren za javnost vec je neki entuzijasta pukovnik tu skupljao vozila. 

 

Evo ga M47 Patton (sad smo vec na tier 9/10)

 

15810_54681622_08032011505.jpg

 

Ima i Hellcati i ako se ne varam u pozadini je SU-100 (doduse ne znam da li su oni korisceni u ovim poslednjim ratovima)

 

15810_54681622_08032011506.jpg

 

S druge strane su Hrvati u Vukovaru napravili neki pravi muzej gde su vozila restaurirana, trebalo bi da su sva i koriscena u ratu

 

70178523.jpg

 

Ovo u sredini je definitivno M 36 Jackson, ali mi ovo desno nije jasno, deluje kao da je trup Shermana (okrenut naopako) sa kupolom Jacksona ili Hellcata:

 

70433205.jpg

 

Evo samo tog vozila

 

70177879.jpg

 

M 47 Patton

 

70433230.jpg

 

Ima veci broj fotografija i T55 (u igri je to T-54), ali to je bio standardni tenk u JNA u to vreme tako da kapiram da nije toliko interesantno. 

 

Na kraju tu je i rat na Kosovu gde je VJ koristila M 18 Hellcate i M36 Jacksone kao dummy mete za NATO avione, mislim da su to jedina vozila iz WoT-a koja su dozivela da ih u borbi unistavaju laserski vodjenom municijom :)

 

M 18 Hellcat, valjda negde u okolini Pristine:

 

m18.jpg

 

I susret generacija - Abrams na jednu stranu, Jackson na drugu... 

 

m3675jb.jpg

 

Nadam se da nisam smorio previse, meni se ucinilo interesantnim to sta sam iskopao :)

  • Upvote (+1) 2

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

 

 

Evo ga SU-85 i to snimak s RTS-a deluje relativno skoriji, verovatno iz nekog dokumentarca. 

 

7117014979_e15fda7e25_b.jpg

 

Ovo je SU 100. Jna nikad nije imala SU 85, razlika je u komandirevoj kupoli...

 

 

Ovo u sredini je definitivno M 36 Jackson, ali mi ovo desno nije jasno, deluje kao da je trup Shermana (okrenut naopako) sa kupolom Jacksona ili Hellcata:

 

70433205.jpg

 

 

M36B1

 

http://en.wikipedia.org/wiki/M36_tank_destroyer

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je SU 100. Jna nikad nije imala SU 85, razlika je u komandirevoj kupoli...

 

M36B1

 

http://en.wikipedia.org/wiki/M36_tank_destroyer

 

[ok]

 

Bravo, bravo za pojasnjenja! Ovo za SU-85 sam samo prepisao, nisam ni ulazio u tematiku, ali ovo za druge verzije Jacksona stvarno nisam znao. 

 

Btw, jel i ovo iz Valtera isto SU-100?

 

valter.jpg

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Nisam hteo da pravim novi topic pa sam samo editovao naslov ovoga. Naravno, kako se razvija sranje u Ukrajni, tj gradjanski rat tamo, svi gledaju opet kako da dodju do bilo kakvog naoruzanja. U Donjecku koji je jedan od centara desavanja postoji i vojni muzej pa su krenuli da "pale masine" iz World of tanks (a kako je tehnika uznapredovala u medjuvremenu imamo video snimke):

 

T-34-85 ponovo u akciji

 

http://youtu.be/sjcToP4ZVF0

 

Ovaj IS-3 nisu bas uspeli da upale, ali ocigledno pokusavaju da ga odvezu

 

 

A ovaj T-54 su samo pokupili pa ce ga osposobiti verovatno u nekoj radionici

 

 

Ono sto je meni samo nejasno sta tacno hoce da urade s njima, s obzirom da su oni tenkovi u bivsoj SFRJ bili konzervirani, dakle ostavljeni za neku kasniju upotrebu, a ovi vade tenkove direkt iz muzeja kojima je vrlo moguce zalivena cev ili tako nesto, ne verujem da su ostavljeni bas potpuno funkcionalni... 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

U Libiji je kao sto znamo malo opste rasulo trenutno, ali to znaci da ima raznoraznih likova koji rade raznorazne stvari, pa zasto ne pogledati video likova koji driftuju s tenkom? :) Prava akcija pocinje oko minut od pocetka, ja bih rekao da je ovo neka varijanta T-55

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Evo i primera.

 

Prvi i meni svakako omiljeni je M18 Hellcat koji je bio deo oklopnog voza "Krajina ekspres":

 

VOZ-4.JPG

 

VOZ-6.JPG

 

Koliko sam skontao voz je isao i po Bosni i po Hrvatskoj i nikakvih gubitaka nije imao, osim sto su ga tokom Oluje kad su videli da je rasulo sjurili u neku provaliju... 

 

Evo ga SU-85 i to snimak s RTS-a deluje relativno skoriji, verovatno iz nekog dokumentarca. 

 

7117014979_e15fda7e25_b.jpg

 

T-34/85 je bio ubedljivo najpopularniji medju svim zaracenim stranama, a iz nekog razloga su dosta stavljali dodatni gumeni oklop ili vrece s peskom na njega, pretpostavljam kao dodatni oklop od rucnih raketnih bacaca

 

t34.jpg

 

Slika je posle rata, neki amer, ali je interesantan natpis "delije". 

 

Inace kod nas u Kacarevu postoji neki vojni otpad - muzej gde se nalazi dosta vozila, ali koliko sam skontao nije otvoren za javnost vec je neki entuzijasta pukovnik tu skupljao vozila. 

 

Evo ga M47 Patton (sad smo vec na tier 9/10)

 

15810_54681622_08032011505.jpg

 

Ima i Hellcati i ako se ne varam u pozadini je SU-100 (doduse ne znam da li su oni korisceni u ovim poslednjim ratovima)

 

15810_54681622_08032011506.jpg

 

S druge strane su Hrvati u Vukovaru napravili neki pravi muzej gde su vozila restaurirana, trebalo bi da su sva i koriscena u ratu

 

70178523.jpg

 

Ovo u sredini je definitivno M 36 Jackson, ali mi ovo desno nije jasno, deluje kao da je trup Shermana (okrenut naopako) sa kupolom Jacksona ili Hellcata:

 

70433205.jpg

 

Evo samo tog vozila

 

70177879.jpg

 

M 47 Patton

 

70433230.jpg

 

Ima veci broj fotografija i T55 (u igri je to T-54), ali to je bio standardni tenk u JNA u to vreme tako da kapiram da nije toliko interesantno. 

 

Na kraju tu je i rat na Kosovu gde je VJ koristila M 18 Hellcate i M36 Jacksone kao dummy mete za NATO avione, mislim da su to jedina vozila iz WoT-a koja su dozivela da ih u borbi unistavaju laserski vodjenom municijom :)

 

M 18 Hellcat, valjda negde u okolini Pristine:

 

m18.jpg

 

I susret generacija - Abrams na jednu stranu, Jackson na drugu... 

 

m3675jb.jpg

 

Nadam se da nisam smorio previse, meni se ucinilo interesantnim to sta sam iskopao :)

Ja sam iz Kacareva. I ima taj otpad-muzej i nije otvoren za javnost ali se sve vidi kroz "gustu" zicu na ogradi kasarne :D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Da malo osvezimo temu, kolega G!!! je u politickoj temi postovao sliku T-34-85 koji je ubacen u borbe u Jemenu ovih dana:

 

143473_tmb_204025230_CBv7_haUMAA24Le.png

 

Takodje da se vratimo na IS-3 koji su u Ukrajini pokusavali da upale s postolja, izgleda da je tenk stavljen u upotrebu na strani proruskih boraca, ali po izvestajima je koriscen samo kao oklopno vozilo s mitraljezom, moguce da je cev bila zalivena kad su odlucili da ga stave kao spomenik :) Ucestvovao je u borbama otkad su ga odvezli s postolja ispred Luganska, a na kraju je zarobljen od strane ukrajinskih vojnika i trenutno se izgleda nalazi na ulicama Kijeva kao deo nekakve izlozbe:

 

1888970_839925259351615_4661663048652003

 

10547798_839925536018254_436021914140722

 

image-734989-galleryV9-qsrg.jpg

 

03916ef4-84a7-11e4-_821907c.jpg

 

Ocigledan dokaz da je IS-3 op tenk kad se koristi 70 godina kasnije [:D]

 

Takodje nekoliko T-34-85 je ocigledno i tamo korisceno, mada im mnogo ruzna ova zelena, dobro ih nisu u fluorescentno ofarbali :)

 

gaAyNFo4-z4.jpg

 

L-vQPaVyJqg.jpg

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...