Jump to content

Zbog čega se "desno" i "ispravno/tačno" kažu isto


Guest

Recommended Posts

Ne, pravo je na ruskom, a pretpostavljam i na ukrajinskom, bas desno, ista je rec ali ima poprilicno drugacije znacenje (sto je problem kad neko ko poznaje ruski relativno sporadicno kao ja pokusava da dobije uputstva gde treba da ide). Dakle Pravy/Pravyi Sektor jeste Desni sektor, ne moze se protumaciti kao Pravi sektor. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

^ To je to.

 

Desna strana se smatrala ispravnom, dok je leva neispravna/loša/slaba. Otud je i dexterity "spretnost", a čuveni perk ambidexterity "desni na obe strane" ;)

 

Tako je latinsko sinister (levi) postalo zli - u engleskom, ali i u španskom, italijanskom, francuskom (siniestro, sinistre, sinistro valjda). Englesko left je kao levo nastalo od staroengleskog lyft - slab.

  • Upvote (+1) 1

Lyesmith kept his orange-blond hair pretty much shaved. You could see the lines of his skull. "Tell you what, though. This country started going to bell when they stopped hanging folks. No gallows dirt. No gallows deals."

Link to comment
Share on other sites

mnogo je to starije, i u predrodovskom periodu se vezivalo desno sa pravim i ispravnim, ali nema nikakve eticke ili pravne arhetipove, to je pridodato kasnije. nema ni apstraktno znacenje, a nema ni veze sa desnim u prostoru, jer su to kosmicke metafore. one posle postaju pojmovi morala i prava, a sa kosmogonijskim slikama ostaje zajednicka samo rec. desno, visoko, istina, pravda, dobro,.. su metafore neba, a levo, krivo, zlo, mrak, nisko,.. su metafore pakla. te metafore su oznacavale stihije vatre, vode, drveta, u obliku zivotinja koje se bore i ubijaju i radjaju se unistavanjem

Edited by Dr. Steinman
Link to comment
Share on other sites

Мене је исто кева одвраћала, не сећам се да ме је везивала али умео сам да јој то пребацим када се деси нека расправа олол

Сада пар радњи обављам десном, све остало левом страном тела, пишем, држим виљушку и шутирам десном, све остало левом. Једва десном руком тапкам баскетару, нумем да бацим камен дуже од метар десном, али зато цртам са њом ка цар, то ми је мајндфак како је дошло до тога : )

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moju su kevu tako terali da se prešteka na desnu kad je bila mala i posledice se osećaju i dan danas - ne podnosi svoju kevu :tf:

 

ja sam dešnjak ali moram da ukrstim ruke kad igram nešto samo na tastaturi, leva na strelice desna na "pucanje" i "levonog" sam (inb4 "ofc kad su ti obe noge leve") [:D] [:D]

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

moze da se javi demidz zbog stresa koji trpi dete kad ga teraju da pise desnom. demidz izazvan samim menjanjem je malo sumnjiv jer su kinezi pisali samo desnom do pre bas skoro a ne primecuje se vise problema u odnosu na zapad

i prebacite mi post sa upt!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...