Jump to content

Istorija Srba


Dule_smor

Recommended Posts

17 hours ago, [BMF]Psycho said:
On 2/1/2017 at 11:11 PM, Jose Jimenez said:
Da li možete da preporučite knogu koja pokriva istoriju Srba od praistorije (trejdmark Nikolić) do SFRJ, ali da je izdata na engleskom?
Za strance je, pa bi veliki plus bio da ne ulazi suviše u detalje, već da bude lako čitljiva.
Hvala!

Ovo bi i mene zanimalo, javi ako si našao nešto da nije puno anglosaksonske revizije

Ništa pametno, nažalost.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

"Jesu li prije Rimljana i Grka u jadranskom bazenu postojale zaboravljene predantičke civilizacije? Neke skupine ljudi su živjele ovdje, spominju se Etruščani, Iliri i drugi, no, kako su razmišljali i živjeli, o tome se ne zna skoro ništa. Ipak, sve više pažnje privlače ostaci megalitskih gradova i građevina poput Aserije, Varvarije u Hrvatskoj, Meduna u Crnoj Gori, Daorsona u Hercegovini, drevne zvjezdarnice Kokino u Makedoniji, Vinče ili Lepenskog vira u Srbiji. Uz mnoge druge nalaze, poput najstarijeg europskog kalendara nađenog u istočnoj Slavoniji, iz magli vremena pojavljuje se slika kulture koja je naseljavala prostor južne Europe u razdoblju koje se proteže i devet tisuća godina unatrag. Kakva je bila njihova povijesna sudbina? Što nam o njima govore razne discipline, od lingvistike, genetike, muzikologije, antroplogije? Kako je iz povijesti iščeznuo taj narod protiv kojeg su Rimljani dizali silne vojske i koji je kasnije dao dvadeset rimskih careva? Je li iščeznuo i jesu li se zbivale seobe naroda polovicom 1. tisućljeća ili postoji autohtona kultura i ljudi koji imaju kontinuitet sve do danas?"

Gost: Goran Šarić

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Quote

У 15. веку при најезди Турака прве су се на удару нашле православне земље. Пошто исте нису могле да се одбране, затражиле су помоћ од западних хришћана. Уместо да им помогне, Ватикан их је дочекао уценом. Наиме, помоћ им је обећана под условом да потпишу унију са католичком црквом, односно да православна црква призна врховну власт Ватикана. Сабор је заказан у Фиренци 1439. године. Према изворима, дошли су сви православни патријарси и представници, чак и руски. Сви, осим српских. Владар Србије, деспот Ђурађ Бранковић рекао је српском патријарху Никону (1420-1435) да ће га обесити уколико оде у Фиренцу. Поменуте године унију са Ватиканом потписали су сви православни верски поглавари, осим српских. Сазнавши да се Србија супроставила моћном Ватикану, због срамоте коју је нанео Русији, Велики Кнез погубио (протерао?) је свог патријарха. Извори кажу да су и у Цариграду настали нереди, након што се сазнало да Срби нису потписали унију. На захтев народа, васељенски патријарх морао је да се повуче, а због пропасти уније Ватикан Србима никад није опростио.
 

evo zasto nas svi mrze!

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Posto niko ne pise nista malo ja da smaram.

Quote

НА ДАНАШЊИ ДАН РОЂЕН ЈЕ КОНСТАНТИН ВЕЛИКИ.
Римски владар и хришћански светац Константин Флавије, прозван за живота Велики, родио се на данашњи дан 272. године у Наису, данашњем Нишу, као син Констанција Хлора, тада перспективног римског војног заповедника и Јелене, жене непознатог порекла, служавке или гостионичарке.

I nesto on topic (mada je i Konstantin bio Srbin, jel tako Drale:)). Zanima me jel neko procitao ovo delo i sta mislite o njemu. Znam da ce istoricari reci da je prvi deo knjige prepis Letopisa Popa Dukljanina i kao takav istorijski bezvredan, ali mi nije jasno zasto bi jedan ozbiljni istoricar iz 17. veka ukljucio takav u to vreme preko 500 godina star rukopis u svoje delo ako se znalo da je nepouzdan? Preskocicu za sada pricu da je Orbini takoreci bio zabranjen za stampanje na zapadu i cenzurisan od strane Vatikana, te da je za ovih preko 300 godina bilo samo par izdanja ove njegove knjige.

http://www.delfi.rs/knjige/105817_kraljevstvo_slovena_knjiga_delfi_knjizare.html

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Procitah prvih ~200 strana. E sad, stil pisanja je onovremenski jelte, gde lik samo nabacuje ogromnu kolicinu informacija bez nekog reda pozivajuci se na silne izvore. To mi malo smeta, jer je prilicno konfuzno i nepregledno. Druga stvar koja mi je cudna je sto po njegovim izvorima prakticno svi narodi i plemena starog i ranog sredjeg veka u Evropi su slovenskog porekla. Znaci takoreci svi, Avari, Goti, Vizigoti, Vandali, Gepidi, Langobardi, Skiti, Iliri, Dacani, Tracani, Markomani, Sasi, Burgundi itd. A sa druge strane Sloveni ratuju sa svima njima i skoro uvek izlaze kao pobednici, al to se objasnjava time sto slovenska plemena cesto ratuju medjusobno. Ne znam, nije mi bas ubedljiv taj prvi deo, videcu na sta lici drugi deo, tj. sam Letopis popa Dukljanina.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/21/2017 at 9:14 PM, Dule_smor said:

evo zasto nas svi mrze!

Probao da nađem ovaj info gde Đurađ zabranjuje duhovnim poglavarima da se poklone Vatikanu. Nigde ništa, ali je bio par kul odgovora na Quori

https://www.quora.com/Did-the-Papacy-offer-to-help-any-of-the-Orthodox-countries-against-the-Ottoman-empire-in-exchange-for-ending-the-schism-between-the-two-churches

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

The genomic history of southeastern Europe

"Farming was first introduced to Europe in the mid-seventh millennium BC, and was associated with migrants from Anatolia who settled in the southeast before spreading throughout Europe. Here, to understand the dynamics of this process, we analysed genome-wide ancient DNA data from 225 individuals who lived in southeastern Europe and surrounding regions between 12000 and 500 BC. We document a west–east cline of ancestry in indigenous hunter-gatherers and, in eastern Europe, the early stages in the formation of Bronze Age steppe ancestry. We show that the first farmers of northern and western Europe dispersed through southeastern Europe with limited hunter-gatherer admixture, but that some early groups in the southeast mixed extensively with hunter-gatherers without the sex-biased admixture that prevailed later in the north and west. We also show that southeastern Europe continued to be a nexus between east and west after the arrival of farmers, with intermittent genetic contact with steppe populations occurring up to 2,000 years earlier than the migrations from the steppe that ultimately replaced much of the population of northern Europe."

https://www.nature.com/articles/nature25778

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Јако занимљив налаз. Узмите у обзир да се ради о часопису Nature, који је у самом врху научних извора. Ако се настави овим путем биће јако занимљиво на катедри за историју на Филозофском :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

биће јако занимљиво на РУРу са овима који не верују у наше небеско порекло.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Pa oni ce reci da to nema veze sa nama jer smo mi dosli ovde u 7. veku kao sto kaze Porfirogenit koji je sveto pismo nasih istoricara. Savke ne dolazi vise na forum izgleda, mozda ce Bole zastupati stavove zvanicne katedre za istoriju:)

 

Salu na stranu ova genetska istrazivanja tako daleko u proslost su vrlo pipava i ne bas sigurna. A normalno da su na Balkanu najstarije naseobine i kulture u Evropi kada je tu bio najblizi put seobe iz Azije. Evo i Srbija Danas prenela vest lol:

 

https://www.srbijadanas.net/potvrdjeno-evropa-je-rodjena-na-djerdapu/

 

Sent from my SM-J530F using Tapatalk

 

 

 

 

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Debeli said:

биће јако занимљиво на РУРу са овима који не верују у наше небеско порекло.

Мислиш на оне који верују да су "срби" настали из Брозовог јајца,

1 minute ago, Dule_smor said:

Pa oni ce reci da to nema veze sa nama jer smo mi dosli ovde u 7. veku kao sto kaze Porfirogenit koji je sveto pismo nasih istoricara. Savke ne dolazi vise na forum izgleda, mozda ce Bole zastupati stavove zvanicne katedre za istoriju:)

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 

Нико не помиње Србе него "европске народе" а ми нисмо "европски народ"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...