Jump to content

Europa Universalis IV


brue

Recommended Posts

Учитавам ако ми се не свиђа како је прошла година и имам позиције након неког од освајања, што се види по сликама. А иначе, од 10 рандом догађаја који ми се десе, 8 су неко посеравање и баксузлуци. Од остала 2, један ми је непотребан или се деси у погрешном тренутку (типа јупииии плус један на стабилност, а ја на максимуму уз улагање административних поена пре тога). Ал шта да се ради, гура се некако и са тим баксузлуцима. Кад ми отерају трговца из трговачког нода, славим :)

Link to comment
Share on other sites

ja sam samo jednom, ali bas zato sto sam namerno eksperimentisao sa osvajanjem zapadne evrope, i znao sam da cu se vratiti na osvajanje istoka (hteo sam da vidim dokle mogu, a mogao sam do svajcarske :)). u suprotnom imam osecaj da cheatujem. najgore je bilo preziveti peasant's war koji traje vise od 10 godina i iskacu po 2-3 rebeliona svaki mesec.



u suprotnom ne bi mi se tarnovo odvojilo kao bugarska i manje bih vremena trosio odbrambene ratove.

Edited by slingeR
Link to comment
Share on other sites

Ne znam, ja isto ucitavam pozicije iznova, ali nije to to. A sa Srbijom ako se ne abusuje save/load realno je nemoguce nista uciniti. Sad sam oko 1650 godine. Isterao sam turke sa balkana, granica sa turcima mi je u carigradu. Na zapadu do beca sa austrijom i na severu sa poljskom do krakova. Ali poljska je prejebena, ogromna je, sa kojom sam u losim odnosima, ali imam muscovy  za saveznika koji su jos vece mudo od njih. Imam stabilnu drzavu i jacam je ekonomski i ulazem u trade. Medju prvima sam sa tehnologijom. Sada gledam da grunem irsku da bih mogao da kolonizujem ameriku.  Ali kao sto rekoh, ako se forsira save/load igra gubi na draz mnogo...

Link to comment
Share on other sites

jCvwUWO.jpg

 

 

Znam, ali nije mi zanimljivo vise da gruvam osvajanje. Hocu da skroz stabilizujem drzavu, ojacam je ekonomski i vojno za eventualni napad od austrije i poljske, iako imam royal marriage sa austrijom. Peglam sad ekonomiju, da izbacim ovo malo turaka iz grcke, pokorim male drzavice u grckoj koje sam oslobodio, mislio sam da ih anektujem ali su vec primile muslimansku veru, pa eventualno da ih porazim, nateram da prihvate pravoslavlje, vazalisem i na kraju anektiram, ali cu biti u jako losim odnosima posle prvog rata, pa je bolje odmah da ih sjebem. Sada lagano krecem na irsku ili alzir. Mislio sam i na portugal, ali je u savezu sa spancima pa se sa tim ne bih zajebavao.

 

Ali kao sto rekoh, uz save/load je kurton.

Link to comment
Share on other sites

auh, u uzasnoj si poziciji. ne smes nikog da osvajas jer ce napraviti koaliciju protiv tebe i turci i poljaci i austrijanci. najpametnije sto mozes je da budes dobar sa austrijancima i moskvom i cekas neki gang bang po turcima i poljacima. u medjuvremenu klejmuj sve pogranicne teritorije okolnih drzava, da ih lakse pretvoris u core kad ih budes osvajao.

Link to comment
Share on other sites

Пољска ту држи једно 5 различитих државица, најмање, тако да може и да спонзорише побуне код њих, ако има довољно пара. Уз мало среће, Пољаци могу да се распадну поприлично.

Link to comment
Share on other sites

Дакле, Србијица стартује са читавих 4 провинције. На почетку сам добио мисију да рокнем Шиптаре, што ми је и успело, јер ми је војска стигла у Албанију дан пре Турака. На све то се и Дубровчани попишмане да ударе... што је довело до анексије и једних и других.

 

QVq4uxz.jpg

 

brue, ovde je nesto nelogicno!

 

prvo, bez preterivanja 20 puta sam restartovao igricu i probao da napadnem albaniju pre turaka. oni imaju 25.000 vojnika u epiru i po defaultu su u ratu sa albanijom i instant krecu na njih. znaci prvog dana sam proglasio rat albaniji i prvog dana sam kretao ka njima i turci su opet stizali pre. druga stvar, posto nemas casus belli na albaniju, stabilnost opadne za dva, a tebi je stabilnost plus jedan. 

 

ok, uspeo sam da ih napadnem dok se tuku sa turcima i da nekako budem ja prvi koji puca na grad. ali i dalje mi stabilnost nije jasna!

Edited by slingeR
Link to comment
Share on other sites

Auh, nisam pisao jedno 8000 godina ovde, jedva sam se setio pw-a za forum.

 

Imam pitanje... Kako bre prezivite prvih 100god, sa sve ekspanzijama? Da vas Turci ne potamane i ostalo?... Neki laksi difficulty? Bonusi?

 

70% pocetaka mi je bilo sa misijom sa osvajanjem Bosne, pa Dubrovnika, i vecito Vlasi me zamrze zbog toga, par godina dok napravim core, turci me napadnu, uvek... i pregaze me k'o plitak potok.

 

Sa Vizantijom sam igrao, bez ikakvih problema izadjem na kraj sa Turcima (brodovima blokiram vojsku).

blabla, signa, blabla

Link to comment
Share on other sites

Пошаљи код Турака одмах једног дипломату да побољшава односе са њима. Ово би требало да ти купи време након 1467 (чини ми се да до тад има потписан мир са њима). У међувремену освоји Босну, Дубровник и Влахе, како би повећао доступно људство за мобилизацију а и скупио нешто кеша. Прати шта се догађа код Турака и кад прође мир, ако те не нападају, нападни ти њих истог тренутка кад они уђу у неки рат са иоле јачим непријатељем, а можеш и те године да уђеш у коалицију против њих, чисто ако још нека држава уђе у ту опцију. Грузијци би требало да су, као православни, против њих, па није згорега и њих нахватати за савезништво, а и за краљевске бракове.

 

Оно што сам на самом почетку користио је да одмах уништим своју флоту, а са друге стране да направим још два пука пешадије. Са ових 2 и стартних 4, може да се без проблема заузму горе поменуте 3 државице. У случају напада Млетака довољне су још две. За Угре чини ми се да тих осам ради посао, евентуално још 2. Дакле, за макс 20так година, колико треба да се прошири почетна Србија, можеш да имаш 11+ провинција и минимум 8 пукова и довољно злата и људства за још пар јединица (свеукупно 12-20). Ово је већ пристојан почетак за рат са Турчином.

Link to comment
Share on other sites

eu42.png

 

Evo ga, napokon. Probao sam sinoc bas to sto si napisao, i uspeo. Doduse, nisam hteo nista sa Gruzijcima, jer su vecito imali armiju od 3-4 hiljade najvise, sto mi bas ne bi pomoglo, pa sam se okrenuo Poljacima. Sa njima sam uspeo da se rasirim po Madjarskoj, a Turke su pojeli revolti (Krit lol). Prvi sledeci plan mi je da uzmem sve teritorije sto idu spadaju pod Dubrovacki trade node. Cak sam razmisljao da oslobodim Hrvate kao vazale.

 

Jos pitanje, da li je Westernizacija bas neophodna kao u EU 3? Sa Vizantijom sam poceo da gazim sve pred sobom nakon Westernizacije. Nekako mi se cini da cu previse otici od istorije ako to uradim sa Srbijom.

blabla, signa, blabla

Link to comment
Share on other sites

Као што сам горе написао - Хрвате сам намерно ослободио од Угара и након тога их анексовао, што је генерално добра фора за освајање, поготово кад се ради о новонасталим државицама од 1-4 провинције. Много бољи вазал су Угри, јер нису културно компатибилни са нама. Е сад ту може да се бира - дал им дати све коре провинције, или само мањи део, а остало оставити за себе, јер су генерално богате (ја сам одрадио ово друго).

 

Иначе, бар према ономе што сам до сад играо:

 

1. Што се националних идеја тиче, дипломатију узети обавезно кад се за то стекну услови и то не све до краја. Први даје дипломату, па се онда касније добије да брже одради клејмове, а онда завршни који је потребан смањује потребне поене за претварање коре-ова. Ово уз амбасаду даје 4 дипломате, што је екстра корисно за рапидно екпанзионистичко играње. Такође, увећава дипломатске односе са 4 на 6, што је потребно за:

 

2. Обавезно, али обавезно испланирајте кога ћете за вазала, а онда им вештачки увећавајте територију. Што се Србије тиче и њене позиције, најиделаније би било направити 3 вазала. Један према западу, чак може да буде католик/протестант, како би лакше интегрисао провинције које му доделите на тој страни. Други према Русима, како би избегли евентуално клање са њима (овде обавезно да буде православни вазал, како би се смањиле несугласице са Рујама). И трећи негде према југоистоку, Ирак нпр (пошто му коре провинције не улазе превише ка Средоземљу, за разлику од нпр Сирије) и да буду сунити или шиити, опет због лакше интеграције. Нормално, ово ако желите да се ограничите на одређен простор, а да касније увећавате вазале... доста касније. Ово оставља могућност да Србија заузима цео источни део Европе, од Немачке до Русије, источни део Средоземља и Северну Африку, а да су јој границе, бар већи део, заштићене вазалним државама.

 

3. Ако играте експанзионистички, нема шансе да одржите репутацију на нивоу ненападања са другим силама, поготово оним већим и евентуално ћете са свима доћи у сукоб. Оно што извлачи ствар је да будете у скоро перманетном рату са свима... али у круг. Нпр. тренутно су против мене већина околних држава, плус скоро све велике силе осим Русије и Француске. Да ме сви дочекају на нож, не бих преживео, међутим - трудим се да су сви они раздвојени због трајања мира, тако да обавезно почнем рат са једним блоком док су остала два блока под мировним споразумом. На тај начин сам успео да мало по мало сјежим Египћане, Литванију, Пољску, а управо сад се придружила и Аустрија са брутално много восјке, али су добили по пичци.

 

4. Кад год можете, идеално нон стоп, улажите у Defender of the fate. За оног административног саветника јурите оног за +2 на јачину прекрштавања. Кад освојите Јерусалем, добија се бонус +1 мисионар, што даје укупно 3 комада уз дефендера и још на јачину мисионарства, тако да мало по мало, уз ратове, прекрстите већину у православље. Прво оне којима треба мање времена, како бисте побољшали верско питање на нивоу државе, а са тим смањили оне којима треба доста више времена у старту.

 

5. Такође, израчунајте колико можете, према позицији и приходима, да полако улажете у провинције и објекте. За сваку градњу приказу за колико се шта увећава, тако да јурите прво оне богатије провинције да дају још више кеша. Кад можете, увећајте и утврђења.

 

6. Трудите се да играте са само једним генералом. Ако вас усере лоше, пробајте да их још креирате, па обришите шкартове, пошто 1 генерал не смањује месечни доток војних поена.

 

 

пс. Не, нисам радио вестернизацију, нити намеравам. Вероватно даје неки бонус, али нека хвала - донећу ја њима праву веру и културу :)

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Sjajno! Hvala!

 

Ovo mi nije najjasnije, kako da im vestacki uvecavam teritoriju? Nisam jos pokusavao sa vazalima nista da radim, pa ne znam, izvini.

 

2. Обавезно, али обавезно испланирајте кога ћете за вазала, а онда им вештачки увећавајте територију.

blabla, signa, blabla

Link to comment
Share on other sites

Одеш на дипломатски прозор са вазалом и доле на економију па да му продаш провинцију. Продаш му за неку мизерију или за џабе. Некад неће хтети да прихвати зато што већ има довољно провинција, ал ће му порасти апетити за пар година или чак месеци.

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

још један савет:

 

Ако заузимате провинције ка западу, које су се прогласиле за припаднике Holy Roman Empire-a, имате кликом на провинцију при средини лево опцију за искључивање из те приче. У супротном, вероватно ће вам самопрошлашени император тражити да је вратите натраг и ако одбијете добијате драстично горе пенале него да исту "отцепите". Зезнута ствар је то што морате бити у миру за то (не примирју), плус мора да вам буде core провинција.

Link to comment
Share on other sites

још један савет:

 

Ако заузимате провинције ка западу, које су се прогласиле за припаднике Holy Roman Empire-a, имате кликом на провинцију при средини лево опцију за искључивање из те приче. У супротном, вероватно ће вам самопрошлашени император тражити да је вратите натраг и ако одбијете добијате драстично горе пенале него да исту "отцепите". Зезнута ствар је то што морате бити у миру за то (не примирју), плус мора да вам буде core провинција.

 

Samo da napomenem - Dubrovnik, tj. Ragusa se cita RaguZa :D

Link to comment
Share on other sites

varvarski narodi imaju taj hendikep da ne mogu da razvijaju tehnologiju kao zapadnjaci i da, sto vise igra odmakne, vise zaostaju, i zapad postane nemerljivo jaci. nacin da se to ublazi je vesternizacija.. bar sam tako cuo u videu koji sam gledao.. ja sa englezima ni skotsku ne mogu da osvojim a da se svi ne nadrkaju na mene, pa po 8 put pocinjem igru iz pocetka :D

Link to comment
Share on other sites

Па не знам за то, видећу. Оно што може да се види је да од почетка скоро све западне државе, а касније и ове друге, имају вероватно предркане лидере, или су испрограмирали тај вештачки део тежине, пошто нон стоп иду испред у администрацији и дипломатији. Једино у чему сам у корак са њима је војска. Додуше, они нису морали да потроше крш да би од четири провинције након 170так година имали ово...

 

 

Крај стогодишњег рата са преко 30так држава, на ону фору раздвојености преко мирновних споразума:

 

UT7qzzd.jpg

 

Ирак и Угри су вазали, Грузија и Москва у добрим односима - некад савезници, некад се надркају па прекину и тако...

А да, и за завршницу поменутог рата, одрадио сам Аустријанце да пређу у праву веру... :)

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...