Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

Da odgovorimo Duletu posto je krenuo da troluje druge teme s DDR4 memorijom :)

 

Pazi, DDR3 je zvanicno lansiran 2007. godine, prve ploce su se pojavile oko godinu dana kasnije. Udeo DDR3 memorije na trzistu je pretekao DDR2 negde 2010. godine, do tad je bila uglavnom u bas high high end sistemima. Dakle ako se ponovi ta praksa da bi ti uzeo DDR4 za komp od 500-700 evra treba da cekas bar do 2016 :) Sve naravno zavisi od proizvodjaca procesora.

  • Upvote (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Verovatno ću početkom decembra da imam neki fond od 40-45 hiljada za apgrejd kompa, e sad gledam šta bi mogo da zadržim od starog, recimo mislim da procesor koji imam ( amd phenom ii x4 955 black edition 3.2ghz) i te kako nije za zamenu, pa bi njega zadržao (uz eventualno novi, bolji kuler), uz još kućište, hard disk, napajanje (mada može i novo ako zatreba baš), cd rom i ostale okolne gluposti. Dakle treba mi ploča, grafička i ram, da li ima nešto da se uklopi sa ovim procesorom i fondom (45 hiljada je baš gornja granica).

 

Grafičku sa mislio neki gtx 660, a za ostalo nisam pametan.

Edited by Савовски

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

A koja je ploca pa oces da je menjas? I daj neke specifikacije tog ostalog jer je besmisleno davati preporuku da li da nesto menjas ili ne ako niko ni ne zna sta imas :)

 

Hoću da je menjam zato što nema bukvlano ništa od ''novih'' standarda da bi mogao da levelujem kompu, nema  ddr3, nema pcie 3 slot, nema ssd niti sata 3. Komp je iz 2009. i sve  na njemu je pregaženo osim ovog procesora koji mislim da još uvek vredi. 4 giga ddr2 memorije , radeon hd 5770 koja crkava već duže vreme...

 

 

Dakle treba mi neka bestbaj dobra ploča sa aktuelnim standardima, a da na nju mogu da nataknem navedeni procesor (  AM3 podnožje), grafu sam se već poprilično zalepio za gtx 660 kao dobru kupovinu ali nije konačno, i recimo 8 giga nekog dobrog ddr3 rama. Ako pretekne mogu i neki novi kuler za procesor ili još rama ili kako već, nisam siguran, zato i pitam za savet :D

Edited by Савовски

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Ma ja sam u svakojakom fazonu, ali budžet je bužet, ne znam ni koliko ću da imam ali poprilično realnije je da će cifra da ide bliže broju 40k nego 45k, zato slobodno može i malo skromnije preporuke, ova gtx 770 sama košta 300 evra :D

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

ma, dok stigne ta nedelja u decembru dok ne rešiš da uzmeš pare i kreneš da kupuješ, možda će biti nešto sigurno na akciji ali generalno MSI 770 će tada biti oko 250€, R9 280x je već sada toliko. Ploča ima milion za AM3 sa SATA3, USB2/3, 4xDDR3 slota, itd. u rangu oko 50-70€. Bukvalno da sedneš i sitničariš koja ti opcija najbolje paše ili ne, izabereš njih 5, pa koji imaju na lageru, taj uzmeš. RAM je ovde najveće drkanje jer je poskupeo, a i nešto ga nema. To je oko 60-70€. Opet, kontam da će tada biti neki popusti aktuelni i cene drugačije/manje, pa će biti boljih kombinacija.  Možda uspeš da uglaviš i SSD u priču. Kuler, ako ti taj radi posao, ne drči, hladi normalno, nemoj da bacaš pare.

 

PS: i da, ne mora čak ni 770, možei 760, razlika je stvarno samo na papiru i nećeš mnogo da je primetiš.

Edited by CheighLee

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Kontam da upgrejdujem masinu pred novu moguca poskupljenja pre NG. Komp koristim za office, malo obrade videa, multi tasking itd. Ali bih i da tera nove naslove na 24" u punoj rezoluciji :-) Prvo me interesuje koliko bih mogao dobiti za sledece komponente, posto nemam ideju ni otprilike;

 

 

-------------------

 

Ovako sam nesto zamislio da uzmem, da skrpim nekako sve to da bude oko 400 eu. Saveti su dobrodosli. 

 

 

Vidim da je Emma dosta jeftinija od ostalih u NS-u, ali ako neko ima preporuku za drugu prodavnicu nek javi :) 

 

Posto kontam sam da "sklopim" sve kad stignu komponente, interesuje me da li mi je dovoljno Chifetecovo napajanje od 500W za ovu masinu? 

Link to comment
Share on other sites

In hindsight: Trebalo je tu grafiku prodati pre pojave DX11 only naslova, sad joj cena zbog toga ide na nivo kikirikija:-) Otprilike da dobiješ stoevra za to, i da se ne mučiš preterano da nađeš kupca po toj ceni, eto...

Edited by milanche

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Za ovo prvo, mogao bi da dobiješ oko 150€ maks, mada najverovatnije oko 100-120.

 

Za ovo drugo, ne znam koliko ti je praktično, ali ima jeftinije od emmija sve ovo za evro, dva u drugim radnjama. Radeon R9 270x ti je za mrvu skuplja od ove, a novija je i bolja od 7850. Ovo ostalo je ok, ja bih lično uzeo drugu ploču, Asrock H87 Pro4 ali i ova je kul. Može Chieftec, može LC power, uzmi ako možeš 550-600W, čisto zbog kasnijih apgrejdova, da ne brineš o tome.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Hvala na savetima,

 

@CheighLee, nije mi bas za mrvicu skuplja (razlika ~5k), a i ovako sam vec probio budzet. Isto vazi i za plocu. Slobodno preporucite i neki downgrade ako se ne gubi puno na performansama :D

 

pa zato kažem koliko ti se isplati da kupuješ van Emmija. Recimo Sapphire 7850 2GB u monitoru u bg je 158€, a u Atom prodavnici 270x je 170€

 

A može i 660 ko što vudu kaže. Jeftinija je od 7850, bolja od 7850.

 

Inače, Emmi ima svaki dan neke akcije, mislim da je petkom i/ili ponedeljkom da su računarske komponente na tapetu, pa gledaj tada da naručiš ako kupuješ. E sad, ti si rekao 400€, dok ovo sve što si naveo je prešlo 400€ i otišlo na 500€. Možeš da uštediš na ploči nekih desetak evra ako uzmeš neku jednostavniju sa manja priključaka, itd.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Odlucio sam da se otvorim i uzmem GTX 660 MSI, a sve ostalo kao iz prethodnog posta. Moracu da preskocim kupovinu napajanja ovaj puta, kapiram da je ovo dovoljno za sada. Ne verujem da cu skoro nesto dodavati! 

 

Jos jedno pitanje - posto nikad nisam sam menjao plocu/ugradjivao procesor, interesuje me da li dobijam termalnu pastu ili moram posebno da je kupim? I ostali tipovi za sklapanje konfe su dobrodosli :) Dao bih ja njima da to odrade, ali ne zelim da mi stoji komp kod njih par dana, treba mi za posao. A i nemam kola :tf: 

Link to comment
Share on other sites

Uz procesor dobijas i stock kuler koji na sebi vec ima termalnu pastu na sebi (dakle nije kao sto Kali kaze na procesoru, ali nebitno, sustina je da je imas vec). Sto se ostalih tipova vezanih za sklapanje kompa tice nije to nista komplikovano preterano, a imas i gomilu Youtube videa koje mozes da pogledas, eto recimo ovaj neki debeljko mi delovao simpaticno i detaljno 

(uz ogradu da nisam odgledao svih sat vremena). Sustina, samo polako, bez nervoze, obezbedi veliku radnu povrsinu (za razliku od debeljka iz videa) i prati upustva u manualu za maticnu plocu, uglavnom je tamo sve objasnjeno. 
  • Upvote (+1) 2

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...