Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

Koliko sam shvatio, SSD već ima, ali s obzirom da služi kao swap disk, a pretpostavljam da nema DDR keš (kao što većina jeftinijih nema), onda se uguši u velikom broju malih I/O operacija i performanse mu padnu na nivo mehaničkog diska ili još gore.

Takođe, za većinu jeftinijih SSD-ova (gledam u Kingston A seriju) važi "pravilo" da idealno nekoliko puta godišnje, ili makar jednom, treba uraditi bekap/imidž diska, formatirati disk, opaliti "trim" komandu da se resetuju ćelije i vratiti imidž, jer u protivnom performanse toliko degradiraju da više nije za kurac. Ako to nije moguće, onda ih bar ne treba držati prepunjenim (nikako preko 90%) i sporadično treba pokretati Windows Defragmenter, koji će prepoznati da je u pitanju SSD i neće raditi defrag nego će izvršiti "trim" nad praznim prostorom i koliko-toliko mu držati performanse pod kontrolom.

Jbg, pre pet godina SSD-ovi su bili skupi ali su imali DDR keš i makar MLC ćelije, a ovo QLC pristupačno sranje danas je sve šoder kategorija.

Link to comment
Share on other sites

Dada imam SSD Kingston SV300S37A od 120GB isti onaj koji si preporucio jos davno! Da li je swap disk ne znam jer ne znam ni sta to znaci xD

Nisam imao pojma za ovo kako funkcionise SSD. Negde sam procitao da treba da se izbegava formatiranje pa isto nisam odradio sigurno 6g! LOL


Drzim ga kao sistemski disk i negde je na 80% popunjenosti. Da li bi bilo pametno bekapovati ga i formatirati ili nesto drugo?

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2020 at 12:37 PM, FATA said:

Dada imam SSD Kingston SV300S37A od 120GB isti onaj koji si preporucio jos davno! Da li je swap disk ne znam jer ne znam ni sta to znaci xD

Nisam imao pojma za ovo kako funkcionise SSD. Negde sam procitao da treba da se izbegava formatiranje pa isto nisam odradio sigurno 6g! LOL


Drzim ga kao sistemski disk i negde je na 80% popunjenosti. Da li bi bilo pametno bekapovati ga i formatirati ili nesto drugo?

Swap particija (odnosno swap fajl u nekim slučajevima) ti je deo hard diska koji operativni sistem može da koristi kao dodatnu memoriju u slučaju da popuniš svu koju fizički imaš. Zbir fizičke memorije i swap particije zove se virtualna memorija. Takođe se koristi ukoliko "sleepuješ" komp, odnoso imaš uključenu opciju da uđe u power saving/hibernate mode, svi podaci iz RAM-a se privremeno prebaciju na hard disk dok se komp ne probudi opet, usled ovoga ponekad buđenje može da potraje ako je dosta RAMa bilo popunjeno pre sleepa.

SSD generalno ima životni vek obzirom da se koristi tehnologija suspendovanja elektrona u ćeliji. Vremenom kako upisuješ podatke na njega napon elektrona opada i postoji određena količina upisa koju može da izdrži pre nego što rikne. Svaki SSD u specifikaciji ima opisan broj maksimalnih upisa označen kao TBW (Tera Byte Writes). Generalno operativni sistem gleda da maksimalno raširi broj upisa na SSD ne bi li mu životni vek bio maksimizovan. Imaš ovaj alat ako želiš da saznaš koliko procenata života mu je preostalo:
https://crystaldiskinfo.en.uptodown.com/windows

A što se SSDa opšte tiče - generalno je dobro držati na njemu programe i OS i druge stvari koje ne upisuju podatke često već samo iščitavaju, a masivne fajlove kao što su filmovi, projekti i drugo držati na HDDu koji nema tih ograničen-životni-vek problema.

Edited by Shale
  • Like +1 2
Link to comment
Share on other sites

@Shale Nice :)

@FATA Proveri sa nekim programom koliko si tih tertabajta do sada upisao u njega, jer ako se to malo intezivnije koristilo na malo rama, moguće je da je swapovanjem u njega već previše upisano. Swapovanje zbog manjka rama je smrt za SSD, a isti modell ssd sa 120 GB može da podnese dosta manje terabajta upisa od istog takvog od 240, okvirno 120ce od 60 do 100, a 240ce od 80-150 TB upisa se deklarišu. Zato sam ja bio pametan kad je vudu savetovao i nategao se otprile kad i ti za isti takav, ali 240 😄

Generalno treba minimizovati potrebu za swapovanjem ako želiš da ssd dugo služi, dakle 8GB ram minimum za osnovono net/ofis/multimedia, a više za gaming i napredniju upotrebu.

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Dobra stvar u vezi sa starim, sporim hardovima je bila što čim ti fali rama ili imaš malware ili ti zaludi update ili neki 3rd party softver - po zvuku harda i groznom usporenju znaš odmah dobro da nešto nije u redu, i moraš da vidiš šta je problem. Preopterećen SSD junački sve trpi, komp lepo radi, i ne čuje se, ali ako ima neki od gornja tri problema - tiho umire 😞 

Zato je dobra praksa s vremena na vreme proveriti kako raste taj broj upisanih terabajta pomoću sentinela ili čega god, i alaramirati se isto onako kao nekada kad je "komp uspoio i krči", ukoliko se primeti nenormalan rast upisanih terabajta za kratko vreme.  (npr čitav TB više za samo nedelju-dve).

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2020 at 3:39 PM, voodoo_ said:

Komp se vuče jer Chrome ždere memoriju bez duše, a za 20 evra (koje neće da oseti) može da uzme još tri modula po 4 GB, dramatično rastereti disk od swapovanja i (uz čišćenje kompa i ventilatora) gura dok sve ne crkne, a onda kupi nešto normalno ko čovek umesto da se zeza sa sumnjivim kompletima bez garancije.

jel iziš'o onaj veliki chrome update što će kao da "sredi" problem sa ramom? meni stoji da je na latest update, ne mogu da provalim razliku a valjda je trebalo da ozađe do kraja novembra.

10 hours ago, millanče said:

Dobra stvar u vezi sa starim, sporim hardovima je bila što čim ti fali rama ili imaš malware ili ti zaludi update ili neki 3rd party softver - po zvuku harda i groznom usporenju znaš odmah dobro da nešto nije u redu, i moraš da vidiš šta je problem. Preopterećen SSD junački sve trpi, komp lepo radi, i ne čuje se, ali ako ima neki od gornja tri problema - tiho umire 😞 

Zato je dobra praksa s vremena na vreme proveriti kako raste taj broj upisanih terabajta pomoću sentinela ili čega god, i alaramirati se isto onako kao nekada kad je "komp uspoio i krči", ukoliko se primeti nenormalan rast upisanih terabajta za kratko vreme.  (npr čitav TB više za samo nedelju-dve).

hahaha true 🙂

Link to comment
Share on other sites

Mogu da ga "srede", al onda gubi svoju poentu a to je pouzdanost. Svaki tab u Chromu je odvojen proces sa svojim threadovima za ekstenzije, interpretaciju i drugo.
Jedino je glavni process koji prima i šalje HTTP zahteve deljen. Kod Firefoxa je sve deljeno, zato i radi sporije između ostalog

Link to comment
Share on other sites

Hvala drugari na detaljnim informacijama! 

Po Sentinelu ima 98% HP i 22 TB upisa za 6 godina rada, sto mi deluje OK ako mu je vek do nekih 80gb. 

Ono sto sam primetio u odnosu na ranije prilikom gledanja opterecenja u task menadzeru je to da je ranije koristio 3.5GB rama, dok sad srce i do 6.5GB i to samo na operu/chrome i HoN. Sa tim receno, da li je moguce da ta opterecenja (svopovanja) jedu HP SSDu? Na laptopu mi je HP pao na 92% i pito se uvek zasto... Verovatno je to bio razlog. 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, FATA said:

Hvala drugari na detaljnim informacijama! 

Po Sentinelu ima 98% HP i 22 TB upisa za 6 godina rada, sto mi deluje OK ako mu je vek do nekih 80gb. 

Ono sto sam primetio u odnosu na ranije prilikom gledanja opterecenja u task menadzeru je to da je ranije koristio 3.5GB rama, dok sad srce i do 6.5GB i to samo na operu/chrome i HoN. Sa tim receno, da li je moguce da ta opterecenja (svopovanja) jedu HP SSDu? Na laptopu mi je HP pao na 92% i pito se uvek zasto... Verovatno je to bio razlog. 

To je to, recimo da si u tom periodu imao 8GB RAM, health bi bio 99%, a TBW možda petnaestak, recimo 😄 Guraće to još lepo, kao što rekoh, dobri su to čipovi i serija.

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 12/12/2020 at 8:03 AM, Shale said:

Mogu da ga "srede", al onda gubi svoju poentu a to je pouzdanost. Svaki tab u Chromu je odvojen proces sa svojim threadovima za ekstenzije, interpretaciju i drugo.
Jedino je glavni process koji prima i šalje HTTP zahteve deljen. Kod Firefoxa je sve deljeno, zato i radi sporije između ostalog

njesam to znao, sad ne znam šta da mislim, koji stav da zauzmem!

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2021 at 11:29 AM, voodoo_ said:

Priča o pouzdanosti i Hromu je deplasirana(tm) s obzirom da je u pitanju najveći spyware današnjice, tako da Firefox do kraja

a jbga pouzdan u smislu da kad popunjavas formu na nekom .gov.shit sajtu koji je hostovan na potato clocku i crashuje ti neki drugi tab ne crashuje ceo browser i ostanu ti podaci, hae jaka muda

sve je danas spyware nazalost =(

Edited by Shale
Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2021 at 1:57 AM, Shale said:

a jbga pouzdan u smislu da kad popunjavas formu na nekom .gov.shit sajtu koji je hostovan na potato clocku i crashuje ti neki drugi tab ne crashuje ceo browser i ostanu ti podaci, hae jaka muda

sve je danas spyware nazalost =(

Jedino u Chromu mogu da otvorim brdo tabova oglasa na KP koje treba da obnovim/izmenim ili šta već, i da sve to odradi bez brige copy/paste snimi/postavi. FF i svi ostali tu često zabodu, bace neki prazan ekran kad hoću da snimim/postavim, ne ostane mi nigde ni ono što sam nakucao pre toga, pa ostah na Chrome zbog toga 😞 YouTube teram u Brave, i preporučujem ga za to.

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

 

On 1/11/2021 at 9:27 AM, millanče said:

Jedino u Chromu mogu da otvorim brdo tabova oglasa na KP koje treba da obnovim/izmenim ili šta već, i da sve to odradi bez brige copy/paste snimi/postavi. FF i svi ostali tu često zabodu, bace neki prazan ekran kad hoću da snimim/postavim, ne ostane mi nigde ni ono što sam nakucao pre toga, pa ostah na Chrome zbog toga 😞 YouTube teram u Brave, i preporučujem ga za to.

Nemam tih problema u SAFARI BROWSERU!

:))

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, millanče said:

Šta ti je to, ja imam Windows RT, samo sa Microsfot stora mogu da instalriam aplikacije, a taj Safari tamo nema?

ajde bre milanče, kad već hejtuješ "neprijatelja" makar mu izuči sve tačke, poput recimo osnovnog browsera!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...