Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

Kad vec pricate o SSD, planiram da uzmem sebi jos jedan. Moj izbor je Samsung 870 EVO 500GB za oko 6000 dinara. Stari je komp mora SATA SSD. Jel Samsung jos uvek no brainer kao izbor ili vredi pogledati i druge modele?

The rain makes such a lovely sound

To those who're six feet underground

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Lucky said:

možda zapravo treba definisati šta je za duleta "možeš roštilj da pečeš" 🙂 meni je to već kategorija ne možeš da ga pipneš rukom koliko je vruće, tipa TA peć, možda duletu nije!

 

pa kad tera Cyberpunk na max je bukvalno tako, jedva da mozes da drzis ruku na njemu...a na hardware monitoru temp cpu i gpu ne ide nikad preko 70 stepeni, cini mi se je kuciste tu negde ili cak toplije

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, voodoo_ said:

Crucial MX500 je isto dobar model, mada imam 870 Evo u workstationu na poslu već par godina, drndam ga svakodnevno i odličan je.

Najbitnije je da za sistemski disk uzmeš model koji ima DRAM keš (oba ova imaju).

Hvala puno. Za sistem trenutno koristim EVO 850, ja mislim da on ima dram kes.

The rain makes such a lovely sound

To those who're six feet underground

Link to comment
Share on other sites

Hae da i ja zabacim request. 
Trebaju mi dve maltene iste konfiguracije. Jedna ce da stoji kod ortaka u vikendici gde ce se na njoj mozda ~20 dana u godini sve ukupno pustati filmovi i muzika + browsing i toeto, druga ide kevi da na njoj koristi office + browsing.

Ideja je da kupim sve novo jer me ozbiljno smara da se drndam sa hardverom starim 10+ godina koji random crashuje i freezuje i nemoguce je debugovati/troubleshootovati do cega je problem. 

Posto su graficke preskupe za tako nesto a i nepotrebne, mislio sam da uzmem ryzene G sa integrisanom grafikom ili 2200 ili 3400 (cena je skoro ista ~11.000 din) i to gurnem u neke A320 chipset ploce.
Takodje postoje zahtevi da jedna config ima vga/dvi port a druga HDMI, i da u ovu sa dvi/vga portovima utaknemo neki prastari audigy sound blaster koji odlicno radi 🙂

Dakle:
CPU Ryzen 5 3400G - 12k din
Ram minimalac, Samsung 8gb, ~2500 din
SSd neki Patriot od 512GB, ~4k din
A320 Moboi su oko ~5.5-6k din
PSU LC power 500W - ~4k din
Kuciste LC Power ~3.4k din
------------------------------
Total  = 32k +/-

O strucnjaci, imate li neke predloge i/ili zamene ? 

Ili ako neko (gledam na tebe qwert00) ima gotov konfig koji ispunjava zahteve, pa da mi proda za bratsku cenu 😆
 

Link to comment
Share on other sites

glupo pitanje, što ne uzmeš laptop za vikendicu? 🙂

gledajući "use case" (pozdrav fato!) ne samo da ti laptop radi posao već donosi i mobilnost koja je za vikendicu ok - film u dvorištu na projektoru, muzika pored roštilja, bla bla.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Shale said:

CPU Ryzen 5 3400G - 12k din
A320 Moboi su oko ~5.5-6k din

Sigurno ces morati da flesujes BIOS da bi ploca prepoznala procesor. Proveri da li ploca podrzava flesovanje bez procesora.

U tom slucaju je glupo da uzmes 3400g kad je u istoj prodavnici 4600g samo 400 dinara vise.

4 hours ago, Shale said:

PSU LC power 500W - ~4k din
Kuciste LC Power ~3.4k din

(╯°□°)╯︵ ┻━┻

Pojacaj na napajanju, potencijalno smanji na kucistu (ako je toliko tesno za kesh)

Nemoj, aman, napajanje od 4k dinara. Uzmi makar ovaj Cors, daju 5 godina garancije na njega i sasvim je dovoljno za tvoj setap bez dodatne grafiske

Link to comment
Share on other sites

Imam problem na novom kompu kada gledam Youtube da treperi (za one moderne "flickering"). Malo sam vuglao i nasao resenje da se iskljuci "Use hardware acceleration when available", medjutim kada to iskljucim onda neki ventilator kao da se skine sa lanca i npr. kad otvorim da igram Sah u pretrazivacu prvo sto krene kao da laguje, a ventilator krene da bruji kao usisivac. Kada ukljucim "Use hardware acceleration when available" sve se vrati u normalu. Kako da ga namestim da i jedno i drugo radi pristojno ako je ikako moguce?

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, FATA said:

Imam problem na novom kompu kada gledam Youtube da treperi (za one moderne "flickering"). Malo sam vuglao i nasao resenje da se iskljuci "Use hardware acceleration when available", medjutim kada to iskljucim onda neki ventilator kao da se skine sa lanca i npr. kad otvorim da igram Sah u pretrazivacu prvo sto krene kao da laguje, a ventilator krene da bruji kao usisivac. Kada ukljucim "Use hardware acceleration when available" sve se vrati u normalu. Kako da ga namestim da i jedno i drugo radi pristojno ako je ikako moguce?

ovo što kaže prase, jel u svakom browseru isto?

Link to comment
Share on other sites

Drajveri su poslednji tako da nije do toga, a nije ni do rezolucije. Posle dosta cackanja ispostavilo se da je problem do ovog "bara" ili kako se vec zove koji kada prevucem misem preko njega iz nekog razloga utice na video kvalitet, koji se u tom trenutku osvezi ili reaguje na aktivan/neaktivan kontrolni meni.
image.thumb.png.c331010875cd295ee9a5277b45ca4ae8.png

Ono sto je cudno je da na FF ovog nema i radi super 🙂
Kako ne gotivim FF voleo bih ako postoji neka solucija na edgu mada cisto sumnjam..

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, FATA said:

Drajveri su poslednji tako da nije do toga, a nije ni do rezolucije. Posle dosta cackanja ispostavilo se da je problem do ovog "bara" ili kako se vec zove koji kada prevucem misem preko njega iz nekog razloga utice na video kvalitet, koji se u tom trenutku osvezi ili reaguje na aktivan/neaktivan kontrolni meni.
image.thumb.png.c331010875cd295ee9a5277b45ca4ae8.png

Ono sto je cudno je da na FF ovog nema i radi super 🙂
Kako ne gotivim FF voleo bih ako postoji neka solucija na edgu mada cisto sumnjam..

ko bre koristi edge? :)) ti si fato komplet lud! 🙂

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

ne mogu da kažem da MS nije uradio solidan posao u Edgeu i čak i ubacio neke veoma korisne funkcije, ali i dalje mi nikad ne bi bio prvi pick, više ga koristim za "testiranje" i za neke dodatne naloge itd. Naravno i mrzi me da promenim search sa bing na google a bing daje neke rezultate bože me sačuvaj, ne znam da li će ga i ovaj AI uspeti izvaditi iz bule 🙂

Link to comment
Share on other sites

BRAVE browser i no sikiriki!

DULE da ocisti prasinu pa mu se nece grejati komp  lol

In other news, ne bacajte pare za liquid hladjenja za mid-tier procesore....

 

  • Like +1 1

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

Opa, summonovali smo niggera. Prasine nema, sve je cisto. Procesor je najnoviji i5 13te generacije, kapiram da nije i9, ali kakve toveze ima sa vodenim hladjenjem? I jos jednom da ponovim, ne greju se meni proc ili graficka, oni su uvek ispod 70 stepeni, a samo kuciste ima fazon isto toliko

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Нешто мора да буде извор топлоте, да се тако изразим. Ако сам добро схватио теби је метално кућиште толико топло да је неудобно да се дотакне руком? Ако је да, ово је потпуно ненормално са или без воденог хлађења. Имаш неки озбиљан проблем онда. Ако сам лоше схватио, молим појасни.

Није нормално ни да је температура водено хлађеног процесора 70 степени. Можда под 100% оптерећењем приликом тестирања, али и то ми је мало чудно. Ајд графа ОК. Хладиш само порцесор водом или још нешто? Ако сам пропустио неки пост и објашњење не замери.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, overkind said:

Нешто мора да буде извор топлоте, да се тако изразим. Ако сам добро схватио теби је метално кућиште толико топло да је неудобно да се дотакне руком? Ако је да, ово је потпуно ненормално са или без воденог хлађења. Имаш неки озбиљан проблем онда. Ако сам лоше схватио, молим појасни.

Није нормално ни да је температура водено хлађеног процесора 70 степени. Можда под 100% оптерећењем приликом тестирања, али и то ми је мало чудно. Ајд графа ОК. Хладиш само порцесор водом или још нешто? Ако сам пропустио неки пост и објашњење не замери.

Sve ok, hvala na savetima:). Tako je, kuciste se pregreva samo kad igram neku novu igru na max bas...u tom trenutku temperatura procesora i graficke ido do 60-70, nisad vise...pored vodenog hladjenja ima i 3-4 ventilatora u samom kucistu...dal da probam da mu otvorim jednu stranu pa da vidim?

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ја сам се надао да ћеш рећи темп унутра, односно неки сензор на плочи или сл.

То је, по мом скромном уверењу, потпуно ненормално. Ја бих то хитно вратио где си купио и викао на њих и убацио реч гаранција у ту вриску. Претњу комисијом неком за заштиту потрошача и сл. Толико врео објекат на столу, тепиху, близу завеса и сл. је пожар у најави. Плус, ја заиста не знам шта би могло да буде извор топлоте која се у тој мери преноси на кућиште. У мери да је то опасно по корисника. Једино што ми пада на памет је да ти је водено хлађење или неисправно, или погрешно постављено (мало вероватно али оријентација хладњака и положај црева има утицаја) или је до те мере неадекватно да се хладњак прегрева и пренонси топлоту на кућиште. Било који сценарио је катастрофралан пропуст оног ко ти је продао комп да ја речи немам. Тако да ја бих прво инсистирао на гаранцији и само им дао цело кућиште нек то среде. Ако то из билоког ралога није опција би ли молим те поставио пар слика где се лепо виде компоненте у кућишту?

Могуће, теоретски, и да је ваздух у кућишту јако загрејан, али све и да је то и то није ОК. Немаш ти звер која једе малу децу јбг у минијатурном кућишту. Ваљда. Опет је онда питање зашто се топлота не одводи и да ло су вентилатори на кућишту правилно постављени и окреннути (усис и испуст). Ово можеш да ровериш парчетом тоалет папира док комп ради. Стави и на вентилатор и види да ли се лепи за њега или лети. Можеш и да погледаш још 2 ствари:

1. У БИОСУ како су подешени вентилатори. То изгледа некако овако или овако. Зависи од плоче наравно, али да није нека небулоза да типа раде стално да 20% 🙂

2. Подешавања пумпе воденог хлађења изгледају некако слично - колико се брзо пумпа врти јелте односно колико зврчи у зависности од оптерећења или температуре. И ово теоретски може да се унакази.

Али ако је комп ганц нов ја бих користио гаранцију прво.

Која се страница кућишта прегрева, односно шта је директно иза ње унутра?

  • Haha (+1) 1
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/25/2023 at 4:25 PM, Shale said:

zato sto je potreban 5.1 output za ozvucenje

Imaš na KP neke prave 5.1 USB zvučne za oko 20 eura, mada ne znam valjaju li čemu, nisam ih nikad probao.

 

On 3/25/2023 at 2:59 PM, Shale said:

 jer me ozbiljno smara da se drndam sa hardverom starim 10+ godina koji random crashuje i freezuje i nemoguce je debugovati/troubleshootovati do cega je problem. 

Ovo može lako da ti se zalomi i sa glanc novim kompom takođe, i to u današnje vreme lakše i češće nego pre nekoliko godina, recimo  (kvalitet svega je sad mnogo gori) :D

 

Evo drugar kupio, danas stigla mašina sa i5-11400F, nov računar, 100 stepeni pod opterećenjem, jop mi neki kažu i da je to normalno, ja nevera...

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...