Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

4 hours ago, voodoo_ said:

Kad stiže, zna li se šta?

Prica se prica da sutra dolaze!

Bilo da me zovu u petak da potvrde medjutim muk! Na prvi zahtev za konfu mi nisu nikad ni odgovorili tako da je diskutabilno da li ce me ispostovati sutra kako su rekli. Moguce da su cekali neku komponentu ili da nesto nije htelo da radi tako da nadam se sutra!

  • Like +1 1

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, FATA said:

Prica se prica da sutra dolaze!

Bilo da me zovu u petak da potvrde medjutim muk! Na prvi zahtev za konfu mi nisu nikad ni odgovorili tako da je diskutabilno da li ce me ispostovati sutra kako su rekli. Moguce da su cekali neku komponentu ili da nesto nije htelo da radi tako da nadam se sutra!

ništa strašno, da kurir dođe na vreme je postala retkost od covid doba 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Lucky said:

ništa strašno, da kurir dođe na vreme je postala retkost od covid doba 🙂

Stigo, ali ja kod njih u kanc! 🙂
Zvali me jutros da je sklopljena konfiguracija pa sam skoknuo do njih, platio i preuzeo u 2min. Malo pre stigao kuci i realno sam iznenadjen svojim vozackim sposobnostima! Atom -> Vero Zarkovo 25min u spicu 16:30-16:55... Toliko mi nekad treba kad uopste nema guzve na ulicama!

Inace sta da instaliram na novu formulu? Na ovom skeletoru gruvam win 7 koji mi bas lezi i bukvalno mi je u srcu... Na laptopu teram Win10 pa kao mozda bih ajde mogao da se naviknem i na njega. Koji Win, koji SP ili nema puno veze?

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

Nećeš naći drajvere za Win 7 za taj procesor/ploču, možda može nešto da se budži ali ne bih preporučio. Win 10 može normalno, može i Win 11. A svi update sada rade stabilno, nisu imali nekih većih grafova skoro da se ja sećam.

  • Like +1 1
  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Zwerko said:

Nećeš naći drajvere za Win 7 za taj procesor/ploču, možda može nešto da se budži ali ne bih preporučio. Win 10 može normalno, može i Win 11. A svi update sada rade stabilno, nisu imali nekih većih grafova skoro da se ja sećam.

Top, stavih W10 pa dokle potraje! 

 

7 hours ago, voodoo_ said:

Nema više SP nego preko Microsoft Media Creation Tool napraviš ISO gde ti stavi sve aktuelne apdejte i pičiš

Uspeo hvala! Koliko su ga uprostili, bukvalno svaki retard moze da instalira W danas. Ranije je trebalo makar nesto skila... 

Instalirao W10pro i leti ocekivano, medjutim... 

1. Da li i kako mogu da krekujem W? 

2. Kuler radi normalno, ali kada gasim komp zacangrlja malo lccc120 prlikom zaustavljanja. Da ih zovem odmah sutra ili da ga probam jos koji dan? 

3. Jel bi radila gigabyte GTS 1gb na ovom kompu ili je vega 7 duplo bolja od tog krsa. Kapiram da je cisto skrnavljene sto sam i pomislio da to uradim 😊

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

1)

https://download.ru/files/SMBGlXWW

Šifra je 2023, prethodno isključi antivirus (onaj Windowsov dole, Virus & Threat Protection, Manage Settings, Real-time Protection), raspakuj, pokreni skriptu kao admin (desni klik -> run as administrator), izaberi Manual activation

3) Bolja je Vega

 

Meanwhile, instaliraj CPU-z i daj screenshot kartice "Memory" da vidim nešto.

Dalje, pritisni Windows+X, otvori Power Options, Additional Settings, Change Plan Settings i namesti ove opcije:

Hard disk, turn off after: 0 (ako si prebacio mehanički disk u novi kompjuter)
USB selective suspend: Disabled
PCI Express link state management: Off
 

  • Thanks (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Možeš da skineš Open Hardware Monitor on će ti pokazati temperature, ali ako su ti u Atomu nameštali kuler ne verujem da bi trebalo da bude problema tu, znaju šta rade. U suštini skini ako hoćeš da pogledaš da se nešto ne pregreva par dana, ali u praksi ti realno ne treba. 

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Men se pregreva samo kuciste:D. Pitac vec jednom ovde, jel to znaci da vodeno hladjenje dobro sljaka i prevodi skoro svu toplotu na kuler i kuciste? Posto mi u hardware monitoru temp nikad nije preko 70 bila ni na CPU, ni na GPU, a kuciste mi se cini da bih mogao rostilj na njemu da pravim 😄

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, FATA said:

Jel moze neka preporuka za program koji prati temperaturu hardvera ili mi to nije potrebno?

Za procesor imaš "CoreTemp", za graficku "MSI Afterburner" (nema veze sto graficka nije MSI).

Za ceo hardver "HWinfo", "Open Hardware Monitor" itd itd

 

Ne treba ti sve vreme, tek povremeo da upalis i pogledas

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2023 at 12:39 PM, voodoo_ said:

Imam averziju prema NVMe M.2 jer nam je u firmi već crklo nekoliko komada i to vrlo mučki (sistem ne može da se podigne jer se kontroler više uopšte ne vidi na magistrali), dok se sa SATA to nikad nije dešavalo (makar s ovim modelima koje smo kupovali, bar ti najavi preko Hard Disk Sentinela pa imaš vremena da iskopiraš). I da, svi su bili Kingstoni.

Drugo, SATA interfejs je široko rasprostranjen standard već 20 godina, izvadiš disk i utakneš ga gde god hoćeš, USB SATA fijoke su jeftine i svuda dostupne itd. A ako je potreban neki recovery ili kopiranje M.2, drži gaće da druga ploča ima dodatni M.2 port i da isti podržava i PCIe i SATA interfejs (evo prošle nedelje došao jedan sa nekom jeftinom M.2 fijokom, namenski kupljenom, pa se smorio kad smo mu rekli da je to samo M.2 SATA i da ne možemo da mu iskopiramo M.2 NVMe disk preko toga).

Ko hoće da se uzda u verovatnoću da će sve proći u najboljem redu i ne zanima ga kompatibilnost u slučaju problema, slobodno nek kupi, ali ja ne mogu bezrezervno da preporučim.

Да се надовежем на ово питањем. Мој је Самсунг 970 ево и ХИнфо каже да му је остало 96% живота. Шта ово у ствари значи, да ли је ХИ поуздан алат за процену стања и када би требало да заменим диск?

Edited by overkind
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Taj pokazatelj je agregatnog tipa za SMART vrednosti. Ako su one dobre, nema sta da menjas. Zdravlje kod SSD opada upotrebom, pisanjem podisku i zove se "wear".

 

HWinfo i svi ostali mogu samo da prenesu vrednosti koje komponenta (firmver) daje na uvid, tako da je pouzdan koliko i svi ostali.

Link to comment
Share on other sites

On 3/21/2023 at 2:48 PM, Dule_smor said:

Men se pregreva samo kuciste:D. Pitac vec jednom ovde, jel to znaci da vodeno hladjenje dobro sljaka i prevodi skoro svu toplotu na kuler i kuciste? Posto mi u hardware monitoru temp nikad nije preko 70 bila ni na CPU, ni na GPU, a kuciste mi se cini da bih mogao rostilj na njemu da pravim 😄

 

auuu, al ste me iskulirali...no pun intended!

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče SSD-ova, sad obično postoje vendor-specifični atributi koje bi program trebalo da prepozna (npr Hard Disk Sentinel prepoznaje za većinu proizvođača) i na osnovu toga računa predviđen lifetime, ali dokle god je broj "loših" (relociranih) sektora stabilan i taj health sporo opada, sve je OK.

 

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dule_smor said:

 

auuu, al ste me iskulirali...no pun intended!

Sad ne znam tačno kakva ti je konfiguracija kućišta i šta si zapravo hteo da postigneš, ali jeste ideja da se toplota sa procesora prebaci na hladnjak gde će je onda ventilatori izbaciti napolje. E sad ako nisi to hteo da se dešava tako nisi trebao da uzmeš vodeno hlađenje 🙂 Mislim jel hladnjak namešten tako da se toplota izbacuje gore ili pozadi? Nejasno je na šta se zapravo žališ 🙂 

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Akcuali hladnjak je namesten napred i gore, a ventilatori su pozadi i gore, verovatno se zato kuciste malo vise greje...jbga, trebalo je malo vise paznje da obratim na kuciste kad sam uzimao, ali dobro, kapiram da je ok i ovako, bitno da toplota ide napolje iz procesora, a ocigledno ide cim se kuciste toliko greje 😄

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sad ne sećam se koje si kućište i vodeno hlađenje uzeo, ali nije baš zgodno da se zagreva toliko samo kućište, možda niste nešto lepo namestili? Većina novih kućišta ima i mesto za stavljanje hladnjaka za vodeno hlađenje, nadam se da ste ga uboli? Na primer ovaj neki Fractal ima 3-4 lokacije na koje se može staviti hladnjak različitih veličina tj dužina 

rad-1440x1440.png

Idealno je da dobiješ nešto ovako na primer što se tiče protoka vazduha https://www.fractal-design.com/app/uploads/2021/02/Meshify-2-Compact-Airflow-Loop-4K-1-HB.m4v

Jer bez obzira što se toplota odvodi sa samog procesora mora da se odvede i iz kućišta inače će ponovo grejati unutrašnjost kućišta pa uticati na performanse drugih komponenti koje se greju, grafika, SSD i sl. U smislu može da ti grafika ne prelazi neku temperaturu zavisno od toga u kom je režimu rada, ali ukoliko je velika temperatura unutar kućišta to znači da će grafika ranije obarati klok da bi se zaštitila pa ćeš prosto dobiti lošije performanse. 

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Sve to ok, ali ruku na srce ti nemaš komponente koje bi trebale baš toliko da se greju, ako ti je kućište vrelo kao da možeš roštilj na njemu da praviš to mi ne deluje baš logično. Jer su ta vodena hlađenja napravljena tako da ili izvuku maksimum iz nekih overklokovanih komponenti ili da u nekim mid-range varijantama bude praktično neprimetno i što se buke tiče a i što se tiče toplote... Gledam sad neki poslednji komp koji sam imao sa vodenim hlađenjem je bio AMD 5900X u sleeper kućištu koje (za današnje pojmove) nema nikakav airflow, a baš nisam ništa niti čuo niti se grejalo... Pri čemu je i grafika bila RX 6800 koja nije baš hladnjikava. A ako se dobro sećam ti si na kraju uzeo i5 13th gen i 3080 beše? Nekako mi nelogično da te komponente sa sve vodenim hlađenjem povežem sa "komp se greje da možeš roštilj na njemu da pečeš".

 

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...